یکشنبه, 13 مهر 1399 - 12:11

یکی از بدترین ویژگی های افراد فعال در حوزه های مختلف کسب و کار این است که به حدی درگیر کار خود می شوند که در اصطلاح به آن اعتیاد پیدا می کنند. اگرچه ممکن است در ظاهر مضحک به نظر برد، با این حال این امر یک واقعیت غیر قابل انکار بوده و لازم است تا سریعا کنار گذاشته شود. در کنار این موضوع نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که اعتیاد به کار با مفاهیمی نظیر تلاش و نمایش بهترین ورژن از خود، در یک گروه قرار نداشته و در صورت عدم رفع آن، با مشکلات بسیاری خصوصا در زمینه سلامتی خود مواجه خواهید شد. در این راستا بدون شک هیچ دستاوردی اگر سلامت و زندگی شخصی شما را نابود سازد، ارزشمند نخواهد بود.

در این رابطه 5 نکته ‎ای را بررسی خواهیم کرد که می ‎تواند به این دسته از افراد کمک بسیاری را نماید. در کنار این موضوع، نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که این احتمال وجود دارد شما در شرایط حال حاضر، اعتیاد به کار خود نداشته باشید. با این حال این موضوع ممکن است برای هر فردی رخ دهد. به همین خاطر رعایت نکته ‎هایی که قصد بیان آنها را داریم، برای هر فردی کاربردی خواهد بود. این امر درست به مانند واکسیناسیون کردن خود در برابر این تهدید خواهد بود.

توصیه افرادی نسبت به کار خود اعتیاد دارند

1-اهداف را مورد توجه قرار دهید

یکی از ویژگی ‎های افرادی که به کار خود اعتیاد پیدا می کنند این است که به نظر آنها کنار گذاشتن ساعت کاری مشخص و فراتر رفتن از آن به معنای تعهد به وظایف و پیشرفت خواهد بود. این امر در حالی است که آمارها خلاق این موضوع را به اثبات می‏ رساند. در این راستا نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما تنها باید به اهداف خود توجه نمایید. در این راستا تفاوتی ندارد که وظایف شما طی چه مدتی به پایان برسد. درواقع نخستین اقدامی که شما برای درمان این مشکل باید انجام دهید این است که تصور خود را نسبت به مقوله زمان، دگرگون سازید. در این راستا توصیه ما این است که با خود همواره صادق باشید. آیا شما در یک ساعت فعالیت، کارآمدی لازم را دارید؟ بدون شک اگر پاسخ منفی باشد لازم است تا تغییراتی را در شیوه انجام کارها و عادت های رفتاری خود ایجاد نمایید. درواقع موفقیت به معنای بیشتر کار کردن نبوده و به هوشمندانه فعالیت کردن، مرتبط است.

مطلب مرتبط: از خطرات «اعتیاد به کار» آگاه باشید

2-تکنیک ‎های کاهش زمان را یاد بگیرید

برای انجام هر کاری مجموعه ‎ای از تکنیک‎ ها وجود دارد که باعث می شود تا سرعت انجام آنها با افزایشی چشمگیر مواجه شود. این امر درست نکته‎ ای است که شما نیز باید به آن توجه داشته باشید. برای مثال ممکن است دلیل زمان زیادی که صرف می‎ کنید این باشد که مهارت کافی را در انجام یک فعالیت ندارید. در این راستا توصیه می ‎شود که بازنگری داشته باشید و در صورت نیاز، تغییرات لازم را اعمال نمایید. همچنین ایجاد مرزی مشخص میان کار و زندگی شخصی، به شما کمک خواهد کرد تا به هر دو جنبه مهم زندگی، توجه کافی را داشته باشید. برای مثال عدم کار در خانه، یکی از این موارد محسوب می ‎شود.

3-محدودیت زمانی اعمال نمایید

یکی دیگر از راهکارهای این است که محدودیت‎ های زمانی برای هر فعالیت خود داشته باشید. درواقع این امر بسیار رایج است که افراد در هنگام انجام یک فعالیت، به سمت مواردی دیگر سوق پیدا می ‎کنند. با این حال اگر محدودیت زمانی وجود داشته باشد، شما محکوم به تمرکز جهت انجام فعالیت در زمان تعیین شده خواهید بود. این موضوع برای اقدامات شما در خانه نیز صادق بوده و لازم است تا زمان خود را به نحوی مدیریت نمایید که فرصت برای اقدامات اساسی، وجود داشته باشد.

4-از تکنولوژی کمک بگیرید

امروزه تکنولوژی باعث شده است تا امکان انجام بسیاری از فعالیت ها با سهولت بیشتر و در زمانی به مراتب کمتر، امکان ‎پذیر باشد. درواقع شما باید از این بازارها، به خوبی استفاده نمایید. این امر باعث می ‎شود تا به زمان کمتری نیاز داشته باشید. در کنار این موضوع فراموش نکنید که همواره تکنولوژی‎ های جدیدی معرفی می ‎شود که لازم است تا نسبت به آنها آگاهی پیدا کنید. همچنین توجه به کار تیمی، باعث می‎ شود تا فشار بیش از حدی را بر روی خود احساس نکنید.

5-استراحت را جدی بگیرید

در نهایت نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما باید استراحت کافی را برای خود در نظر بگیرید. بهترین حالت برای این موضوع، مواردی کوتاه و مدام است. این امر باعث خواهد شد تا از خستگی بیش از حد، جلوگیری شود. در کنار این امر نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که افراد با یکدیگر تفاوت داشته و الگوبرداری از برنامه سایرین، ابدا نتیجه لازم را به همراه نخواهد داشت. همچنین شما باید برای استراحت خود نیز برنامه‎ ریزی داشته باشید. برای مثال ممکن است برخی از افراد نوشیدن یک دمنوش همراه با چرتی کوتاه را انتخاب نمایند. با این حال بهتر است که در این زمینه تنوع کافی را داشته باشید تا تاثیر این اقدام به علت تکراری شدن، کاهش پیدا نکند.

مطلب مرتبط: «اعتیاد به خرید»؛ گران ترین اعتیاد دنیا

در نهایت اگر پس از رعایت این 5 اصل، همچنان با مشکل مواجه هستید، توصیه می ‎شود که به یک روان پزشک مراجعه کنید. درواقع ریشه برخی از مشکلات فعلی ممکن است به گذشته افراد ارتباط داشته باشد که درمان آن نیاز به دانش تخصصی دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید