۳ دلیل که نشان می دهد، رشد کسب و کار های اجتماعی متوقف نمی شود - فرصت امروز

سه شنبه, 16 آبان 1396 - 10:56

هیچ انکاری وجود ندارد که کارآفرینی اجتماعی طی چند سال گذشته رشد قابل توجهی در جهان داشته است. حتی بسیاری از مؤسسات اجتماعی کوچک با نیروی انسانی کمتر از ۱۰۰ نفر- به طور متوسط- و با بودجه هایی کم هزینه  همچنان به کار خود ادامه می دهند. در صنعتی که انگیزه اصلی، قبل از حاشیه سود، ایجاد تغییر اجتماعی باشد، می توان در مورد پایدار ماندن آن کمی تعجب کرد.

اما دلایلی وجود دارد که نشان می دهد شرکت های اجتماعی همچنان به رشدشان ادامه خواهند داد. این دلایل به نقل از مدیراینفو عبارتند از:

1- تأثیر اقتصادی مثبت کسب و کارهای اجتماعی بر جامعه

شرکت های اجتماعی، زندگی میلیون ها نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده  است، گاهی با ارائه محصولی که زندگی  افراد را نجات داده یا با ایجاد کسب و کاری که فرصت های درآمدی برای مردم محلی فراهم کرده است.

نتایج به دست آمده از مطالعه ای نشان می دهد کسب وکار های اجتماعی فرصت اشتغال را تا سه برابر افزایش می دهند، موجب وابستگی کمتر به دولت و تقویت بخش خصوصی می شوند، همچنین کیفیت زندگی کارکنان را به طور قابل ملاحظه ای بهبود می بخشند. به علاوه شرکت های اجتماعی سود خالص بزرگی را ایجاد می کنند (هرچند هدف اصلی این نیست).

این مطالعه نشان دهنده تأثیر اقتصادی قابل توجهی است که کسب وکارهای اجتماعی برای جامعه ایجاد می کنند.

2- کسب و کارهای اجتماعی تغییر قابل ملاحظه ای در راستای بهبود اقدامات تجاری ایجاد می کند

در دوران تغییر و عدم اطمینان اقتصادی و سیاسی انگیزه بیشتری برای شرکت ها، جوامع و مردم وجود دارد تا به طور مؤثر با یکدیگر برای سرمایه گذاری های اجتماعی و تجاری همکاری کنند. امروزه، انتظار مصرف کنندگان از شرکت ها بسیار بیشتر شده است. تنها داشتن شرکتی با حاشیه سود بالا کافی نیست؛ کسب وکارهای امروز باید از مسئولیت اجتماعی برخوردار باشند.

اگر به صفحات اجتماعی شرکت های سنتی بزرگ و مطرح جهان توجه داشته باشید، می بینید که آنها به صورت آگاهانه با کسب وکارهای اجتماعی در پروژه های ویژه ای همکاری می کنند و از این طریق ارزش مشترک شان را افزایش می دهند. حتی بعضی از شرکت های بزرگ، شرکت های کوچک تر و با نام تجاری کمتر شناخته شده را به عنوان بخشی از برند معتبر خود، راهی بازار می کنند و به این صورت برای بهبود تأثیر اجتماعی شرکت شان، تلاش می کنند.

3- کسب و کارهای اجتماعی قدرت هزارساله دارند

هیچ کس نمی تواند این موضوع را انکار کند که هزاره ها توانایی بزرگی برای نفوذ دارند. هزاره هایی همچون کسب وکارهای اجتماعی، رهبران آینده دنیای کسب وکار هستند. آنها کارهای متفاوتی انجام می دهند. ارزش های این شرکت ها همان ارزش های انسانی است و با اطمینان می توان گفت در هر عصری، مردم به وجود انسان ها و شرکت هایی برای بهبود کیفیت زندگی شان نیاز دارند. بسیاری از رهبران جوان کسب وکار در حال راه اندازی شرکت های جدید و ایجاد کسب و کارهای اجتماعی هستند. حتی کسانی که مسیر تجاری سنتی تر را پیش می گیرند، با انرژی بیشتری به بخش خصوصی نفوذ می کنند. هزاره ها می دانند که داشتن تأثیر مثبت اجتماعی یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است.

اینکه دقیقاً در مورد چگونگی چشم انداز کسب وکار در سال های آینده صحبت کنیم، کمی دشوار است، اما نتایج اقدامات شرکت های اجتماعی تا به امروز نشان می دهد که آنها -چه در قالب تیم 20نفره چه در جایگاه سازمان های بزرگ- عملکرد خوبی داشته و درحال رشد و توسعه روزافزون هستند.

کارشناس ارشد کارآفرینی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی