شنبه, ۷ خرداد(۳) ۱۴۰۱ / Sat, 28 May(5) 2022 /
           
فرصت امروز

فرصت امروز: پس از 11 سال سرانجام طرح سهام عدالت به ایستگاه پایانی رسید و پرداخت سود سهام عدالت به دهک های پایین درآمدی با فرمان رئیس جمهور از امروز آغاز می شود.

حسن روحانی روز گذشته در دیدار با مدیران وزارت اقتصاد، فرمان پرداخت سود سهام عدالت را صادر کرد و پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری هم در همین زمینه اعلام کرد که با موافقت حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی توزیع سود سهام عدالت به مشمولین ثبت نام شده قطعی این طرح آغاز شد و آن دسته از مشمولین که از محل تخفیف یا آورده خود یک میلیون تومان سهام دارند، 50 هزار تومان دریافت می کنند. البته این رقم در نوبت های بعدی تا 150هزار تومان تکمیل می شود و سایر مشمولان سهام عدالت نیز متناسب با سهام خود از سود متعلقه بهره مند می شوند.

با گذر از مرحله پرداخت سود سهام، برنامه بعدی دولت دوازدهم در حوزه سهام عدالت، تعیین تکلیف مالکیت مردم است؛ موضوعی که در جلسه اخیر رئیسان کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی با رئیس جمهوری نیز مطرح و قول مساعد روحانی برای آن گرفته شد.

به گزارش ایسنا، چند ماه بود که از سازمان خصوصی سازی خبر می آمد که قرار است سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۱۳۹۵ به حساب مشمولان واریز شود. حتی از مدت ها قبل برای واریز این سود به حساب مشمولان، از مردم شماره شبای بانکی گرفته شده و طی تفاهم هایی با بانک مرکزی، این شماره های شبا مورد تایید هم قرار گرفته بود.

سازمان خصوصی سازی اخیرا درباره نحوه واریز سود سهام عدالت که قرار بود تا انتهای شهریور امسال انجام شود، اعلام کرده بود که «امسال برای نخستین بار سود سهام عدالت به صورت قانونی در اختیار مشمولان قرار می گیرد.» البته مهلت قانونی پرداخت سود سال مالی ۱۳۹۵ هنوز هم تمام نشده چراکه پایان سال مالی برخی شرکت ها پایان تابستان است و آنها قانونا فرصت دارند تا هشت ماه پس از آن سود شرکت را به سهامداران تخصیص دهند.

با توجه به اینکه طرح ۱۰ ساله سهام عدالت تمام شده، شرکت های سرمایه پذیر از سال ۱۳۹۵ باید سود را از طریق واگذاری به سازمان خصوصی سازی در اختیار مشمولان قرار می دادند. همانطور که اشاره شد پایان تیرماه زمان صدور مصوبات شرکت های سرمایه پذیر بود و طبق قانون، شرکت ها تا هشت ماه فرصت دارند این سود را به سهامداران بدهند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی سابقا تاکید کرده بود که این سازمان به موجب مصوبه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ موظف است این سود را از شرکت های سرمایه پذیر مطالبه و به حساب مشمولان واریز کند، اما تا زمانی که این سودهای دریافتی به حد نصاب نرسیده باشد امکان این کار وجود ندارد.

وی درباره مبالغی که شرکت های سرمایه پذیر به سازمان خصوصی سازی داده اند نیز گفته بود که حدود ۲۰ درصد یعنی حدود ۶۵۰ میلیارد تومان از ۳۴۰۰ میلیارد تومان سود مصوب به حساب سازمان خصوصی سازی واریز شده و ما اعلام کردیم که تا پایان شهریور واریز سود سهام عدالت در یک مرحله آغاز خواهد شد. البته در طی یک ماه گذشته به دلیل بعضی مشکلات فنی امکان واریز سود در مرحله اول کمی به تاخیر افتاده است اما می توان این قول را به مردم داد که در چند روز آینده واریز مرحله اول سود آغاز خواهد شد.

پوری حسینی بارها تاکید کرده که «نباید تلقی شود که قرار بوده تا پایان شهریور سود به صورت کامل واریز شود چراکه شرکت های سرمایه پذیر تا انتهای اسفند برای واریز سود مصوب خود فرصت دارند. البته این فرصت تا پایان شهریور، توسط شورای عالی سیاست های اجرایی اصل ۴۴ به مدت یک ماه تمدید شد و مشمولان تا پایان مهرماه فرصت داشتند در صورت تمایل، ارزش سهام خود را تا سقف یک میلیون تومان افزایش دهند که این فرصت نیز به اتمام رسیده است.»

او همچنین گفت که واریز سود برای همه ۴۷میلیون نفر به صورت یکجا امکان پذیر نیست و سود سهام عدالت به مرور به حساب مشمولان انتقال خواهد یافت.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/NweZk7M6
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه