سه شنبه, ۲۴ فروردین(۱) ۱۴۰۰ / Tue, 13 Apr(4) 2021 /
           
فرصت امروز

سرمایه گذاری اپل بر روی خودروهای بدون راننده

3 ماه پیش ( 1399/10/9 )
نویسنده : استفن نلیس   نویسنده : نوریهکو شیروزو   نویسنده : پاول لینرت   مترجم : علی ‌آل ‌علی  

برند اپل در تازه ترین اقدامش به سوی سرمایه گذاری بر روی خودروهای بدون راننده رفته است. هدف اصلی اپل رونمایی از نخستین محصول نهایی اش در این حوزه در سال 2024 است. با این حساب سازنده گوشی های محبوب آیفون به زودی وارد عرصه تولید خودروهای هوشمند نیز خواهد شد. طراحی خودروهای اپل براساس فناوری های تازه در زمینه شارژ خودکار باتری خواهد بود. فناوری موردنظر از مدت ها پیش برای آیفون در دست بررسی است. 

پروژه اپل برای تولید خودروهای بدون راننده تحت عنوان «پروژه تایتان» شناخته می شود. این پروژه از سال 2014 به طور رسمی شروع شد. هدف اصلی اپل در آن زمان ارزیابی شرایط و بسترهای مناسب برای طراحی خودروهای هوشمند بود. تمرکز اصلی اپل در طول سال ‎های اخیر طراحی نرم افزارهای مورد نیاز برای چنین خودروهایی بوده است، با این حال در طول ماه‎ های اخیر مرحله تولید خودروها را نیز خودش برعهده گرفته است. اگرچه هنوز برای تعیین زمان دقیق عرضه خودروهای هوشمند اپل زود است، اما مدیران ارشد این برند قول سال 2024 را داده‎ اند. 

سرمایه گذاری اپل بر روی خودروهای بدون راننده

اپل در سال 2019 حدود 190 کارمند پروژه تایتان را اخراج کرد. این خبر در ابتدا کارشناس ‎ها را به سوی ارزیابی پروژه موردنظر در قالب شکست ‎خورده پیش برد، با این حال در طول یک سال گذشته انگیزه اپل برای طراحی و ساخت خودروهای بدون سرنشین کم نشده است. برخی از منابع آگاه که مایل به فاش شدن نام ‎شان نیستند، در مورد پروژه تایتان بر روی رقابت اپل با آلفابت و دیگر توسعه‎ دهندگان خودروهای بدون سرنشین تاکید دارند. 

تیم توسعه و تحقیقات اپل در طول چند سال گذشته بر روی نسل جدیدی از باتری‎ های هوشمند کار کرده است. مزیت اصلی نسل جدید باتری ‎های اپل کاهش هزینه ‎های مربوط به تولید و همچنین نگهداری شارژ به مراتب بیشتر در مقایسه با نسل کنونی است. بسیاری از کاربران محصولات هوشمند اپل به طور مداوم نسبت به ضعف باتری ‎های این برند شکایت داشته ‎اند. اکنون با رونمایی رسمی از پروژه تایتان و دستاوردهای آن زمان پیشبرد جسورانه نسل بعدی باتری ‎ها نیز فرا رسیده است. 

تلاش برای طراحی خودروهای بدون راننده بیانگر اهمیت این بازار در آینده نزدیک است. این بازار جذاب حتی اپل با صدها میلیون دلار سود خاص در سال را نیز به خود جلب کرده است. ایلان ماسک یکی از کارآفرینان پیشرو در زمینه طراحی خودروهای هوشمند از مدت‎ ها قبل نسبت به ارزش این بازار در آستانه ظهور اظهارنظر کرده بود. یکی از رقبای اصلی اپل در مسیر تولید خودروی هوشمند و بدون سرنشین برند تسلا و شخص ایلان ماسک است. 

مطلب مرتبط: فرصت سوزی به سبک اپل

بی ‎تردید مشاهده پروژه‎ ای به جز گوشی های هوشمند از سوی اپل تعجب ‎برانگیز است. بسیاری از مشتریان اپل در طول ماه ‎های اخیر گمانه ‎زنی ‎ها در این رابطه را باور نکرده ‎اند. بدون شک اکنون اغلب مشتریان اپل غافلگیری شدید را تجربه می ‎کنند. 

بی ‎تردید اپل در زمینه تولید خودروهای هوشمندش نیاز به خط تولید مجهزی خواهد داشت. ادعای منابع آگاه در مورد نحوه تولید خودروهای اپل متفاوت است. یکی از دلایل این امر طی مراحل اولیه پروژه تایتان برای عملیاتی شدن است. بر این اساس هنوز تصمیم قطعی در مورد ایجاد خط تولید انحصاری اپل یا همکاری با یک خودروساز گرفته نشده است. 

استراتژی اپل در زمینه تولید خودروهای بدون راننده هرچه باشد، بیانگر عصر تازه ‎ای در زمینه فعالیت این برند است. بازار خودروهای بدون راننده به اندازه‎ ای سودآور و جذاب است که حتی بزرگترین برند حوزه تولید گوشی های هوشمند را نیز به خود جلب کرده است. 

منبع : uk.reuters
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/yWtACSAJ
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه