شنبه, ۲ تیر(۴) ۱۴۰۳ / Sat, 22 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

 کارآفرینی در دنیای امروز به عنوان یکی از کلیدی ترین حوزه های فعالیت تجاری از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است. با این حال مسیر کارآفرینی مملو از چالش ها و موانع مختلف است و موفقیت در این مسیر نیازمند دانش، مهارت و تجربه کافی خواهد بود. این یعنی هیچ کس بدون مهارت کافی نمی تواند با خیال راحت وارد بازار شده و انتظار موفقیت های روزافزون داشته باشد. برعکس در چنین شرایطی زمین و زمان دست به دست هم می دهند تا آدم شکست بخورد. 

یکی از راه های کسب دانش و مهارت های لازم برای کارآفرینی، شرکت در دوره های آموزشی تخصصی است. با این حال تنوع گسترده دوره های آموزشی موجود در این زمینه انتخاب دوره مناسب برای کارآفرینان را به امری دشوار تبدیل کرده است. به طوری که خیلی از کارآفرینان حتی با آگاهی کامل از نیاز به شرکت در دوره های آموزشی هم قید آن را می زنند.

ما در این مقاله قصد داریم به مرور برخی از معیارهای کلیدی در انتخاب دوره های آموزش بپردازیم. شما در این مقاله با برخی متر و معیارهای کلیدی برای انتخاب از میان انبوهی از دوره های آموزشی آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید تا از پس این چالش برآمده و ماجراجویی تان در بازار را به بهترین شکل دنبال کنید. 

تناسب با نیازها و اهداف: نکته ای کلیدی

تناسب با نیازها و اهداف

اولین قدم برای انتخاب دوره آموزشی مناسب، شناسایی نیازها و اهداف شما به عنوان یک کارآفرین است. اصلا شما چرا احساس نیاز به شرکت در یک دوره آموزشی می کنید؟ این سوالی است که باید دست کم یک جواب دندان گیر برایش داشته باشید. 

اجازه دهید چند تا سوال کلیدی برای جواب دادن به مسئله این بخش را مرور کنیم. چه نوع کسب و کاری را می خواهید راه اندازی کنید؟ با چه چالش هایی در مسیر کارآفرینی روبه رو هستید؟ چه مهارت هایی را برای موفقیت در این مسیر نیاز دارید؟ این سوالات تنها بخشی از راهنمای شما در مسیر تعیین اهداف و صدالبته نیازهای تان است. 

مطلب مرتبط: 5 توصیه کارآفرینان برای موفقیت

با پاسخ به این سوالات، می توانید دایره انتخاب خود را برای یافتن دوره های آموزشی مرتبط با نیازها و اهداف تان مشخص کنید. اینطوری دیگر لازم نیست خودتان را در میان انبوهی از دوره های آموزشی گرفتار کنید .

توجه به محتوای دوره: نگاهی به درون

توجه به محتوای دوره

پس از شناسایی نیازها و اهداف تان، باید محتوای دوره های آموزشی مختلف را به دقت بررسی کنید. آیا دوره موردنظر انتظارات شما را برآورده می کند؟ این سوالی است که گاهی اوقات در شلوغی زندگی روزمره و درگیری با دوره های مختلف گم می‏ شود. 

شما در این میان باید اطمینان حاصل کنید که دوره انتخابی شما، مباحث مورد نیازتان را به طور کامل و عمیق پوشش می دهد. خب گاهی اوقات در یک دوره سرفصل ها هم طوری طراحی می‏ شود که به کار کسی نیاید. در این صورت باید قبل از پرداخت هزینه دوره با سختگیری تمام جنبه های مختلف کار را بررسی کنید. 

همچنین، به دنبال دوره هایی باشید که توسط مربیان و مدرسان مجرب و متخصص در زمینه کارآفرینی ارائه می شوند. این امر به شما کمک خواهد کرد تا اعتبار مدرک دوره موردنظر را نیز راستی آزمایی کنید. خب یک مربی خوب توانایی آموزش نکات بیشتری به شما دارد، مگر نه؟ 

سابقه و اعتبار موسسه آموزشی: آیا ارزشش را دارد؟

سابقه و اعتبار موسسه آموزشی

موسسه ای را در نظر بگیرید که تنها چند هفته از آغاز به کارش می گذرد. بی شک چنین موسسه ای حتی اگر مربی های خوبی هم داشته باشد، باز هم اعتبار مدرکش محل سوال خواهد بود. 

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم کارآفرینان برای افزایش مهارت شان اصلا نباید ریسک کنند، بنابراین اعتماد به موسسه ای که تازه اول راه است، شاید بهترین ایده ممکن نباشد. در عوض شما باید سراغ موسسه های معتبر بروید.

سابقه و اعتبار موسسه آموزشی برگزارکننده دوره، یکی از مهمترین معیارهای انتخاب دوره آموزشی مناسب محسوب می‏ شود. قبول دارم دوره هایی که آموزشگاه های خوش آوازه برگزار می کنند، کمی هزینه بیشتر روی دست شما خواهد گذاشت، اما این مبلغ نباید برای شما نگران کننده باشد. در عوض به این فکر کنید که دیگر لازم نیست دوره های مورد نظر را پشت سرهم شرکت کنید. 

قبل از ثبت نام در هر دوره ای، سابقه و رزومه موسسه را به دقت بررسی کنید و از نظرات و تجربیات سایر کارآفرینانی که در دوره های این موسسه شرکت کرده اند، آگاه شوید. این امر به سادگی از طریق مرور سایت موسسه یا حتی مراجعه به سازمان های فنی امکان پذیر خواهد بود . اینطوری شما انتخابی بی دردسر خواهید داشت. 

مطلب مرتبط: موفقیت کارآفرینی در بازارهای رقابتی

روش تدریس: جایی برای سلیقه حرفه ای

روش تدریس

روش تدریس نیز یکی از عوامل مهم در انتخاب دوره آموزشی مناسب است. مربی های مختلف سلیقه های گوناگونی در این رابطه دارند. به همین خاطر شما باید روش تدریس را نیز در فرآیند بررسی تان جای دهید. 

برخی از افراد تمایل به یادگیری در کلاس های حضوری دارند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند به صورت آنلاین آموزش ببینند. شاید این تفاوت تا قبل از دوران کرونا خیلی محل بحث نبود، اما جریان پاندمی نظر خیلی از آدم ها را حسابی عوض کرده است. به طوری که این روزها تمایل برای شرکت در دوره های آنلاین به طور چشمگیری افزایش یافته است. 

تفاوت مهم دیگری که در این میان وجود دارد، وضعیت کلاس های کارگاهی و تئوری است. بی شک خیلی ها دوست دارند از دل تمرین و تکرار نکات تازه را یاد بگیرند. به همین خاطر شرکت در کلاس هایی که کاملا به طور تئوری اداره می‏ شود، شاید به مذاق خیلی ها خوش نیاید. 

این نکته ای است که باید در انتخاب تان بدان توجه داشته باشید وگرنه کلاه تان پس معرکه خواهد بود  

انتخاب روش تدریس مناسب به سبک یادگیری و نیازهای شما بستگی دارد. پس در این رابطه کاملا راحت باشید و نظرتان را با آموزشگاه یا مربی مورد نظر در میان بگذارید. خب شما در نهایت باید مهارت کافی از دل دوره مورد بحث به دست بیاورید. پس جایی برای خجالت یا رودربایستی وجود ندارد. 

هزینه دوره: چقدر باید هزینه کرد؟

هزینه دوره

هزینه دوره های آموزشی کارآفرینی می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. در حالی که برخی دوره های ویدئویی در یوتیوب به طور رایگان در دسترس قرار دارد، برخی دیگر از دوره های پولی هزینه ای تا چند هزار دلار از شرکت کننده دریافت می کند. به همین خاطر باید حواس تان را به طور کامل جمع کنید، وگرنه خیلی زود پشیمان خواهید شد. 

قبل از ثبت نام در هر دوره ای، بودجه خود را در نظر بگیرید و به دنبال دوره هایی باشید که از نظر اقتصادی برای شما مقرون به صرفه باشند. خب اگر خیلی ولخرجی کنید، شاید در میانه دوره دیگر بودجه ای برای ادامه شرکت در آن نداشته باشید. راستش را بخواهید، این روزها خیلی از دوره ها به طور چند مرحله ای برگزار می‏ شود. درست به همین خاطر اگر در همان مرحله اول همه بودجه تان را خرج کنید، وسط راه خواهید ماند. 

مطلب مرتبط: موفقیت کارآفرینی و سهیم شدن آن با کارمندان

امکانات و خدمات جانبی

امکانات و خدمات جانبی

برخی از دوره های آموزشی، امکانات و خدمات جانبی مانند مشاوره، منتورینگ، کارآموزی و معرفی به بازار کار را نیز ارائه می دهند. بی شک بهره مندی از این امکانات برای هر کارآفرینی بی نهایت جذاب خواهد بود . بنابراین توجه به این نکته را فرآیند انتخاب نیز خالی از فایده نیست.

این امکانات و خدمات می توانند به شما در ارتقای دانش، مهارت و تجربه تان در زمینه کارآفرینی کمک کنند. البته یادتان نرود، هزینه نهایی همچنان عاملی بی نهایت مهم محسوب می‏ شود. پس اگر فکر کرده اید بدون توجه به هزینه نهایی موفقیتی در انتظارتان خواهد بود، باید بگوییم سخت در اشتباهید؛ چراکه معادلات بازار اصلا اینطوری پیش نمی رود. در عوض قیمت نهایی کاملا مهم است. اگر قرار باشد برای خدمات مورد نظر ولی پول اضافه از شما بگیرند، آن وقت خدمات مورد بحث دیگر ارزشش را نخواهد داشت. 

بررسی نظرات و بازخوردها: شیوه ای مطمئن 

بررسی نظرات و بازخوردها

قبل از ثبت نام در هر دوره ای، نظرات و بازخوردهای سایر کارآفرینانی که در این دوره شرکت کرده اند را مطالعه کنید. این امر فرصت خوبی برای درک کیفیت دوره مورد نظر به شما خواهد داد. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا کارتان را شروع کرده و نگران هیچ چیز هم نباشید؛ چراکه در این میان نظرات دیگران بیشترین شباهت به دغدغه های خودتان را هم خواهد داشت. پس به جای اینکه این دست و آن دست کنید، فورا میانبری سریع و مطمئن را در پیش بگیرید. 

بی شک تصمیم گیرنده نهایی در هر موردی شخص شما خواهد بود. با این حال استفاده از تجربه دیگران همیشه بد نخواهد بود. پس گارد سفت و سختی نسبت به این مسئله نداشته باشید. 

سلیقه شخصی: معیار نهایی انتخاب

سلیقه شخصی

در نهایت، به سلیقه خودتان هم احترام بگذارید. خب تا اینجا ما کلی درباره معیارهای گوناگون حرف زدیم، اما در نهایت این شما هستید که باید دست به انتخاب بزنید. پس کمی به سلیقه شخصی تان نیز احترام بگذارید. این امر در بلندمدت از شما یک کارآفرین حرفه ای خواهد ساخت. 

به علاوه، گاهی اوقات احساسات درونی افراد در همان ابتدا دقت بالایی دارد. پس لازم نیست کاری برخلاف سلیقه یا احساس اولیه تان نسبت به موضوع انجام دهید. 

اگر به محتوای دوره و موسسه برگزارکننده آن علاقه مند باشید، احتمال اینکه از شرکت در دوره لذت ببرید و از آن به طور کامل استفاده کنید، بیشتر خواهد بود. بنابراین در نهایت همه چیز به سلیقه شخصی و انتخاب خودتان برمی گردد. ماجرا جالب شد، نه؟ 

سخن پایانی

مسیر موفقیت کارآفرینی

انتخاب دوره آموزشی مناسب، گامی مهم در مسیر موفقیت کارآفرینی است. با در نظر گرفتن معیارهای کلیدی که در این مقاله به آنها اشاره شد، می توانید دوره آموزشی مناسب برای ارتقای دانش، مهارت و تجربه تان در این زمینه انتخاب کنید.

شما الان معیارهای مختلفی دم دست دارید. توصیه ما این است که از همه معیارها به طور ترکیبی سود ببرید. متاسفانه برخی از کارآفرینان نظر شخصی شان را همیشه اولویت قرار می دهند. این در حالی است که گاهی اوقات بد نیست آدم به تجربه یا نظرات دیگران هم گوشه چشمی داشته باشد. 

مطلب مرتبط: موفقیت در کارآفرینی با توصیه های کاربردی

من و همکارانم در روزنامه فرصت امروز امیدواریم نکات مورد بحث در این مقاله کمکی هرچند کوچک به شما برای آشنایی با روش های کلیدی انتخاب دوره آموزشی مناسب کرده باشد. مثل همیشه اگر سوال یا نکته ای درباره بحث داشتید، بد نیست آن را با ما در میان بگذارید. کارشناس های ما همیشه آماده پاسخگویی و تعامل با شما هستند. 

منابع:

www.buddyboss.com

https://www.optimizepress.com

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/5q9fXVbB
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه