دوشنبه, ۷ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Mon, 26 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

اگر تا همین 10 سال قبل درباره ارزهایی به غیر از آنچه در طول روز به طور فیزیکی با آنها سر و کار داریم حرف می زدیم، احتمالا واکنشی به غیر از خنده های ساده نصیب مان نمی شد. خب آن زمان کسی حتی فکرش را هم نمی کرد که ارزهای دیجیتالی شکل گرفته و کم کم جای پای ارزهای کلاسیک بگذارند. حالا اما شرایط به طور کلی فرق کرده است؛ چراکه تنوع ارزهای دیجیتال حتی از ارزهای واقعی هم بیشتر شده است. این یعنی شما باید خودتان را برای اقتصاد جهانی با چاشنی تحولات تازه آماده کنید. 

ارزهای دیجیتال، به عنوان یک پدیده نوظهور، در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد و نهادها قرار گرفته ‎اند. احتمالا شما هم کسانی را سراغ دارید که از مدتی پیش سراغ خرید و فروش این ارزها رفته باشند. خب اینها همه نوید تغییرات تازه ای را می دهد بنابراین شما باید خودتان را برای آن آماده کنید. نکته جالب ماجرا اینکه بسیاری از کارآفرینان حتی روح شان هم از این تغییرات خبر ندارد. چه برسد به اینکه خود را برای آن آماده کنند.

آینده ارزهای دیجیتال: تحولات اقتصادی و چالش های پیش رو

ما در این مقاله قصد داریم نگاهی به آینده ارزهای دیجیتال در عرصه اقتصاد جهانی بیندازیم. به زبان خودمانی، ما دنبال تغییراتی هستیم که این ارزها در دنیای اقتصاد به همراه خواهند آورد. اگر شما هم بحث درباره این موضوع را دوست داشته یا از آن مهمتر، کارتان به این مسئله مربوط است، بد نیست تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

مطلب مرتبط: 10 شخصیت اصلی دنیای ارزهای دیجیتال

شما در این مقاله اول از همه با مزایای متنوع ارزهای دیجیتال آشنا خواهید شد. سپس به کاربردهای آن در دنیای اقتصاد می پردازیم. در نهایت هم بحث مان را با بررسی تغییرات مثبت و منفی که این ارزها به همراه داشته اند، تمام خواهیم کرد. خب اگر موافق هستید، دیگر کم کم کارمان را شروع کنیم.

مزایای ارزهای دیجیتال

مزایای ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال به طور معمول در توسعه خود از فناوری بلاک چین سود برده اند. درست به همین خاطر مزایای آنها در مقایسه با نسخه کلاسیک ارزها بی نهایت بیشتر است. ما برای اینکه بحث مان ساختار خوبی پیدا کند، در اینجا به برخی از مزایای کلیدی این ارزها اشاره خواهیم کرد. البته نباید فکر کنید این حوزه فقط دارای مزایای خالص است. خب هر حوزه ای معایب خاص خودش را هم دارد بنابراین اصلا نباید تصور رویایی از این حوزه در ذهن تان شکل بگیرد. در عوض با ما همراه باشید تا ذهنیت درستی برای تان ایجاد کنیم. 

•    غیرمتمرکز بودن: ارزهای دیجیتال توسط هیچ نهاد یا سازمانی کنترل نمی شوند و کنترل آنها در اختیار کاربران است. این بدان معناست که تمرکز استفاده یا توزیع ارزهای دیجیتال دیگر به طور سنتی تعیین نمی شود. شاید به همین خاطر در طول سال های اخیر طرفدارهای این مدل ارزها به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده است. این یکی از آثار مستقیم استفاده از بلاک چین در دنیای رمزارزهاست.

•    امنیت بالا: تراکنش های ارزهای دیجیتال با استفاده از رمزنگاری انجام می شوند و از امنیت بالایی برخوردار هستند. این بدان معناست که دیگر خبری از سرقت اطلاعات کاربران یا فروش غیرقانونی جزییات مربوط به معاملات مالی در میان نخواهد بود. بی شک شما لازم نیست یک کارشناس اقتصاد باشید تا میزان اهمیت این نکته را درک کنید. درست به همین خاطر ما در روزنامه فرصت امروز امنیت بالای ارزهای دیجیتال را مهمترین مزیت آن می دانیم؛ چراکه آزادی عمل بیشتری به شما داده و حریم خصوصی تان را نیز بهتر حفظ می کند.

•    سرعت بالا: تراکنش های ارزهای دیجیتال در عرض چند ثانیه انجام می شوند و نیازی به تأیید توسط بانک ها یا سایر نهادها ندارند. همین امر ارزهای دیجیتال را برای کارآفرینان به طور کلی تمام مردم دنیا جذاب کرده است. برخی از کارآفرینان برای اینکه اوضاع بهتری در زمینه معاملات بین‎المللی داشته باشند، دائما به سوی استفاده از این ارزها جهت گیری می کنند. با این حساب طبیعی است در آینده بانک ها هم وارد حوزه ارائه خدمات مربوط به ارزهای دیجیتال شوند.

این مزایا باعث شده اند که ارزهای دیجیتال در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. احتمالا شما هم چند باری کاربردهای متنوع ارزهای دیجیتال به گوش تان خورده و شاید خودتان هم کاربردهای تازه ای برای آن پس ذهن داشته باشید. خب در این رابطه به این نکات توجه کنید:

•    پرداخت ‎های بین‎ المللی: ارزهای دیجیتال می توانند جایگزین مناسبی برای انتقال پول سنتی باشند و هزینه های انتقال را کاهش دهند. این روزها معمولا انتقال پول فراسوی مرزهای ملی نه تنها هزینه زیادی دارد، بلکه زمانبر هم هست. در دنیایی که روز به روز سرعت آن افزایش پیدا می کند، سرعت نقل و انتقال سرمایه هم باید به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد. وگرنه کارآفرینان با مشکلات فراوانی رو به رو خواهند شد. 

•    سرمایه‎ گذاری: ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی جدید مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته و می ‎توانند سودآوری بالایی داشته باشند. احتمالا شما هم دوستانی دارید که برای سرمایه گذاری فلان ارزهای دیجیتال را پیشنهاد می دهند. خب در این صورت شما در آستانه ورود به یک دنیای کاملا تازه از تحولات آنلاین و دیجیتال هستید.

مطلب مرتبط: انواع ارز دیجیتال و کاربردهای ارز دیجیتالی

•    بازی های آنلاین: ارزهای دیجیتال می توانند به عنوان یک واحد پول در بازی ‎های آنلاین استفاده شوند و تجربه بازی را برای کاربران جذاب تر کنند. بسیاری از شرکت های بازی سازی برای سودآوری از گیم های شان نیازمند طی مراحل مختلفی هستند. ارزهای دیجیتال کمک می کنند تا این فرآیند کوتاه تر شده و سود بیشتری به جیب استودیوهای بازی سازی برود. 

•    تحولات اقتصادی ناشی از ارزهای دیجیتال

تحولات اقتصادی ناشی از ارزهای دیجیتال

با توجه به مزایای ارزهای دیجیتال احتمالا این ارزها در آینده نقش مهمتری در اقتصاد ایفا خواهند کرد. ما در این بخش قصد نداریم درباره مقدار احتمال این تغییرات حرف بزنیم. در عوض سراغ برخی از تغییرات احتمالی در این میان رفته ایم. اگر شما هم دوست دارید اطلاعات قابل ملاحظه ای در این رابطه کسب کنید، بد نیست در ادامه با ما همراه باشید.

برخی از مهمترین تحولات اقتصادی که ریشه در توسعه ارزهای دیجیتال دارند، به این شرح هستند:

•    کاهش هزینه ‎های انتقال پول: ارزهای دیجیتال می توانند جایگزین مناسبی برای انتقال پول سنتی باشند و هزینه های انتقال را کاهش دهند. این امر به ویژه برای کشورهای در حال توسعه که هزینه های انتقال پول در آنها بسیار بالا است، مفید خواهد بود. البته این امر نیاز به زیرساخت های مناسب مثل تعیین قوانین برای جابه جایی چنین پول هایی دارد وگرنه احتمال سوءاستفاده را به همراه خواهد داشت.

•    افزایش شفافیت در معاملات: تراکنش های ارزهای دیجیتال در یک دفتر کل عمومی ثبت می شوند و به راحتی قابل پیگیری هستند. این امر می تواند به افزایش شفافیت در معاملات و کاهش فساد کمک کند. اگرچه شما نمی توانید در برخی از موارد هویت طرفین معاملات را مشخص کنید، اما امکان پیگیری روند جابه جایی پول در صورت نیاز وجود خواهد داشت. همین امر به شفافیت بیشتر در دنیای کسب و کار کمک خواهد کرد. 

•    ایجاد فرصت های جدید برای کسب و کارها: ارزهای دیجیتال می توانند فرصت های جدیدی برای کسب و کارها ایجاد کنند. به عنوان مثال، کسب و کارها می توانند از ارزهای دیجیتال برای پذیرش پرداخت از مشتریان در سراسر جهان استفاده کنند. اینطوری روند پرداخت یک برند بزرگ در سراسر دنیا یکپارچه شده و مشتریان دردسرهای کمتری خواهند داشت. این نکته برای حسابدارها نیز به طور ویژه ای اهمیت دارد. ماجرا جالب شد، نه؟

اگرچه ارزهای دیجیتال جذابیت زیادی دارند، اما چالش هایی نیز به همراه داشته اند. خب مگر یک پدیده کاملا بی عیب و نقص در دنیا وجود دارد که انتظار این وضعیت درباره ارزهای دیجیتال را داشته باشیم؟ از جمله مهمترین چالش ها می ‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

•    نوسانات شدید قیمت: قیمت ارزهای دیجیتال بسیار نوسان پذیر است و این امر می تواند ریسک سرمایه گذاری در آنها را افزایش دهد. درست به همین خاطر معمولا سرمایه گذارهای حوزه ارزهای دیجیتال وضعیت مشخصی ندارند. این امر برخلاف سرمایه گذاری های سنتی است که با حاشیه سود منطقی یک امنیت نسبی برای سرمایه گذار به همراه می آورد. بنابراین شاید کارآفرینان نسبت به استفاده از این ارزها برای سرمایه گذاری باید کمی دقیق تر ماجرا را واکاوی کنند. 

•    افزایش جرم: ارزهای دیجیتال می توانند برای انجام فعالیت های مجرمانه مانند پولشویی استفاده شوند. از آنجایی که پیگیری معاملات تجاری براساس این ارزها کار ساده ای نیست، بسیاری از گروه های غیرقانونی و قاچاق در سراسر دنیا از این ارزها استفاده می‎کنند. به همین خاطر توسعه عمومی آنها شاید نرخ جرم و فساد مالی را افزایش دهد. 

•    مقررات نامشخص: مقررات ارزهای دیجیتال در بسیاری از کشورها نامشخص است و این امر می تواند برای کسب و کارها و سرمایه گذاران چالش ‎برانگیز باشد. یکی از نکاتی که در این میان هنوز مشخص نیست، نحوه محاسبه مالیات است. خب وقتی تراکنش ها وضعیت مبهمی دارند، از کجا باید میزان مالیات را متوجه شد؟

با توجه به چالش های موجود، لازم است که برای توسعه ارزهای دیجیتال به گونه ‎ای که این چالش ها برطرف شوند، اقداماتی صورت گیرد. به عنوان مثال، می ‎توان از ابزارهای مالی مانند قراردادهای دقیق و اختیارات نظارتی برای کاهش فسادهای احتمالی استفاده کرد. همچنین تعیین قوانین درست و دقیق در زمینه استفاده از این ارزها راهگشا خواهد بود. اینطوری مشکلات مربوط به ارزهای دیجیتال به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا خواهد کرد.

مطلب مرتبط: آیا رشد هزار برابری ارزهای دیجیتال امکان پذیر است

در مجموع، آینده ارزهای دیجیتال روشن است و این ارزها در آینده نقش مهمتری در اقتصاد ایفا خواهند کرد. با این حال شما نباید با عجله خودتان را درگیر وضعیت کنونی این ارزها کرده و همه تخم مرغ های تان را در سبد آنها قرار دهید. این کار احتمالا اوضاع تان را حسابی به هم ریخته و در آینده‎ای نزدیک توانایی تان برای اثرگذاری بر روی مخاطب هدف را به شدت کاهش خواهد داد. در عوض بهتر است با احتیاط فراوان اوضاع ارزهای دیجیتال را دنبال کنید. اینطوری ریسک های کمتری هم در مسیرتان قرار خواهد گرفت. ماجرا جالب شد، نه؟

منابع:

https://www.imf.org

https://www.forbes.com

https://www.cfr.org

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/93ukPxpe
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه