آیا کار کردن با یک مربی بزرگ، ارزش دستمزد پایین را دارد؟ - فرصت امروز

چهارشنبه, 30 آبان 1397 - 14:01

بیل بلیچیک (Bill Belichick)، مربی تیم New England Patriots، یکی از پردرآمدترین مربیان لیگ فوتبال آمریکایی است. Forbes حقوق او را در سال 2013، 7.5 میلیون دلار تخمین زده است. دستمزد وی با توجه به سابقه مربیگری اش منطقی به نظر می رسد. بلیچیک اولین کسی است که تعداد دو رقمی پیروزی در 13 فصول متوالی را به ثبت رسانده و دومین فردی که، پس از چاک نویل (Chuck Noll)، قهرمان چهار سوپر بول (Super Bowl) شده است. او در 16 سال، Patriots را به 13 قهرمانی در لیگ رساند.

در واقع بیلچیک و Patriots، پس از ترکیب NFC و AFC در سال 2970، قدرت بلامنازع لیگ NFL بوده اند. اما آیا توانایی او در ارائه نمایش های کلاس جهانی با استفاده از بازیکنان نه چندان عالی و حتی راضی کردن دیگر بازیکنان برای گرفتن دستمزدی پایین تر برای همکاری با او، اتفاقی غیرعادی است؟ آیا مدیران و مربیان با استعدادی فوق العاده، توانایی بهبود عملکرد کارمندان خود را تا حدی دارند که آنها را برای کار با دستمزدی پایین تر راضی کنند؟

مربی بزرگ

برخی تحقیقات آکادمیک، جواب این سؤال را «بله» نشان داده اند. با کمک کردن به ارزش کارمندان، مدیران توانایی افزایش ارزشی چشمگیر به تشکیلات خود را خواهند داشت.

این تحقیق زمان هایی از اهمیت بیشتری برخوردار است که با نزدیک شدن به پایان فصل، مربیانی که عملکرد خوبی نداشته اند را اخراج می کنند. آیا پرداخت حقوق های چند میلیونی برای این مربیان ارزشمند است؟ میزان ارزش یک مربی بسیار عالی برای تشکیلات و کارمندان تا چه میزان است؟

آیا مربیان بیسبال باعث بهبود عملکرد می شوند؟

در سال 1993، لورنس کان (Lawrence Kahn) داده های لیگ بیسبال در بازه زمانی 1969 تا 1987 را به منظور تخمین میزان تأثیرگذاری کیفیت مربی بر تیم و عملکرد فردی بازیکنان مورد بررسی قرار داد. با استفاده از درصد پیروزی های تیم ها در یک سال به عنوان متغیر وابسته، کیفیت مربیگری، درصد پیروزی ها در سال گذشته و چند کنترل دیگر، وی نشان داد مهارت مربی، فاکتوری بسیار مهم در تبدیل عملکرد بازیکنان به پیروزی تیمی در ورزش بیسبال است.

مطلب مرتبط: چطور می توانید مربی خودتان در مسیر کارآفرینی باشید

اما عملکرد تیمی تنها عاملی نیست که با افزایش کیفیت مربی ارتقا می یابد.

آنالیزهای تکمیلی کان نشان داد مربیان بزرگ به دستاوردهای فردی بازیکنان نیز کمک می کنند. علاوه بر آن، او مشاهدات خود را در مورد تأثیر استخدام مربیان بزرگ در مقاله «کیفیت مربیگری، موفقیت تیمی و عملکرد فردی بازیکنان در لیگ بیسبال» به چاپ رساند و نشان داد «هنگامی که یک مربی باکیفیت استخدام می شود، میانگین عملکرد بازیکنان ثابت زیر نظر مربی های دیگر در مقایسه با کار برای مربیان با کیفیت پایین ، بیشتر است.»

در نتیجه این بازیکنان توانایی ایجاد درآمد براساس سطح عملکرد جدید، خواه با این تیم و یا در جای دیگر را خواهند داشت.

در زمین فوتبال آمریکایی

در دنیای فوتبال آمریکایی، بلیچیک به دلیل توجه خاص به جزییات و استراتژی های دفاعی شناخته شده است. داشتن دید باز برای یافتن استعداد و توانایی در به کارگیری حداکثری از بازیکنان (که گاهاً این بازیکنان را در پست های غیرتخصصی و سیستم های بازی غیرمعمول به کار می گیرد)، به حفظ سطح بالای Patriots در سال های متوالی و با وجود بازیکنان معمولی کمک کرده است.

در عین حال بلیچیک کمک کرده است عملکرد فردی بازیکنان نیز به چشم بیاید. همانطور که کان نشان داد، مربیان بزرگ تنها به پیروزی تیم خود کمک نمی کنند، بلکه در رساندن بازیکنان به حداکثر پتانسیل ایشان نیز مؤثر هستند. به همین دلیل برخی بازیکنان به منظور کارکردن با مربیان بزرگ و ایجاد مزیتی رقابتی برای تیم شان، حاضر به دریافت دستمزدهای پایین تر می شوند.

چندین بازیکن از کارکردن زیر نظر بلیچیک، منفعت های چشمگیری به دست آورده اند؛ برای مثال دیون برنچ (Deion Branch) که Patriots او را در سال 2002 و با قراردادی 2.93 میلیون دلاری به خدمت گرفت. با وجود قرار گرفتن به عنوان نفر سوم در پست خود و در لیست اولیه، برنچ در 11 بازی از 15 بازی سال 2003 به عنوان یار ثابت به میدان رفت و توانست تا 57 دریافت را برای 803 یارد با موفقیت انجام دهد. در سوپر بول XXXVIII، برنچ توانست 10 پاس را برای 143 یارد دریافت کند و یک تاچ داون (Touchdown) را نیز به ثبت برساند.

در فصل بعدی و پس از مصدومیت از ناحیه زانو، برنچ فصل خود را با 35 دریافت برای 454 یارد و 4 تاچ داون به پایان رساند. در مسابقات قهرمانی AFC، برنچ اولین و آخرین تاچ داون را به ثمر رساند که آخرین آنها تاچ داون یک کورس 23 یاردی بود که باعث پیروزی آنها بر Pittsbugh Steelers شد. دو هفته بعد برنچ به رکورد 11 دریافت برای 133یارد در سوپربول رسید و اولین دریافت کننده ای لقب گرفت که توانست عنوان مهمترین بازیکن سوپربول از سال 1989 به بعد را به دست آورد.

با وجود اینکه آمار و ارقام برنچ هیچ گاه با بهترین دریافت کننده ها قابل مقایسه نبودند، او تبدیل به بازیکنی برای بازی های مشهور شد. در سال 2006، Patriots به او قراردادی سه ساله به ارزش 18.85میلیون دلار ارائه کرد و 4 میلیون دلار نیز به عنوان پاداش برایش در نظر گرفت، اما برنچ تقاضای بیشتری داشت و به همین دلیل پیش-فصل و اولین بازی رسمی فصل را از دست داد. در ادامه Patriots برنچ را به مبلغ 600 هزار دلار جریمه کرد و او را به تیم Seattle Seahawks فروخت. او با این تیم قراردادی شش ساله به ارزش 39میلیون دلار و 13 میلیون پرداخت اضافه را به ثبت رسانید.

این قرارداد سنگین به دلیل عملکرد برنچ با Patriots و شهرت او به عنوان مرد بازی های بزرگ به ثبت رسید و حقوق او به نسبت آمارهایش، بسیار بالا بود. در پنج سال حضور در تیم Seattle، برنچ تنها در 40 دیدار به عنوان یار اصلی وارد میدان شد و هیچ گاه نتوانست عملکرد یک دریافت کننده عالی را به نمایش بگذارد.

حقوق کمتر ارزشش را دارد

برای مثال بعدی، کوری دیلون (Corey Dillon) را در نظر می گیریم. او در سال 2003 به عنوان بهترین حمله کننده تاریخ تیم Cincinnati Bengals’ به Patriots فروخته و میزان حقوقش در سال های 2004 و 2005 به ترتیب 3.3 و 3.85 میلیون دلار در نظر گرفته شد. دیلون با تصمیم شخصی، قرارداد خود را تغییر داد و به منظور سهولت انتقالش به Patriots و کار با بلیچیک، 3.6 میلیون دلار از حقوق خود را به آنها تخفیف داد.

در سال 2004 و برای Patriots، دیلون رکوردها را جابه جا کرد. وی در پیروزی تیم Patriots در مسابقات پلی آف لیگ، نقش بسیار مهمی ایفا کرد. این تیم همچنین سومین سوپربول خود را با محوریت دیلون به دست آورد. به پاس عملکرد دیلون، Patriots قرارداد وی را تغییر داد و حقوقش را به مبلغ قطعی 10 میلیون برای دو سال و 25 میلیون دلار برای 5 سال افزایش دادند.

مثال های برنچ و دیلون نشان دهنده ارزشمندی کار با یک مربی بزرگ هستند. دیلون با دریافت مبالغ کمتر شانس حضور در بازی های پلی آف و سوپر بول را به دست آورد و برنچ، مزیت همکاری با بلیچیک را به منظور کسب درآمد بیشتر از دست داد و در نهایت عملکرد او آنچنان که خودش تصور می کرد خوب نبود.

آموزه هایی برای مربیان

تحقیقات کان در زمینه تأثیر کیفیت مربیان بر عملکرد تیم های بیسبال و مثال بلیچیک، در واقع درس های ارزشمندی را به ما ارائه می کنند که حامی تبلیغات شدید هنگام استخدام مربیان جدید هستند.

نخست با مساوی فرض کردن تمامی متغیرهای دیگر، می توان گفت کیفیت مربیگری در عملکرد تیم های بیسبال و فوتبال آمریکایی تأثیر چشمگیری دارد. در حقیقت یافته های کان نشان دهنده آن است که تغییر مربیان، زمانی که مربی جایگزین کیفیت بهتری داشته باشد، بر روی عملکرد تیم تأثیر مثبتی خواهد داشت. علاوه بر پیروزی، مربیان عالی به نسبت حقوق های شان، درآمد بیشتری را برای باشگاه به ارمغان خواهند آورد. از نظر حقوقی این یافته ها نشانگر آن است که فرآیندهای برنامه ریزی استخدامی و جایگزینی در اعمال نفوذ مدیران و مربیان عالی، بسیار مهم است. سرمایه گذاری در استخدام و ساخت مدیرانی عالی، برای کارفرمایان سودآور خواهد بود.

در وهله دوم با ثابت نگاه داشتن پارامترهای دیگر، درصد پیروزی در یک سال تحت تأثیر درصد پیروزی های سال گذشته نیست. تنها نکته مهم عملکرد فعلی تیم به واسطه کیفیت مربی است. این نتیجه نشان می دهد دلیل پیروزی های متوالی تیم ها، تأثیر مربی بر قابلیت تیم برای تکرار پیروزی هاست. به صورت خلاصه یک مربی می تواند پیروزی را به تیم خود آموزش دهد. کان عقیده دارد در یک فضای تشکیلاتی، آموزش پیروزی از بالا به پایین امکان پذیر است. تحقیقات کان نکات دیگری را نیز نشان می دهند.

مطلب مرتبط: این نصیحت های مربی کسب و کار خود را قبول نکنید

میانگین عملکرد یک بازیکن در یک فصل به نسبت میانگین کلی او، تحت هدایت یک مربی باکیفیت به نسبت یک مربی با کیفیت پایین تر، بهبود پیدا می کند. مربیان بزرگ بازیکنان خود را در موقعیت هایی که قابلیت موفقیت بالاتری دارند به کار می گیرند. با تمرینات و ایجاد انگیزه، توانایی تبدیل بازیکنان معمولی به سوپراستارها وجود دارد.

در دنیای حقوقی، این امر در مورد رهبرانی صدق می کند که از توانایی تیم خود در فعالیت ها و پروژه هایی استفاده می کنند که به ایشان اجازه نمایش استعداد های شان را می دهد. اگر افراد بدانند که می توانند به عملکرد بهتر برسند، به منظور همکاری با یک مدیر باکیفیت، حقوقی پایین تر را قبول می کنند، بنابراین یکی از مزیت های رقابتی رهبران بزرگ، قابلیت جذب، اعمال نفوذ و حفظ کارمندان بااستعداد، با هزینه ای پایین تر برای کارفرماست.

در کل تیم هایی که مربیان بزرگی استخدام می کنند، عملکرد تیمی و فردی بهتری را تجربه خواهند کرد. با توجه به این یافته ها کان استخدام مربیان بزرگ را برای تشکیلات و بازیکنان، هزینه ای ارزشمند قلمداد می کند و البته قبول حقوق پایین تر برای همکاری با یک رهبر بزرگ، بسیار هوشمندانه است. زندگی حرفه ای بیل بلیچیک مثالی فوق العاده در این زمینه است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی