جمعه, ۱ تیر(۴) ۱۴۰۳ / Fri, 21 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز
بررسی 10 راهکار برای دغدغه ای اساسی

حفظ سلامت روحی در عرصه کسب و کار

3 سال پیش ( 1399/10/1 )
نویسنده : اِل چستر   مترجم : علی ‌آل ‌علی  

فعالیت در عرصه کسب و کار همیشه همراه با فشار روانی بسیار زیادی است. بسیاری از کارآفرینان پس از مدت زمانی اندک دچار انواع مشکلات روحی ناشی از فشار کاری می ‎شوند. این امر در کنار سایر مشکلات و چالش ‎های کاری برای بسیاری از کارآفرینان و کارمندان شرکت ‎ها مسئله ایجاد می‎ کند. بسیاری از کارآفرینان حرفه ‎ای شیوه‎ های مقابله با بحران‎ های روحی و حفظ سلامت ‎شان در شرایط مختلف را به خوبی می ‎دانند. نکته مهم در این میان کارآفرینان تازه کار و دیگر اعضای شرکت‎ هاست. 

اگر سلامت روحی اعضای شرکت با خطر مواجه شود، کسب و کارها نیاز به سرمایه گذاری بخش قابل ملاحظه ای برای کمک به اعضای شان خواهند داشت. برخی از افراد به دلیل چنین مشکلاتی حتی موقعیت‎ های شغلی‎ شان را نیز از دست می‎ دهند. شاید در نگاه نخست مشکلات روحی در حوزه کسب و کار فقط موارد شدید را شامل شود، اما در مقیاسی گسترده تمام ناراحتی ‎های روحی و روانی در دامنه این بحث جای دارد، با این حساب اگر شما حتی کوچک ‎ترین مشکلی در این ارتباط دارید، توصیه‎ های مطرح در این مقاله کمک شایانی به حفظ سلامت ‎تان خواهد کرد. 

حفظ سلامت روحی در عرصه کسب و کار

1.    ساماندهی افکار مثبت

بسیاری از افراد در طول روز فکرهای بسیار متنوعی به سرشان می ‎زند. برخی از ایده های برتر در حوزه کسب و کار ناشی از همین فکرهای به ظاهر پراکنده است. یکی از مشکلات اغلب کارآفرینان فکر و خیال بیش از اندازه منفی درباره وضعیت ‎شان است. چنین امری نه تنها موجب درگیری ذهنی می ‎شود، بلکه کارایی افراد را نیز از بین خواهد برد. 

مطلب مرتبط: حفظ سلامتی در محل کار با 5 اقدام ساده

شاید در نگاه نخست توجه به افکار منفی و خیال ‎پردازی در مورد آینده و احتمال شکست‎ های مختلف موجب دقت بیشتر در زمینه کسب و کار شود، اما در بلندمدت همین افکار به ظاهر ساده تاثیر روحی نامناسبی بر روی افراد خواهد داشت. راهکار ساده و یکپارچه ‎ای در زمینه مقابله با مشکلات روحی ناشی از افکار منفی وجود ندارد. اگر شما فرد بدبینی هستید، باید اندکی نوع نگاه ‎تان به پیرامون را تغییر دهید. در غیر این صورت آستانه تحمل ‎تان به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. بسیاری از مردم در طول ساعت‎ های متمادی مشغول به کار هستند. در این میان افکار منفی توان قابل ملاحظه ‎ای از آنها خواهد گرفت. 

تفکر مثبت بدون دلیل امکان ‎پذیر نیست. وقتی کارمندان تمام تلاش ‎شان برای پیشبرد بهینه پروژه‎ ها را انجام می ‎دهند، امکان صحبت از خوش ‎بینی وجود دارد. مشکل اصلی در این میان بی ‎توجهی یا سهل ‎انگاری کارآفرینان و تلاش برای بهبود شرایط با نگاه مثبت است. این امر هرگز نتیجه نهایی پروژه‎ ها، یعنی شکست‎ شان را تغییر نخواهد داد. 

2.    یافتن نکاتی برای شکرگزاری

براساس گزارش موسسه سلامت دانشگاه هاروارد، سپاسگزاری بابت رویدادها یا بهره ‎مندی های مختلف افراد امکان تضمین سلامت روحی را در پی دارد. بسیاری از مردم در طول روز با ناراحتی ‎های مختلف دست و پنجه نرم می ‎کنند. این امر مشکلات بسیار زیادی برای این افراد ایجاد می ‎کند. اغلب ما اگر نگاهی ساده به اطراف ‎مان داشته باشیم، نکات بسیار زیادی برای قدردانی پیدا می ‎کنیم. امروزه اغلب مردم حوصله توجه به بهره ‎مندی ‎های مادی و معنوی ‎شان را ندارند. همین امر موجب ناراحتی‎ های مداوم می ‎شود. 

اگر شکرگزاری بابت بهره‎ مندی از امکانات موجب بی ‎توجهی کارآفرینان به پروژه‎ های در دسترس و همچنین توسعه کسب و کار شود، باید با آن مقابله کرد. نکته مهم در این میان ایجاد نوعی دلگرمی برای ادامه کار در شرایط مختلف است. عرصه کسب و کار همیشه همراه با مشکلات متنوع است. نکته مهم در این میان توانایی مدیریت مشکلات مختلف و ادامه روند کسب و کار است. در غیر این صورت کسب و کارها به زودی با شکست مواجه خواهند شد. امروزه یکی از دلایل شکست زودهنگام کسب و کارها همین مسئله است. 

3.    توجه به زمان حال

امروزه شمار بالایی از مردم در کلاس ‎های یوگا یا مدیتیشن شرکت می‎ کنند. مزیت اصلی این کلاس‎ ها امکان رهایی از دغدغه های فکری و کسب اندکی آرامش ذهنی است. امروزه بسیاری از مردم توانایی مدیریت افکارشان را ندارند. این امر در عرصه کسب و کار موجب تنوع ایده ها می‎ شود. شاید این امر در نگاه نخست مزیت قابل ملاحظه ‎ای باشد، اما بسیاری از کارآفرینان در عمل ایده های متنوع و سطحی را مطرح می‎ کنند. اگر دغدغه های فکری منفی را برای مدت زمانی کوتاه کنار بگذاریم، امکان تمرکز بهتر بر روی شرایط حال فراهم خواهد شد. 

برخی از کسب و کارها بیش از اندازه به دنبال برنامه ریزی برای آینده هستند. این امر مشکلات بسیار زیادی برای آنها ایجاد می‎ کند. همچنین باید نسبت به مدیریت شرایط جاری نیز توجه نشان دهیم. اگر این امر مدنظر برندها قرار نداشته باشد، بسیاری از کسب و کارها توان ادامه فعالیت را نخواهند داشت. 

برنامه ریزی برای آینده یکی از اقدامات مفید از سوی برندهاست. نکته مهم در این میان اجرای برنامه ها در زمان حال است. مشکل اساسی برخی از برندها عدم تمایل برای اجرای برنامه ها و صرف سرمایه گذاری بر روی توسعه کسب و کار در آینده است. این امر موجب ناتوانی برای توسعه کسب و کار در مقیاسی گسترده می ‎شود. 

4.    اهمیت توجه به فعالیت ‎های ورزشی

استرس و نگرانی باید به نوعی از انسان خارج شود. این امر نیازمند مدیریت سطح نگرانی ‎ها و دست زدن به اقدامات عملی برای رهایی از آنهاست. بسیاری از ورزشکارهای حرفه ‎ای بر روی اهمیت ورزش روزانه برای کاهش سطح استرس تاکید دارند. شاید شما به عنوان کارآفرین نیازی به ورزش مداوم یا حرفه ‎ای نداشته باشید، اما در زمان ناراحتی و نگرانی بیش از اندازه باید نسبت به مدیریت این حوزه اقدام کرد. 

مطلب مرتبط: چند گام برای بهبود سلامت روان در هنگامه کرونا

یکی از نکات جالب در مورد انجام ورزش‎ های روزانه عدم نیاز به یک باشگاه مجهز است. برخی از حرکات ورزشی به سادگی در خانه یا محل کار امکان اجرا دارند. اگر محدودیت ‎های بسیار زیادی از نظر سطح ورزش در محیط کار دارید، اندکی پیاده‎ روی در میانه روز ایده جذابی خواهد بود. اغلب برندها به هنگام ظهر زمان استراحت مشخصی برای کارکنان مشخص می ‎کنند. این امر باید موجب بهره‎ گیری مناسب از زمان موردنظر برای اندکی پیاده‎ روی، حتی در محیط شرکت، شود. 

5.    توجه به تغذیه مناسب

استفاده از شکلات به عنوان ارتقادهنده میزان انرژی و سطح هوشیاری در میان بسیاری از کارآفرینان امر رایجی است. امروزه برخی از شرکت ‎‎ها به طور رایگان شکلات و قهوه در اختیار کارمندان قرار می ‎دهند. این امر در کوتاه ‎مدت مزیت بسیار زیادی برای کارآفرینان و به طور کلی تمام افراد در پی دارد. نکته مهم بعد طولانی‎ مدت ماجراست. بسیاری از افراد با مصرف مداوم قهوه و شکلات دچار اعتیاد به آنها می ‎شوند. 

امروزه تغذیه مناسب برای کنترل کیفیت کاری و همچنین انگیزه افراد بسیار مهم است. برخی از افراد به طور مداوم حوصله کار بر روی پروژه های مختلف را ندارند. همین امر موجب مشکلات بسیار زیادی برای آنها می ‎شود. امروزه برخی از کارآفرینان تغذیه مناسبی ندارند. این امر ناشی از حذف وعده‎ های غذایی به دلیل کار فشرده است. همچنین مدت ‎ها گرسنگی و سپس میل کردن وعده غذایی نیز عادت کاری رایجی محسوب می ‎شود. 

اگر شما در زمینه کسب و کار مجبور به کار برای ساعت ‎های طولانی هستید، باید فکری به حال وضعیت تغدیه‎ تان نمایید. تلاش برای استفاده از انواع ویتامین و پروتئین در ساعت ‎های کاری و هنگام استراحت امری ضروری است. در غیر این صورت امکان فعالیت مناسب برای کارآفرینان فراهم نمی‎ شود. شاید در نگاه نخست بی ‎توجهی به وعده ‎های غذایی تاثیر مشخصی بر روی کیفیت کاری نداشته باشد، اما در بلندمدت مشکلات بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. 

امروزه استفاده از نکات مربوط به تغذیه مناسب کار دشواری نیست. بسیاری از پزشکان متخصص به طور رایگان ویدئوهای آموزشی در یوتیوب و دیگر شبکه ‎های اجتماعی بارگذاری می‎ کنند. مهمترین مسئله در این میان اطمینان از سطح مطلوب محتوای علمی ویدئوهای مختلف است. در غیر این صورت شاید توصیه‎ های نامناسب وضعیت روحی‎ تان را بغرنج ‎تر نیز سازد. 

6.    صحبت با فردی مطمئن

بسیاری از اوقات افراد به دلیل ناتوانی برای بیان دیدگاه یا نگرانی ‎های ‎شان دچار مشکلات روحی می ‎شوند. بسیاری از افراد برای این نوع مشکلات راهکاری ندارند. اگر شما در محل کار یا در میان اعضای خانواده دوستی مطمئن دارید، صحبت با آنها مفید خواهد بود. برخی از کارآفرینان به طور مداوم برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف درگیر ارزیابی سلیقه مشتریان هستند. مسئله اساسی در این میان نیاز به صحبت در مورد سلیقه و نیازهای شخصی ‎مان با فردی مطمئن است. 

اغلب اوقات افراد به دلیل ناتوانی برای صحبت با فردی مطمئن دچار مشکل می ‎شوند. این امر فقط یک راهکار ساده دارد، آن هم یافتن فردی مطمئن برای صحبت در مورد مشکلات عرصه کسب و کار است. این امر کمک مناسبی به تخلیه روحی و روانی افراد می ‎کند. اگر این امر مدنظر کارآفرینان قرار نداشته باشد، مواجهه با افسردگی ‎های روحی و روانی نیز بعید نخواهد بود. 

یکی از ایرادات اصلی کارآفرینان ارزیابی مشکلات به صورت دور از دسترس است. معنای این امر مواجهه با نمونه‎ های افسردگی کاری و ارزیابی آن به عنوان اتفاقی که هرگز برای ما رخ نخواهد داد، است. رویدادهای ناگوار برای همه رخ می‎ دهد. مهمترین نکته تلاش برای پرهیز از ابتلا به چنین مشکلات روحی است. این امر بدون اقدامی عملی در این راستا امکان ‎پذیر نخواهد بود. 

مطلب مرتبط: چالش بهبود سلامت در محیط های کاری

7.    به دیگران کمک کنید

مواجهه با مشکل در محل کار پدیده ‎ای نوین نیست. بسیاری از افراد برای تبدیل وضعیت ‎شان به سطحی بهتر نیازمند کمک دیگران هستند. اگر شما با مشکلات روحی در زمینه کسب و کار مواجه هستید، کمک به دیگران نقش مهمی در بهود وضعیت ‎تان خواهد داشت. امروزه بسیاری از افراد برای بهبود وضعیت‎ شان به یکدیگر کمک می ‎کنند. البته این امر بستگی به فرهنگ سازمانی هر شرکت نیز دارد. اگر سطح فرهنگ سازمانی در هماهنگی با کمک دسته‎ جمعی باشد، میزان ابتلای کارمندان با افسردگی و انواع مشکلات روحی کمتر خواهد شد. 

مواجهه با مشکلات روحی اغلب در سازمان‎ های بزرگ صورت می‎ گیرد. این امر ناشی از محدودیت ارتباطات میان افراد و نیاز به مدیریت شرایط به صورت تاثیرگذار است. اگر کارآفرینان به این نکته مهم توجه نداشته باشند، در نهایت توانایی مدیریت شرایط نامساعد را از دست خواهند داد. امروزه بسیاری از کارآفرینان و شرکت ‎ها با همین مشکل در تیم‎ های کاری ‎شان مواجه هستند. 

اگر کسب و کار شما توانایی توسعه فرهنگ سازمانی مناسب را ندارد، باید از مشاورهای حرفه ‎ای کمک بگیرید. این امر شاید در نگاه نخست هزینه قابل ملاحظه ‎ای به همراه داشته باشد، اما در عوض شانس مناسبی برای برندتان به منظور بهبود شرایط در مقیاسی مناسب فراهم خواهد کرد. اگر کسب و کار شما دارای بودجه کافی نیست، باید نسبت به الگوبرداری از دیگر کسب و کارها اقدام نمایید. این امر نیز در ابتدا سختی‎ های بسیار زیادی دارد، با این حال پس از ارزیابی چند نمونه حتی امکان برنامه ریزی برای توسعه فرهنگ سازمانی شرکت خودتان نیز فراهم خواهد شد. 

8.    استراحت‎ های کوتاه

شاید برخی از کارآفرینان استراحت را به معنای ایجاد وقفه‎ های چند ساعته در کار ارزیابی کنند. این مسئله ناشی از نوع نگاه نامناسب به شیوه کارآفرینی است. بسیاری از افراد در عمل توانایی مدیریت شرایط را ندارند بنابراین ساعت‎ های متمادی اقدام به فعالیت کاری می ‎کنند. نکته جالب اینکه کار بیش از اندازه در عمل بازده قابل توجهی هم ندارد. کارآفرینان به طور معمول پس از 2 تا 3 ساعت کار نیاز به استراحت دارند. اگر این زمان‎ ها را مدنظر قرار ندهیم، در نهایت با فقدان انگیزه برای فعالیت کاری مواجه خواهیم شد. برخی از کارآفرینان حرفه ‎ای در عمل حتی از استراحت ‎های چند دقیقه ‎ای به ازای هر ساعت کار نیز بهره می ‎گیرند. این امر کمک قابل ملاحظه ‎ای به کارآفرینان برای بازیابی توان‎ شان می ‎کند. 

امروزه اغلب برندها کارشان را در قالب پروژه در اختیار کارمندان قرار می ‎دهند. اگر برخی از کارمندان به تازگی یک پروژه را تمام کرده ‎اند، باید اندکی زمان استراحت به آنها داد. تعطیلی یک یا دو روزه کار پس از پایان یک پروژه سخت امری منطقی است بنابراین نباید فشار کاری را همیشه در حداکثر نگه داشت. بسیاری از شرکت ‎ها به دلیل اتخاذ استراتژی ‎های همراه با فشار بر روی کارمندان در عمل تمام نیروی انسانی ماهرشان را از دست می ‎دهند. این امر مشکلات بسیار زیادی برای آنها به ارمغان می‎ آورد. 

9.    به سطح آب بدن ‎تان توجه کنید

استفاده از مایعات در طول روز برای سلامت افراد مهم است. امروزه بسیاری از مردم در طول روز مایعات موردنیازشان را مورد توجه قرار نمی ‎دهند. این امر مشکلات جسمی بسیاری به همراه دارد. نکته مهم اینکه گاهی اوقات فقدان سطح آب کافی در بدن موجب بروز مشکلات روحی نیز می ‎شود بنابراین همیشه باید میزان مناسبی از مایعات در طول روز مصرف کرد. 

مصرف بهینه انواع چای، قهوه و آب میوه ایده های جذابی است، با این حال هیچ چیز جایگزین آب نمی ‎شود. امروزه در اغلب شرکت ‎ها تجهیزات مناسب برای دسترسی کارمندان به آب باکیفیت وجود دارد بنابراین مصرف آب هیچ مانعی برای کارمندان نخواهد داشت. بی‎ توجهی به این مسئله هیچ ارتباطی با شرایط کاری ندارد. صرف چند ثانیه برای نوشیدن آب یا دیگر مایعات باید در برنامه روزانه افراد جای داشته باشد. 

10.    با خودتان مهربان باشید

اغلب اوقات افراد از خودشان انتظارات بسیار زیادی دارند. وقتی یکی از انتظارات آنها به طور قابل ملاحظه ‎ای برآورده نمی ‎شود، مشکلات روحی و انواع افسردگی ‎ها شروع می ‎شود. اگر شما در زمینه کسب و کار برنامه مشخصی برای فعالیت دارید، باید اهداف ‎تان را مطابق با سطح توانمندی شخصی تعیین کنید. در غیر این صورت مشکلات بسیار زیادی در تحقق شان خواهید داشت. 

مطلب مرتبط: تاثیر نور طبیعی محیط کار بر سلامت کارمندان

برخی از مردم به طور مداوم در تلاش برای تاثیرگذاری بر روی دیگران به خودشان توجه نمی‎ کنند. این امر مشکلات بلندمدتی برای افراد به همراه خواهد داشت. برخی از کسب و کارها به طور مداوم در تلاش برای بهبود شرایط فعالیت‎ شان فرصت کافی برای توجه کارمندان به وضعیت خودشان را از بین می ‎برند. مهربانی با خود به معنای تنظیم ساعت ‎های کاری به گونه ‎ای مناسب و سازگار با زندگی شخصی است. ما ماشین‎ های خودکار نیستیم، بنابراین همیشه امکان کار بدون وقفه نخواهیم داشت. گاهی اوقات باید به خودمان مقداری استراحت دهیم.

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/FZiETT66
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه