شنبه, 28 ارديبهشت 1398 - 17:00

در مطلب پیشین به پنج راهکار مدیریت زمان برای افزایش بهره وری اشاره کردیم و حال به ادامه آنها می پردازیم.

6-زودتر از خواب بیدار شوید

اگرچه در این رابطه گفته می شود که زودتر بیدارشدن همراه با زودتر خوابیدن است و این امر باعث این تصور می شود که عملا ساعت خواب تفاوتی را با یکدیگر نخواهد داشت. با این حال نتایج تحقیقات در این زمینه حاکی از آن است که خوابیدن قبل از ساعت 12 باعث افزایش کیفیت آن شده و منجر به کاهش نیاز به آن خواهد شد.

مدیریت زمان

برای مثال فردی که قبل از این ساعت به خواب رفته است، در مقایسه با فردی که دیرتر خوابیده، به تعداد ساعت خواب به مراتب کمتری نیاز خواهد داشت. همچنین افراد با زودتر بیدارشدن می توانند به اقداماتی نظیر ورزش و برنامه ریزی روزانه بپردازند که بدون شک دارای تاثیرات مثبت بسیاری خواهد بود. همچنین این امر که میان زمان بیدارشدن و صرف صبحانه حداقل یک ساعت فاصله باشد، باعث خواهد شد تا اشتهای شما برای مهم ترین وعده غذایی افزایش پیدا کند. بدون شک چنین فردی عملکرد روزانه به مراتب بهتری نیز خواهد داشت و کمتر دچار بیماری خواهد شد که خود عدم وقفه در انجام کارها را به همراه دارد.

7-همواره دفترچه ای در کنار خود داشته باشید

بسیاری از ایده ها و افکار احتمال دارد که در شرایط نامناسبی به ذهن ما خطور کند. این امر بدون شک روند انجام کارها را با مشکل مواجه خواهد کرد. در راستای حل این معضل توصیه می شود تا همواره دفترچه ای را در کنار خود داشته و با یادداشت کردن، بدون فراموشی در شرایطی بهتر به آنها رسیدگی کنید. همچنین این امر که برای یک یا دو ماه وقایع و اقدامات روزانه خود را یادداشت کنید، به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید موارد مثبت و منفی عملکردی خود را یافته و اقدام به تغییرات لازم کنید.

8-از زمان های مرده استفاده بهینه داشته باشید

با نگاهی به لیست کارهای خود، به وجود بسیاری از زمان هایی پی خواهید برد که شما در انتظار به سر می برید و می توانید از آن برای انجام بخشی از کارهای خود استفاده کنید. برای مثال ممکن است قرار ملاقاتی با فردی در شرکتی دیگر را دارید، بدون شک این احتمال وجود دارد که برای مدتی معطل بمانید. به همین خاطر می توانید از زمان موجود برای اقداماتی نظیر مطالعه کتاب الکترونیکی، برقراری تماس های تلفنی، برنامه ریزی هفتگی و یا ماهانه و مواردی از این قبیل استفاده کنید. با استفاده بهینه از این گونه زمان ها دیگر نیازی به صرف وقت برای اقدامات کوچک خود نخواهید داشت.

مطلب مرتبط: 101 راهکار مدیریت زمان برای افزایش بهره وری در کار (1)

9-یک لیست برای کارهای خود ایجاد کرده و از برنامه های ذهنی فاصله بگیرید

از جمله راهکارهای افزایش تمرکز، مشغول نکردن بیش از حد ذهن است. اگرچه بسیاری از افراد برنامه روزانه خود را به صورت ذهنی انجام می دهند. با این حال این امر ذهن شما را درگیر کرده و همواره این احتمال وجود دارد که مورد به فراموشی سپرده شود. به همین خاطر نیز یادداشت آن بهترین گزینه خواهد بود. در این رابطه اپلیکیشن هایی وجود دارد که زمان هر فعالیت را یادآوری کرده و کار را برای شما راحت تر می سازد.

10-به نصف زمان انجام هر فعالیت فکر کنید

بسیاری از افراد انجام برخی از کارها را با اتلاف وقت بالایی انجام می دهند. برای مثال صرف ناهار را بیش از حد طولانی کرده و این امر باعث می شود تا زمان زیادی را از دست بدهند. در این رابطه توصیه می شود تا به نصف زمان هر اقدامی فکر کرده و در صورت عملی بودن، آن را انجام دهید.

11-عادت های رفتاری زمان بر خود را کنار بگذارید

برخی از رفتارهای افراد بدون این که بخواهیم نسبت به درستی و یا نادرستی آنها قضاوتی را داشته باشیم، ممکن است بسیار زمان بر باشد. برای مثال ممکن است عادت داشته باشید که فعالیت زیادی را در شبکه اجتماعی خود داشته باشید. درواقع از جمله ویژگی های شبکه های اجتماعی این است که افراد هنگامی که درگیر آن می شوند، گذر زمان را کمتر حس کرده و این امر می تواند به سادگی زمان بندی شما را با مشکل مواجه سازد. به همین خاطر ضمن شناسایی عادت های غیرضروری و زمان بر خود، لازم است تا آنها را کاهش داده و یا به صورت کامل حذف کنید. بدون شک این امر که حتی برای یک ماه در شبکه ای حضور نداشته باشید، هیچ گونه مشکلی را برای شما به همراه نخواهد داشت، با این حال زمان کافی برای پیگیری کارهای عقب افتاده فراهم خواهد کرد.

مطلب مرتبط: 6 راهکار ساده برای استفاده بهینه از زمان

12-در تصمیمات خود قاطع باشید

همواره این احتمال وجود دارد که در طول روز بارها با موارد وسوسه کننده که کاملا خارج از برنامه شما است، مواجه شوید. تحت این شرایط در صورتی که از قاطعیت کافی در تصمیمات خود بهره مند نباشید، بدون شک حفظ برنامه امری کاملا دشوار خواهد بود. در این رابطه اگرچه کاهش موارد منحرف کننده امری سودمند محسوب می شود، با این حال در ابتدا لازم است تا از درون کاملا مصمم و قدرتمند باشید.

ادامه دارد ...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی