15 توصیه برای ترویج مهارت های رهبری در کودکان - فرصت امروز

یکشنبه, 05 آذر 1396 - 09:09

بسیاری از رهبران کنونی، در خانواده نقش والدین را بر عهده دارند. آنها بعد از کار روزانه شان با فرزندان بازی می کنند و درصدد تدارک شامی خانوادگی هستند. توجه داشته باشید که کودکان امروز، رهبران فردا هستند، به خصوص اگر والدین این کودکان، رهبر باشند. درحالی که مهارت های رهبری می تواند به طور طبیعی به وجود آید، کودکان در طول مسیر رشدشان، درس هایی را می آموزند که بعدا به طور قابل ملاحظه ای بر زندگی شان تاثیر می گذارد.

در اینجا به نقل از مدیراینفو، به 15 راهنمایی عالی برای کمک به شما در پرورش مهارت های مناسب در کودکان  تان (رهبران آینده) اشاره شده است:

۱- الگوی خوبی باشید

به عنوان یک رهبر، شما احتمالا با اهمیت تعیین الگویی خوب برای گروه تان آشنا هستید. این حتی از نقش شما به عنوان والدین مهم تر است. به فرزندان تان اجازه دهید ببینند که شما چگونه بین کارآفرینی و نقش های شخصی تان تعادل ایجاد می کنید، شما از این طریق به آنان می آموزید که چگونه رهبرانی موثر باشند.

۲- فعالیت های تیمی را تشویق کنید

ابتدا، علائق فرزندان تان را تشخیص دهید و مشارکت آنها در فعالیت های تیمی را تشویق کنید. کودکان از طریق این فعالیت ها درس های ارزشمندی را در مورد کار تیمی به دست می آورند. این تجربه ارزشمند می تواند با عضویت در تیم های پلیسی، ورزش کردن یا پیوستن به گروه مدرسه ایجاد شود.

۳- بر استقامت تاکید کنید

بهترین رهبران می آموزند که چگونه با شکست به نحوی مواجه شوند که درنهایت برای شان موفقیت به ارمغان آورد. بچه ها باید یاد بگیرند که از موفقیت و پیروزی دیگران ناراحت نشوند و بتوانند شرایط سخت را با امیدواری نسبت به آینده پشت سر بگذارند.
۴- مهارت های مذاکره را در کودکان تان پرورش دهید

رهبر خوب، هنر مصالحه را می داند. به جای دادن پاسخ های آری یا نه به فرزندان تان، پیشنهادی را ارائه کنید و به آنها اجازه دهید با ارائه امتیازات معقولانه تصمیم بگیرند. بحث هایی را ایجاد کنید که در آن منافع مشترکی بین شما و کودک وجود دارد. اجازه دهید کودک تان برای دریافت حق خود از استدلال و مذاکره بهره بگیرد.

۵- توانایی تصمیم گیری

کودکان از همان سال های اول باید یاد بگیرند که چگونه خوب تصمیم بگیرند. ازآنجاکه کودکان با انتخاب های بی شمار و فراوانی روبه رو می شوند، گزینه های دو یا سه گانه را محدود می کنند. توصیه می شود کودکان تان را طوری آموزش دهید که جوانب مثبت و منفی هر یک از گزینه ها را درک کنند و از این طریق تصمیم گیری آگاهانه تری داشته باشند. این موضوع به آنها کمک خواهد کرد تا تصمیمات درست را در زندگی روزمره به کارگیرند.»

۶- تقویت اعتمادبه نفس در کودک

وقتی به رستوران می روید، آیا برای فرزندان تان هم شما غذا سفارش می دهید؟ درواقع می توانید جلسه صرف شامی ساده را به تمرینی برای تقویت اعتمادبه نفس در فرزندتان تبدیل کنید. اجازه دهید خودش غذا را سفارش دهد و اعتمادبه نفس بیشتری به دست آورد.

۷- کودکان تان را برای کار کردن تشویق کنید

اغلب بچه ها مشتاقانه حاضر هستند در برخی حوزه ها مشغول به کار شوند. اگر کودک شما می خواهد یک رادیو قدیمی را تعمیر کند، از او حمایت کنید. هنگامی که فرزندان تان به اندازه کافی سالم هستند، می توانند از فرصت های کاری مانند نگهداری از بچه ها و باغبانی و دیگر مشاغل خانگی استفاده کنند. این شغل های اولیه می تواند برای ایجاد مهارت های رهبری در کودکان ضروری باشد.

۸- ثبت نام در اردوگاه تابستانی

اردوگاه تابستانی با فرصت هایی برای شرکت در فعالیت های تیم سازی همراه است. هنگامی که جوانان به سن خاصی می رسند، ممکن است از آنها بخواهید به شما مشاوره دهند. درحالی که بسیاری از اردوگاه ها نیاز به مشاوران 18 ساله دارند، ممکن است یکی از اعضای اردوگاه با سن کمتر و نظم بالا بتواند به عنوان مشاور خدمت کند.

۹- بازی های خانوادگی

بازی های خانوادگی نه تنها راه منحصربه فردی برای صرف وقت با اعضای خانواده است، بلکه به کودکان کمک می کند که ورزش خوب، بازی کردن با قوانین و تفکر استراتژیک را یاد بگیرند.

۱۰- مهارت های برنامه ریزی پروژه را آموزش دهید

به عنوان خانواده، احتمالا رویدادهای برنامه ریزی شده بسیاری، از تعطیلات خانوادگی گرفته تا بازدید از بستگان را داشته اید. همان طور که برای برنامه ریزی رویدادهای مختلف آماده می شوید، بچه ها را از این فرآیند خارج نکنید. به هر رویداد به عنوان یک پروژه تجاری، برگزاری جلسات طوفان مغزی و اعطای کارهای کوچک تر به اعضای جوان خانواده تان نگاه کنید.

۱۱- استفاده از تابلوهای بصری

یکی از راه های سرگرم کننده برای آموزش کودکان تعیین هدف از طریق استفاده از تابلوهای بصری است. آنها از برش تصاویر و تنظیم آنها در یک محیط خیالی (مثلا در نقش هیأت مدیره) لذت می برند و در این روند خواهند آموخت که چگونه آنچه را که می خواهند تجسم کنند.

۱۲- اجتناب از جهش ناگهانی

هنگامی که فرزندتان روی پروژه یا فعالیتی کار می کند، می تواند وسوسه انگیز باشد که به او کمک کنید، مخصوصا اگر فرزندتان را در حال کنکاش می بینید. در عوض، به عقب برگردید و اجازه دهید فرزندان تان خودشان کارشان را انجام دهند.  پس  از این واقعیت، می توانید موانع و چالش هایی را که در طول کار به وجود آمده مرور کنید و از ایده هایی که در مورد چگونگی انجام متفاوت کارها دارید نکاتی را به آنان یاد دهید.

۱۳- یک مربی پیدا کنید

به عنوان یک الگوی عالی برای فرزندان تان، مربی می تواند عنصری ارزشمند باشد. یک دوست یا عضو خانوادگی قابل اعتماد می تواند مربی بزرگی باشد. همچنین سازمان هایی هستند که می توانند اعضای منتخب شان را به عنوان مربی به والدین پیشنهاد دهند.

۱۴- مطالعه را تشویق کنید

تحقیقات مزایای مطالعه در دوران کودکی را نشان داده اند، کودکان با مطالعه کردن، پیشرفت های فکری در موضوعات مختلف به دست می آورند. خوانندگان جوان تمایل دارند بیشتر در مورد جهان یاد بگیرند، حتی زمانی که خواندن برای شان ناخوشایند است.

۱۵- پاداش تفکر خوش بینانه

این واقعیت که خوش بینی به موفقیت پیوند خورده است نباید در خانواده تان مورد غفلت قرار گیرد. خوش بینی مهم است، به ویژه هنگامی که این خوش بینی به تلاش برای رسیدن به یک هدف پیوند خورده باشد.

رهبران امروز می توانند نسل جوان را برای رهبری کسب وکار آماده کنند. عمل کردن به هر یک از این توصیه  ها، نه تنها رهبران بهتری را ایجاد می کند، بلکه می تواند به کودکان کمک کند تا در مدرسه بهتر عمل کنند و روابط شخصی شان را در طول زندگی بهبود بخشند.

کارشناس ارشد کارآفرینی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی