پنج شنبه, 17 مرداد 1398 - 11:00

خلاقیت اگرچه برای بسیاری از افراد یک امر ذاتی تلقی می شود، با این حال واقعیت این است که این امر کاملا اکتسابی بوده و افراد باید آن را در خود پرورش دهند، با این حال با توجه به این امر که توانایی های افراد با یکدیگر متفاوت است، برخی از ذهنی خلاق تر بهره مند هستند. با تمرین، می توانید این تفاوت های کوچک را عملا بی‎معنا سازید. در محیط کاری، وجود خلاقیت امری کاملا ضروری بوده و به همین خاطر نباید این امر را صرفا یک مزیت تلقی کرد.

در این رابطه توجه داشته باشید که خلاقیت صرفا شامل مرحله فکر کردن نبوده و شما باید بتوانید آن را در دنیای واقعی نیز پیاده‎سازی کنید. با این حال علت اصلی این امر که بسیاری از افراد به دنبال تقویت خلاقیت خود نیستند، تصور آنها بر روی این موضوع است که نیاز به انجام اقدامات بزرگ و زمان بر خواهند داشت، با این حال برای افزایش خلاقیت، بزرگی اقدام مطرح نبوده و استمرار داشتن آن راز موفقیت محسوب می شود. به همین خاطر اقدامات ساده ولی موثر به این علت که امکان تمرار هر روزه آنها فراهم است، بهترین گزینه های موجود است. در همین راستا و در ادامه به بررسی سه اقدام ساده برای افزایش خلاقیت در کار خواهیم پرداخت.

افزایش خلاقیت در کار

1-از یک جا نشستن خودداری کنید

امروزه روانشناس ها اثبات کرده اند که ذهن و جسم با یکدیگر ارتباط مستقیمی را دارند. به همین خاطر نیز نمی توان انتظار داشت که با ساکن بودن، بتوان خلاقیت و تحرک ذهنی لازم را داشت. به همین خاطر نیز لازم است تا چیدمان دفتر کاری شما به نحوی باشد که از نشستن های طولانی، فاصله بگیرید. در نهایت این امر تنها به حضور در دفتر کار خلاصه نشده و توصیه می شود تا در بین استراحت های خود، زمانی را برای خارج شدن از شرکت و قدم زدن اختصاص دهید. این امر به کاهش فشار کاری و فرصت برای فکر کردن در رابطه با موضوعات مختلف خواهد شد. بدون شک پاکسازی ذهن، باعث خواهد شد تا شرایط لازم برای بروز خلاقیت مهیا شود. در نهایت این امر که خلاقیت های خود را در جایی یادداشت کرده و با دیگران نسبت به آن صحبت کنید، پس از مدتی به نظم‎دهی به ذهن شما منجر خواهد شد. به همین خاطر نیز هر ایده جدیدی را نباید یک خلاقیت کاربردی تلقی کرد.

2-تجربیاتی جدید داشته باشید

هر تجربه ای دارای درس ها و نکته های ارزشمندی خواهد بود که به افزایش توان ذهنی شما کمک خواهد کرد، با این حال برای این امر می توانید از اقدامات بسیار ساده استفاده کنید. برای مثال انجام متفاوت یک فعالیت همیشگی در راستای فاصله گرفتن از روزمرگی، اقدامی کاملا سودمند است. درواقع برای یک ذهن خلاق، لازم است تا آمادگی لازم را در خود شکل دهید.

مطلب مرتبط: 4 روش جهت ترویج خلاقیت در گروه کاری

به همین خاطر این امر که به یک باره بخواهید از ذهنی خلاق برخوردار شوید، بدون شک مشکل ساز بوده و به علت بی نتیجه بودن، شما را کاملا ناامید خواهد ساخت. در این راستا ضروری است تا صبر کافی را داشته و از بیش از حد عجول بودن فاصله بگیرد. در نهایت فراموش نکنید که به هر میزانی که ورودی-های ذهن شما متنوع تر باشد، خروجی های آن نیز به خلاقیت نزدیک تر خواهد بود.

3-عوامل حواس‎پرتی را نابود سازید

بسیاری از شرکت های بزرگ به مانند گوگل، از اتاق های فکر برخوردار هستند که در آنها هیچ-گونه عامل حواس‎پرتی وجود نداشته و این امر باعث می شود تا امکان تفکر عمیق وجود داشته باشد. درواقع شما باید بر روی یک موضوع تمرکز کافی کنید تا به ایده های خلاقانه در رابطه با آن نزدیک شوید. به همین خاطر نیز در صورتی که امکان ایجاد یک اتاق فکر وجود ندارد تا زمانی را با خود خلوت کنید، لازم است تا تمامی مواردی را که باعث حواس‎پرتی شما می شود را شناسایی کرده و آنها را نابود سازید. در این رابطه فکر کردن برای یافتن بهترین راه حل ها نیز به افزایش خلاقیت شما کمک خواهد کرد. برای مثال در صورتی که صدا مهم ترین عامل حواس‎پرتی در محل کار شما محسوب می شود، می‎توانید از گوشی های صداگیر استفاده کنید. در نهایت مطالعه مقالات مرتبط و مشاهده جدیدترین خلاقیت ها در این زمینه کمک شایانی محسوب می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی