دوشنبه, ۱۵ آذر(۹) ۱۴۰۰ / Mon, 6 Dec(12) 2021 /
           
فرصت امروز

10 نکته مهم بازاریابی تاثیرگذاری در سال جدید

2 سال پیش ( 1397/10/16 )
پدیدآورنده : دیپ پاتل   پدیدآورنده : علی آل علی  

الگوی بازاریابی تاثیرگذاری ترکیبی از ابزارهای قدیمی و جدید حوزه بازاریابی است. این شیوه با اقتباس ایده قدیمی استفاده از سلبریتی ها و ترکیب آن با ایده خلاقانه تمرکز روی افراد مشهور در مقیاس محلی فرآیند جذب مخاطب را برای برندها ساده تر می کند.

برخلاف سلبریتی ها، افراد تاثیرگذار امکان فعالیت در هر صنعت به همراه هر پیش زمینه ای را دارند. همچنین همکاری با آنها فقط مبتنی بر میزان فالوورهای شان نیست. یکی از مشخصات مهم افراد تاثیرگذار داشتن مخاطب های دارای ویژگی های یکسان با خودشان است. به این ترتیب اگر محصول ما برای افراد با تیپ شخصیتی فرد تاثیرگذار جذاب باشد، همکاری دو جانبه مان موفقیت آمیز خواهد بود. به عبارت بهتر، توانایی تاثیرگذاری انسانی آنها به برند ما رنگ و بویی خودمانی و صمیمانه می دهد. به این ترتیب دیگر خبری از شیوه های مستقیم و سنتی بازاریابی نخواهد بود. البته این به معنای عدم تاثیرگذاری چنین الگویی روی میزان فروش نیست. در صورت اجرای صحیح الگوی بازاریابی تاثیرگذاری میزان فروش برند ما نیز افزایش چشمگیری خواهد یافت.

نکته مهم بازاریابی تاثیرگذاری

براساس پیش بینی بسیاری از کارشناس های حوزه بازاریابی الگوی تاثیرگذاری تا سال 2022 صنعتی با گردش مالی 5 تا 10 میلیارد دلاری خواهد بود. دلیل اصلی این روند خیره کننده پیشرفت نیز تمایل روزافزون برندها به امتحان چنین شیوه بازاریابی است. نکته مهم در اینجا برای برندهایی که به تازگی قصد ورود به عرصه بازاریابی تاثیرگذاری را دارند، احتیاط و توجه به نکات کلیدی آن است. به همین دلیل در مقاله حاضر من به بررسی 10 ترند برتر در حوزه بازاریابی تاثیرگذاری پرداخته ام. اجازه دهید به بررسی هر کدام از آنها بپردازیم.

1. افزایش تاکید روی بازاریابی تاثیرگذاری

امروزه برندهای بسیار زیادی نسبت به گذشته در حال استفاده از الگوی بازاریابی تاثیرگذاری هستند. بدون تردید این ترند در سال 2019 نیز به قوت سال قبل ادامه خواهد داشت. حقیقت این است که شیوه های سنتی تبلیغات در تلویزیون و بازاریابی کلاسیک دیگر اثربخشی مورد انتظار برندها را ندارد. به همین دلیل برندها تمایل بیشتری به سرمایه گذاری روی محیط های مورد علاقه مخاطب های شان را دارند. در این میان هیچ محیطی به اندازه شبکه های اجتماعی برای مخاطب های مدرن جذاب نیست.

مطلب مرتبط: بازاریابی تاثیر گذار را بشناسید / تمرکز بر تأثیرگذار نامناسب؛ مشکل اصلی بازاریابی تأثیرگذار

نکته ای که برندها را بسیار بیشتر از هر زمانی به بازاریابی تاثیرگذاری امیدوار می کند، اثربخشی بالای آن است. براساس مطالعه ای از سوی Influencer Marketing Hub در سال 2017 برندهای مختلف به طور میانگین در ازای هر یک دلار سرمایه گذاری در بخش بازاریابی تاثیرگذاری مبلغ 7.65 دلار دریافتی به دست می آورند. به این ترتیب رشد خیره کننده این الگوی بازاریابی در دو سال اخیر به هیچ روی غافلگیرکننده نیست.

مزیت اصلی بازاریابی تاثیرگذاری اعتماد بیشتر کاربران شبکه های اجتماعی به افراد به جای برندهاست. در هر صورت اگر ما به آنها اعتماد نداشته باشیم، اکانت شان را فالو نمی کنیم.

2. تاثیرگذاری محلی و خرد به عنوان یک ترند

آنطور که از جریان بازاریابی چند سال اخیر برمی آید، در حوزه بازاریابی تاثیرگذاری بزرگترین ها همیشه موفق ترین ها نیستند. به همین دلیل بسیاری از برندها امیدشان به افراد تاثیرگذار در مقیاس خرد و محلی است. اگر قصد تعریف افراد تاثیرگذار خرد را داشته باشیم، باید به اکانت های شخصی با فالوورهای کمتر از 10 هزار نفر اشاره کنیم. مزیت اصلی چنین دسته ای از افراد توان تاثیرگذاری بیشتر روی افراد عادی است.

میزان تعامل و سطح روابط میان افراد تاثیرگذار خرد در مقایسه با غول های بزرگ این عرصه بسیار بیشتر است. در هر صورت شما شانس بیشتری برای شناخت دقیق 5 هزار فالوورتان در مقایسه با 2 میلیون فالوور دارید. به این ترتیب سلبریتی ها و افراد تاثیرگذار بسیار مشهور اگرچه فالوورهای بالایی دارند، اما توان تاثیرگذاری شان بسیار محدود است.

3. تمرکز روی داستان سرایی

بازاریابی تاثیرگذاری در هسته مرکزی اش در ارتباط مطلق با داستان سرایی است. بهترین کمپین ها زمانی خلق می شوند که یک برند برای ایجاد داستان جذاب و عمیق اقدام به همکاری با یک فرد تاثیرگذار اقدام می کند. بدون تردید داستان های جذاب نگاه مخاطب را به خود جلب کرده و آنها را بیش از پیش به خرید محصولات ما ترغیب می کند. براساس مطالعه ای از سوی آژانس Hill Holiday مشتریان نه تنها علاقه بیشتری به خرید از برندی با داستان قوی دارند، بلکه متمایل به پرداخت سطح بالاتری از قیمت نیز برای آنها هستند.

به منظور جلب نظر مخاطب و تلاش برای فروش محصولات فقط یک داستان و چند عکس جانبی کافی نیست، بلکه باید محتوایی جذاب و هماهنگ با سلیقه مخاطب مان تولید کنیم. درست به همین خاطر اغلب برندهای بزرگ به هنگام تولید محتوا برای کمپین شان مطالعه ای هرچند جزئی روی علایق مخاطب های شان انجام می دهند.

4. توسعه سریع محتوای ویدئویی و زنده در شبکه های اجتماعی

اغلب ما سخت محتوایی خاص را می پسندیم. با این حال همه مان علاقه مند به سرگرمی هستیم. درست به همین دلیل بازاریابی ویدئویی روز به روز در حال توسعه است. جالب اینکه اکنون محتوای ویدئویی با اختلافی معنادار دو سوم ترافیک بین المللی را به خود اختصاص داده است.

محتوای ویدئویی جذابیت و شادی بیشتری به هنگام تماشا به مخاطب منتقل می کند. به همین دلیل اغلب افراد تاثیرگذار به سوی استفاده از آن در تولید محتوای شان جهت گیری کرده اند. آمارهای رسمی نیز بیانگر میزان بالاتر تاثیرگذاری ویدئو در مقایسه با تصویر یا متن است.

در این میان برندها به عنوان سرمایه گذارهای اصلی جریان بازاریابی تمایل بیشتری به همکاری با افراد تاثیرگذار متمرکز روی تولید ویدئو پیدا کرده اند. در کنار اینها، ضبط ویدئوی آنلاین نیز محبوبیت بالایی پیدا کرده است. دلیل اصلی این امر امکان صحبت زنده و مستقیم با افراد مورد علاقه مان در شبکه های اجتماعی است. بیشترین بازدید ویدئوهای زنده در اینستاگرام مربوط به سلبریتی هاست. با این حال شمار اندک بازدید از ویدئوهای زنده افراد تاثیرگذار نباید ما را گمراه کند. در زمینه فروش افراد تاثیرگذار خرد عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با سایرین دارند. رمز موفقیت در اجرای ویدئوهای زنده افزودن المان های جذاب به آن است. بر این اساس هیچ گاه پرسش های جنجالی کاربران را مورد غفلت قرار ندهید. پاسخ به چنین پرسش هایی انگیزه کاربران برای تماشای ویدئوهای شما را افزایش خواهد داد.

مطلب مرتبط: 10 کمپین به شیوه بازاریابی تأثیرگذاری برای الهام گیری و شروع پروژه خودمان / موفقیت در بازاریابی با شیوه تأثیرگذاری

5. شفافیت در تبلیغات

اخیرا با توسعه سرمایه گذاری برندها در شبکه های اجتماعی قوانین تبلیغات در بسیاری از آنها سفت و سخت شده است. در حقیقت، کمیسیون فدرال تجارت با ارسال پیامی به افراد تاثیرگذار و بازاریاب ها خواستار شفاف سازی رابطه شان با برندها شده است.

برای بسیاری از افراد دلیل سختگیری در مورد تبلیغات بسیار مبهم است. با این حال اگر نگاهی به قوانین تبلیغاتی کشورها بیندازیم، دلیل این سختگیری روشن خواهد شد. وقتی کشورها قوانین مشخصی برای تبلیغات دارند، نبود قوانین برای حوزه شبکه های اجتماعی باعث بلاتکلیفی خواهد شد. به همین خاطر در سطح جهانی اقدام به تبیین قوانین عام برای مدیریت تبلیغات آنلاین شده است. اگر دقت کرده باشید، در اینستاگرام پست های تبلیغاتی دارای مارک مخصوص تبلیغات هستند. این امر اندکی پس از اعتراض به قوانین تبلیغات این پلتفرم صورت گرفت. اگر برند شما نیز در پی همکاری با افراد تاثیرگذار است، باید نوع رابطه خود را با آنها به صورت دقیق بیان کنید. در غیر این صورت شبکه های اجتماعی واکنش منفی نسبت به اقدام شما خواهند داشت.

6. صداقت و اعتبار افراد تاثیرگذار به مثابه اصل بنیادی

کاربران در شبکه های اجتماعی واکنش بسیار بدی نسبت به اخبار و محتوای تقلبی نشان می دهند. تا همین چند سال پیش بسیاری از سایت ها و برندهای کوچک برای جلب نظر کاربران اقدام به انتشار محتوای جعلی و دروغین می کردند. این کار اگرچه در کوتاه مدت مخاطب بیشتری را به سوی شان می آورد، اما پس از اندکی آنها را کاملا از عرصه کسب وکار محو می کرد. الگوی بازاریابی تاثیرگذاری به عنوان یک شاخه معتبر در زمینه بازاریابی فقط در صورت صداقت افراد تاثیرگذار و اعتبار محتوای شان اثربخشی مطلوب را خواهد داشت.

به منظور افزایش اعتبار کمپین بسیاری از برندها به دنبال افراد تاثیرگذاری هستند که به طور معمولی در حال استفاده از محصولات شان باشند. به این ترتیب فرآیند بازاریابی آنها بسیار طبیعی تر خواهد بود. وقتی همکاری یک برند با فرد تاثیرگذار شروع می شود، فرد مورد نظر به جای شروع به استفاده از محصولات آن برند فقط به بیان توضیحاتی در مورد کیفیت و ویژگی های آن می پردازد. دلیل اصلی آن نیز استفاده از محصول مورد نظر در مدت زمان طولانی است. بی شک چنین امری تاثیر بسیار بالایی روی پذیرش پیام بازاریابی ما از سوی مخاطب دارد.

7. معمای فالوورهای تقلبی

به طور طبیعی وقتی یک عرصه با رشد بالایی مواجه می شود، تلاش سودجویان برای بهره برداری نادرست از آن افزایش می یابد. در مورد حوزه بازاریابی تاثیرگذاری مهم ترین مشکل فالوورهای تقلبی است. به این ترتیب افراد با استفاده از فالوورهای تقلبی در تلاش برای جلب نظر برندها هستند. اگر برند شما به دام چنین افراد سودجویی بیفتد، فقط بودجه تان به هدر می رود. تردیدی نیست که از فالوورهای تقلبی نباید انتظار خرید یا توجه بیشتر به برندمان را داشت.

یک راهکار جالب برای فهم واقعی بودن فالوورهای اکانت ها نگاهی اجمالی به لیست فالوورهای شان است. بر این اساس وقتی اغلب فالوورهای یک اکانت فاقد عکس و با نام های عجیب هستند، آن اکانت غیرواقعی و سودجو تلقی می شود.

8. افزایش تاثیرگذاری با واقعیت مجازی

به لطف توسعه تکنولوژی اکنون همه ما با مفهوم واقعیت مجازی آشنا هستیم. با این حال خبر استفاده از این فناوری در حوزه تبلیغات و بازاریابی کمتر به گوش ما خورده است. ترند بازاریابی با واقعیت مجازی پس از خلق اولین دختر واقعیت مجازی به منظور پاسخگویی به کاربران سایت برندها بر سر زبان ها افتاد. کاراکترهایی نظیر میگوئل سوسا و لیل میگوئلا نام های دو کاراکتر مجازی مشهور برای تعامل با مشتریان هستند.

یک ایده خلاقانه در زمینه بازاریابی تولید نسخه مجازی شخصیت های واقعی است. بر این اساس یک برند ژاپنی اقدام به ساخت نمونه مجازی یکی از مدل های مشهور این کشور کرده است. اگرچه این امر هنوز در دست آزمایش است، اما با بهره برداری از آن حوزه واقعیت مجازی و ارتباط آن با دنیای کسب وکار وارد فاز تازه ای خواهد شد.

9. پادشاهی ادامه دار اینستاگرام و نیم نگاهی به سایر پلتفرم ها

در سال جدید اینستاگرام همچنان به پیشتازی خود ادامه خواهد داد. دلیل اصلی این یکه تازی نیز رابط کاربری ساده و همچنین پشتیبانی مطلوب از محتوای ویدئویی است. با این حال محبوبیت اینستاگرام نباید ما را از اهمیت سایر پلتفرم ها غافل کند. یوتیوب به عنوان یک پلتفرم اختصاصی برای ویدئو در سال های اخیر کاربران زیادی را به خود جلب کرده است. نکته مهم برای برندها حضور شمار بالایی از افراد تاثیرگذار در این پلتفرم است. بنابراین باید نیم نگاهی هم به این شبکه اجتماعی داشته باشیم.

با فاصله ای زیاد، فیس بوک، پینترست و اسنپ چت نیز در حال رشد هستند. در زمینه بازاریابی تاثیرگذاری شمار افراد تاثیرگذار در این پلتفرم ها بسیار کمتر است. با این حال دامنه کاربران شان، به ویژه برای فیس بوک، بسیار بالاست. جایگاه آخر در این بخش مربوط به وبلاگ هاست. اگرچه هنوز وبلاگ های زیادی در سراسر جهان فعالیت دارند، اما از نظر میزان جذب مخاطب رتبه آنها پس از شبکه های اجتماعی قابل توجه خواهد بود.

مطلب مرتبط: تاثیر گذاری موثر در بازاریابی حرفه‌ ای

10. ضرورت توسعه زمین بازی

به خاطر اینکه اغلب افراد تاثیرگذار دامنه مخاطب اندکی دارند، برندها باید به سراغ شیوه های بهینه ای به منظور ادغام مخاطب خود و افراد تاثیرگذار مد نظرشان بروند. یکی از ساده ترین روش ها برای این کار افزودن افراد تاثیرگذار به تیم بازاریابی مان است. به این ترتیب آنها رسما نیروی بازاریابی شما خواهند بود. در چنین مواقعی ایجاد هماهنگی میان ما و آنها بسیار ساده تر می شود.

هرچه یک برند از افراد تاثیرگذار بیشتری استفاده کند، کمپینش بیشتر پیچیده خواهد شد. به همین دلیل کلید اصلی ماجرا در استفاده از چند فرد تاثیرگذار به عنوان اعضای تیم بازاریابی برندمان است. به این ترتیب سطح پیچیدگی کمپین ما با هماهنگی نزدیک این افراد کاهش خواهد یافت.

منبع : entrepreneur
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/CYF2QrXu
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه