شنبه, 24 آذر 1397 - 14:44

در رابطه با مقوله مشتریان خوب و یا بد، بسیاری از افراد بر این باور هستند که برخی از مردم به طور طبیعی می توانند به مشتریان خوبی برای آنها تبدیل شده و برخی دیگر از این قابلیت برخوردار نیستند. با این حال واقعیت این است که عملکرد شما نیز در نحوه رفتار افراد تاثیر بسزایی خواهد داشت. برای مثال در صورتی که خدمات پس از فروش مناسبی را نداشته باشید، این امر بسیار طبیعی خواهد بود که مشتریان رفتار مناسبی را با شما نداشته و به مشتری دائم شما تبدیل نشوند. به همین خاطر در این رابطه نمی توان مطلق صحبت کرد. در این رابطه نتایج آمارها حاکی از آن است که اتفاقات ناخوشایند، مدت زمان به مراتب بیشتری در ذهن خواهند ماند.

به همین خاطر نیز باید تا حد امکان از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری کنید. در این رابطه این امر که نسبت به نحوه ارتباط با مشتری به سطح آگاهی مناسبی دست پیدا کنید، خود در این رابطه راهنمای عمل شما خواهد بود. اگرچه مقالات متعددی در رابطه با اقدامات ضروری در راستای حفظ مشتری، به چاپ رسیده است. با این حال در این مقاله و در رویکردی متفاوت به بررسی 7 اقدامی که باعث از دست دادن مشتریان شما می شود، خواهیم پرداخت.

1-عدم آموزش درست و مستمر کارمندان

این امر که انتظار داشته باشید تا افراد با توجه به قابلیت های خود به صورت خودمختار با مشتریان رفتار کنند، تنها نشان دهنده عدم اهمیت آنها برای برند شما خواهد بود. در این رابطه برند مک دونالد از جمله پیشگامان آموزش کارمندان خود محسوب می شود که با آموزشی درست، عملکرد تمامی شعبه های خود در نقاط مختلف را یکسان کرد. همین امر نیز رضایت حداکثری مشتریان را به همراه داشته است و از جمله مهم ترین دلایل جهانی شدن این شرکت محسوب می شود.

در این رابطه توجه داشته باشید که آموزش های شما تنها در رابطه با نحوه ارتباط با مشتریان نباید باشد. درواقع شما باید تمامی نیازها و انتظارات را مدنظر خود قرار دهید. به همین خاطر ضروری است تا همواره به دنبال به روز نمودن اطلاعات کارمندان خود باشید. همین امر نیز ضرورت استمرار آموزش های شما را به اثبات خواهد رساند.

مطلب مرتبط: 5 علت اصلی از دست دادن مشتری

2-تعطیلی خدمات شرکت برای مدتی طولانی

در این رابطه توجه داشته باشید که شما در کسب و کار خود تنها نیستید و این امر باعث می شود تا افراد همواره به گزینه های دیگری نیز دسترسی داشته باشند. در موارد متعددی مشاهده شده است که خدمت رسانی شرکت ها به دلایل مختلفی برای مدتی مختل می شود. این امر اگرچه طبیعی است با این حال نباید اجازه دهید که میزان و مدت آن ها بیش از حد انتظار باشد.

برای مثال این امر که تاسیس نمایندگی جدید شما بیش از حد طولانی شود، بدون شک اشتیاق شکل گرفته در مشتری به علت تبلیغات شما از بین خواهد رفت و دیگر تاثیر اولیه لازم را به همراه نخواهید داشت. به همین خاطر نیز لازم است تا همواره در تلاش برای شبانه روزی کردن خدمات خود باشید. با این حال میزان خدمت رسانی در این رابطه نیز در شرکت های مختلف، متفاوت خواهد بود. با این حال نیازهای اولیه مشتریان باید به صورت شبانه روزی تامین شود.

3-غیرحرفه ای جلوه کردن

بسیاری از موفق ترین کارآفرینان، همواره به اهمیت پوشش و ظاهر کار اهمیت ویژه ای را از خود نشان داده اند. علت این امر نیز به این خاطر است که نخستین چیزی که مشتری در ارتباط با شما با آن مواجه خواهد شد، همین موضوع است. برای مثال این امر که کارمند شرکت شما با ظاهری ناآراسته بخواهد با مشتری ارتباط برقرار کنند، بدون شک تجربه چندان جذابی در ذهن مخاطب شکل نخواهد گرفت. به همین خاطر لازم است تا نسبت به این اصل اطمینان لازم را کسب کنید.

همچنین این امر که کارمندان خود را به پوششی یکسان برسانید، در حرفه ای تر جلوه کردن شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. با این حال توجه داشته باشید که بهتر است تا یونیفرم های تهیه شده براساس رتبه و وظیفه گروه های مختلف، تفاوت هایی را داشته باشد تا شناسایی افراد به مراتب ساده تر شود.

مطلب مرتبط: 4 روش ساده برای جذب مشتری

4-عدم شکل گرفتن خاطرات مثبت در ذهن مخاطب

این امر که اجازه ندهید تا مشتری با ناراحتی شرکت شما را ترک کند، از جمله مواردی است که بقای شرکت شما را تضمین خواهد کرد. در این رابطه اگرچه برخی بر این باور هستند که این نباید خود را برای حفظ یک مشتری به زحمت انداخت و این امر باعث خواهد شد تا از توجه به موقعیت های جدید باز بمانید، با این حال توجه داشته باشید که از دست دادن حتی یک مشتری به معنای جذب آنها از سوی برندهای رقیب خواهد بود و با توجه به اهمیت تبلیغات انسانی، این افراد بدون شک دیگر برند شما را به کسی معرفی نخواهند کرد.

در این رابطه اگرچه نمی توان تمامی افراد را راضی نگه داشت و این خواسته کاملا آرمانی محسوب می شود، با این حال تلاش های شما برای این امر باید مشهود باشد. در این رابطه توجه داشته باشید که بسیاری از افراد ممکن است تاکنون به فکر استفاده از برند شما نیفتاده باشند، به همین خاطر در صورتی که بتوانید یک خاطره خوش را در ذهن آنها ایجاد کنید، بدون شک نظر آنها در این رابطه تغییر خواهد کرد. به همین خاطر نباید تنها به تبلیغات رایج خود را محدود کنید.

5-عدم صداقت کافی

اگرچه شما نیازمند به کار بردن تکنیک هایی در راستای ایجاد ترغیب بیشتر در افراد خواهید بود با این حال این امر نباید باعث شود تا به مشتریان خود دروغ بگویید. برای مثال شما با ایجاد امکان تجربه کردن محصول، می توانید تجربه ای مطلوب را در ذهن آنها ایجاد کنید. با این حال در صورتی که بخواهید مواردی غیرحقیقی را در رابطه با شرکت و یا محصولات خود بیان کنید، بدون شک موفقیت بلندمدت برای شما بسیار سخت خواهد شد.

در این رابطه اگرچه شما نیازی به گفتن تمامی اطلاعات شرکت خود نخواهید داشت، با این حال نباید این امر باعث شود تا شما اطلاعاتی نادرست را در اختیار مشتریان خود قرار دهید. در نهایت فراموش نکنید که اطلاعات دقیق، از جمله عوامل بسیار مهم سازنده شخصیت و وجهه شرکت شما محسوب خواهد شد.

6-عدم پشتیبانی و خدمات پس از فروش مطلوب

این امر که مشتری حس کند که شما تنها به دنبال فروختن محصول خود بوده اید، باعث خواهد شد تا یک حس کاملا بد در آنها شکل گیرد. ضرورت این امر تنها در رابطه با احترام به مشتری نبوده و بسیاری از نیازهای افراد درست بعد از خرید محصول شکل می گیرد.

برای مثال ممکن است مشتری شما در مواجهه با محصول با مشکلی مواجه شود که در صورت عدم پاسخگویی مناسب و سریع شما بدون شک نارضایتی در آنها شکل خواهد گرفت. در نهایت توجه داشته باشید که لازم است تا پیام ها و تماس ها را مورد بازبینی قرار داده و با این اقدام نسبت به ضعف های خود آگاه شوید.

مطلب مرتبط: جذب دوباره مشتریان از دست رفته

7-عدم وجود یک مزیت و یا امتیاز ویژه

افراد همواره باید دلایلی برای انتخاب شما و عدم مراجعه به سایر برندها داشته باشند. تعداد موارد این امر به هر میزانی که بیشتر باشد، بدون شک رضایت خاطر بالاتری را برای شما به همراه خواهد داشت. در این رابطه توجه داشته باشید که نباید اجازه دهید تا این باور در ذهن مخاطب شکل گیرد که در صورت مراجعه به برندی دیگر، می توانستند، رضایت بیشتری را دریافت کنند. به همین خاطر لازم است تا برنامه ای مداوم برای ارتقای سطح کاری و خدمات خود داشته باشید.

به عنوان نکته پایانی فراموش نکنید که لازم است تا اولویت اول را رضایت مشتریان خود قرار دهید و باور داشته باشید که این امر به اندازه کافی و حتی بیشتر از این امر که کسب درآمد و اولویت نخست شما باشد، برای شما سودآور خواهد بود. همچنین نباید سطح کاری خود را تنها به موارد معرفی شده محدود کرد. با بازبینی و نگاهی واقع بینانه به اقدامات خود نیز به نقاط ضعف بسیاری برخورد خواهید کرد که ضروری است تا برای رفع آنها برنامه هایی منطقی داشته باشید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید