جمعه, 09 خرداد 1399 - 12:16

همه مدیران با چنین شرایطی مواجه شده اند که به یک باره فردی از تیم شرکت اعلام می-کند که قصد ترک موقعیت شغلی خود را دارد. بدون شک این خبر یکی از شرایط چالش‏برانگیز محسوب شده و حتی در صورت استخدام سریع فردی دیگر، به زمانی نسبتا طولانی برای پر شدن جای خالی به وجود آمده، نیاز خواهد بود. نتیجه این امر کاهش شتاب رشد شرکت است که در بازار به شدت رقابتی حال حاضر، می تواند یک فاجعه باشند. اگرچه همواره احتمال بروز چنین اتفاقی وجود دارد، با این حال با توجه داشتن به برخی از نکات، می توانید احتمال آن را بسیار کاهش دهید. در این رابطه هر مدیر باید شش سوال را از خود بپرسد تا نسبت به احتمال کم‎ وقوع چنین اتفاقی، اطمینان پیدا کند.

1-آیا برنامه ای جهت رشد هر یک از کارمندان دارید؟

پرسش ضروری حفظ تیم کاری شرکت

عدم پیشرفت و درگیر شدن با روزمرگی خود یکی از دلایل مهم تغییر شغل محسوب می شود. در این رابطه مدیر شرکت مهم ترین نقش را داشته و باید از برنامه خود برای پیشرفت کارمندان صحبت کند. در این رابطه ضروری است که طرح شما به نحوی باشد که نیاز به تلاش کارمند نیز به چشم بخورد. این امر باعث خواهد شد تا در نهایت کارمندان تواناتر و باانگیزه بیشتری را داشته باشید. درواقع پاسخ شما به این سوال منفی است، از همین امروز باید در این زمینه اقدام کنید، با این حال با توجه به این امر که افراد با یکدیگر متفاوت هستند، توصیه می شود که قبل از شروع اقدامات خود، با هر یک از کارمندان گفت وگویی را داشته باشید.

مطلب مرتبط: چگونه افراد بااستعداد تیم کاری خود را حفظ کنیم

2-آیا سطح درآمد کارمندان با وضعیت زندگی آنها تناسب دارد؟

بدون شک این موضوع، مهم ترین دلیل تغییر شغل در سراسر جهان محسوب می شود. در این رابطه اگر درآمد افراد کفاف مخارج زندگی را ندهد، آنها تصمیم به تغییر شغل خود خواهند گرفت. در این رابطه حتی اگر امکان افزایش درآمد وجود ندارد، توصیه می شود که به آنها برای روش های کاهش هزینه ها کمک کرده و برخی از اقدامات برای متنوع‏کردن منابع درآمدی را پیشنهاد دهید. برای مثال شما به علت تجربه و سطح دانش خود، می-توانید به آنها برای سرمایه‏ گذاری در مکان هایی نظیر بورس، مشاوره دهید. اگرچه این موارد رایج محسوب نمی‏شود، با این حال کاملا ضروری بوده و نباید تصور کنید که این امر برخلاف وظایف مدیریتی شما است. درواقع برای یک مدیر و رهبر واقعی، هیچ محدودیتی وجود نداشته و لازم است تا با تیم خود دلسوزانه رفتار کنید.

3-آیا روابط بین کارمندان در سطح مطلوبی قرار دارد؟

با توجه به این امر که هر فرد بعد از خانه خود، بیشترین زمان را در محل کار سپری می کند، در صورت بروز مشکل و اختلافی با همکاران، ممکن است ایده تغییر شغل به ذهن آنها خطور کند. در این رابطه ضروری است تا شما توجه کافی را به تیم خود داشته و در صورت مواجهه با یک مشکل، سریعا آن را برطرف کنید. همچنین اقداماتی را انجام دهید تا روابط بین کارمندان بهبود یابد. برای مثال برنامه کوهنوردی تنظیم کنید. این امر باعث می شود تا سطح ارتباطی کارمندان افزایش پیدا کرده و جوی درست شکل گیرد. تحت این شرایط آستانه تحمل افراد از رفتار یکدیگر نیز افزایشی چشمگیر را پیدا خواهد کرد.

4-آیا از اهداف شخصی کارمندان خود آگاه هستید؟

این امر طبیعی است که حداقل برخی از کارمندان شرکت، اهداف شخصی داشته باشند. بدون شک آگاهی از آنها باعث خواهد شد تا امکان کمک کردن به آنها وجود داشته باشد. برای مثال ممکن است فردی تمایل داشته باشد تا در کنار فعالیت برای شما، به عنوان یک خبرنگار نیز فعالیت کنید. تحت این شرایط شما با علم از این خواسته می-توانید اقدامات بیشتری را در زمینه تولید محتوا به وی اختصاص داده و او را مسئول انجام مصاحبه ها کنید.

5-آیا نظرات نسبت به شما مثبت است؟

بسیار بعید است که یک کارمند مستقیما اقدام به انتقاد از شما کند، با این حال این امر به معنای آن نخواهد بود که شما در بهترین وضعیت قرار دارید. درواقع ممکن است برخی از رفتارهای شما برخلاف میل تیم شرکت باشد. بدون شک آگاهی از این موارد باعث خواهد شد تا به مدیر محبوب تری تبدیل شوید. در این رابطه روش های شناسایی موارد متنوع است. برای مثال می توانید فردی از بین کارمندان را به عنوان جاسوس انتخاب کنید، با این حال از اطلاعات به دست آمده نباید در زمینه ای بد استفاده کرد. درواقع این اقدام تنها زمانی درست محسوب می شود که در راستای بهبود اوضاع باشد. درواقع یک مدیر بد، دومین دلیل تغییر شغل افراد محسوب می شود.

مطلب مرتبط: 8 اقدام در راستای ایجاد اعتماد در تیم کاری

6-آیا به نسبت ماه گذشته پیشرفتی حاصل شده است؟

پیشرفت باید به صورت مداوم باشد. درواقع اگر به دنبال بهبود مداوم اوضاع نباشید، بدون شک دلیل برای ترک شرکت شکل خواهد گرفت. برای مثال ممکن است یک نیاز جدید شکل گرفته باشد. به همین خاطر اگر نسبت به ماه گذشته تغییر مثبتی را حس نمی کنید، باید خود را آماده خبر استعفای یکی از کارمندان کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید