چهارشنبه, ۵ آبان(۸) ۱۴۰۰ / Wed, 27 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز

رئیس ایدرو به مردم وعده داد در آینده خودروهای باکیفیت وارد بازار خواهد شد. این در حالی است که نهایی شدن قرارداد رنو با ایدرو در هاله ابهام است.

به گزارش پدال نیوز، کیفیت پایین خودروهای داخلی همواره از اساسی ترین مسائل صنعت خودرو بوده است. متأسفانه آمارها نشان می دهد با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، روند بهبود کیفیت خودروهای داخلی مطلبو نبوده است، به طوری که گاهی منفی و گاهی هم بدون تغییر بوده است. البته رشد مثبت بسیار اندکی را نیز در برخی خودروها شاهد بوده ایم.

به رغم اینکه طی سال های اخیر سرمایه گذاری بسیاری در این حوزه شده، وضعیت کنونی کیفیت خودروهای داخلی مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان است. منصور معظمی، معاون وزیر صنعت و رئیس ایدرو در این خصوص اعلام کرد که دولت تدبیر و امید در صنعت خودرو ۱.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است. سرمایه گذاری 1.8 میلیارد دلار قابل توجه است و می تواند در هر صنعت دیگری تحولات اساسی را به ارمغان بیاورد. لذا اینکه این حجم از سرمایه گذاری چه نتایجی را به همراه داشته است نیازمند پاسخگویی و شفاف سازی مسئولان وزارت صنعت به ویژه رئیس ایدرو است.

هرچند دولت مدعی است چنین سرمایه گذاری قابل توجهی در صنعت خودروسازی کرده ولی همچنان و با گذشت پنج سال از عمر دولت تدبیر و امید هنوز مردم از کیفیت خودروهای داخلی شکایت دارند و تمایل به سمت استفاده از خودروهای وارداتی با کیفیت در حال افزایش است.

البته منصور معظمی اخیراً در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مردم در آینده نزدیک خودروهای بهتر با کیفیت بالاتر سوار خواهند شد. این خبر، امیدبخش در صنعت خودرو است ولی باید دید، منظور مردان کهنسال وزارت صنعت کدام خودرو و با کدام کیفیت است؟ آیا منظور معاون کهنسال وزیر صنعت نتایج قرارداد رنو با ایدرو است؟ یا قرار است محصولات ایران خودرو و سایپا بهتر مونتاژکاری شود و سهم اجناس بی کیفیت چینی در سبد خودرسازی این دو شرکت کاهش یابد؟

بررسی تحولات صنعت خودرو دو موضوع را به خوبی نشان می دهد؛ اول اینکه وزارت صنعت چندان امیدی به افزایش کارایی ایران خودرو و سایپا ندارد، چراکه وزیر صنعت در آغاز مدیریت خود چندین بار از قطب سوم یاد کرده و به صورت ضمنی عملکرد ایران خودرو و سایپا را زیر سؤال برده است. گویی اینکه دو قطب ایران خودرو و سایپا در حال آب شدن هستند و دیگر در اولویت اول وزارت صنعت نیست.

مسئله دوم تمرکز بر قرارداد رنو است. به رغم تمامی کارشکنی های طرف فرانسوی ولی مسئولان وزارت صنعت همچنان در تلاش برای به سرانجام رساندن این قرارداد هستند، به طوری که برخی معتقدند علت اصلی تغییر مدیرعامل سایپا نیز مسئله واگذاری شرکت«بن رو» به فرانسوی ها بوده است.

این دو موضوع مهم نشان از آن دارد که صنعت خودروسازی در حال پوست اندازی و تغییر جهت به سمت گروه های وابسته به رنو است. در واقع حرکت از وابستگی به پژو در حال تغییر به رنو است که قدر مسلم این تغییر رویکرد خود می تواند زمینه ساز شکل گیری مافیای جدید در صنعت خودرو شود.

براساس همین وضعیت صنعت خودرو، این گونه به نظر می رسد که منظور رئیس ایدرو از ارائه محصولات باکیفیت در آینده ای نزدیک محصولات رنو و البته سیتروئن در سال آینده است. سؤال اصلی این است که جناب منصور معظمی، معاون وزیر نفت بر چه اساسی قرارداد با ایدرو را ضمانت می کنند؟ قراردادی که تا به نتیجه رسیدن و کسب نتیجه ممکن است تا اواسط دولت کنونی به طول بینجامد (هرچند که به علت تحریم های جدید، فرانسوی ها بعید است در ایران سرمایه گذاری کنند).

رئیس ایدرو براساس چه ادله ای این قرارداد را تضمین می کند (البته برخی معتقدند که تفاهم نامه ایدرو با رنو هنوز به قرارداد نرسیده و هنوز در حد تفاهم نامه باقی مانده است) درحالی که ایشان خود اذعان کرده اند فرانسوی ها در دهه 80 بر سر ایران کلاه گذاشته اند؟ آیا در قرارداد جدید مدیران وزارت صنعت باهوش تر از قبل عمل کرده اند یا فرانسوی ها باایمان تر شده اند و قرار است منصفانه تر عمل کنند؟ همه این مسائل این فرضیه را در ذهن تداعی می کند که برزخ و وابستگی صنعت خودرو کشور به فرانسوی همچنان ادامه دارد و بعید است آمال و آرزوهای رئیس ایدرو به زودی محقق شود.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/wum2BtK4
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه