پنجشنبه, ۱۰ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Thu, 30 May(5) 2024 /
           
فرصت امروز

کارمندی را در نظر بگیرید که بالاخره بعد از مدت ها کاری با حقوق مناسب پیدا کرده است. احتمالا در اولین نگاه همه چیز باید مطابق میل کارمند خوشبخت مان باشد، اما اگر او دائما در محیط کار حوصله اش سر برود، تکلیف چیست؟ بی شک بخشی از این کار با سلیقه یا توانایی های کارمند قصه مان تعارض دارد که چنین مشکلی را پیش آورده است. در چنین شرایطی معمولا آدم ها دنبال کار دیگری می روند اما آیا این تنها گزینه ممکن است؟

ما در این مقاله قصد داریم دست روی ادعای بزرگی بگذاریم: سر رفتن حوصله در محل کار خیلی هم اتفاق بدی نیست. قبول دارم این ادعا خیلی بزرگ و حتی جنجالی به نظر می رسد، اما ارزش بررسی را دارد. خب مگر موقعیت شغلی را سراغ دارید که در آن حوصله آدم سر نرود؟ هر کاری در این دنیا، حتی اگر کاملا مورد علاقه من و شما باشد، بازهم کسالت های خاص خودش را دارد. 

سر رفتن حوصله در محل کار و مزایای آن!

شما در این مقاله با مزایای سر رفتن حوصله در محیط کار آشنا خواهید شد. در واقه این مقاله به شما برای ارزیابی هرچه بهتر شرایط و انتخاب های درست در زمان سر رفتن حوصله تان کمک خواهد کرد. پس با ما همراه باشید تا یکی از چالش برانگیزترین ادعاهای دنیا را بررسی کنیم.

مطلب مرتبط: چطور در محل کار از کوره در نرویم؟

مزیت اول: بیدار کردن ذهن آلفا

بیدار کردن ذهن آلفا

این روزها اصطلاح «آلفا» برای اشاره به آدم های برتر از نظر ذهنی یا جسمی به کار می رود. انگار که طبقه بندی مشخصی از آدم ها در دنیا وجود دارد و شما می توانید از این طبقه بندی برای شناخت بهتر خودتان استفاده کنید. اصطلاح «ذهن آلفا» از همین موضوع سرچشمه می گیرد. از نظر شناختی، ذهن آلفا به طرز تفکری گفته می شود که بیشتری جزییات و سناریوهای ممکن را در نظر می گیرد. همه مردم دنیا ویژگی تفکر در چنین قالبی را دارند اما در حالت عادی آن را بیدار نمی کنند. 

یکی از بهترین موقعیت ها برای بیدار کردن ذهن آلفا زمان هایی است که حوصله آدم سر می رود. در چنین موقعیت هایی ساختار ذهن آدم برای پردازش جزییات و افزایش دقت عمل عالی خواهد بود. پس بد نیست وقتی در شرکت حوصله تان سر می رود، از این قابلیت ذهن تان استفاده کنید. اینطوری دست کم برای آینده نزدیک برنامه ریزی کرده و دیگر لازم نیست یکهو وسط کارها متوجه ایرادات برنامه تان شوید. 

مزیت دوم: کمی استراحت بد نیست!

کمی استراحت بد نیست

چه کسی گفته کارآفرینان باید 24 ساعت شبانه روز را کار کنند؟ خب اینجا پای آدم ها وسط است، نه ربات های خستگی ناپذیر. اینکه آدم وسط کار یکهو احساس خستگی یا سر رفتن حوصله اش را بکند، اصلا نکته عجیبی نیست. اشتباه بزرگ در چنین شرایطی تلاش برای ادامه کار به هر قیمتی است. احتمالا شما هم قبول دارید در چنین موقعیت هایی تنها چیزی که نصیب آدم می شود، شکست های سریالی خواهد بود، مگر نه؟

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم استراحت بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره محسوب می شود. برخی از کارآفرینان فکر می کنند زندگی فقط برای ساعت های غیرکاری است. خب در این صورت باید بگوییم کلی از آدم های دنیا در اشتباه هستند؛ چراکه استراحت کوتاه در میانه کار هیچ ایرادی ندارد. پس به جای اینکه الکی خودتان را سرزنش کنید، با خیال راحت بعد از یکی دو ساعت کار کمی استراحت کنید. اینطوری نه تنها انرژی بیشتری برای ادامه کار خواهید داشت، بلکه دیگر لازم نیست تا آخر وقت با حالت کاملا کسل به کارتان ادامه دهید. 

یادتان باشد، استراحت های شما نباید خیلی طولانی شود. وگرنه از کار و زندگی می افتید. متاسفانه برخی از کارآفرینان از استراحت به عنوان بهانه ای برای در رفتن از زیر کارها استفاده می کنند. خب در این صورت نباید انتظار داشته باشید سرانجام خوبی در انتظارتان باشد؛ چراکه خیلی زود دست تان برای همه رو خواهد شد. پس همین حالا هر فکر و خیالی درباره در رفتن از زیر کارها را دور بریزید. 

مطلب مرتبط: چطور در محل کار منظم باشیم؟

مزیت سوم: گوش دادن به ایده های دیگران

گوش دادن به ایده های دیگران

موفقیت در دنیای کسب و کار بدون ایده های دست اول اصلا ممکن نیست. شما حتی اگر روزی 20 ساعت هم کار کنید، دست آخر این ایده های کاربردی تان است که تکلیف نهایی را روشن می کند. در این میان برخی از کارآفرینان به جای اینکه از توانایی و ایده های همه اعضای شرکت استفاده کنند، فقط به نظر خودشان اهمیت می دهند. شاید فکر کنید چنین کارآفرینانی اعتماد به نفس بالایی دارند یا خیلی به مهارت شان در شناخت اوضاع بازار ایمان دارند، اما اگر از ما بپرسید فقط یک توصیف مناسب برای آن خواهیم داشت: یک دندگی!

شما قرار نیست همیشه با ایده های خودتان مثل قهرمان در بازار ظاهر شده و همه مشکلات برندتان را حل کنید. گاهی اوقات به جای اینکه یک دندگی کنید، بد نیست کمی هم به ایده ها یا حرف های دیگران توجه نمایید. خب کارآفرینانی که همیشه به اجرای ایده های خودشان عادت کرده اند، معمولا زمان کافی برای توجه به دیگران نخواهند داشت. بنابراین وقتی خستگی یا سر رفتن حوصله از راه می رسد، باید قدرش را دانست.

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم کارآفرینان باهوش از هر فرصتی برای بهبود کارشان استفاده می کنند. بنابراین اگر شما وسط یک روز کاری حوصله تان سر رفت، بد نیست کمی به حرف های بقیه گوش دهید. اینطوری نه تنها خستگی تان درمی رود، بلکه کلی ایده تازه هم پیدا خواهید کرد. البته نباید انتظارات تان را خیلی بالا ببرید. هرچه باشد ایده کارمندان گاهی اوقات آنقدرها هم دقیق نیست. پس بهتر است با انتظارات پایین کارتان را شروع کرده و وقتی به ایده ای درست و حسابی برخورد کردید، از آن استفاده کنید. 

مزیت چهارم: مرور اطلاعات گوناگون

مرور اطلاعات گوناگون

ما در عصر ارتباطات زندگی می کنیم؛ جایی که دسترسی به اطلاعات تنها با چند کلیک ساده امکان پذیر است. خب در چنین شرایطی نباید انتظار شکست های ناگهانی کسب و کارها را داشته باشیم؛ چراکه با کمی مرور اطلاعات معتبر درباره کسب و کارشان اغلب خطرها از مدت ها قبل خود را نشان می دهند. البته به شرط اینکه کارآفرینان تنبلی را کنار گذاشته و کمی وقت برای مرور اطلاعات گوناگون در برنامه کاری شان باز کنند. آن وقت خیلی راحت تر فرصت بررسی اوضاع را خواهند داشت. 

فکر می کنم حالا دیگر با مزیت مورد بحث ما در این بخش آشنا شده اید. شما قرار نیست همیشه وقتی حوصله تان سر می رود، کل روز را تعطیل کنید. در عوض کارهای سبک تری مثل مرور اطلاعات گوناگون درباره برندتان ایده بهتری خواهد بود. شاید فکر کنید بررسی اطلاعات مختلف در حوزه کسب و کار کار هر کسی نیست یا حتی زمان زیادی لازم دارد. خب در این صورت باید نظرتان را کاملا تغییر دهیم؛ چراکه مرور اطلاعات درباره برند کاری نیست که چند روز کامل از شما زمان بگیرد. در عوض هروقت حوصله تان سر رفت، بد نیست نیم نگاهی به این اطلاعات بیندازید. اینطوری هم حال و هوای تان عوض می شود، هم اینکه اطلاعات به درد بخوری درباره کارتان پیدا می کنید. 

یادتان باشد، وقتی صحبت از اطلاعات می شود، باید یک راست بروید سراغ منابع دست اول. گزینه هایی مثل هاب اسپات، گوگل آنالیتیکس یا ابزار شاپیفای انتخاب های خوبی خواهند بود. پس از همین اول کار دور منابع غیرمعتبر را خط بکشید؛ چراکه هیچ فایده ای برای شما نخواهند داشت. 

مطلب مرتبط: معمای حفظ تمرکز در محل کار

مزیت پنجم: ارتباط بهتر با دیگران

ارتباط بهتر با دیگران

نقاشی را در نظر بگیرید که تابلوهای محشری روی بوم پیاده می کند و پیشنهادات گوناگونی از گالری های مختلف دارد. احتمالا نقاش قصه ما چند قدم بیشتر تا شهرت جهانی فاصله ندارد. حالا اگر شخصیت او طوری باشد که اصلا میانه خوبی با روابط اجتماعی نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ احتمالا بعد از مدت زمانی کوتاه خیلی از پیشنهادات همکاری از کنار او ناپدید می شود. خب مگر کسی دوست دارد با هنرمندی کاملا منزوی یا بداخلاق همکاری داشته باشد؟

سناریوی بالا برای خیلی از کارآفرینان نیز روی می دهد. آنها فکر می کنند همین که سخت تلاش کرده و عملکرد خوبی در بازار از خودشان نشان دهند، دیگر مو لای درز کارشان نخواهد رفت. خب در این صورت تکلیف ارتباطات با دیگران چه می شود؟ 

کارآفرینان بزرگ معمولا دامنه ارتباطی گسترده ای دارند. به همین خاطر همیشه در مراسم های گوناگون ردی از آنها به چشم می خورد. اگر شما هم دوست دارید مثل یک کارآفرین حرفه ای همیشه در جمع های مهم حضور داشته باشید، باید کمی روی مهارت های ارتباطی تان کار کنید. 

برخی از آدم ها فکر می کنند مهارت های ارتباطی چیزی نیست که به راحتی قابل یادگیری باشد. از نظر این دسته از افراد کارآفرینان یا به طور ذاتی مهارت ارتباطی دارند یا اینکه همیشه یک جای کارشان ایراد خواهد داشت. اگر شما هم اینطور فکر می کنید، احتمالا هنوز مقالات ما در روزنامه فرصت امروز پیرامون مهارت های ارتباطی به چشم تان نخورده است. این روزها هر کسی با کمی سعی و تلاش امکان یادگیری مهارت های ارتباطی را دارد. البته اجرای آنها در عمل داستان دیگری دارد؛ چراکه معمولا کارآفرینان تمرین مهارت های ارتباطی را پشت گوش می اندازند. درست همین جاست که اهمیت استراحت های کوتاه در طول ساعت های کاری مشخص می شود. خب وقتی حوصله تان سر رفته، بد نیست دست به کار شده و برخی از تکنیک های مربوط به مهارت های ارتباطی را اجرا کنید. اینطوری حداقل از زمان مرده تان استفاده درست کرده اید. 

یادتان باشد، شما قرار نیست یک روزه بدل به فردی کاملا حرفه ای در حوزه مهارت های ارتباطی شوید. پس کارتان را با سرعتی متعادل جلو ببرید. اینطوری شاید فرآیند تمرین تان خیلی طول بکشد اما دست کم نتیجه دلخواه را از آن می گیرید. پس بهانه جویی را کنار گذاشته و هروقت سرکار حوصله تان سر رفت، شروع به تمرین این مهارت های کاربردی کنید. 

مزیت ششم: برنامه ریزی برای آینده

برنامه ریزی برای آینده

چه کسی از بلندپروازی با چاشنی رویاهای شیرین بدش می آید؟ در چنین شرایطی شما می توانید به طور کامل از وضعیت کنونی تان جدا شده و آینده کسب و کارتان را پی ریزی کنید. قبول دارم گاهی اوقات زندگی در رویا حسابی گران تمام می شود، اما وقتی حوصله تان سر رفته، بد نیست کمی درباره آینده برندتان فکر کنید. آیا اصلا برنامه مشخصی برای آینده کاری تان دارید؟ نکته جالب اینکه خیلی از کارآفرینان عملا هیچ برنامه ای برای آینده کارشان ندارند. به طوری که حتی اگر یک عالمه فرصت برای برنامه ریزی داشته باشند، بازهم کارها را دقیقه 90 انجام خواهند داد. 

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم برنامه ریزی برای آینده کسب و کار نیمی از مسیر موفقیت را شکل می دهد. بنابراین اگر به موقع برای بهبود اوضاع آماده نشوید، خیلی زود فرصت ها یکی بعد از دیگری از دست تان می رود. نگران نباشید، اینجا قرار نیست کلی کار سرتان بریزیم. هرچه باشد آدم وقتی وسط کار حوصله اش سر می رود، از نظر روحی توانایی رسیدگی به کارهای بزرگ را نخواهد داشت. همین که کمی درباره آینده برندتان و برنامه های احتمالی فکر کنید، کافی خواهد بود. باور کنید یا نه، گاهی اوقات از دل همین تأملات پراکنده ایده های بی نهایت جذابی بیرون می آید. به طوری که خودتان هم برای چند لحظه شگفت زده خواهید شد. 

یادتان باشد، شما در چنین موقعیتی لازم نیست یک برنامه کاملا دقیق با جزییات حساب شده آماده کنید. در عوض بهتر است فقط بر روی کلیات ماجرا فکر کنید. ماجرا خیلی هم پیچیده نیست، مگر نه؟

مطلب مرتبط: چرا امنیت روانی در محل کار مهم است؟

سخن پایانی

مزایای بی حوصلگی های گاه و بی گاه در ساعت های کاری

اگرچه سر رفتن حوصله در محل کار برای اغلب آدم ها تجربه ای وحشتناک محسوب می شود، اما قرار نیست اجازه دهید همه برنامه های تان سر این اتفاق به باد برود. در عوض می توانید کمی خلاقیت به خرج داده و از این زمان مرده استفاده های خارق العاده ای داشته باشید. ما در این مقاله به برخی از مزایای بی حوصلگی های گاه و بی گاه در ساعت های کاری اشاره کردیم. یادتان باشد، شما قرار نیست همیشه در محل کار بی حوصله باشید. در عوض منظور ما از این اصطلاح همان حالت هایی است که هرچند ساعت یکبار سراغ کارآفرینان می آید.

مثل همیشه اگر سوالی درباره نکات مورد بحث در مقاله داشتید، همکاران من در روزنامه فرصت امروز همیشه آماده کمک به شما هستند. پس تعارف را کنار گذاشته و با ما در ارتباط باشید.

منابع:

https://biz.crast.net

https://ivyexec.com

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/mgevsPOs
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه