آن روی دیگر سیاست های حمایتی - فرصت امروز

چهارشنبه, 23 فروردين 1396 - 13:00

همواره یکی از سیاست های مورد استفاده دولت ها برای تحریک تولید داخلی، بهره گیری از خط مشی  حمایتی بوده است؛ خط مشی هایی دامنه دار و گسترده که تولید کننده داخلی را در برابر فضایی کنترل شده قرار می دهد تا محصولات خود را فارغ از رقابت با شرکت  های جهانی در بازار ارائه کند و با نبود این رقیبان که عموما هم رقبای قدرتمندی هستند بتواند به بقای خود ادامه دهد.

به طور نمونه و برای روشن تر شدن بحث دو روش از سیاست های حمایتی را در اینجا ذکر می کنم: یکی از پرسابقه ترین ها که در حال حاضر در کشور نیز کاربرد اساسی دارد برقراری تعرفه  های بالا برای کالا های وارداتی است که بعضا تا چند برابر قیمت نیز در نظر گرفته شده است. از دیگر سیاست ها نیز می توان به ممنوعیت واردات کالاهای خارجی اشاره کرد که می تواند نوعی یا موردی باشد.

اما مسئله اینجاست که آیا این حمایت لزوما تاثیر مثبت در یک صنعت خواهد داشت یا نه؟ معمولا نگاه هایی که دید اقتصادی صرف دارند اینطور بیان می کنند که با عدم حضور محصولات جهانی شرکت ها رشد کرده و توان ارائه کالاها در بازار داخلی و سپس در بازار جهانی را خواهند یافت اما در عمل روی دیگر سکه نمایان می شود.

شرکت  هایی که تحت حمایت  های دولتی با بازار کنترل شده در برابر حمله کالا های خارجی قرار دارند، با تکیه بر این پشتیبانی مشغول به تن آسایی می شوند و از روند  های جهانی صنعت جدا می افتند، این شرکت ها به دلیل شکلی از انحصار که به واسطه سیاست های حمایتی برای شان ایجاد می شود به دنبال نوآوری نخواهند بود و تبدیل به سیستم های فربه و ناکارآمدی خواهند شد که عظمت شان وابسته به حمایت مصنوعی است.

گاهی منتقدان به این ایده بیان می کنند که حداقل بازار داخلی برای این شرکت ها باقی خواهد ماند. در پاسخ به این سوال باید گفت اگر بتوان برای همیشه جلوی رقابت را گرفت شاید این امر ممکن باشد کما اینکه منابع لازم برای حمایت از طرف دولت نامتناهی نیستند.  اجازه بدهید با مثالی بسیار ساده بحث ادامه یابد. فرزند خانواده ای را در نظر بگیرید که همیشه تحت حمایت والدین خود قرار گرفته است. این فرزند در نهایت نازپروردگی رشد کرده و بدون اینکه با دشواری ها و مسائل دنیای واقعی روبه رو شود، مرحله بلوغ را پشت سر می گذارد.

آیا این فرد خواهد توانست شخصیت مستقلی به دست آورد؟ آیا این فرد می تواند برای جامعه ارزش آفرین باشد؟ با توجه به وفور موارد جواب قطعا منفی است.  در مورد صنایع نیز با همین شرایط روبه رو هستیم. از مثال  های تاریخی در این زمینه می توان به صنعت خودرو سازی در برزیل پیش از پیوستن به گات  (نام پیشین سازمان تجارت جهانی) اشاره کرد که با پیوستن به این سازمان و کاهش اجباری تعرفه ها، صنعت خودرو سازی در آن روزهای این کشور دچار ورشکستگی عمومی شد. 

در نتیجه به نظر می رسد سیاست های حمایتی، روش های همواره صحیحی برای رشد اقتصادی نباشند و هرچند در کوتاه مدت قابل قبول واقع شوند اما نتایج و عوارض آنها در بلند مدت می تواند جبران ناشدنی باشد. پس براین اساس بهتر است به این دسته از روش ها با دید بلندمدت تر نگریست و این طور اندیشید که در نتیجه حمایت ها آیا صنعت مورد حمایت رشد می کند یا به مرور زمان در گردآبی بدتر از ناتوانی و عدم استقلال و نیاز همه روزه به حمایت دولتی فروخواهد رفت.  

پرچم ایران با کمک بانک سامان بالا می رود

نشست خبری کمپین «ایران بالا» به مناسبت صعود عظیم قیچی ساز به قله لوتسه و ورود به باشگاه 8هزارتایی ها روز 19 فروردین در سالن همایش های آکادمی بانک سامان برگزار شد. در دنیا ۱۴ قله بالای ۸۰۰۰متر وجود دارد که همه آنها در منطقه هیمالیا قرار دارند و در تاریخ کوهنوردى جهان تاکنون فقط ۳۴ نفر موفق شده اند تمام این ۱۴ قله را صعود کنند و در میان آنها فقط ۱۵ نفر توانسته اند این قلل را بدون اکسیژن فتح و نام خود را در لیست باشگاه ۸۰۰۰متری ها ثبت کنند.

کشور ما تاکنون موفق به حضور در این باشگاه نشده است اما با همت و تلاش یک کوهنورد خستگی ناپذیر به نام عظیم قیچی ساز که تاکنون ۱۳ قله هیمالیا را فتح کرده به زودی نام ایران نیز در باشگاه ۸۰۰۰متری ها ثبت خواهد شد. او برای آخرین صعود قله لوتسه را در پیش رو دارد. عظیم قیچی ساز با فتح قله «لوتسه» سی وپنجمین انسان فاتح تمام قلل بالای ۸۰۰۰ متر و شانزدهمین نفر در سراسر جهان است که بدون کپسول اکسیژن وارد باشگاه 8هزارتایی های کوهنوردی جهان می شود.

قیچی ساز مصمم است با پشتوانه همت و اراده خود و حمایت بی دریغ بانک سامان، این مهم را به سرانجام برساند و کشورمان را وارد باشگاه 8هزارتایی های کوهنوردی جهان کند.

سیداحمد طاهری، مدیرعامل بانک سامان در این نشست در مورد این حمایت بیان کرد: باعث افتخار ما است که در خدمت یک ورزشکار هستیم و آمده ایم موفقیت های او را جشن بگیریم. آرزوی توفیق برای این ورزش و بازگشت موفق این ورزشکار از این سفر را داریم. چنین افرادی اسم ایران را در دنیا بالا می برند و امیدواریم هر روز شاهد موفقیت های روز افزون او باشیم.

دکترای مدیریت استراتژیک

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی