پنجشنبه, ۴ مرداد(۵) ۱۴۰۳ / Thu, 25 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز

شما چقدر از بازاریابی محتوایی می دانید؟ بازاریابی محتوایی همان بازاریابی محتوا نیست! بازاریابی محتوایی تولید محتوا هم نیست و البته که بازاریابی محتوایی تبلیغات هم نیست! پیچیده شد، نه؟

جواب دادن به سوال "بازاریابی محتوایی چیست" آسان است اما بدون اطلاع از نکات و روش های آن قطعا به کارتان نخواهد آمد.

در این مقاله بازاریابی محتوایی را به طور کامل توضیح می دهیم و دربارۀ مراحل بازاریابی محتوایی صحبت می کنیم. از گذشته تا آیندۀ آن را بررسی می کنیم و در پایان هم با چند کتاب دربارۀ بازاریابی محتوایی آشنا می شویم.

بازاریابی محتوایی چیست

اینجا می خواهیم برای تمام اشتباهاتی که در تعریف مفهوم بازاریابی محتوایی ارائه شده  است، یک دادگاه عادلانه برگزار کنیم!

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی یعنی مشتری را به دنبال خود بکشانیم، یعنی مشتری به دنبال ما بیاید، نه ما به دنبال او! مگر نه اینکه که شما خودتان جستجو کرده اید و حالا هم اینجا هستید؟! (این تعریف کمی پرت به نظر می رسد!)

گاهی مشتری می داند به چیزی احتیاج دارد اما آن را پیدا نمی کند، کار بازاریابی محتوایی این است که آن چیز را برای مشتری پیدا کند.

بازاریابی محتوایی چیست

انسان تا زمانی که قادر به صحبت کردن باشد، داستان می گوید و می توانیم بگوییم بازاریابی محتوایی همان قصه گویی است و همین قصه ها هستند که تا ابد می توانند انسان را به خود جذب کنند.

بازاریابی محتوایی یعنی داستانی تعریف کنید که مخاطب می خواهد آن را بشوند، داستانی آموزنده، سرگرم کننده و یا درگیرکننده. داستان ها با احساسات مخاطبان سر و کار دارند و اینکه مخاطبانتان در مورد کسب و کارتان چه احساسی دارند قطعا در میزان موفقیتتان تعیین کننده است. مخاطبانی که شیفتۀ داستان های شما هستند، حتما همه  جا از شما خواهند گفت.

مطلب مرتبط: مزایا و اهداف بازاریابی محتوایی: 9 نکته طلایی که باید بدانید

ست گودین می گوید: "بازاریابی محتوایی تمام آن چیزی است که از بازاریابی یا همان مارکتینگ باقی مانده است". البته آقای گودین کمی اغراق می کنند، سایر روش های مارکتینگ هنوز در جای درست خود کاربرد دارند.

جو پولیتزی می گوید: «بازاریابی محتوایی فرآیندی در کسب و کار است که محتوای مرتبط و ارزشمند تولید می کند؛ هدف آن جذب  مخاطب هدف و تعامل با آن است».

بیایید این تعریف را موشکافی کنیم تا به درک بهتری از بازاریابی محتوایی برسیم. بازاریابی محتوایی یک ماشین است، ماشینی که سوالات مخاطب هدف را طی یک فرآیند به پاسخ مناسب، یعنی همان محتوای مرتبط و ارزشمند، تبدیل می کند.

بازاریابی محتوایی چیست

در واقع بازاریابی محتوایی در پاسخ به نیاز مهم انسان، یعنی پیداکردن پاسخ سوالات به وجود آمده است. در نهایت برندی پیروز می شود که این سوالات را تشخیص بدهد و بهترین پاسخ ها را (ترجیحاً سریع تر از رقبا) برای آن ها پیدا کند.

این روزها از یک طرف کسب و کارها مدام خودشان را توسعه می دهند، هر روز یک استارتاپ جدید شروع به کار می کند و در نتیجه به تعداد رقبای شما افزوده می شود، بازار کسب و کارها دائم در حال تغییر است.

از طرف دیگر فضای دیجیتال به سرعت در حال گسترش است، به گونه ای که خود را با تمام بخش های زندگی  انسان ها گره زده است. باید حواستان را جمع کنید، تا سهمتان از بازار را از دست ندهید! به آینده نیم نگاهی داشته باشید، آینده متعلق به فضای آنلاین است و فضای آنلاین تا حد زیادی به محتوا وابسته است.

بازاریابی محتوایی چند بخش است؟

در بازاریابی محتوایی بخشی از کسب و کارتان را به مشتریان نشان می دهید که هرگز ندیده بودند، شما افکارتان را برای آن ها به نمایش می گذارید، شاید بتوانیم بگوییم در بازاریابی محتوایی شما دوست پیدا می کنید یا به عبارتی برند شما دوستانی پیدا می کند، بازاریابی محتوایی از همین دوستان شما (مخاطبانتان) آغاز می شود، در واقع مخاطبان مقدم ترند. بازاریابی محتوایی از مریخ نیامده است؛ بلکه یک روش بدیهی است، یک رابطۀ دو طرفه که به بردن هر دو طرف ختم می شود و این یعنی بهترین حالت ممکن!

بازاریابی محتوایی چیست

ما اینجا در روزنامه فرصت امروز یک قانون داریم که حرف، حرف مخاطب است، ببینید مخاطبمان چه می خواهد، او چه سوالی در سر دارد! ما می گوییم مخاطب حتی اگر خواست با یک گُرز به سر شما بکوبد، سرتان را جلو ببرید، این راز را به شما گفتیم اما قول بدهید که این کار را نکنید!

در بازاریابی محتوایی:

 • با مخاطب ارتباطی دو طرفه و دوستانه برقرار می کنیم.
 • سعی می کنیم او را سرگرم کنیم.
 • در حل کردن مسائل زندگی به او کمک می کنیم.

اما به یاد داشته باشید که بازاریابی محتوایی یک روش بازاریابی و مارکتینگ است، قطعا کسب و کارها برای رضای خدا محتوا تولید نمی کنند. تفاوت بازاریابی محتوایی با بازاریابی سنتی در مدل ذهنی پشت آن هاست، در بازاریابی محتوایی مشتری و تعامل با او از همه چیز مهم تر است و فروش محصولات در اولویت نیستند.

بازاریابی محتوایی مفهومی شبیه به سمبول یین و یانگ چینی های باستان دارد، همان دایره ای که از دو بخش سیاه و سفید تشکیل شده است، حتما آن را دیده اید. چیزی که بازاریابی محتوایی را به یک بازی برد – برد تبدیل می کند، تعادل است، دو کفۀ ترازو برابر هستند و فقط در این صورت است که می توانند یک سیستم استاندارد به وجود آورد.

بازاریابی محتوایی، بازاریابی دیجیتال نیست!

عده ای می گویند بازاریابی محتوایی یک نوع بازاریابی دیجیتال است، این حرف چندان قابل قبول نیست، بازاریابی محتوایی فقط منحصر به فضای دیجیتال و آنلاین نیست، در حقیقت شروع بازاریابی محتوایی از فضای آفلاین بود. جان دیر مجموعه ای بود که تجهیزات کشاورزی تولید می کرد، آن ها مجله ای آماده کردند که در آن دربارۀ بهترین روش های کاشت و برداشت، نحوۀ کار کردن ماشین آلات کشاورزی می نوشتند و به دست کشاورزان می رساندند، آن ها 1/5 میلیون نسخه مجله در 40 کشور جهان منتشر کردند.

درست است که در عصر اینترنت، بیشتر محتواها به فضای دیجیتال منتقل شده اند، اما بازاریابی محتوایی در فضای آفلاین هنوز هم کاربرد دارد، بسته به نوع کسب و کار می تواند خیلی اثربخش باشد. هر جا بتوانید محتوایی تولید کنید، بازاریابی محتوایی هم می تواند آنجا باشد.

مثلا یک کارخانۀ تولید لوبیای نیمه آماده را تصور کنید، این کسب و کار یک وبلاگ آموزش آشپزی در دنیای آنلاین دارد، چند درصد از مشتریان، این وبلاگ را دنبال می کنند؟ اصلاً چند درصد از وجود چنین وبلاگی آگاه هستند؟ فرض کنید این کارخانه بیاید و یک دفترچۀ آموزش آشپزی، در بسته های لوبیا که در فروشگاه های سطح کشور پخش می شود، بگذارد؛ حالا چند درصد از مشتریان آن را می بینند؟ این کار یک مزیت دیگر هم دارد، احتمالا وقتی آن بسته را باز کنند و یک دفترچه کوچک آشپزی را در آن ببینند، خوشحال هم خواهند شد و شاید احساسی شبیه به وقتی که در کودکی جایزه های داخل تخم مرغ شانسی را می دیدند، پیدا کنند!

یا مثلاً وقتی بسته را باز می کنید، یک بروشور با موضوع روش های محافظت از دندان ها پیدا کنید، روی بسته پودر لباسشویی برایتان دربارۀ روش ها برای پاک کردن لکه های مختلف روی لباس ها نوشته باشند.

یا یک کسب و کار  B2Bرا نظر بگیرید، مثلاً یک شرکت تولیدکننده قطعات ماشین  لباسشویی، این شرکت می تواند یک مجله شبیه به مجله شرکت جان دیر تولید کند و آن را به دست افراد خاصی که مخاطبش هستند، برساند.

بازاریابی محتوایی برای تمام کسب و کارهای B2B هم مناسب است

مثال بالا جملۀ "بازاریابی محتوایی برای کسب و کارهای B2B مناسب نیست" را نقض می کند. اصلا معلوم نیست که این جمله از کجا آمده است، قسمت زیادی از کسب و کارهای B2B از بازاریابی محتوایی استفاده می کنند. در اینجا لازم است توضیحی کوتاه دربارۀ کسب و کارها بدهیم.

B2B مخفف عبارت Business 2 Business است، همان شرکت تولید قطعات ماشین لباسشویی را به یاد بیاورید، مشتریِ این کسب و کارها، کسب و کارهای دیگری هستند، در این مثال مشتری، شرکت تولیدکنندۀ لوازم خانگی است.

بازاریابی محتوایی چیست

در یک مثال دیگر برای بازاریابی محتوایی در کسب و کارهای B2B، تصور کنید یک شرکت تولیدکننده سخت افزار کامپیوتر هستید، می توانید یک پادکست تولید کنید و دربارۀ تکنولوژی و پیشرفت سخت افزار صحبت کنید.

و B2C نوع دیگری از کسب و کار است که مخفف عبارت  Business 2 Consumerاست. مشتری این کسب و کارها مردم هستند، مثل کارخانه تولید لوبیای نیمه آماده.

گفتیم که بازاریابی محتوایی می تواند برای کسب و کارهای B2B هم موثر باشد. حتی می توان گفت بازاریابی محتوایی برای این نوع از کسب و کارها مناسب تر است. چون مخاطب این کسب و کارها خاص و محدود است، مثلا قطعات داخل ماشین لباسشویی، از هر هزار نفر فقط به کار یک نفر می آید. در نتیجه توجیه ندارد که بیلبوردها را اجاره کنند یا میان مردم تراکت پخش کنند.

مطلب مرتبط: انواع محتوا: بیشتر از چیزی که فکرش را می کردید!

د ر واقع کسب و کارهای B2B رسانۀ کارآمدی برای تبلیغات ندارند، به همین دلیل باید برای خودشان رسانه ای بسازند. این کسب و کارها به یک تک تیرانداز احتیاج دارند که مخاطب خاصشان را نشانه برود.

اما کسب و کارهای B2C می توانند از مسلسل هم استفاده کنند، چون مخاطبان آن ها همه جا هستند. (چه مثال خشنی!)

بازاریابی محتوایی با بازاریابی محتوا چه تفاوتی دارد؟

احتمالا زیاد ببینید که به جای بازاریابی محتوایی از بازاریابی محتوا استفاده می کنند. اما خب این دو تفاوت دارند.

بازاریابی محتوایی چیست

بازاریابی محتوایی که موضوع این مقاله است، همانطور که قبل تر متوجه شدید، فرآیندی است که در نهایت می خواهد مخاطب را جذب و البته نگهداری کند. بازاریابی محتوایی یک روش مارکتینگ و بازاریابی است که چندین مرحله دارد، دربارۀ این مراحل مفصل صحبت می کنیم. یکی از مراحل آن هم توزیع و ترویج محتوای تولید شده است. بازاریابی محتوا، همان بازارایابی برای محتوا است، یعنی بروید و برای محتوایی که تولید کرده اید بازاریابی کنید، آن را پروموت کنید و به دست مخاطبش برسانید. بازاریابی محتوا یکی از مراحل بازاریابی محتوایی است.

در بازاریابی محتوایی از محتوا برای بازاریابی استفاده می کنید اما در بازاریابی محتوا، محتوا خودش سوژۀ بازاریابی است.

بازاریابی محتوایی با تبلیغات متفاوت است

محتوا یک پاپ آپ مزاحم، آن تبلیغ بی موقع وسط سریال مورد علاقه تان یا تبلیغ های حوصله سر بر ابتدای ویدئوهای یوتیوب نیست. محتوا زندگی را قطع نمی کند تا خودش را به مخاطب وصل کند، محتوا زندگی است و با بازاریابی محتوایی است که زندگی جریان دارد!

دیدید که جو پولیتزی در تعریف  خود از بازاریابی محتوایی گفت، بازاریابی محتوایی به دنبال ایجاد تعامل با مخاطبان خود است.

بازاریابی محتوایی چیست

در بازاریابی محتوایی هرگز محصول یا خدمات را در چشم مخاطب فرو نمی کنید، مثلا به مخاطب  نمی گویید دو تا بخر، سه تا ببر! در بازاریابی محتوایی با اینکه به صورت مستقیم از محصولاتتان اسمی نمی برید، اما باز هم این مشتری ها و مخاطبان هستند که به دنبال شما هستند.

بازاریابی محتوایی فرآیندی یک شبه نیست؛ در واقع بازاریابی محتوایی تا آخر عمر یک کسب و کار می تواند ادامه داشته باشد. اما تبلیغات در مدت زمان کوتاه تر هم به نتیجه می رسد. شاید بگویید چرا بازاریابی محتوایی یک پروسۀ بلندمدت بوده و تبلیغات زودبازده تر است؟ داستان معروف خرگوش و لاک پشت را به یاد بیاورید. تفاوت در میزان سر و صدایی است که تولید می شود، تبلیغات پر هیاهو، سریع و چابک است، اما بازاریابی محتوایی آرام تر حرکت می کند و کمتر سر و صدا دارد. خب حالا کدام یک برنده است؟ راستش را بخواهید هیچکدام!

این مسابقه هرگز برنده ای نخواهد داشت، سرعت و هیاهو نیستند که برنده را تعیین می کنند. کیفیت محصول، برنده نهایی را مشخص خواهد کرد که در این مسابقه شرکت نکرده است. پس بیایید برای همیشه این مسابقه را متوقف کنید.

مراحل بازاریابی محتوایی

 چرا میخواهید بنویسید؟ قرار است برای چه کسی بنویسید؟ دربارۀ چه موضوعات و با چه لحنی باید بنویسید؟ چه زمانی باید آن را منتشر کنید؟

بازاریابی محتوایی چیست

قبل از شروع تولید محتوا باید به این سوالات پاسخ بدهید. پاسخ دادن به این سوالات تفاوت بازاریابی محتوایی حقیقی را با تولید محتوای بی هدف و بی سرانجام مشخص می کند.

مراحل بازاریابی محتوایی به ترتیب زیر است:

هدف گذاری   -- >     استراتژی بازایابی محتوایی      -- >      تقویم محتوا            

تولید محتوا    -- >     انتشار، توزیع و ترویج محتوا   -- >     اندازه گیری عملکرد بازاریابی محتوایی

مرحلۀ اول: هدف گذاری

اولین سوال این است که هدفتان از بازاریابی محتوایی چیست؟ آیا می خواهید فروش محصولات تان را بیشتر کنید؟ می خواهید یک برند بسازید؟ یا می خواهید تعداد مخاطبانتان  را افزایش دهید؟

بازاریابی محتوایی چیست

وقتی هیچ هدفی نداشته باشید، دیگر اهمیتی ندارد از کدام مسیر می روید، هر قدمی که بردارید اشتباه و بی معناست. بدون تعیین کردن اهدافتان در بیابان بازاریابی محتوایی گم می شوید، در اولین مرحله از بازاریابی محتوایی باید اهدافتان را مشخص کنید. پیشنهاد ما این است که در هدف گذاری از الگوی  SMARTاستفاده کنید، در این الگو فاکتورهای زیر مهم هستند.

 • واضح باشد.

مثلاً: می خواهم فالوئرهای اینستاگرامم افزایش دهم.

 • قابل اندازه گیری باشد.

مثلاً: می خواهم به 10k فالوئر در اینستاگرام برسم.     

 • قابل دسترس باشد.

اگر اهدافی انتخاب کنید که رسیدن به  آن ها خارج از توانتان باشد، دلسرد می شوید. مثلاً: نگویید در یک هفته به 10k فالوئر می رسم!

 • نامربوط نباشد.

اهدافی که به رشد کسب و کارتان کمک نمی کند را از لیست  حذف کنید.

مثلاً: افزایش تعداد فالوئر در توییتر ربطی به افزایش فالوئرهای اینستاگرام ندارد.

 • زمان دار باشد.

زمان رسیدن به آن ها باید مشخص باشد. متناسب با هدف خود یک زمان معقول انتخاب کنید. مثلا در 3 ماه به 10k فالوئر رسیده باشم.

مطلب مرتبط: بازاریابی محتوایی با تولید ویدئوهای آموزشی

مرحلۀ دوم: استراتژی بازاریابی محتوایی

 استراتژی بازاریابی محتوایی، نقشۀ راه رسیدن به اهداف بازایابی محتوایی است. استراتژی بازاریابی محتوایی، برنامه ریزی برای تولید و توزیع محتواست.

آیا محتوایی که تولید شده در چارچوب نیاز مشتریان و مطابق با اهداف کسب و کار است؟ چطور آن  را توزیع می کنید؟ رسانۀ درست برای ترویج این محتوا کجاست؟ چطور مشتری خود را در قیف بازایابی هدایت می کنید؟

بازاریابی محتوایی چیست

استراتژی محتوا، محتوا را تا انتها یکپارچه و در مسیر اهداف نگه می دارد و همینطور تیم تولید محتوا را از سردرگمی نجات می‎دهد؛ بنابراین، هر کسب و کاری باید یک سند استراتژی محتوا داشته باشد و در اختیار تک تک اعضای تیم محتوا قرار دهد. در این سند موارد زیر را ذکر کنید:

 

 • شما چه کسی هستید؟ برندتان را تعریف کنید.

ارزش ها و اصول برند شما چیست؟

رسالت برندتان را چه می دانید؟

چه محصولات یا خدماتی ارائه می کنید؟

 

 • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟

مخاطبان آنلاین و آفلاین شما چه کسانی هستند؟

چرا محصولات شما را می خرند؟

پیشنهاد می کنیم پرسونای مخاطبتان را بسازید.

 

 • رقبای شما چه کسانی هستند؟
  کدام شرکت ها رقبای اصلی شما هستند؟ این رقبا چگونه به بهترین تبدیل شده اند؟
  برندتان چه معایب و مزایایی نسبت به رقبا دارد؟

 

 • آخرین تحولاتی که در حوزۀ کسب و کارتان ایجاد شده را در استراتژی خود بیاورید.

 

 • از کدام رسانه ها برای انتشار محتوای خود استفاده می کنید؟

کدام کانال ها برای انتشار محتوای برند شما مناسب تر است؟

چه ابزارهایی بیشترین کارایی را در انتشار محتوای شما دارند؟

 

 • دربارۀ چه موضوعاتی می خواهید محتوا تولید کنید؟

سوالات پرتکرار مخاطبان شما چیست؟

موضوعات متناسب با کسب و کار شما کدامند؟

در کدام بخش از صنعت شما ابهام وجود دارد؟

 

 • از چه نوع محتوایی استفاده می کنید؟

عکس، ویدئو، محتوای متنی، پادکست و ... چه نوع محتوایی برای برند شما مناسب است؟

چه نوع محتوایی در رسیدن به اهداف بازاریابی محتوایی به شما کمک خواهد کرد؟

 

 • با چه روش هایی می خواهید محتواهایتان را پروموت کنید؟
  از چه روش های بازاریابی و تبلیغات استفاده می کنید؟

 • در محتوایی که تولید می کنید، از چه موضوعاتی نباید صحبت کنید؟

مثلاً: از نبایدهای ما در روزنامۀ فرصت امروز این است که هیچوقت به هیچ نژادی توهین نکنیم.

 

 • از چه کلماتی در محتوای خود استفاده می کنید؟ چه کلماتی در تخصص شما پرکاربرد هستند؟

 

 • لحن برند شما چیست؟ صمیمی هستید یا رسمی؟

پرسونای مخاطب چیست؟

استراتژی محتوای شما بدون اینکه مخاطبانتان را به خوبی درک کنید، کامل نیست. در تعریف بازاریابی محتوایی گفتیم قرار است یک مخاطب از پیش تعیین شده را جذب کنید؛ پس باید این مخاطب را بشناسید. اگر ندانید این مخاطب چه کسی است قطعا گمراه خواهید شد، چطور می توانید برای مخاطبی محتوا تولید کنید که نمی دانید کیست؟!

بازاریابی محتوایی چیست

در واقع وقتی مشتری و مخاطب خود را نشناسید، پاسخی برای سؤالات او ندارید و نمی توانید نیازش را برطرف کنید، چون سؤالی که در ذهن شماست لزوماً همان سوالی نیست که مشتری به دنبال جوابش می گردد. چه در بازاریابی محتوایی و چه در تولید محصولاتتان باید مخاطب را بشناسید.

برای شناخت مخاطبانتان به مراکز خرید بروید یا نظرسنجی بگذارید، از آن ها بپرسید چه کسی هستند و چرا شما را دنبال می کنند. مثلاً مخاطبان روزنامۀ فرصت امروز مردان و زنان 25 تا 50 هستند که می خواهند کسب و کار خود را داشته باشند و یا می خواهند کسب و کارشان را بهبود دهند.

پرسونای مخاطب، تصویری است که از یکی از سگمنت های بازاریابیتان می سازید. برای پرسونایتان یک نام بگذارید.

این پرسونا چند سال دارد؟ کجا زندگی می کند؟ چقدر درآمد دارد؟ زن است یا مرد؟

بیشتر در کدام شبکه های اجتماعی حضور دارند؟

چقدر از رقبای شما تاثیر می گیرد؟

چه چالش ها، نیازها و دغدغه هایی دارد؟

چرا از شما خرید می کند؟

مرحلۀ سوم: تقویم محتوا

یک تقویم محتوای دقیق به شما کمک  می کند تا همیشه در مسیر استراتژی محتوای خود قدم بردارید. یک نفر می گفت ما آدم ها کاری را که ددلاین مشخصی نداشته باشد، هرگز به پایان نمی رسانیم! مثلا امروز ددلاین ما برای نوشتن این مقاله تمام می شود!

بازاریابی محتوایی چیست

تقویم محتوا، برنامه ریزی و زمان بندی دقیق محتواهایی است که می خواهید در آینده منتشر کنید. اما چه مواردی را در تقویم محتوا می آورید؟

 • عنوان محتوا
 • زمان انتشار محتوا
 • رسانۀ انتشار محتوا
 • نوع محتوا
 • مسئول تولید محتوا

مرحلۀ چهارم: تولید محتوا

تا الآن حتما می دانید که بازاریابی محتوایی چیست و تولید محتوا هم یکی از مراحل آن است. اما عده ای این دو را هم یکی می دانند که اشتباه است.

تولید محتوا قلب بازاریابی محتوایی ست، این بدن بدون قلب اصلا وجود نخواهد داشت! 

مطلب مرتبط: بازاریابی محتوایی بدون اشتباهات کلیشه ای

تولید محتوا یعنی خلق هر چیز قابل درک و انتشار برای انسان ها، در راستای اهداف بازاریابی؛ محتوا هر چیزی است که پیامی را به مخاطب منتقل کند. محتوا می تواند آموزنده یا سرگرم کننده باشد.

اگر شما بتوانید با تولید محتوایی جذاب مخاطب را میخکوب کنید، او را برای مرحله بعدی از اهداف بازاریابی محتوای آماده کرده اید.

مرحلۀ پنجم: انتشار، توزیع و ترویج محتوا

رسانه در واقع ظرف محتوا است و این دو قطعا بدون یکدیگر کارایی ندارند. از آنجایی که رسانه روی محتوا اثر می گذارد، باید بهترین رسانه را با توجه به نوع کسب و کار خود پیدا کنید.

بازاریابی محتوایی چیست

بهترین زمان را برای انتشار محتوای خود پیدا کنید، این زمان انتشار به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع رسانه ای که محتوا را در آن منتشر می کنید.
 • مخاطب محتوایی که منتشر می کنید.

در این مقاله چندین بار دربارۀ توزیع محتوا گفتیم. اگر فکر  می کنید پس از انتشار محتوا مخاطبان خود به خود به سراغتان خواهند آمد، سخت در اشتباهید! فضای دیجیتال پر از مطلب است و محتوای شما می تواند در این میان گم شود. پس باید این محتوا را به نحوی در دیدرس آن ها قرار دهید. برای توزیع محتوا یتان می توانید از این روش ها استفاده کنید:

 • استفاده از افراد تاثیر گذار Influencer marketing
 • نوشتن پست مهمان در سایت های پربازدید و معتبر
 • استفاده از شبکه های اجتماعی
 • استفاده از تبلیغات گوگل ادز

همانطور که بالاتر گفتیم، نحوۀ انتشار و توزیع محتوا را در سند استراتژی بازاریابی محتوایی مشخص می کنیم.

مرحلۀ ششم: تجزیه و تحلیل

در این مرحله باید محتوایی را که منتشر و توزیع کرده اید، تجزیه و تحلیل کنید. برای اینکه به موفقیت برسید باید به دنبال شکاف های کارتان باشید.

بازاریابی محتوایی چیست

آیا به هدفی که می خواستید رسیده اید؟ آیا میزان فروش شما بیشتر شده است؟ آیا میزان آگاهی مخاطبان از برند شما تغییری کرده است؟ باید بدانید محتوایی که تولید می کنید، چطور کار می کند.

در تجزیه و تحلیل محتوا این مواردی را بررسی کنید:

 • تعداد ورودی ها

این ورودی ها می توانند از شبکه های اجتماعی، به صورت مستقیم از یک لینک به سایت شما و یا از طریق جستجوی گوگل باشند.

 • Bounce rate

گاهی مخاطبی به سایت شما می آید و خیلی زود آن را ترک می کند. به نسبت تعداد این افراد به تعداد کل بازدیدکنندگان نرخ پرش می گوییم. این یک امتیاز منفی برای شماست، چون گوگل اینگونه برداشت می کند که مخاطب جواب سؤالش را در سایت شما پیدا نکرده است و محتوای شما کاربردی نیست.

 • Time on page
  متوسط زمان ماندن کاربر در هر صفحۀ مدنظر سایت را Time on pageمی گوییم.

بازاریابی محتوایی در دهۀ گذشته چه تغییراتی کرده است؟

بازاریابی محتوایی یک مقولۀ ثابت نیست و مثل هر موضوع پویای دیگری با گذشت زمان دچار تحول شده و پیشرفت می کند. همان طور که از ده سال پیش تا کنون شکل بازاریابی محتوایی تغییر کرده است، تا ده سال آینده نیز شاهد تفاوت های زیادی خواهیم بود. در این قسمت یک نگاه کلی به نحوۀ تکامل بازاریابی محتوایی می­اندازیم و مسیری که طی می کند را بررسی می­کنیم.

مطلب مرتبط: بازاریابی محتوا به زبان ساده

گوگل همه چیز را تغییر داد!

در اوایل سال 2010 کمپانی ها و شرکت ها متوجه شدند مشتریانشان در مورد آن­ها و تجربۀ خریدشان، در صفحات مجازی خود صحبت می­کنند. محصولاتشان بدون آنکه شرکت دخیل باشد، تبلیغ می­شود و مشتری جدید هم جذب می کند. بیزینس­ها به این نتیجه رسیدند که با بازاریابی محتوایی می­توانند به این تبلیغات جهت بدهند و با تولید محتوای مفید مخاطبان بیشتری را جذب کنند.

بازاریابی محتوایی چیست

در سال 2011 گوگل با منتشرکردن مطالعه Zero Moment of Truth نشان داد که 88 درصد از خریداران قبل از تهیه محصول، دربارۀ آن در فضای وب جستجو می کنند. ظهور بهینه سازی موتورهای جستجو (Search Engine Optimization) از همین نقطه شروع شد. گوگل برای اینکه بتواند بهترین نتایج را به مخاطبانش نشان دهد، الگوریتم هایی ایجاد کرد تا جستجوها بهینه تر شود و کاربر کامل ترین پاسخ را برای سؤال خود پیدا کند.

قیام شبکه­ های اجتماعی!

تمام تکامل بازاریابی محتوایی مربوط به موتورهای جستجو نبود؛ حضور شبکه ­های اجتماعی در این دوره، نحوۀ استفاده مخاطبان از دنیای اینترنت را تغییر داد. در آن زمان استفاده از شبکه های اجتماعی جزء کارهای روزمره افراد شده بود و برندها باید محتوای کاربردی و سازگار با این فضا تولید می کردند.

بازاریابی محتوایی چیست

زمانی که مخاطب سوالی را در گوگل جستجو می‎ کند، در نتایج فقط به دنبال پاسخ همان سؤال است، اما زمانی که پست های فیسبوک را می بیند با محتوای مختلفی روبه رو می شود که می تواند سوال های جدیدی در ذهنش ایجاد کند. شما باید این سؤالات را پیدا کنید، محتواهای جدیدی برایش تهیه کرده و در شبکه­های اجتماعی منتشر کنید. پتانسیل شبکه های اجتماعی را در ترویج محتوا و توسعه برند دست کم نگیرید!

وقتی می خواهید با استراتژی درست حرکت کنید باید همۀ کانال های ارتباطی مناسب برای انتشار مخاطب را پوشش دهید.

جهش محتواهای تصویری

محتوای تصویری در همین دهه به روی صحنه آمد، به طوری که تا سال 2017 بیشتر از 50 درصد مخاطبان می خواستند محتوای تصویری را بیشتر از هر نوع محتوای دیگری از برند موردعلاقه­شان ببینند.

ویدیو نسبت به مقاله و عکس ذهن مخاطب را بیشتر درگیر می­کند و در کوتاه ترین زمان ممکن، بیشترین مطالب را با روش­های ساده به مخاطب انتقال می­دهد.

چشم اندازی از تعییرات بازاریابی محتوایی در ده سال آینده

محتوای تصویری به حکمرانی ادامه می­دهد

همانطور که اشاره کردیم ظهور محتوای تصویری یکی از مهم ترین اِلِمان های بازاریابی محتوایی و جذب مخاطب است. تا الان که در سال 2020 هستیم، حدود 85 درصد بیزنس­ها از محتوای تصویری برای بازاریابی محتوایی برند استفاده می کنند. نکته جالب این است که 92 درصد شرکت هایی که از محتوای تصویری استفاده می­کنند، آن را یک قسمت مهم در استراتژی بازاریابی خود در نظر می­گیرند و حساب ویژه ای روی آن باز می کنند.

با توجه به افزایش استفاده از ویدیو­ها و فیلم های کوتاه به عنوان محتوا حتی در مقالات، اهمیت این نوع بازاریابی در دهۀ بعدی، کمتر که نمی­شود هیچ، حتی افزایش هم میابد.

سازگارشدن بهتر محتوا با موبایل فرصت های بیشتری فراهم خواهد کرد

طبق مطالعات سایت Statista، ترافیک مصرفی اینترنت در موبایل تا پایان سال 2022 نسبت به سال 2017، هفت برابر بیشتر خواهد شد. مخاطبان بیشتر از موبایل استفاده می کنند و بهتر است بازاریابان توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

بازاریابی محتوایی چیست

مقاله ها باید راحت تر به صفحه های موبایل انتقال پیدا کنند و ویدیو ها باید به آسانی در دسترس مخاطب قرار بگیرد. هر روز که می­گذرد، وابستگی افراد به موبایلشان بیشتر می­شود؛ این موضوع کاملا روشن می کند که برندها باید چه راهی را در پیش بگیرند.

و در نهایت، محتوای هدف­مند، موفق تر خواهد بود

به مرور زمان و با بهبودیافتن الگوریتم های گوگل، فقط محتوایی که بر حل مشکلات مخاطبان تمرکز دارد و صادقانه به مخاطب راه حل می دهد، جایگاه بهتری نسبت به رقبای خود کسب خواهد کرد. تا زمانی که شما به فکر مخاطب هستید و برای او محتوا تولید می کنید، گوگل هم شما را به رسمیت می شناسد و نزدش اعتبار دارید.

لیست کتاب های بازاریابی محتوایی

اگر می خواهید درک عمیق تری از بازاریابی محتوایی داشته باشید، پیشنهاد ما به شما این است که صاحب نظران این صنعت را دنبال کنید. مقالات و کتاب های خوبی که از این افراد منتشر شده منابع آموزشی عالی ای هستند. تعدادی از کتاب های مطرح بازاریابی محتوایی را در ادامه برای شما آورده ایم. 

بازاریابی محتوایی چیست

کتاب مدیریت بازاریابی - فیلیپ کاتلر

فیلیپ کاتلر یکی از پروفسورهای برجسته بازاریابی در دنیاست که 57 کتاب و بیش از 150 مقاله در کارنامه خود دارد. کتاب مدیریت بازاریابی که در دو جلد به چاپ رسیده، به عنوان یکی از پنجاه کتاب برتر تجارت شناخته می شود. او سعی کرده است با مثال های عینی، تغییراتی که در دنیای بازاریابی به وجود آمده است را واضح نشان دهد و دو مفهوم مهم را به علاقه مندان و صاحبان کسب و کار معرفی می کند.

کتاب گاو بنفش - ست گادین

ست گادین کارآفرین، نویسنده و معلم آمریکایی ست و 19 کتاب در حوزه کسب و کار دارد. کتاب گاو بنفش جزء کتاب های پرفروش این نویسنده است؛ در این کتاب با تاکید بر این موضوع که زمان رشد برند با تبلیغات گذشته، راه حلی مقابل شما می گذارد و از جادوی متفاوت بودن صحبت می کند.

کتاب جعبه ابزار بازاریابی - پاتریک بارویز و ریچارد لیوک

پاتریک بارویز و ریچارد لوک هر دو از صاحب نظران دنیای بازاریابی هستند. در این کتاب با اشاره به این موضوع که در این دوره و زمانه، همه افراد شغلشان بازاریابی ست، مفاهیم اصلی این حوزه را پوشش می دهند و از چالش های بازاریابی در عصر حاضر صحبت می کنند. اگر دوست دارید موضوعات و ابزارهایی که برای نگهداری و رشد مشتری ضروری هستند، بهتر بشناسید، پیشنهاد ما این است که حتما این کتاب را مطالعه کنید.

کتاب برنامه بازاریابی - ویلیام ای.کوهن

این کتاب یکی از کتاب های کاربردی حوزه مارکتینگ است و شش برنامۀ کامل بازاریابی را شامل می شود. روند کتاب به شکلی ست که شما مسیری که در پیش دارید را به راحتی مثل یک نقشه تجسم می کنید و از شروع برنامه به اهدافتان هدایت می شوید.

کتاب بازاریابی اثربخش - نادر غریب نواز

دکتر نادر غریب نواز مدرس حوزۀ بازاریابی و مدیریت است و مقالات خوبی از او منتشر شده است.
این کتاب در هشت فصل به مفاهیم محوری بازاریابی و مسائل عینی بازار پرداخته است و سعی کرده پاسخی به این سوال بدهد که چطور می توانید بر انتخاب مشتری ها و تصمیم خریدشان اثر بگذارید.

کتاب پیش القایی به قلم رابرت چیالدینی

پروفسور رابرت چیالدینی استاد برجسته ای در حوزه بازاریابی و فروش و روانشناسی است. در این کتاب تجربه های خود را در اختیار خواننده می گذارد و به او یاد می دهد چگونه مخاطب خود را متقاعد کند. او در یکی از جملات معروفش در کتاب می گوید: «لازم نیست نگرش، اعتقادات یا تجربیات شنونده را تغییر دهید، قبل از اینکه بتوانید با مخاطب رابطه ای ایجاد کنید، باید توجه او را به خود جلب کنید».

مطلب مرتبط: چگونه تولید محتوای بهتری داشته باشیم

بازاریابی محتوا - دکتر حسین نوروزی و امیررضا اسدی

در این مقاله سعی کردیم از ابتدا بر تفاوت بازاریابی محتوایی و بازاریابی محتوا تاکید کنیم، با اینکه نام کتاب کمی گیج کننده است اما به خوبی مباحث بازاریابی محتوایی را پوشش داده است. این کتاب بر اساس تحقیقات و آموزش های مؤسسه های بین المللی نوشته شده و با مثال ها و آمارهای جالبی که در خود جای داده است به یکی از کتاب های فارسی خوب در این صنعت تبدیل شده است.

در پایان جلسۀ دادگاه ...

قاضی گفت: طبق ارزیابی های دادگاه تمام اعتراضات مطرح شده، وارد است و حکم نهایی دادگاه به این شرح است: تمامی افرادی که می خواهند در کسب و کارشان از بازاریابی محتوایی استفاده کنند و کسانی که در راه رسیدن به چیستی بازاریابی محتوایی گم شده اند، این مقاله را بخوانند تا به حقیقت برسند!

بازاریابی محتوایی چیست

خب به پایان این مقاله رسیدیم! در این مقاله تلاش کردیم مفاهیم مربوط به چیستی بازاریابی محتوایی را پوشش دهیم؛ حالا می دانید بازاریای محتوا چیست و چطور می توانید از آن استفاده کنید.

مخاطبان عزیز فرصت امروز؛ زمان آن رسیده که شروع کنید، برندتان را تحلیل کنید و قدم های اول را بردارید. در این مسیر اگر با سوالی مواجه شدید، حتما از ما بپرسید. سعی می کنیم بهترین جواب ها را برای سؤالات شما در اختیارتان قرار دهیم.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/s2RWce7t
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتیندانلود رایگان از شاتراستوکخرید اقساطی آیفون 13 با تخفیف ویژه
تبلیغات
 • واتساپ : 09031706847
 • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه