شنبه, 14 ارديبهشت 1398 - 18:43

پتنت های استاندارد-لازم به آن دسته از پتنت هایی گفته می شود که هر شرکتی در صنعت باید حق امتیاز آنها را پرداخت کند و به همین خاطر آنها را می توان گنجینه ای ارزشمند برای مخترعان شان خواند.

به گزارش دیجیاتو، اخیرا شرکتی به نام IPvtics که در زمینه تحلیل پتنت فعالیت دارد تحقیقی را انجام داده که براساس آن شمار پتنت های استاندارد-لازم چین در زمینه 5G رشدی چشمگیر را نسبت به عصر 4G تجربه کرده و حتی اگر شرکت های چینی از فروش محصولات خود به کشورها منع شوند باز هم یک سوم درآمد ناشی از تمامی پتنت های 5G نصیب این کشور می شود.

پتنت های 5G دنیا

براساس گزارش IPlytics شرکت هایی که در چین حضور دارند درخواست ثبت حدود ۳۴درصد از تمامی پتنت های اصلی 5G را تا فصل نخست ۲۰۱۹ ارائه کرده اند. سهم کره جنوی از این پتنت ها نیز برابر با ۲۵درصد و ایالات متحده آمریکا و فنلاند هر کدام ۱۴درصد اعلام شده است. سوئد با ثبت ۸درصد از کلیه پتنت های 5G در جایگاه بعدی قرار دارد و ژاپن نیز 5درصد این سهم را به خود اختصاص داده است. تایوان، کانادا، انگلستان و ایتالیا نیز هر کدام با کسب یک درصد از این سهم در 10 کشور اصلی این فهرست جای گرفته اند.

لازم است یادآور شویم که فرآیند اندازه گیری مورد استفاده توسط شرکت IPlytics چندان هم کامل نیست و بر پایه تحلیل هایی است که شرکت مورد بحث از دیتابیس جهانی ۹۴ میلیون پتنت و استاندارد جمع آوری کرده و پتنت های صادرشده و نهایی ملاک آن نبوده است.

این شرکت با جست وجوی کلیدواژه ها حدود ۷۴۵۰۰ پتنت کلیدی 5G را مورد ارزیابی قرار داده و طبق بررسی آن بخش خودرو بیشترین تعداد پتنت را به ثبت رسانده است.

اما نکته قابل توجه دیگر در این گزارش سهم چین از پتنت های 5G است که نسبت به 4G حدودا ۵۰درصد بیشتر شده. پتنت های این کشور در حوزه 4G در واقع با کره جنوبی برابری می کند و هر کدام از این دو کشور ۲۲درصد از کل موارد ثبت شده را به خود اختصاص داده بودند.

با در نظر داشتن تعداد پتنت هایی که هر یک از شرکت های چینی در زمینه 5G ثبت کرده اند، می توان اینطور نتیجه گرفت که هوآوی می تواند برنده بزرگ نسل 5G باشد در حالی که نوکیا از فنلاند سهمی در حدود ۱۴درصد را به خود اختصاص داده است. سامسونگ از کره جنوبی ۱۳درصد و ال جی، شرکت هموطن آن با ۱۲درصد در جایگاه های بعدی قرار دارند و شرکت آمریکایی کوالکام نیز تنها حدود ۸درصد از پتنت های کلیدی 5G را به ثبت رسانده است که این رقم تقریبا با شرکت سوئدی اریکسون برابری می کند. در عین حال اما کمپانی چینی ZTE نیز توانسته حدود ۱۱.۷درصد از سهم پتنت های جهانی را به خود اختصاص دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید