پنجشنبه, ۲۷ خرداد(۳) ۱۴۰۰ / Thu, 17 Jun(6) 2021 /
           
فرصت امروز

5 روش علمی برای افزایش خلاقیت

1 سال پیش ( 1399/3/19 )
پدیدآورنده : آدام اوزیالکو   پدیدآورنده : امیر آل علی  

یکی از الزامات موفقیت در هر کاری، تفکر خلاق است. در این رابطه اگرچه راهکارهای متعددی وجود دارد، با این حال روش های علمی به علت آنکه تحت هر شرایطی نتایج یکسان را به همراه دارد، بهترین انتخاب برای شروع تقویت خلاقیت محسوب می شود. در این رابطه به بررسی پنج راهکار ساده علمی خواهیم پرداخت.

1- نور طبیعی

روش علمی برای افزایش خلاقیت

اگرچه ممکن است تفاوتی را میان نور خورشید و لامپ های اتاق خود قائل نشوید، با این حال تحقیقات علمی نشان می دهد که وجود پنجره ای که باعث شود تا نور خورشید به حد کافی وارد اتاق شود، میزان خلاقیت افراد را چندین برابر خواهد کرد. در این رابطه ضروری است که اگر پنجره ای مناسب را در دفتر کار خود ندارید، حداقل نیم ساعت در روز خود را در معرض تابش نور خورشید قرار دهید.

2- تنوع رنگ

استفاده از رنگ های متنوع نیز از دیگر اقداماتی است که خلاقیت را در شما افزایش خواهد داد. در این رابطه به هر طریقی می-توان اقدام کرد. برای مثال دیوار، خودکار، لباس و حتی وسایل کاری نیز می-تواند با توجه به رنگ های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در این رابطه توصیه می شود که به جای تلاش برای ست کردن وسایل، به دنبال تنوع رنگی باشید. برای انتخاب بهترین موارد، بهتر است تا توجهی به روان‎شناسی رنگ ها نیز داشته و با آگاهی تصمیم بگیرید. نکته مهم دیگر این است که رنگ های خنثی نظیر سفید و خاکستری، کمکی به شما در این زمینه نخواهد کرد. این امر در حالی است که رنگ زرد، به صورت کلی بهترین انتخاب موجود محسوب می شود.

مطلب مرتبط: افزایش خلاقیت با 13 اقدام ساده

3-استراحت

این امر که حداکثر برای 20 دقیقه بخوابید و سپس یک قهوه باکیفیت را به میزان کم مصرف کنید، یکی از بهترین اقداماتی است که در راستای افزایش خلاقیت می توان انجام داد. درواقع کافئین موجود در قهوه باعث می شود تا ترشح ماده ادنوسین کاهش پیدا کند که نتیجه آن کاهش احساس خستگی خواهد بود. این نکته طی تحقیقاتی از سوی یکی از دانشگاه‎های انگلستان به دست آمده و نشان می دهد که برخلاف تصور عموم، صرفا چرت‎زدن در میان روز، برای افزایش خلاقیت کافی نبوده و تاثیر آن همراه با قهوه، فوق‎العاده خواهد بود.

4-تغییر

تغییر در هر زمینه ای می تواند به افزایش خلاقیت کمک کند. در این رابطه با توجه به این امر که افراد برای ساعت های متمادی در یک دفتر همیشگی فعالیت می کنند، تغییر دکوراسیون می تواند تاثیر بیشتری را به همراه داشته باشد. محققان دانشگاه پنسیلوانیا تحقیقات زیادی را در این زمینه انجام داده و نشان می دهد که ایجاد تغییرات به خلاقیت سریع منجر خواهد شد. نمونه ساده آن برای همه ما اتفاق افتاده است که در هنگام خارج شدن از دفتر کار و قدم زدن، به یک باره به پاسخ های بیشتری برای مسائل خود دست پیدا می کنیم. علت این امر دقیقا به خاطر ایجاد تغییر است. به همین خاطر سعی کنید تا این مورد را تا حد امکان در زندگی خود اضافه کنید.

5-ارتباطات اجتماعی

انسان به صورت ذاتی موجودی اجتماعی بوده و این امر برای سلامت روان افراد بسیار مهم است، با این حال در زمینه خلاقیت یکی از دلایل مهم آن این است که شما با تفکرات و ایده های جدید مواجه شده و افق دید شما گسترش پیدا می کند. به همین خاطر است که در ورزش های گروهی، میزان خلاقیت ها به مراتب بیشتر است، با این حال کیفیت افرادی که با آنها در ارتباط هستید نیز در این رابطه مهم بوده و نباید تصور کنید که هر فردی در این رابطه می تواند تاثیرگذار باشد.

در نهایت توجه داشته باشید که با ایجاد شرایط بروز خلاقیت، می توانید خود را به سطح مطلوب رسانده و ابدا چیزی به نام استعداد خلاقیت وجود خارجی ندارد. درواقع همه چیز به تلاش شما بستگی داشته و هر فردی می تواند در این زمینه فوق‎العاده عمل کند.

منبع : businessnewsdaily
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/kj15OyiX
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه