تلاش برای تحقق هدف گذاری تجارت 30 میلیارد دلاری - فرصت امروز

جمعه, 30 آذر 1397 - 10:23

روحانی و اردوغان در جلسه شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه تاکید کردند

فرصت امروز: رئیس جمهور روز پنجشنبه در نشست مشترک خبری با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه ای خود، تصمیمات پنجمین جلسه شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه را بسیار خوب و مفید دانست و گفت هیچ کس، هیچ قدرت و هیچ کشور ثالثی قادر نیست در روابط همسایگی، برادرانه و صمیمانه تهران – آنکارا خدشه ایجاد کند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه در مذاکرات دوجانبه با رئیس جمهور ترکیه همکاری های دوجانبه، مسائل منطقه ای و بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، گفت: روابط دو کشور بر مبنای مناسبات تاریخی، فرهنگی، دینی، منافع مشترک، توسعه صلح و ثبات در منطقه استوار است.

روحانی و اردوغان ایران و ترکیه

روحانی با قدردانی از مواضع بسیار قاطع و صریح شخص اردوغان و دولت ترکیه در برابر یکجانبه گرایی و تحریم های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه ایران، تصریح کرد: این مواضع به معنای پایبندی دو کشور به قانون، منافع مشترک و اخلاق است.

رئیس جمهور اقدام آمریکا علیه ایران را اقدامی صد درصد تروریستی توصیف کرد و گفت: دولت آمریکا با اعمال تحریم های ظالمانه دولت ها و شرکت های دیگر را برای اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و تجارت آزاد با جمهوری اسلامی ایران می ترساند و این اقدام آمریکا برخلاف مقررات بین المللی است.

روحانی خاطرنشان کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ به عنوان یک قطعنامه الزامی از همه کشورها می خواهد که از آن حمایت کنند. لذا معدودی از کشورها که به تفکر آمریکایی ملحق شده اند، در حقیقت قوانین و مقررات بین المللی را زیر پا گذاشتند.

رئیس جمهور تصریح کرد: معتقدیم دوران قلدرمآبی در جهان به پایان رسیده است و امروز ملت ها بر مبنای منافع مشترک تصمیم گیری و رفتار می کنند.

به گزارش پايگاه اطلاع‎رساني دولت، روحانی با اشاره به بررسی موانع موجود در تحکیم هرچه بیشتر روابط تهران – آنکارا در جلسه شورای عالی روابط راهبردی، ادامه داد: در این جلسه مسائل مربوط به مسائل بانکی، تجاری، صنعتی، گمرک، حمل و نقل و گردشگری و همکاری های فرهنگی دو کشور مورد بررسی و بر تقویت آن تأکید گردید.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت توسعه همکاری های دو کشور در زمینه ترانزیت و حمل و نقل، گفت: ایران و ترکیه با همکاری مشترک در زمینه ترانزیت و خطوط ریلی می توانند، آسیا را به اروپا متصل کنند و این اقدام به نفع کل جهان و منطقه بسیار حساس خاورمیانه است.

روحانی خاطرنشان کرد: در جلسه شورای راهبردی آقای برات و دکتر واعظی به عنوان مسئولین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، تعیین شدند تا با تقویت همکاری های مشترک سرعت توسعه روابط دو جانبه را افزایش دهند.

رئیس جمهور افزود: دو کشور همچنین مشکلات تجار و شرکت های خصوصی را مورد بررسی قرار داده و تصمیم گرفتیم که برای رفع این مشکلات کمک کنیم.

روحانی همچنین با اشاره به بررسی مسائل منطقه به ویژه تحولات سوریه، گفت: در مذاکرات آستانه ایران، ترکیه و روسیه همکاری های نزدیکی با یکدیگر داریم و امروز تصمیم گرفتیم این همکاری ها را با قوت ادامه دهیم.

رئیس جمهور تأکید کرد: معتقدیم سرنوشت سوریه صرفاً بایستی در اختیار مردم سوریه باشد، تمامیت ارضی سوریه باید مورد احترام قرار بگیرد و در این زمینه دو کشور با یکدیگر اتفاق نظر داریم و مصمم هستیم همکاری های خود را در این عرصه افزایش دهیم.

روحانی همچنین با اشاره به شرایط دشوار و سخت یمن، خاطرنشان کرد: در مذاکرات مشترک توافق کردیم تا برای ایجاد صلح و ثبات در یمن و کمک به مذاکرات یمنی – یمنی و ارسال کمک های نوع دوستانه، رایزنی ها و همکاری های خود را افزایش دهیم.

رجب طیب اردوغان در این نشست مشترک خبری اهتمام کشورش را برای توسعه و تحکیم بیش از پیش روابط با جمهوری اسلامی ایران مورد تأکید قرار داد و گفت: ترکیه مصمم است روابط خود را با ایران محکم تر از گذشته ادامه دهد و بر عزم و اراده خود در راستای تعمیق روابط دو کشور تأکید داریم.

رئیس جمهور ترکیه همچنین با تأکید بر اینکه تمامی طرفین برجام باید بر آن متعهد باشند و ادامه آن به نفع صلح و امنیت جهانی است، گفت: پایبندی ایران به برجام بارها از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید شده و خروج آمریکا از این معاهده درست نیست.

اردوغان با بیان اینکه اعمال تحریم آمریکا علیه ایران امنیت و ثبات منطقه را تهدید می کند، گفت: به عنوان ترکیه از این اقدام آمریکا به هیچ وجه حمایت نمی کنیم و برای کاهش تبعات آن نسبت به ایران آماده همکاری هستیم چرا که حقوق همسایگی ایجاب می کند که کشورهای‏مان در روزهای سخت در کنار یکدیگر باشند لذا به رغم فشارهای ناحق نسبت به ایران در کنار مردم این کشور خواهیم بود.

تحول در مسیر ترانزیتی شرق به غرب

روحانی همچنین عصر پنجشنبه در پنجمین جلسه شورای عالی روابط راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه، تلاش هرچه بیشتر برای تحقق هدف‎گذاری تجارت ۳۰ میلیارد دلاری را ضروری خواند و گفت که در این مسیر تقویت همکاری‎های بانکی و ساز و کارهای موجود مانند کمیسیون اقتصادی مشترک، شناسایی زمینه‏های جدید همکاری اقتصادی و توسعه اقدامات مقتضی برای برقراری مشارکت تجاری نزدیک‎تر و نیز تدارک شرایط بهتر برای سرمایه‏ گذاران در دو کشور، تسهیل حمل و نقل کالا و افزایش مشارکت بخش خصوصی در همکاری تجاری و بازرگانی ضروری است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اراده جمهوری اسلامی ایران تعمیق و توسعه هرچه بیشتر روابط با ترکیه در عرصه‏های اقتصادی، انرژی، حمل و نقل، گردشگری و علمی است، اظهار داشت: تهران از توسعه بیش از پیش روابط دو کشور کاملاً استقبال و از هر گونه همکاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری های مشترک حمایت و پشتیبانی می کند.

به گفته وی، باید روابط دو کشور به جایگاهی برسد که در شأن دو ملت همسایه و برادر و نیز ظرفیت‏های بزرگ همکاری در ایران و ترکیه باشد.

رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت‏های ترانزیتی دو کشور، تصریح کرد: ظرفیت‏ها در این حوزه به نحوی است که می‏توانیم مسیر ترانزیتی شرق به غرب را با سرمایه گذاری مشترک متحول سازیم.

روحانی اتصال خطوط ریلی ایران تا دریاچه وان و ایجاد تنوع در خطوط ریلی با سرمایه گذاری مشترک را در توسعه روابط تجاری دو کشور و منطقه حائز اهمیت دانست و گفت: توسعه خطوط ریلی می تواند به نفع دو ملت و ملت های منطقه باشد.

رئیس جمهور در ادامه تروریسم، قاچاق مواد مخدر، جنایت سازمان یافته و مهاجرت‏های بی‏رویه را تهدید جمعی دانست و بر همکاری مشترک در این زمینه تأکید کرد.

روحانی همچنین ارتقای روابط فرهنگی و توریستی را مورد تاکید قرار داد و گفت: در این زمینه برقراری روابط نزدیک تر بین دو شهر خوی و قونیه به خاطر برخورداری از شاعران بزرگی چون شمس و مولانا که افتخار تاریخی دو ملت و کل منطقه هستند، می‏تواند نمادی از روابط فرهنگی دو کشور باشد.

رئیس جمهور همچنین به همکاری‏های دوجانبه و سه‏جانبه ایران و ترکیه در روند مذاکرات آستانه به اتفاق روسیه اشاره کرد و گفت: این مذاکرات موفق و موثر بوده و لازم است روند تثبیت امنیت، بازگشت آوارگان، حفظ تمامیت ارضی، تدوین قانون اساسی و تشکیل حکومتی با اراده مردم با دقت ادامه یابد.

رئیس جمهور همچنین به شرایط سخت مردم مظلوم یمن و لزوم کمک به برقراری صلح پایدار در این کشور اشاره کرد و گفت: ترکیه می‏تواند در روند صلح و مذاکرات یمنی- یمنی نقش‏آفرینی کند و در زمینه افزایش کمک‏های انسان‏دوستانه به مردم یمن اقدام کند.

رئیس جمهور همچنین تسریع در تشکیل پنجره واحد گمرکی را مورد اشاره قرار داد و گفت: مصمم هستیم از فعالیت بخش‏های خصوصی دو کشور و رفع مشکلات احتمالی، حمایت کنیم.

روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره در روزهای سخت در کنار مردم و دولت ترکیه بوده و امروز خوشحالیم که در شرایط تحریم غیرقانونی و ظالمانه دولت آمریکا علیه ایران، دولت و ملت ترکیه نیز در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز در این جلسه تشکیل پنجمین نشست شورای عالی راهبردی روابط ایران و ترکیه را در دوره ای که آمریکا تحریم علیه ایران را افزایش داده است حائز اهمیت دانست و گفت: در چهار نشست گذشته تصمیمات خوبی برای توسعه روابط در حوزه های مختلف اتخاذ شده و امروز نیز در چارچوب تجارت ترجیحی مصمم هستیم تمام ظرفیت های همکاری را فعال سازیم.

رئیس جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: اقدامات و تحریم های غیرقانونی آمریکا تاثیرات منفی و مخربی در حوزه تجارت خارجی دو کشور گذاشته است اما تبعات آن را به حداقل خواهیم رساند.

اردوغان با تاکید بر اینکه همواره با تحریم‏های یکجانبه آمریکا مخالف بوده و هستیم، گفت: ترکیه امنیت و ثبات ایران را امنیت و ثبات خود می‏داند.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه مذاکرات، به همکاری دو کشور در مسائل منطقه ای اشاره کرد و گفت: به نتیجه رسیدن روند آستانه در باره سوریه با همکاری مشترک ایران، ترکیه و روسیه، نمونه‎ای از همکاری موفق برای صلح پایدار در منطقه است و باید در مقابل مداخله خارجی در این روند ایستادگی کنیم.

اردوغان مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در عراق و کمک به حل و فصل بحران یمن را مورد تاکید قرار داد و گفت: بحران یمن باید هرچه زودتر از مسیرهای دیپلماتیک و همکاری های چندجانبه خاتمه یابد و در این مسیر نیز به همکاری‏های خود با ایران ادامه خواهیم داد.

ایران آماده تامین انرژی ترکیه در درازمدت است

روحانی شامگاه پنجشنبه نیز در جمع تجار و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه، حضور روسای جمهور در جمع فعالان بخش خصوصی دو کشور را نشانه بالاترین حمایت از همکاری تجار ایران و ترکیه دانست و با تاکید بر اینکه «باید از تجارت ترجیحی به سمت تجارت آزاد برویم»، گفت: آماده حمایت و تامین شرایط لازم برای حضور سرمایه‎گذاران ترک در بازار انرژی هستیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران آماده تامین انرژی ترکیه در درازمدت است، بار دیگر تحریم های آمریکا علیه ایران اسلامی را ظالمانه خواند و اظهار کرد: جز مقررات بین‏المللی و منافع ملت‎ها هیچ قدرتی نباید در روابط اقتصادی ما تاثیرگذار باشد و ما قادریم با مدیریت صحیح، تحریم را به فرصتی برای در هم تنیدگی اقتصاد ایران و ترکیه تبدیل کنیم.

در این همایش رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز با اشاره به وجود روابط چندجانبه و وسیع بین ایران و ترکیه گفت: هدف ترکیه این است که سطح روابط اقتصادی خود را با جمهوری اسلامی ایران به سطح روابط سیاسی ارتقا دهد.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اعمال تحریم آمریکا علیه ایران، گفت: تصمیم آمریکا در جهت اعمال تحریم نباید مانع رسیدن به هدف دو کشور در توسعه روابط اقتصادی باشد و اقدام یکجانبه آمریکا در این زمینه امنیت جهانی و بین المللی را تهدید می کند و همه باید بدانیم که امروز جهان محتاج صلح و امنیت است نه جنگ.

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: ترکیه تحریم ها را قبول ندارد و هیچ کس نمی تواند به دلیل آن از ترکیه انتظار داشته باشد که روابط اقتصادی با ایران را کاهش دهد و امروز در چارچوب همبستگی متقابل مصمم هستیم همکاری ها و سرمایه گذاری های مشترکی را با حمایت از بخش های خصوصی انجام دهیم و لازم است نقشه راهی را برای این همکاری ها ترسیم کنیم و بدون تردید می توانیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و در این راستا فعالان اقتصادی به موضع محکم ترکیه علیه تحریم ها باور داشته باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی