شنبه, 30 آذر 1398 - 19:06

اپل در حال کار روی فناوری های ماهواره ای است که به کمک آنها بتواند از محصولاتش پشتیبانی کند.

به گزارش زومیت به نقل از خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد اپل مشغول کار روی فناوری های ماهواره ای است تا بتواند به کمک آنها، اطلاعات موردنیاز برای پشتیبانی کاربران خود را به دستگاه های مدنظرش ارسال کند. این شرکت احتمالا تا پنج سال آینده سرویس هایی برمبنای همین فناوری ها معرفی خواهد کرد. این خبرگزاری در بخشی از گزارش خود اعلام کرد پروژه مذکور هنوز در ابتدای راه قرار دارد و ممکن است از دستور کار خارج شود. همچنین، هنوز مشخص نیست هدف نهایی اپل از کار روی چنین پروژه ای چیست. بلومبرگ گزارش داد هنوز مشخص نیست این شرکت آمریکایی برای اجرایی کردن پروژه اش، ساخت تجهیزات ماهواره ای را در دستور کار قرار خواهد داد یا تصمیم گرفته با سایر شرکت های فعال در این حوزه همکاری کند.

اپل محصولات فناوری های ماهواره

در صورت محقق شدن چنین پروژه ای، اپل می تواند سرویس های بسیار کاربردی به کاربرانش ارائه دهد. به عنوان مثال این شرکت می تواند سرویس های مبتنی بر نقشه و ردیابی محصولات خود را تا حد بسیار زیادی بهبود بخشد و با کمک فناوری های ماهواره ای، پوشش اینترنت همراه و آنتن دهی محصولات خود را افزایش دهد و خود را به شرکتی کاملا مستقل در زمینه های مربوط به فناوری های ماهواره ای تبدیل کند.

خبرگزاری بلومبرگ در بخش دیگری از گزارشش اعلام کرد در حال حاضر ۱۲ مهندس روی این پروژه کار می کنند و افراد دیگری در حال اضافه شدن به این تیم هستند. براساس گزارش بلومبرگ، مدیریت این تیم برعهده مایکل ترلا و جان فن ویک، دو مهندس هوافضا است. فن ویک پیش از این برای شرکت Skybox کار می کرده است؛ شرکتی که در سال ۲۰۱۴ گوگل تأسیس کرد و در زمینه عکاسی فضا فعالیت می کند. این دو مهندس پیش از انتقال به اپل در سال ۲۰۱۷، در گوگل و شرکت های اقماری آن روی پروژه های هوافضا فعالیت می کردند.

اپل، تنها شرکت فناور بزرگی نیست که به فعالیت های حوزه فناوری ماهواره ای علاقه نشان داده است. این حوزه شاهد تغییرات گسترده ای است که خبرگزاری ورج آن را رنسانس فناوری های هوافضا می نامد. این تغییرات به دلیل کاهش هزینه شرکت های بزرگ با کمک فناوری های مبتنی بر ماهواره در حال وقوع هستند.

اسپیس ایکس و آمازون هر دو مشغول کار روی برنامه های جداگانه ای هستند که به آنها اجازه می دهد از طریق ماهواره، اینترنت همراه در اختیار کاربران خود قرار دهند. این شرکت ها در حال حاضر چندین ماهواره در بخش هایی از مدار زمین دارند. البته عرصه فناوری های فضایی در گذشته شاهد اتفاق های ناخوشایندی هم بوده و شکست خوردن شرکت های مثل Iridium و GlobalStar و Teledisc را دیده است. این شرکت ها در دهه 90میلادی سرمایه گذاری های مفصلی در حوزه فناوری های فضایی کردند، اما درگیر مشکلات اقتصادی و فنی شدند و درنهایت شکست خوردند.

بلومبرگ در گزارش خود اعلام کرد تیم کوک، مدیرعامل اپل، شخصا به این پروژه علاقه مند است. همین مسئله احتمالا یکی از دلایل افزایش سرمایه گذاری اپل در حوزه فناوری های فضایی و ماهواره ای است. این سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۹ به رقم ۱۶ میلیارد دلار رسیده است که در مقایسه با سال گذشته ۱۴درصد افزایش یافته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید