سه شنبه, 16 مهر 1398 - 12:04

برای هر شرکتی بسیار مهم است که کارمندان، کاملا همسو با اهداف قرار داشته باشند. در این رابطه مدیران نقش اصلی را ایفا کرده و نباید تصور کنید که این امر به صورت خود به خود اتفاق خواهد افتاد. درواقع شما باید با انجام اقداماتی، کارمندان خود را در مسیر اهداف شرکت قرار دهید تا آنها بهترین عملکرد ممکن را از خود در مسیر مورد نیاز، نشان دهند. اگرچه این امر خواسته بسیاری از کارآفرین ها محسوب می شود، با این حال عدم آگاهی از طریقه درست رسیدن به این هدف باعث شده است تا بسیاری از آنها در این رابطه با مشکل مواجه شوند. در همین راستا و در ادامه به بررسی 10 راهکار بسیار ساده ولی موثر، خواهیم پرداخت.

1-مشاور کارمندان خود باشید

همسو کردن کارمندان با اهداف شرکت

شما باید به افراد خود کمک کنید که به فردی کاملا مفید برای شرکت تبدیل شوند. فراموش نکنید که افراد ممکن است در شرکتی دیگر و با قوانین و شرایطی کاملا متفاوت، برای چندین سال کار کرده باشند. بدون شک هماهنگ شدن با نیاز و اهداف شرکت شما، کاملا سخت خواهد بود. به همین خاطر شما باید کاملا در کنار افراد جدید تیم باشید. این امر باعث خواهد شد تا آنها در کوتاه ترین مدت، به سطح موردنظر شما دست پیدا کنند، با این حال این امر به معنای محدودکردن کارمندان نبوده و لازم است تا تنها به عنوان پشتیبان و مشاور آنها باشید. درواقع باید به سبک کاری افراد و آزادی عمل آنها، احترام گذاشت.

2-به مانند یک مربی تمرین دهید

درست به مانند تیم های ورزشی که مربیان برای رفع ضعف های بازیکنان، تمرین هایی را در نظر می گیرند، شما نیز باید برای کارمندان خود به دنبال چنین اقداماتی باشید. برای مثال اگر سرعت برای شرکت شما یک هدف محسوب می شود، بهتر است تا به جای تحت فشار قرار دادن افراد، تمرین هایی را تعیین کنید. بدون شک این امر با نتایج به مراتب بهتری همراه خواهد بود. در این رابطه فراموش نکنید که تنها تمرین دادن کافی نبوده و لازم است تا خواسته ها و اهداف را به طور کامل و به بهترین نحو ممکن آموزش دهید. فراموش نکنید که برای رسیدن به برخی از اهداف شما به امکانات و آموزش هایی نیاز خواهید داشت. به همین خاطر تنها تعیین اهداف را کافی تلقی نکرده و اجازه ندهید که تیم شرکت تصور کند که قادر به انجام خواسته ها نیست.

3-نشست های هفته ای داشته باشید

نشست های هفته ای، یکی از راهکارهای بسیار خوب برای بررسی و ارزیابی عملکردها و صحبت در رابطه با موضوعات مختلف است. درواقع این امر بسیار رایج است که کارمندان در طول کار خود با مسائلی مواجه شوند که قصد بیان آن را با شما دارند، با این حال اگر بخواهند برای هر مورد به دفتر شما مراجعه کنند، بدون شک این امر زمان زیادی را خواهد گرفت. به همین خاطر توصیه می شود که از آنها بخواهید که صحبت های خود را به نشست آخر هفته اختصاص دهند. این امر باعث خواهد شد تا آنها زمانی را برای فکر کردن به موضوعات داشته و حتی به راه حل هایی توسط خودشان دست پیدا کنند. در آخر به خاطر داشته باشید که مطرح کردن مسائل در جمع، باعث خواهد شد تا از اشتباهات و مشکلات تکراری جلوگیری شده و هر فرد، تجربه و راهکارهای خود را عنوان کند.

4-بازخوردها و نتایج را مورد توجه جدی قرار دهید

شما باید بدانید که هر اقدام و سیاستی، با چه نتایجی همراه خواهد بود. درواقع ممکن است برخی از کارمندان با مشکلات بیشتری مواجه باشند. علت این امر به خاطر تفاوت های افراد با یکدیگر بوده و نباید این امر را یک ضعف تلقی کنید. به همین خاطر ضروری است تا بازخوردها و نتایج حاصل شده از سوی هر کارمند را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز، تغییرات لازم را تنها برای این دسته از افراد، اعمال کنید. فراموش نکنید که امروزه بسیاری از شرکت ها درگیر بحران های جدی هستند که علت اصلی آنها، عدم پیشگیری از وقوع بسیاری از اتفاقات است. به همین خاطر توجه شما به کارمندان، باعث خواهد شد تا در صورت وجود حتی یک ضعف کوچک، به سرعت قادر به رفع آن باشید.

5-سوالات کلی را کنار بگذارید

سوالات کلی، پاسخ های کلی را نیز به همراه خواهد داشت، با این حال شما در تلاش برای هماهنگ ساختن تمامی کارمندان با اهداف شرکت بوده و ضروری است تا به تمامی نکات توجه کنید. برای این امر سوالات تخصصی، کاملا سودمند خواهد بود. برای مثال شما می توانید از کارمندان خود در رابطه با مهم ترین اقدامی که برای بهبود شرکت انجام می دهند، سوال کنید. این امر باعث خواهد شد تا قادر به سنجش میزان درک آنها از اهداف باشید. در این رابطه فراموش نکنید که تمامی اهداف شرکت باید به صورت کاملا مشخص در مکانی پرتردد نوشته شود تا افراد به صورت مداوم آنها را مشاهده کنند، با این حال روش های رسیدن به هر یک از آنها، باید با همفکری تمامی افراد تیم صورت گرفته و با مشخص شدن اقدامات لازم و تعیین وظایف، هر فرد در نحوه انجام آن کاملا آزاد باشد.

مطلب مرتبط: افزایش تعهد کارمندان به اهداف شرکت

6-دسته بندی های مشخصی را داشته باشید

اشتباه بزرگ بسیاری از شرکت ها این است که تصور می کنند تمامی کارمندان باید در مسیر اهداف شرکت گام بردارند، با این حال افزایش تعداد افراد باعث خواهد شد تا احتمال انجام یک کار، کاهش پیدا کند. به همین خاطر بسیار مهم است که دسته بندی مناسبی را داشته و برای هر گروه، اهداف مشخصی را تعیین کنید. با انجام این امر، شاهد افزایش سرعت در رسیدن به اهداف خود خواهید بود. همچنین این اقدام شما باعث نوعی رقابت برای نمایش بهترین بودن، خواهد شد که خود سطح انجام کارها را افزایش خواهد داد.

7-عملکرد سایر مدیران را مورد ارزیابی قرار دهید

این امر که عملکردهای سایر مدیران را مورد بررسی قرار دهید، باعث خواهد شد تا متوجه بسیاری از مشکلات احتمالی شده و برنامه ریزی مناسب تری را داشته باشید، با این حال فراموش نکنید که این امر باید با حضور کارمندان انجام شود تا آنها نیز نظرات خود را بتوانند بیان کنند. فراموش نکنید که این افراد به علت درگیر بودن مستقیم با انجام کارها، ممکن است به مسائلی توجه کنند که از دید شما پنهان مانده است.

8-به تعامل بیشتر کارمندان کمک کنید

تیم شرکت تنها زمانی به بالاترین حد راندمان کاری خود دست پیدا خواهد کرد که هماهنگی لازم شکل گرفته باشد. در این رابطه میزان تعامل کارمندان با یکدیگر بسیار هم بوده و ضروری است تا مدیران برای افزایش آن برنامه ریزی داشته باشند. در این رابطه فراموش نکنید که کارمندان می توانند به یکدیگر در بسیاری از کارها کمک کرده و این امر باعث خواهد شد تا رسیدن به اهداف، دیگر یک اقدام ترسناک تلقی نشده و افراد از کار خود، کاملا لذت ببرند. در آخر فراموش نکنید که همواره این احتمال وجود دارد که برخی درگیری ها نیز به وجود آید. با این حال شما باید سریعا برای رفع آن اقدام کنید.

9-تعهد ایجاد کنید

شما باید با راهکارهایی افراد را نسبت به اهداف، متعهد سازید. برای مثال می توان پاداشی برای رسیدن به هر هدف، تعیین کرد. در این رابطه فراموش نکنید که افراد ممکن است تحت فشار، روحیه خود را از دست بدهند. تحت این شرایط یک سخنرانی مناسب و یا مرخصی کوتاه، می تواند کاملا کارساز باشد. فراموش نکنید که وقفه افتادن کوتاه، همواره بهتر از پایانی سریع ولی معمولی خواهد بود.

10-با کارمندان خود وقت بگذرانید

رضایت شغلی، یکی از مواردی است که باعث خواهد شد تا کارمندان به خوبی اهداف را پیگیری کنند. در این رابطه ارتباط خوب شما با آنها، یکی از مهم ترین موارد محسوب می شود. به همین خاطر بسیار مهم است که با تمامی کارمندان خود وقت گذرانده و از صمیمی شدن با آنها، واهمه ای نداشته باشید. درواقع اگر افراد محل کار را به مانند خانه دوم خود تصور کنند، بدون شک نهایت تلاش را از خود نشان خواهند داد. در حال حاضر بسیاری از مدیران، حتی به تفریح با کارمندان خود می پردازند که در راستای رسیدن به این هدف است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]rsatnet.ir

شبکه های اجتماعی