سه شنبه, 07 آبان 1398 - 19:18

اسپاتیفای و گزارش مالی 3 ماهه سوم

عملکرد مالی فراتر از انتظار اسپاتیفای در فصل سوم ۲۰۱۹ و افزایش تعداد مشترکین پولی موجب افزایش ۱۲درصدی ارزش سهام اسپاتیفای شده است.

به گزارش زومیت، اسپاتیفای به عنوان پرکاربر ترین پلتفرم استریم موسیقی با انتشار گزارش مالی خود از میزان درآمد هایش در سه ماهه سوم ۲۰۱۹ و با عبور از پیش بینی وال استریت، نه تنها درآمد بیشتری کسب کرده، بلکه توانسته بر تعداد مشترکین پولی سرویس خود بیفزاید؛ اتفاقی که در نهایت موجب شده تا ارزش سهام این شرکت سوئدی با رشد ۱۲درصدی رو به رو شود.

افزایش مشترکین پولی اسپاتیفای

اسپاتیفای، رقیب قدرتمند اپل موزیک، در گزارش خود به میزان مشترکین پولی نیز اشاره کرده است. طبق ادعای سوئدی ها، در طول سال گذشته اسپاتیفای با افزایش ۲۶میلیونی تعداد مشترکین پولی خود توانسته تا پایان ماه سپتامبر تعدادِ این دسته از کاربرانش را مجموعا به ۱۱۳ میلیون نفر برساند.

نیکلاس هایت، تحلیلگر مؤسسه Hargreaves Lansdown می گوید:

واقعیت این است که رسیدن به چنین رشدی در زمینه فوق رقابتی [همچون حوزه استریم موسیقی] واقعا چشمگیر است؛ به خصوص اگر رقبای شما شرکت هایی همچون اپل و آمازون باشند.

در نامه ای که اسپاتیفای به سهامداران اصلی خود ارسال کرده، این شرکت مدعی شده که در مقایسه با اپل، اسپاتیفای تا دو برابر مشترکین بیشتری را به سرویس خود اضافه کرده است.

این اتفاق با توجه به رشد کمتر از انتظار مشترکین پولی در سه ماهه دوم ۲۰۱۹ بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا فصل مالی گذشته این ذهنیت را به وجود آورده بود که رقبای محلی و سرویس های قدرتمندی چون اپل موزیک بالأخره توانسته اند چالشی برای اسپاتیفای ایجاد کنند.

جیمز کوردول از مؤسسه Atlantic Equities در همین باره می گوید:

سرمایه گذاران نگران بودند که نکند رقابت در بازار استریم موسیقی باعث شده تا شاهد آغاز تأثیرات [منفی] روی اسپاتیفای باشیم، اما عملکرد سه ماهه جاری موقتا این نگرانی را برطرف کرده است.

اسپاتیفای که بیش از یک دهه از شکل گیری آن زمان می گذرد، توانسته از زمان تأسیس خود با غلبه بر مقاومت های دیده شده از سوی شرکت های بزرگ موسیقی و برخی هنرمندان مطرح، عادت شنیداری مردم جهان را دستخوش تغییر کند.

طبق پیش بینی این شرکت، سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۹ تعداد مشترکین اسپاتیفای بین ۱۲۰ تا ۱۲۵ میلیون نفر خواهد بود که با پیش بینی ۶/۱۲۲ میلیونی تحلیلگران همسو است. افزون بر این، اسپاتیفای پیش بینی کرده که تعداد کل کاربران (عادی و پولی) بین ۲۵۵ تا ۲۷۰ میلیون نفر باشد.

جدا از مسائل بالا، در فصل مالی موردبحث سود خالص قابل انتساب به سهامداران به ۲۴۱ میلیون یورو (۳۴/۲۶۷ میلیون دلار) رسیده است؛ به بیانی دیگر، در هر سهم ۳۶سنت اعمال می شود؛ این رقم نسبت به ۲۳ سنت در سال قبل پیشرفت قابل ملاحظه ای را نشان می دهد. پیشتر تحلیلگران انتظار کاهش ۲۹ سنتی را داشتند.

با این حال، درآمد شرکت در سه ماهه منتهی به ۳۰ سپتامبر با رشد ۲۸درصدی به ۱/۷۳ میلیون یورو رسیده است که بالاتر از پیش بینی ۷۲/۱ میلیارد یورویی تحلیلگران قرار می گیرد.

نکته مهم اینکه در ماه ژانویه، مدیر ارشد مالی اسپاتیفای جای خود را پاول وُگل خواهد داد که پیشتر معاون بخش برنامه ریزی مالی بود.

هم اکنون در معاملات پیش فروش ارزش سهام اسپاتیفای با افزایش ۹درصدی به ۱۵/۱۳۱ دلار رسیده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید