سه شنبه, ۹ آذر(۹) ۱۴۰۰ / Tue, 30 Nov(11) 2021 /
           
فرصت امروز

اقداماتی که در مصاحبه کاری نباید انجام داد

1 سال پیش ( 1399/1/15 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : لیندا لی پان  

مصاحبه کاری بدون شک یکی از مهم ترین اقدامات برای هر فردی محسوب می شود. در این رابطه آگاهی از اقداماتی که نباید انجام دهید، باعث خواهد شد تا شانس موفقیت شما افزایش پیدا کند. به همین خاطر از بیش از هزار مصاحبه‎کننده و افرادی که تجربه این اقدام را داشته اند، در رابطه با این موضوع سوال کرده ایم که 10 مورد اصلی انتخاب شده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

1-زود و یا دیر رسیدن

اقداماتی که در مصاحبه کاری نباید انجام داد

در رابطه با دیر رسیدن بسیار صحبت شده است و این موضوع باعث خواهد شد تا شما فردی بدون نظم نشان داده شوید. به همین خاطر ضروری است تا احتمالات را در نظر گرفته و زودتر از زمانی که نیاز است، از خانه خود خارج شوید. با این حال اگر زود رسیدید، این امر به معنای آن نخواهد بود که شما باید در دفتر شرکت حاضر شوید. درواقع بیش از 10 دقیقه زود رسیدن نیز تصور غلطی را به همراه خواهد داشت. درواقع این اقدام شما باعث می شود تا فرد مصاحبه‎کننده تصور کند که شما بیش از حد به این کار نیاز دارید. تحت این شرایط مصاحبه‎کننده ترغیب می شود تا امکانات کمتری را به شما پیشنهاد دهد.

مطلب مرتبط: در مصاحبه کاری معمولا با چه سوالاتی مواجه خواهید شد

2-استفاده از گوشی تلفن همراه

شما باید به صورت کامل تا پایان سوالات در اختیار فرد مصاحبه‎کننده باشید. به همین خاطر حتی یک وقفه کوچک نیز جالب نخواهد بود. به همین خاطر تلفن همراه خود را در حالت پرواز قرار دهید تا هیچ گونه توقفی صورت نگیرد. این نکته را نیز همواره به خاطر داشته باشید که اگر فردی نتواند برای چند دقیقه تلفن همراه خود را مدیریت کند، بدون شک تصور توانایی مدیریت اقدامات و وظایف بسیار سخت خواهد شد.

3-نگاه کردن به ساعت

تفاوتی ندارد که مصاحبه چقدر طول بکشد، شما ابدا نباید به ساعت دیواری دفتر و یا ساعت مچی خود نگاهی بیندازید. این امر نشان خواهد داد که شما خسته شده اید و درواقع اولویت اول هر شرکتی، استخدام افرادی است که نسبت به کار خود علاقه کافی را داشته باشند. بدون شک این اقدام شما در تضاد با چنین تصوری خواهد بود. همچنین لازم است تا کاملا پرانرژی باشید. به همین خاطر یک صبحانه مقوی را میل کرده و خواب کافی را داشته باشید.

4-دروغ گفتن

این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که فرد مصاحبه‎کننده از شما انتظارات فرا بشری را نخواهد داشت. به همین خاطر ابدا دروغ نگویید. درواقع اگر حتی یک تفاوت کوچک میان صحبت های شما با مدارکی که ارائه کرده اید، وجود داشته باشد، بدون شک شما مصاحبه را از دست داده و رد خواهید شد. همچنین این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که برخی از سوالات مصاحبه‎کنندگان، تنها برای سنجش میزان صداقت شما خواهد بود. درواقع ممکن است سوالی کاملا نادرست باشد، تحت این شرایط اگر با صداقت جواب ندهید، بدون شک دروغ گفتن شما افشا خواهد شد.

5-عدم توجه به نوع لباس

هر چیزی که پوشیده اید، باید کاملا مطابق عرف جامعه و فرهنگ کاری شرکت باشد. در این رابطه بهتر است که چند روز قبل در دفتر شرکت حاضر شوید و نسبت به پوشش معیار آگاهی پیدا کنید. بدون شک این امر که تیپ شما هماهنگ با فرهنگ کاری شرکت باشد، تاثیرگذار خواهد بود. همچنین این نکته را به خاطر داشته باشید که دیگر صرفا پوشیدن کت و شلوار بهترین گزینه نبوده و انتظارات به سمتی در حال حرکت است که افراد تیپ های راحت تر و مطابق فصل را داشته باشند، با این حال فراموش نکنید که برخی از اصول شیک‎پوشی، همواره ثابت هستند. برای مثال چروک بودن لباس و پاره بودن شلوار، از جمله این موارد محسوب می شود. درواقع تفاوتی ندارد که تیپ همیشگی شما به چه صورت است، لازم است تا محدودیت های کاری را قبول کنید.

6-نگرش منفی و محتاط بودن

افراد مثبت‎اندیش اولویت اول استخدامی محسوب می-شوند. علت این امر به این خاطر است که این افراد نه‎تنها انگیزه بالاتری را خواهند داشت، بلکه جو شرکت را نیز مسموم نخواهند کرد. به همین خاطر شما در صحبت های خود نباید جملاتی را عنوان کنید که چنین تصوری را به همراه خواهد داشت. برای این موضوع توصیه می شود که با یک جست وجو، نمونه سوالات رایج استخدامی را تمرین کرده و برای آن بهترین جمله بندی ها را انتخاب کنید. درواقع پس از نوع پوشش، نحوه صحبت کردن شما دومین چیزی است که مورد قضاوت قرار خواهد گرفت. به همین خاطر لحن محترمانه و صدای رسا که نشان‎دهنده اعتماد به نفس شما خواهد بود، الزامی است.

7-عدم توجه به زبان بدن

حتی اگر فرد مصاحبه‎کننده کوچک ترین اطلاعی نسبت به علم زبان بدن نداشته باشد، از اقدامات شما تاثیر خواهد پذیرفت. به همین خاطر ضروری است تا در این رابطه مطالعاتی داشته و به نحوی رفتار کنید که پیام شما به ضررتان تمام نشود. برای مثال استفاده بیش از حد از دست ها به معنای عدم اطمینان است.

8-ناامید بودن

با نگاهی به برخی از متقاضیان متوجه این امر خواهید شد که آنها شانس بسیار کمی را برای خود قائل هستند. بدون شک اگر در ابتدا خودتان را شایسته ندانید، دلیلی برای این باور از جانب دیگران وجود نخواهد داشت. به همین خاطر خود را کاملا امیدوار نشان داده و از جملاتی استفاده کنید که بیانگر اطمینان شما از استخدام و مثبت نگری شما خواهد بود.

9-طولانی کردن جواب ها

وقت یک مصاحبه محدود است و این نکته را فراموش نکنید که شما تنها فردی نیستید که برای مصاحبه دعوت شده است. به همین خاطر لازم است تا به دنبال کوتاه ترین جملات برای پاسخ دادن به سوال-ها باشید. بدون شک در صورت لزوم توضیحات بیشتر، فرد مصاحبه‎کننده آن را اعلام خواهد کرد.

مطلب مرتبط: صحبت از جزییات در مصاحبه کاری تا چه میزان مناسب است

10-صحبت های غیرکاری

تنها در زمانی در رابطه با زندگی شخصی خود صحبت کنید که سوال از شما پرسیده شده است. درواقع این موضوع بسیار مهم بوده و لازم است تا دقت عمل کافی را به آن داشته باشد. همچنین عدم بدگویی از مدیران قبلی و مقصر دانستن افراد دیگر، باعث خواهد شد تا شما فردی مسئولیت‎پذیر و حرفه ای جلوه کنید. در نهایت بهتر است تا صحبت کردن در رابطه با درآمد و مسائل مالی، در ابتدای مصاحبه انجام نگیرد. درواقع اگرچه شما نیز می توانید سوالاتی را مطرح کنید، با این حال بهتر است تا این مورد جزو انتخاب های اول شما نباشد.

در نهایت توصیه می شود تا با افرادی که سابقه کار در این شرکت را داشته اند مشورت کرده و نسبت به سوالات احتمالی، فرهنگ کاری به اطلاعات کلی دست پیدا کنید.

منبع : transparency
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/wYxgErTc
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه