دوشنبه, 10 دی 1397 - 18:58

شرکت آمریکایی دل پس از شش سال فعالیت به عنوان شرکتی خصوصی، بار دیگر به بازار بورس نیویورک بازگشته است.

به گزارش زومیت، جمعه هفته گذشته، دل مجددا سهامش را در بازار بورس عرضه کرد. شش سال پیش، مایکل دل، مدیرعامل و مؤسس دل، با خرید تمامی سهام این شرکت، آن را به شرکتی خصوصی تبدیل کرد. در آن زمان، این خرید به عنوان بزرگ ترین خرید یک شرکت پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ به شمار می رفت.

دل بازار بورس نیویورک

هم اکنون، دل با نماد شناسایی DELL در بازار بورس نیویورک فعالیت می کند. شایان ذکر است این شرکت ۸۱درصد از سهام VMware را نیز در اختیار داشت و در زمان فعالیت خصوصی، از نماد شناسایی DVMT.N برای دنبال کردن وضعیت سهامش در VMware استفاده می کرد.

با خرید سهام ثبت شده با نام DVMT.N به مبلغ ۲۴میلیارد دلار، دل توانست فرآیند سنّتی عرضه عمومی سهام را پشت سر بگذارد و به طور مستقیم وارد بازار بورس شود. این مسئله از آن نظر اهمیت دارد که با وجود بدهی ۵۲.۷میلیارد دلاری دل، عرضه عمومی سهام این شرکت با سؤالات سخت گیرانه سرمایه گذاران روبه رو می شد.

در زمان شروع فعالیت بازار در روز جمعه، ارزش هر سهم این شرکت معادل ۴۶ دلار بود که باعث می شد ارزش بازار این شرکت به ۱۶میلیارد دلار برسد.

در سال های ابتدایی قرن بیست ویکم، از دل به عنوان نمادی از نوآوری یاد می شد. این شرکت در زمینه سفارش اینترنتی رایانه های شخصی سازی شده پیشگام بود. ارتباط تنگاتنگ آنها با تولیدکنندگان قطعه در آسیا هم به دل اجازه می داد تا هزینه تولید را به حداقل برساند.

با وجود این در سال های بعد، با حرکت بازار به سمت تبلت ها، تلفن های هوشمند، پخش کننده های موسیقی و کنسول های بازی، دل جایگاهش را به رقبا واگذار کرد تا جایی که در سه ماهه پایانی ۲۰۱۲، فروش این شرکت به حدود ۱۰درصد رسید.

همین افت فروش، مایکل دل را وادار کرد با خرید این شرکت، آن را از بازار عمومی سهام خارج کند. پس از این کار، این شرکت از تولید کننده رایانه های شخصی به شرکتی تبدیل شد که گستره وسیعی از خدمات و محصولات مرتبط با فناوری را ارائه می کند. این خدمات و محصولاتی همچون ابزارهای ذخیره سازی، سرورها، تجهیزات شبکه و تولیدات امنیتی را شامل می شوند.

این راهبرد را می توان به عنوان نقطه مقابل راهکار اتخاذشده اچ پی در نظر گرفت. اچ پی با جداشدن از شرکت مادر (Hewlett Packard Enterprise Co) در سال ۲۰۱۶، تمرکزش را روی سخت افزار محدود کرد؛ چراکه از نگاه مدیران این شرکت، تمرکز دو شرکت مجزا بر دو مقوله سخت افزار و خدمات می توانست سرعت عمل آنها را افزایش دهد.

در هر حال، به نظر می رسد استراتژی دل موفقیت آمیز بوده است؛ به ویژه اینکه امروزه اغلب مشتریان تجاری ترجیح می دهند برای مدیریت زیرساخت های اطلاعاتی، تمامی خدمات و محصولات لازم شان را از یک شرکت تهیه کنند.

دل در آخرین گزارش مالی خود از افزایش ۱۵درصدی سود در مقایسه با سه ماهه پیشین خبر داده است. آنها پیش بینی می کنند در سال آینده، درآمدی بین ۹۰.۵میلیارد تا ۹۲میلیارد دلار را به دست خواهد آورد.

براساس داده های ارائه شده کانالایز (Canalys)، دل با سهم سالانه ۱۷درصدی از بازار رایانه های شخصی پشت سر رقبایی همچون اچ پی و لنوو قرار دارد. این درحالی است که سهم اچ پی و لنوو از این بازار به ترتیب ۲۳ و ۲۱درصد است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید