6 راهکار برای کنار آمدن با مدیران سمی - فرصت امروز

یکشنبه, 27 آبان 1397 - 13:59

اگرچه از جمله معیارهای رضایت شغلی افراد، نحوه رفتار مدیریت با آن ها است، با این حال واقعیت این است که این امر حالتی کاملا ایده آلی داشته و نمی توان آن را در تمامی شرکت ها یافت. تحت این شرایط راهکار بسیاری از افراد ترک شرکت و حضور در فضایی مناسب تر است. اگرچه این تصمیم مناسب به نظر می رسد، با این حال با نگاهی عمیق به این واقعیت پی خواهید برد که این احتمال وجود دارد که فرصت شغلی مناسب دیگری را پیدا نکنید.

به همین خاطر برخی از افراد محکوم به کار کردن تحت چنین شرایطی هستند. در رابطه با مدیران سمی، می توان افرادی را نام برد که رفتار مناسبی با کارمندان خود نداشته و این امر در صورتی که کنترل نشود، آسیب های جدی ای را برای کارمندان به همراه خواهد داشت. بدون شک شانس شما برای اعمال تغییرات در مدیر شرکت، بسیار پایین خواهد بود. با این حال شما می توانید با استفاده از راهکارهایی، از میزان آسیب دیدن خود بکاهید. جالب است بدانید که بنا بر آمارهای منتشرشده حدود 60درصد از کارمندان در کشور آمریکا، حداقل یکبار با چنین مدیرانی مواجه شده اند. به همین خاطر نباید این امر را محدود و استثنا دانست.

کنار آمدن با مدیران سمی

در همین راستا و در ادامه به بررسی شش راهکار برای کنار آمدن و افزایش آستانه تحمل در برابر مدیران سمی، خواهیم پرداخت.

1-تمرکز خود را به جنبه های دیگر کار خود معطوف کنید

همان طور که در بخش مقدمه نیز بیان شد، بسیار بعید است که شما بتوانید یک مدیر با مجموعه صفات بد و آسیب رسان را تغییر دهید. تحت این شرایط در صورتی که پیشنهادهای کاری دیگری را نیز در اختیار دارید، توصیه می شود که اولویت اول شما ترک شرکت باشد. درواقع با رعایت تمامی راهکارها و در بهترین شرایط، شما تنها می توانید تاثیر آزارهای مدیر مذکور را کاهش دهید. به همین خاطر از همین ابتدا باید به این واقع بینی دست پیدا کنید که قرار نیست با استفاده از راهکارهای این مقاله، به شرایط آرمانی دست پیدا کنید. با این حال از جمله اقداماتی که می تواند به کنار آمدن شما با این شرایط کمک کند این است که نگاه خود را متوجه جنبه های دیگر کار خود کنید. بدون شک هنگامی که به موارد مثبت بیشتری دست پیدا کنید، توجه شما نسبت به موارد منفی کاهش پیدا خواهد کرد.

در این رابطه این امر که هدفی را نیز برای خود مشخص کنید، خود باعث می شود تا آستانه تحمل شما افزایشی چشمگیر را داشته باشد. برای مثال طی تحقیقاتی مشخص شده است که کارمندان معمولا تحت این شرایط پیشرفت کاری را هدف اصلی قرار می دهند که باعث می شود تا از جایگاه بهتری در شرکت برخوردار شده و در نهایت بتوانند فرصت های شغلی بیش تر و بهتری را دریافت کنند. بدون شک با وجود یک هدف، تحمل سختی ها آسان تر خواهد بود که باید مورد توجه جدی شما قرار گیرد.

2-شناخت خود را نسبت به رئیس شرکت افزایش دهید

افراد هنگامی که از سطح شناخت بالاتری برخوردار باشند، بهتر با مسائل کنار خواهند آمد. مثال بارز این امر نحوه رفتار شما با یک دوست است که اگر از وضعیت روحی و اخلاقی وی آگاهی کامل داشته باشید، میزان درک بالاتری را خواهید داشت. به همین خاطر توصیه می شود تا از همان ابتدای کار خود به دنبال افزایش آگاهی از تمامی منابع موجود نظیر سوال کردن از کارمندان قدیمی، باشید. در نهایت توجه داشته باشید که واکنش تند در برابر یک مدیر بداخلاق، به علت این امر که وی در جایگاه به مراتب بالاتری از شما قرار دارد، چیزی جز از دست دادن فرصت شغلی به همراه نخواهد داشت. به همین خاطر لازم است تا شما همواره جانب احتیاط را رعایت کنید. در این رابطه مراجعه به یک مشاور و یا روانشناس نیز می تواند کمک مطلوبی محسوب شود.

مطلب مرتبط: مدیران مسموم را بشناسید

3-شرایطی را فراهم آورید که کمتر مجبور به دیدن رئیس خود باشید

در برابر فردی که بلافاصله پس از دیدن شما در تلاش برای آسیب رساندن خواهد بود، بهتر است تا شرایط دور ماندن را فراهم آورید. برای مثال ممکن است یکی از علت های دیدن مکرر رئیس شرکت، مراجعه به راهرو برای صرف نوشیدنی باشد. تحت این شرایط بهتر است تا جایگزینی برای این کار پیدا کرده و با این اقدام آسودگی خیال بهتری را برای خود به ارمغان آورید. در نهایت توجه داشته باشید که اگر بتوانید برای کنترل احساسات و آرام ساختن ذهن خود نیز فعالیت هایی را صورت دهید، بدون شک رفتار مدیران آسیب کمتری را متوجه شما خواهد ساخت. در این رابطه گوش دادن به موسیقی و ورزش هایی نظیر مدیتیشن و یوگا می تواند انتخاب های کاملا مناسبی باشد و به کسب آرامش بیشتر کمک کند.

4-نوع رفتار سایر کارمندان را مورد نقد و بررسی قرار دهید

حتی بدترین مدیران نیز با همه کارمندان رفتار یکسانی را نخواهند داشت. درواقع برخی از افراد با آسیب کمتری از جانب آنها مواجه خواهند بود. به همین خاطر از جمله اقدامات ضروری این است که در تلاش برای الگوبرداری از آنها باشید. با این حال بهتر است تا خود را محدود به سطح آنها نکرده و در تا حد امکان اقدامات مفید را انجام دهید. برای این امر نخستین گام شما تحلیل و بررسی کامل نحوه رفتار تمامی کارمندان و واکنش های مدیر شرکت به هر یک از آنها است. در نهایت با این کار شما به مجموعه ای از بایدها و نبایدها دست پیدا خواهید کرد که بدون شک نحوه رفتار شما با مدیریت را بهبود خواهد بخشید. در این رابطه استفاده از تجربیات کارمندانی که شرایطی یکسان را با شما تجربه می کنند نیز می تواند کاملا مفید باشد.

5-با سایر کارمندان متحد شوید

هنگامی که مدیریت حمایت های لازم را از شما به عمل نیاورد، از جمله سیاست های درست این است که کارمندان با یکدیگر متحد شده و به اصطلاح هوای یکدیگر را داشته باشند. برای مثال این امر که گروهی را در یکی از شبکه های اجتماعی ایجاد کنید، خود به ارتباط بهتر شما با سایر کارمندان کمک خواهد کرد. در نهایت این امر که فضایی برای درد و دل کردن فراهم باشد، خود از نظر روانشناسی منجر به کسب آرامش بیشتری خواهد شد.

6-اجازه ندهید که رفتارهای مدیریت پنهان بماند

در بسیاری از شرکت ها مدیریت تنها قدرت موجود نبوده و شما می توانید با در میان گذاشتن مشکلات خود با افرادی نظیر سهامداران، به نوعی آنها را متوجه اوضاع نامطلوب شرکت کنید. با این حال این امر باید زمانی صورت گیرد که درست به مانند مورد نخست، تمامی و با حداکثر کارمندان، به اتحادی مطلوب دست پیدا کرده باشند. درنهایت این امر که بتوانید سهامداران را به این اطمینان برسانید که با بهبود اوضاع شرایط و راندمان کاری بهبودی جدی را تجربه خواهد کرد بدون شک شانس موفقیت بسیار بالایی را خواهید داشت. با این حال سهامداران تنها گزینه های موجود شما محسوب نشده و بسیاری از نهادها نیز می توانند در این رابطه به شما کمک کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی