جمعه, 22 شهریور 1398 - 19:03

اوبر در شش هفته گذشته، دو بار اعلام تعدیل نیرو کرده است. در دور جدید، صدها نفر از اعضای تیم مهندسی و محصول شرکت اخراج می شوند.

به گزارش زومیت، اوبر مجددا از تعدیل نیرو در ساختار داخلی خبر داد. خبر اول در سال جاری مربوط به ژوئیه بود. این شرکت دیروز اعلام کرد صدها کارمند خود را در تیم های مهندسی و محصول تعدیل خواهد کرد تا فرآیندهای روزمره را بازسازی و بهینه سازی کند. مجموع افراد تعدیل شده در دور جدید ۴۳۵ نفر بیان شده است که 8درصد از نیروی انسانی هر دپارتمان را شامل می شود.

اخراج صدها کارمند بخش مهندسی اوبر

سخنگوی اوبر در بیانیه ای درباره تصمیم جدید این شرکت گفت:

باید چگونگی طراحی سازمان خود را عوض کنیم و به سمت تیم های کوچک با عملکرد درخورتوجه و رویکرد شفاف و توانایی فعالیت با سرعتی بیشتر از رقبا تغییر مسیر دهیم. امروز تغییراتی ایجاد می کنیم تا سازمان را به مسیر قبلی خود بازگردانیم. تغییرات ما شامل کاهش ابعاد تیم ها می شود تا مطمئن شویم نیروی انسانی مناسب را بسته به اولویت های خود استخدام کرده ایم.

تعدیل نیرو در اوبر پس از هفته ها چالش برای این شرکت انجام می شود که دقیقا از روز عرضه عمومی سهام شروع شد. آنها در ماه مه به وال استریت وارد شدند، اما از همان زمان مشکلات متعدد کاربری و استراتژیک را تجربه کردند. گزارش های مالی غول تاکسی های اینترنتی از آن زمان وضعیت خوبی نداشت و ارزش سهام در مسیر سقوط قرار گرفت. به علاوه، بحران در سطح بالای مدیران هنوز ادامه دارد. از آن زمان، سه نفر از اعضای هیات مدیره اوبر استعفا داده اند که در میان آنها، مدیر ارشد عملیات و مدیر ارشد بازاریابی هم دیده می شدند.

اوبر و رقیبش، لیفت، علاوه بر مشکلات مالی پس از عرضه عمومی سهام، با مشکلات حقوقی هم درگیر هستند. به عنوان مثال، قانونی در کالیفرنیا مطرح شد تا رانندگان این سرویس ها را از حالت پیمانکار قراردادی به کارمند تغییر دهد. قانون اختصاصی حفاظت از حقوق کارگران موسوم به AB 5 در مجلس سنا تأیید شد و اکنون برای تبدیل به قانون، تنها به امضای فرماندار نیاز دارد. اگر این قانون تصویب شود، اوبر و لیفت با مشکلات مالی بسیاری مواجه خواهند شد؛ چون باید ده ها هزار کارمند را در سرتاسر ایالت مذکور مدیریت کنند.

اوبر می گوید ۲۷ هزار کارمند در سرتاسر جهان دارد. این شرکت علاوه بر ۴۳۵ کارمندی که در هفته جاری تعدیل کرد، در ژوئیه نیز ۴۰۰ نفر را از واحد بازاریابی تعدیل کرده بود. دارا خسروشاهی، مدیرعامل اوبر، در آن زمان گفته بود تیم بازاریابی بسیار بزرگ است که به ایجاد کارهای مشترک و مشابه در بخش های گوناگون و نتایج نه چندان مناسب منجر می شود.

تعدیل نیرو در شرکت های بزرگ می تواند نشانه ای از ضعف مالی یا تلاش برای تغییر مسیر و رشد سریع آتی باشد. برای اوبر به نظر می رسد شرایط مالی روزبه روز دشوارتر شود و شرکت روزها و ماه های سختی را در دوران پس از عمومی شدن پیش رو داشته باشد. شاید هم خسروشاهی بتواند این غول تاکسی های اینترنتی را به مسیر بازگرداند و رشد چندبرابری ارزش سهام آنها را در بازار بورس شاهد باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید