چهارشنبه, 26 شهریور 1399 - 16:48

شهر مشهد یکی از قطب های برتر گردشگری در ایران است که بواسطه حرم امام رضا (ع) سالانه میزبان میلیون ها زائر و گردشگر است و آن را پایتخت مذهبی نامیده اند . اما جاذبه های دیدنی این شهر مختص تنها این مکان نیست و این شهر دارای تاریخی کهن و طبیعتی بسیار زیبا و تماشایی است که در ادامه برخی از دیدنی های آن را به شما معرفی خواهیم نمود .

جاذبه دیدنی شهر مشهد خراسان رضوی

مقبره شیخ بهایی مشهد

آرامگاه شیخ بهایی دارای معماری شگفت انگیزی است و بهتر است بعد از زیارت امام رضا (ع) به این مکان آمده و به گشت و گذار و تماشای آن بپردازید . بهاء الدین محمد عاملی که در میان ایرانیان به شیخ بهایی معروف شده در سال ۹۳۵ ه. ق در بعلبک متولد شد و در سن هفت سالگی همراه با پدرش راهی ایران و بعد از آن شهر مشهد شد . وی مدتی وزارت شاه عباس صفوی را بر عهده داشت و در شکل گیری سیاست و فرهنگ ایران نقش مهمی ایفاء نمود . وی دانشمند قرن بود و از کتب و تالیفات متعددی به جا مانده است . مقبره وی مابین صحن امام و صحن آزادی قرار دارد و پیشنهاد می کنیم بازدید از آن در برنامه خود بگنجانید .

مدرسه عباسقلی خان

این بنای باشکوه و زیبا در تور مشهد سفر باتو دارای معماری شگفت انگیزی است که برای بازدید آن می بایست به خیابان نواب صفوی بروید . این بنای تاریخی در واقع مدرسه و مکتب خانه ای است که توسط خیری به نام عباسقلی خان بیگلربیگی در سال ۱۰۷۷ ه. ق ساخته شد .

گنبد خشتی مشهد

گنبد خشتی آرامگاهی زیباست که در خیابان طبرسی ، کوچه نوغان و در نزدیک فلکه طبرسی واقع شده است . این مکانمحل دفن امامزاده محمد است که گفته می شود که ایشان با هجده واسطه به امام سجاد (ع) می رسند . گنبد این بنا تماما آجری است و به همین علت ،آن را گنبد خشتی می نامند که یاد آور معماری دوران صفویه است .

گنبد سبز

این بنای باشکوه و زیبا در خیابان دکتر باهنر و در نزدیکی فلکه گنبد سبز واقع شده و گنبد فیروزه ای آن ، از فواصل دور نظرها را به سوی خود جلب می کند . گنبد سبز مدفن شیخ محمد مومن ، عارف استرآبادی است که در سال ۹۰۴ ه. ق وفات نمود . وی عارف و دانشمندی بزرگ است که از او کتاب تحفه حکیم مومن به یادگار مانده است . این بنای زیبا در سال ۱۰۱۱ هجری قمری و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد و سالیان سال خانقاه گروهی از صفویان بود و هم اکنون تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی قرار دارد . تور کیش را از دست ندهید.

پیر پالاندوز

بنای زیبای پیر پالاندوز مدفن عارف و صوفی بزرگی به نام شیخ محمد عارف است . وی در سال ۹۸۵ ه. ق از دنیا رفت و آرامگاه وی در زمان سلطان محمد خدابنده ساخته شد و با گذشت قرن ها پابرجا مانده و به یکی از جاذبه های دیدنی شهر مشهد تبدیل شده است . این بنای زیبا در ضلع شرقی حرم مطهر امام رضا واقع شده است .

آرامگاه نادر شاه (گنجینه باغ نادری)

این آرامگاه باشکوه و تماشایی به یکی از جاذبه های شهر مشهد تبدیل شده و سالانه هزاران بازدید کننده دارد . گنجینه باغ نادری برای یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی ساخته شد و گفته می شود محل دفن او در وسط این عمارت و در زیر مجسمه وی قرار دارد . گنجینه باغ نادری از دو موزه تشکیل شده که یکی از موزه اسلحه است و در آن انواع ادوات جنگی به معرض نمایش در امده است و دیگری نیز به نمایش آثار به جا مانده از دوران افشاریان اختصاص یافته است .

گفتنی است نادر شاه افشار در زمان حیات خود دستور ساخت آرامگاهی کوچک را داد که هم اکنون در بالای شهر مشهد قرار دارد . این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا از خشت و گل ساخته شد .

قوام السلطنه در اواخر دوران قاجار دستور ساخت مقبره ای جدید را برای نادر شاه صادر نمود و آرامگاه جدید و بزرگی برای ایشان ساخته شد و مدتی بعد استخوان های نادر شاه از تهران به این مکان منتقل شد . این ساختمان در محل فعلی گنجینه باغ نادری قرار داشت و انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ تصمیم به ساخت مجدد آن گرفت و این بار بنایی بسیار بزرگتر و باشکوه تر و در شأن نادرشاه ساخته شد و ساخت آن حدودا شش سال به طول انجامید و در نهایت در تاریخ دوازدهم فرودین سال ۱۳۴۲ با حضور محمد رضا پهلوی بازگشایی شد . و به سرعت به یکی از جاذبه های شهر مشهد تبدیل شد .با تور قشم ارزان سفر کنید.

خواجه اباصلت

در اطراف شهر مشهد اماکن تاریخی و مذهبی فراوانی به چشم می خورد که بازدید هر یک آنها بسیار جالب و سرگرم کننده است . یکی از دیدنی ترین آنها آرامگاه اباصلت هروی نام دارد . وی مشهور به خواجه اباصلت است. ایشان از خادمین امام رضا (ع) بوده و در سال ۲۳۶ ه. ق وفات یافتند و آرامگاه ایشان در امتداد جاده مشهد ، فریمان و در فاصله ده کیلومتری از مشهد واقع شده است .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید