یکشنبه, ۶ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Sun, 25 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

اگر چه این روزها کسب و کار های الکترونیکی و فروش آنلاین کالا به یک رقیب جدی برای بخش واقعی بازار تبدیل شده است، اما هنوز هم عده کثیری از مردم ترجیح می دهند برای خرید کالای مورد نظرشان به صورت مستقیم به بازار مراجعه کنند. محلی که می توانند مغازه های مختلف را رصد کرده و مایحتاج خود را خریداری کنند.

به گزارش پول نیوز، در این میان شاید بهترین جا برای خرید گوشی موبایل و لوازم جانبی آن، پاساژ علاء الدین تهران باشد که بیش از باقی مراکز خرید و فروش موبایل برای مردم شناخته شده است؛ جایی که حدود هزار و 300 واحد تجاری در کنار یکدیگر به خریدوفروش موبایل می پردازند و این محل به مرکز اصلی تجارت موبایل کشور تبدیل شده است. اما مراکز تجاری دیگری مانند بازار موبایل ایران یا مراکز تجاری در دیگر مناطق شهر نیز می تواند محل مناسبی برای شروع چنین کسب و کاری به حساب آید.

سوال اصلی این است که برای ورود به چنین بازاری و شروع به کار در صنف موبایل فروشان نیاز به چه اقداماتی هست؟

هزینه های جواز کسب، اجاره مغازه، سرمایه اولیه برای خرید کالا و هزینه های دکوراسیون مغازه از جمله مواردی است که در ابتدای کار باید به آن توجه ویژه شود تا شما بتوانید کسب و کار قدرتمند تری برای ادامه فعالیت خود داشته باشید. اگر می خواهید وارد کسب و کار تجارت موبایل یا تعمیرات آن شوید ادامه این مطلب برای شما جذاب خواهد بود.

توانایی جذب مشتری

برای شروع کار شما باید علاقه و آشنایی کافی برای حضور در این کار را کسب کنید، انواع گوشی ها و قابلیت های آنها را بشناسید و به خوبی هم بتوانید با مشتری ارتباط برقرار کنید. بحث جذب مشتری و بازاریابی در این حرفه بسیار مهم است که می توانید از طریق کار تجربی در کنار یک فروشگاه حرفه ای برای مدت کوتاهی آن را بیاموزید.

همچنین برای بحث تعمیرات موبایل نیاز است دوره مربوط به آن را در آموزشگاه های تحت نظر فنی و حرفه ای بگذرانید، این دوره ها معمولا یک ماهه هستند و بخشی از کار هم به صورت تجربی دستگیرتان خواهد شد، البته برای شروع کار می توانید از یک نفر تعمیرکار حرفه ای به صورت پاره وقت در کنار کارتان بهره بگیرید که بازدهی کار را افزایش و ریسک کار را کاهش می دهد.

جواز کسب و هزینه های مربوط به آن

برای شروع به کار در هر صنفی نیاز به جواز کسب خواهید داشت، بنابراین نخستین اقدام شروع کار، مراجعه به اتحادیه موبایل فروشان و گرفتن جواز کسب است. با تماسی که به اتحادیه موبایل فروشان داشتیم گفته شد که چون به تازگی مدارک سوء پیشینه برای مجوز ها ضروری نیست، پروسه دریافت جواز کسب کوتاه تر از گذشته انجام می شود.

مسئول اجرایی اتحادیه صنف موبایل فروشان در خصوص این موضوع می گوید: بعد از تشکیل پرونده یک کلاس دو روزه برای دریافت جواز کسب برگزار می شود که بعد از آن کل پروسه تشکیل پرونده و دریافت جواز کسب سه هفته به طول می انجامد. همچنین در حال حاضر هزینه دریافت جواز کسب یک میلیون و 600هزار تومان است که در بخش های مختلف این هزینه از سوی متقاضی پرداخت می شود.

حضور در مناطق پر رفت و آمد شهر

مرحله بعد پیدا کردن مکانی برای راه اندازی کسب و کار مورد علاقه شما خواهد بود. اینکه توان مالی شما چقدر است و برای این فعالیت نیاز به چه فضایی دارید، دو فاکتور تعیین کننده است. توجه به این دو موضوع مشخص می کند که شما در کدام ناحیه شهر می توانید فعالیت خود را شروع کنید. برای فعالیت مورد نظر در حیطه موبایل فروشی یا تعمیرات موبایل بهترین گزینه حضور در راسته بازار موبایل و اطراف آن است یا اگر چنین گزینه ای را دوست ندارید باید به فکر دیگر مناطق پر رفت و آمد شهر باشید؛ جایی که ویترین شما بیشتر دیده شود و احتمال خرید از شما افزایش یابد.

در مورد هزینه های اجاره مغازه نیز باید گفت که این موضوع بستگی به فاکتور های زیادی دارد، در کدام منطقه شهر باشد، متراژ آن، بر خیابان بودن یا در یک پاساژ معروف و پر رفت و آمد قرار گرفته باشد. برای مثال در خیابان جمهوری که در نزدیکی بورس موبایل تهران قرار گرفته است اجاره مغازه 16 متری از 2 میلیون تومان تا 6 میلیون تومان متغیر بوده که ودیعه ای نزدیک به 20 تا 80 میلیون تومان نیز برای آن لازم است.

البته این ارقام در پاساژ علاء الدین متفاوت است و اجاره آن گاهی تا 30 میلیون تومان در ماه نیز بالا می رود؛ موضوعی که بارها مورد انتقاد رسانه ای و نهادهای نظارتی قرار گرفته است اما به نظر می رسد که کسبه آنجا باز هم ناراضی نیستند و درآمد آنها به مراتب بیش از این ارقام است، بنابراین قبل از شروع به فعالیت در این صنف باید بتوانید میزان درآمد خود را تا حدودی پیش بینی کنید تا در آینده برای پرداخت اجاره بها و دیگر هزینه های جاری با مشکل روبه رو نشوید.

دکوراسیون

ویترین مغازه ها، نحوه چیدمان محصولات، نور پردازی، استفاده از تابلوهای تبلیغاتی و دیگر جلوه های بصری از جمله مواردی است که تاثیر زیادی بر میزان فروش یک مغازه دارد. اگر چه مشتریان برای خرید محصول مورد نظر خود به تمام مغازه های موجود سرک می کشند، اما در نهایت از مغازه ای که جذابیت و آرامش بیشتری به آنها القا می کند، خرید خود را انجام می دهند.

یک محصول مشابه با قیمت یکسان در دو مغازه مجاور یکدیگر، اما مغازه ای که دکوراسیون جذاب تری دارد فروش بیشتری از آن محصول را تجربه می کند.اینکه شما چقدر به جلوه بیرونی مغازه تان اهمیت می دهید یک مسئله سلیقه ای است، اما در نظر بگیرید که چیدمان و دکور مغازه یکی از بهترین روش ها برای جذب مشتری است، پس سعی کنید مقداری از خلاقیت خود را صرف یک دکور متفاوت کنید. در مورد میزان مبلغی که قرار است برای دکور در نظر بگیرید نیز باید بگوییم که مبلغ دکور زدن برای یک مغازه ۱۴متری از ۵میلیون تومان شروع شده و می تواند تا ۵۰ میلیون تومان هم افزایش یابد. پس سعی کنید متناسب با توان مالی خود بیشترین خلاقیت را به کار گیرید.

سرمایه برای خرید وسایل

مراحل دریافت جواز کسب، پیدا کردن مغازه مورد نظرتان و طراحی یک دکور مناسب که انجام شد به مهم ترین بخش ایجاد کسب و کار موبایل فروشی خواهیم رسید. همانطور که می دانید در بازار،  گوشی های ساده ۵۰هزار تومانی تا گوشی های پیشرفته و گران قیمت 4 میلیونی وجود دارد. یکی از کسبه بازار موبایل علاء الدین معتقد است که باید برای راه اندازی مغازه فروش گوشی موبایل، استراتژی خاص خودتان را داشته باشید. برخی روی گوشی های ارزان قیمت تمرکز می کنند تا مشتریان بیشتری را جذب کنند که در این صورت بهترین برند آنها گوشی های چینی است. برخی دیگر نیز گوشی های گران قیمت و برند های معتبر را دنبال می کنند تا از این طریق میزان سود فروش خود را افزایش دهند.

البته فروشگاه های بزرگی نیز وجود دارند که هر دو استراتژی را دنبال می کنند و سعی دارند تمام سلایق و نیاز بازار را پوشش دهند. او در ادامه برای یک مغازه متوسط 14 متری هزینه ای نزدیک به 30 میلیون تومان را در ابتدای کار معقول می داند و می گوید: برای شروع کار باید بین 50 تا 100 گوشی موبایل در مدل های مختلف داشته باشید که این تعداد گوشی تقریبا بین 30 تا 50 میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

همچنین مبلغی میان 5 تا 15 میلیون تومان هم باید برای لوازم جانبی مانند کارت حافظه، باتری، شارژر و برچسب ها کنار بگذارید. این لوازم جانبی نقطه اتکای سود دهی کسب و کار شماست، چرا که حاشیه سود این محصولات بین 50 تا 200 درصد است و در نتیجه در مقابل سود 15 تا 20 درصدی گوشی های موبایل بسیار چشمگیر خواهد بود.

برند های معتبر بازار ایران و جهان

براساس گزارش جدید موسسه «ترند فورس»، کمپانی هوآوی در بازار چین (بزرگ ترین بازار موبایل جهان) با کسب 21 درصد از کل بازار رتبه اول را به خود اختصاص داده است و سامسونگ نیز در بازار جهانی با 24.5 درصد شماره یک شد. بر این اساس اپل با 15.1 درصد (با افزایش بیش از نیم درصدی نسبت به فصل اول سال مالی جاری)، هوآوی با 9.2 درصد، اوپو با 5.6 درصد و ال جی با 5.4 درصد از سهم جهانی برندهای دوم تا پنجم شده اند.

این موضوع در ایران هم مصداق دارد و برند های معتبر جهانی در بازار ایران نیز به خوبی فروش می روند. «در ایران به دلیل تحریم های آمریکا برندی مانند اپل با مشکل روبه رو است و به راحتی نمی تواند در بازار ایران فعالیت داشته باشد، اما با این وجود این برند در میان ایرانیان طبقه متوسط و بالای جامعه بسیار پر طرفدار است.» این جملات را یکی از مغازه داران مجتمع تجاری علاء الدین می گوید، وی معتقد است که پر فروش ترین برند های موجود بازار همان پرفروش ترین های جهان هستند.برند هایی مانند سامسونگ، هوآوی، ال جی، نوکیا و اچ تی سی بیشترین فروش سال گذشته را داشته اند و البته در شرایط مختلف که این شرکت ها محصولات جدید با قابلیت های متفاوت ارائه می دهند، درصد بازار آنها نیز تغییر می کند.

وی می گوید: یکی از مشکلات بازار موبایل ایران، ورود موبایل های قاچاق بود که به همت گمرک این مشکل نیز برطرف شده است. به تازگی سامانه ای در گمرک ایجاد شده است که خریدار می تواند با ورود سریال گوشی خود مطمئن شود که گوشی مورد نظر قاچاق نباشد.

برای این کار، استعلام شماره سریال گوشی های تلفن همراه جهت تشخیص گوشی های قاچاق از غیر قاچاق، از طریق سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۸۸۷ یا لینک مخصوص استعلام شماره سریال گوشی های تلفن همراه وارداتی که در سایت رسمی گمرک ایران به نشانی www.irica.Ir  قرار داده شده، امکانپذیر است.

نحوه استعلام نیز به این صورت است که کد شماره شناسه ۱۵ رقمی گوشی تلفن  همراه به شماره پیامک یا لینک مخصوص استعلام ارسال و پیامکی که در رابطه با ثبت یا عدم ثبت شناسه استعلام شده از پنجره واحد تجاری گمرک ارسال می شود و پس از آن، امکان استعلام شماره سریال گوشی های تلفن همراهی که از ابتدای سال جاری به صورت رسمی وارد کشور شده است، فراهم می شود.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/faQl5Y3e
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه