بازار خودروی مکزیک، داغ تر از آمریکا - فرصت امروز

پنج شنبه, 21 ارديبهشت 1396 - 14:00

مکزیک همچنان تعداد خودروی بیشتری به فروش می رساند تا آمریکا. با وجود انتخاب یک رئیس جمهور حمایتی همچون ترامپ، هنوز هم صادرات خودروی مکزیک به آمریکا ادامه دارد و در ماه آوریل حتی افزایش هم داشت. صنعت خودروی مکزیک، در ماه آوریل هم در تولید و هم در صادرات با افزایش و رشد روبه رو بود.

به گزارش انجمن صنعت مکزیک، باوجود شعار ها و سیاست های دونالد ترامپ، آمریکا به عنوان مهم ترین بازار این صنعت در ماه آوریل شناخته شد. همه دونالد ترامپ را یک چهره حمایتی و تندرو می شناسند که شعارش حمایت از تولیدات آمریکایی و ایجاد اشتغال به واسطه آن است، اما برخلاف همه نگرانی های ترامپ، روز دوشنبه انجمن صنعت خودروی مکزیک اعلام کرد که همچنان صادرات خودرو به آمریکا ادامه دارد و در ماه آوریل حتی افزایش هم داشته است.

براساس آمار و ارقام رسمی منتشر شده از سوی انجمن صنعت خودروی مکزیک، در چهار ماه اول سال جاری، میزان تولید خودروی مکزیک 3.2درصد در سال و تا 278.173 دستگاه خودرو افزایش یافت. میزان صادرات آن هم 16.1 درصد و برابر با 2228.810 دستگاه خودرو رشد داشته است.

مکزیک، ذاتا خانه هیچ یک از خودرو های تولید شده در خاکش مانند نیسان، جنرال موتورز، فورد یا کیا نیست، اما در بازه زمانی ماه های ژانویه و آوریل، ایالات متحده آمریکا بزرگ ترین بازار برای خودروهای تولید شده در مکزیک بود و پس از آن آمریکای لاتین و اروپا در رده های بعدی جای گرفته اند.

در میان تمام کشور های تولید کننده خودرو، که به آمریکا صادرات دارند، فقط مکزیک و ژاپن هستند که توانسته اند صادرات خود را به آمریکا افزایش دهند. این در حالی است که میزان صادرات خودرو های تولید شده در کشور های آلمان و کره جنوبی به آمریکا در همین بازه زمانی سقوط داشته است.

صنعت خودروی مکزیک، یکی از بخش هایی است که از توافقنامه تجارت آزاد نفتا که از سال 1994 میان آمریکا، کانادا و مکزیک منعقد شد، سود زیادی نصیبش شد، اما حالا با روی کار آمدن رئیس جمهوری مانند ترامپ، این قرارداد در معرض خطر است، چون ترامپ وعده مذاکره برای فسخ قرارداد نفتا را داده است.

تنها چند روز پس از ورود رسمی ترامپ به کاخ سفید، در ماه ژانویه، وی دستور لغو ساخت یک کارخانه 1.6 میلیارد دلاری از سوی فورد در مکزیک را صادر کرد و خودروسازان را تحت فشار گذاشت تا از مکزیک به آمریکا بازگردند.

ترامپ در ماه های اخیر خودروسازان فورد، جنرال موتورز و تویوتا را به خروج کارخانه های تولیدی از مکزیک و انتقال به ایالات متحده ترغیب و حتی وادار کرده و به این ترتیب درصدد ایجاد اشتغال بیشتر در ایالات متحده برآمده است.

از سویی صنعت خودروی ایالات متحده در مجموع با 4.7درصد کاهش فروش در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه بود و تعداد کل خودروهای فروخته شده در این ماه به ۱٫۴۳میلیون دستگاه رسید و احتمالا دونالد ترامپ از شنیدن چنین خبری مخصوصا که با افزایش صادرات خودرو از مکزیک به آمریکا هم مقارن باشد، خشنود نخواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی