دوشنبه, ۳ آبان(۸) ۱۴۰۰ / Mon, 25 Oct(10) 2021 /
           
فرصت امروز

حملات اخیر سایبری که در روز جمعه در بیش از 100 کشور جهان اتفاق افتاد 200 هزار قربانی داشته است که اکثر آنها شرکت ها بوده اند.

رئیس یوروپل گفت حمله سایبری روز جمعه با ویروس WannaCrypt بالغ بر 200هزار قربانی در حداقل 150 کشور جهان داشته و این نگرانی وجود دارد که در روز دوشنبه با آغاز هفته کاری در این کشورها تعداد قربانی ها از این هم بیشتر شود.

 به نقل از خبرگزاری فرانسه، راب وین رایت، رئیس یوروپل در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: گسترش جهانی این ویروس بی سابقه بوده و آخرین آمار نشان داده بالغ بر 200 هزار قربانی در دست کم 150 کشور داشته است. بسیاری از این قربانیان اصناف و شرکت های بزرگ بوده اند. او همچنین اعلام کرد که در حال حاضر ما با یک تهدید در حال تشدید روبه رو هستیم.

تعداد قربانی ها در حال افزایش است و نگرانم که روز دوشنبه با رفتن مردم به سر کار در هفته جدید و روشن کردن کامپیوترهای شان این تعداد چقدر دیگر زیاد می شود. راب وین رایت همچنین در مصاحبه اخیرش خاطر نشان کرد: «ما هر ساله با حدود 200 هزار حمله سایبری مقابله می کنیم اما تاکنون چنین حملاتی را شاهد نبودیم.»

در زمانی نزدیک به 48 ساعت محققان و کارشناسان بین المللی این حمله سایبری را رصد کردند و معلوم شد هکرهای قدرتمندی پشت این حمله بی سابقه حضور داشتند.

 در این حمله سایبری تخمین زده می شود که 200 هزار قربانی داشته باشد که در 150 کشور جهان رخ داده است. این حمله به ویژه بیمارستان بریتانیا را هدف قرار داده است. همچنین شرکت های معروفی مانند رنوی فرانسه نیز درگیر این حمله شده اند.

در ادامه می توان سیستم بانکی روسیه، گروه ایالات متحده فدرال اکسپرس و دانشگاه های یونان و ایتالیا را مورد اشاره قرار داد. در همین حال، جامعه بین المللی قوای خود را برای مقابله با هکرها بسیج کرده اند. دفتر اروپایی یوروپل گفت که این حمله سایبری غول پیکر نیاز به تحقیقات پیچیده بین المللی دارد تا بتوان مجرمان را  شناسایی کرد.

همچنین این دفتر بیان کرد که یک تیم اختصاصی در مرکز اروپایی خود در حال بررسی جرائم اینترنتی و شناسایی مجرمان هستند. الیور گاور، مدیر آژانس جرائم ملی انگلستان گفت: «ممکن است مجرمان سایبری تصور کنند که ناشناس هستند اما ما تمام امکانات را در اختیار داریم و به زودی آنها را شناسایی می کنیم.» در همین راستا نیز دادستان پاریس شب جمعه اعلام کرد که ما مانع هرگونه اخاذی، جعل و... می شویم.

ترس از حملات جدید

مانند مدیر اینترپل، وزیر داخلی انگلستان، آمبر رود در مقاله ای در روزنامه ساندی تلگراف نوشت: ما باید انتظار حملات بیشتری را داشته باشیم و تأکید کرد که ممکن است هرگز هویت واقعی مجرمان را نتوانیم شناسایی کنیم. کارشناسان از این موضوع می ترسند که در روز دوشنبه با آغاز روز کاری در اکثر کشور ها و با روشن کردن سیستم های شرکت ها متوجه خسارات گسترده ای در این باره شوند.

عمار زندیک، رئیس شرکت امنیتی Mind Technologies  گفت که به نظر می رسد خواسته هکرها بیشتر از پول متوجه یک کودتا است که می خواهند در سطح جهان کودتایی بر پا کنند.

به گفته شرکت کاسپر اسکای، این بدافزار در ماه آوریل توسط گروه هکر Shadow Brokers طراحی شده است که توسط NSA کشف شده بود. این موج حمله سایبری منجر به اختلال در بسیاری از سیستم های کامپیوتری و خدمات عمومی شد.

در موج اولیه حملات، ۴۵هزار حمله سایبری در ۷۰کشور جهان سیستم های کامپیوتری را مختل کرد. حملات سایبری اخیر به این صورت است که یک باج  افزار کامپیوتری به سیستم های کامپیوتری حمله کرده، تمامی فایل ها را به رمز در آورده و آنها را قفل می کند. هکرها با استفاده از این باج افزار با هدف قرار دادن سیستم های کامپیوتری خواستار دریافت پول اینترنتی بیت کوین شده اند تا قفل را باز کنند. هکرها به این نهادها فقط شش روز فرصت داده اند تا این پول را پرداخت کنند.

یکی از نهاد های مهمی که مورد این حمله قرار گرفته، نظام خدمات درمانی بریتانیاست. واروم بادوار، رئیس شرکت ردلاک درباره این حملات گفت:  «آنها سازمان هایی را هدف قرار داده اند که ماموریت مهم و حیاتی دارند و نمی توانند بدون اطلاعات کامپیوتری خود کار کنند.

بیشتر نظام خدمات درمانی بریتانیا از کار افتاده زیرا بیشتر بیمارستان ها زیر برنامه خدمات بهداشتی ملی هستند. آنها کار را متوقف کرده اند چرا که تماس شان با سیستم قطع شده است. در واقع آنها بیماران را به خانه می فرستند.»

در این حمله، باج افزار در سیستم هایی که محافظت کامل ندارند از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر منتقل می شود. این باج افزار با استفاده از یک نرم افزار که سازمان امنیت ملی ایالات متحده برای مصارف امنیتی روی آن کار کرده بود و اخیراً به سرقت رفت تولید شده است.

وزیران دارایی هفت قدرت صنعتی جهان قرار است راه های مبارزه با این موج حمله سایبری را در جلسه خود در سیسیل ایتالیا بررسی کنند. کارشناسان امنیت سایبری می گویند که سازمان ها و کاربران باید از به روز رسانی هایی که در اختیارشان قرار می گیرد استفاده کنند و به کاربران هشدار می دهند که در باز کردن مدارک ضمیمه شده به ایمیل احتیاط کنند.

منبع : فیگارو
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/pRlFY9h1
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه