جمعه, ۲۱ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Fri, 12 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

فرصت امروز: تازه ترین گزارش اتاق ایران از پایش ملی محیط کسب و کار در پاییز امسال نشان می دهد فضای کسب و کار در این فصل نسبت به فصل تابستان با عقبگرد مواجه شده و فعالان اقتصادی شرکت کننده در این پایش معتقدند برآیند مولفه های کسب وکار به سمت معکوس حرکت کرده است.

این برای دومین فصل متوالی در سال جاری است که گزارش پایش ملی محیط کسب وکار از کاهش کیفیت محیط کسب وکار حکایت دارد. در حقیقت، فعالان اقتصادی که به عنوان مرجع مشارکت کننده در این پایش به مولفه های مربوط به فضای کسب و کار نمره می دهند، وضعیت فضای کسب و کار در فصل پاییز را بدتر از فصل تابستان ارزیابی کرده اند. این در حالی است که ارزیابی آنها از محیط کسب وکار در فصل تابستان نیز نشان دهنده بدتر شدن فضا نسبت به بهار امسال بود.

بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‏وکار ایران در پاییز 1396، رقم شاخص ملی، 5.85 (نمره بدترین ارزیابی 10 است) محاسبه شده که تا حدودی بدتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (تابستان 1396 با میانگین 5.77) است. همچنین این ارزیابی بیانگر آن است که از دید فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پایش، وضعیت اکثر مؤلفه های مؤثر بر محیط کسب وکار ایران در پاییز 1396، تا حدودی نامساعدتر شده است.

ترین های فضای کسب وکار

در پاییز امسال فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پایش، سه مؤلفه: 1- بی ثباتی و غیرقابل پیش بینی بودن قیمت ها (مواد اولیه و محصولات) 2- دشواری تأمین مالی از بانک ها و 3- بی ثباتی سیاست ها، مقررات و رویه های اجرایی ناظر به کسب وکار را نامناسب ترین و سه مؤلفه: 1-محدودیت دسترسی به برق 2-محدودیت دسترسی به سوخت (گاز، گازوئیل و...) و 3-محدودیت های دسترسی به ارتباطات (تلفن همراه و اینترنت) را مناسب ترین مؤلفه های محیط کسب وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه ها ارزیابی کرده اند.

در هر چهار دوره قبلى پایش فضای کسب وکار از سوی اتاق ایران، دشوارى تأمین مالى از بانک ها به عنوان نامساعدترین مولفه کسب و کار ارزیابى شده بود، اما در پاییز امسال، بی ثباتی و غیرقابل پیش بینى بودن قیمت ها (مواد اولیه و محصولات)، نامساعدترین مؤلفه کسب و کار ارزیابى شده است. همچنین محدودیت دسترسی به برق در هر پنج دوره اجراى طرح مساعدترین مولفه کسب و کار ارزیابى شده است.

وضعیت استان ها در شاخص کسب وکار

بر اساس یافته های این طرح در پاییز 1396، استان های کرمانشاه، خراسان شمالى و ایلام به ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‏وکار و استان های گیلان، خراسان جنوبى و مازندران به ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‏وکار نسبت به سایر استان ها ارزیابی شده اند. قابل ذکر است که عدد شاخص در یک استان کشور دارای نوسان قابل توجه (بیش از 10 درصد) نسبت به فصل گذشته بوده که عمدتاً به دلیل تغییر در تعداد پرسشنامه های تکمیل شده در آن استان بوده است.

شرایط بخش های اقتصادی

براساس نتایج این پایش در پاییز 1396، وضعیت محیط کسب‏وکار در بخش کشاورزی در مقایسه با بخش های صنعت و خدمات مناسب تر ارزیابی شده است. در بین رشته فعالیت های اقتصادی، رشته فعالیت های: 1- آموزش 2- ساختمان و 3- استخراج معدن، به ترتیب دارای بدترین وضعیت کسب‏وکار و رشته فعالیت های: 1- ادارى و خدمات پشتیبانى، 2 - خدمات مربوط به تأمین جا و غذا و 3 - سلامت انسان و مددکارى اجتماعى، به ترتیب بهترین وضعیت کسب‏وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت های اقتصادی درکشور داشته اند.

محیط مالی نامساعدترین

بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب‏وکار ایران در پاییز 1396، عدد 6.03 (عدد 10 بدترین ارزیابی است) به دست آمده است که تا حدودی بدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (تابستان 1396 با میانگین 5.92) است. میانگین ارزیابی محیط اقتصادی عدد 5.96 است که در ارزیابی فصل گذشته عدد 5.84 حاصل شده بود و میانگین ارزیابی محیط نهادی عدد 6.08 است که در فصل گذشته عدد 5.98 ارزیابی شده بود. نگاه اجمالی نشان می دهد همانند فصل گذشته محیط جغرافیایی با عدد 4.39 و محیط مالی با عدد 7.97 به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده اند.

برچسب ها : اخبار کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/Nnh2P5mu
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه