10 دلیل برای نپذیرفتن پیشنهاد کاری با دستمزد بالا - فرصت امروز

سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397 - 15:57


    به قلم: لیز رایان


لیز عزیز

از ماه نوامبر به دنبال کار می گشتم تا اینکه حالا بعد از گذشت تعطیلات جست وجوهایم دارد به نتیجه می رسد. سه مصاحبه شغلی پیش رو دارم و همه چیز خوب پیش می رود. پیش از این یک پیشنهاد کاری دریافت کردم و به تازگی نیز پیشنهاد دیگری به دستم رسید که امیدوار کننده است.

اما پیشنهاد سومی هم دریافت کردم که چندان در موردش مطمئن نیستم، اما این فرصت کاری بیشترین حقوق و دستمزد را دارد.

نخستین پیشنهادی که دریافت کردم با حقوق 80000 دلار است که دقیقا برابر حقوقی است که قبل از بیکار شدن می گرفتم. شرکت خوبی است و کادر مدیریت آن را پسندیدم. پیشنهادی که دریافت کردم شانس خوبی است که احتمال دارد به حدود 90000 دلار هم برسد. حتی امیدوارم به صدهزار دلار هم برسد.

همین پیشنهادی که دریافت کرده ام را بپذیرم و دو شغل دیگر را فراموش کنم؟ یا بهتر است از دو شرکت دیگر بخواهم که در ارسال پیشنهاد به من کمی عجله کنند؟ چطور بخواهم؟ آیا باید شغل با بالاترین حقوق را بپذیرم یا نه؟

با تشکر؛ راس

راس عزیز

برای اینکه با استفاده از پیشنهاد شغلی اول به پیشنهاد دوم برسی باید پیشنهاد اول را در دست بگیری و به کارفرمای دوم بگویی «خواستم به شما اطلاع دهم که پیشنهاد شغلی رضایت بخشی دریافت کرده ام. دوست داشتم برای شما کار کنم اما از شرکت دیگری پیشنهاد دریافت کردم و هنوز پیشنهاد شما به دستم نرسیده است.»

اگر کارفرمای دوم شما را بخواهد از شما می پرسد با چه مبلغی می تواند از شما تقاضای کار کند که پیشنهاد اول تان را کنار بگذارید. اگر حقوق پیشنهادی آنها از حقوق پیشنهاد اول بیشتر بود یا با آن برابر بود، انتخاب با شماست که کدام پیشنهاد را بپذیرید.

با این حال، می توان گفت غیرممکن است شرایطی پیش بیاید که برای انتخاب شغل فقط به پول فکر کنید. تفاوت های بسیار دیگری میان مشاغل هست که تنها درنظر گرفتن پول و کنار گذاشتن دیگر فاکتورها اشتباه بزرگی است.

اگر از مدیران شرکتی خوش تان آمد و احساس کردید می توانید به آنها اعتماد کنید (از احساس قلبی تان کمک بگیرید) و حس کردید که استراتژی کسب و کارشان صحیح و بی عیب است، عقلانی است اگر در این شرکت مشغول کار شوید و شرکت دیگری را که پول بیشتری به شما می دهد اما پایه و اساس خوبی ندارد کنار بگذارید.

گمان می کنم تحقیق کرده اید و دریافته اید که 80000 دلار برای فردی با پیشینه شما معمول و معقول است. اگر این طور نیست – اگر 80000 دلار خیلی کمتر از حقوق معمول است- پیشنهاد می کنم به شرکت های دوم و سوم هم نگاهی بیندازید و در شرکتی مشغول به کار نشوید که حاضر نیست برابر با ارزش بازارتان به شما حقوق بدهد.

مطلب مرتبط: شکار شغل مثل یک حرفه ای

در ادامه 10 دلیل را ذکر می کنم که نباید شغلی که بیشترین حقوق را دارد به صورت خودکار بپذیرید:

1- پیشنهاد با دستمزد بالا را نپذیرید اگر حقوقی بسیار بیشتر از ارزش بازار شما پرداخت می کند. هیچ دلیل منطقی ندارد که کارفرمایی حقوقی بیشتر از دیگر رقبا به کارمندانش پرداخت کند، آن هم فقط به خاطر استعدادهایشان. اگر بیش از ارزش بازار به شما حقوق می دهد حتماً دلیلی دارد. ممکن است شرایط و جو کاری نامناسب باشد، ساعت های کاری طولانی باشد یا هر مشکل دیگری. هوشیار باشید!

2- پیشنهاد با دستمزد بالا را نپذیرید اگر شخصی را که قرار است رئیس شما باشد یا تیم رهبری شرکت را نمی پسندید یا به ایشان اعتماد ندارید.

3- پیشنهاد با دستمزد بالا را نپذیرید اگر شرکت حقیقی به نظر نمی رسد. ممکن است یک شرکت حقیقی نباشد. ممکن است هنوز ایده کار را در ذهن داشته باشد و فردی مثل شما نیاز داشته باشد تا این ایده را محقق سازد و سرمایه جذب کند و نخستین درآمد خود را کسب کند. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید بهتر است در ازای ریسک آن که می کنید بخشی از شرکت را در اختیار بگیرید.

4- پیشنهاد با دستمزد بالا را نپذیرید اگر ارزیابی ها و تحلیل های صورت گرفته از شرکت را در سایت هایی نظیر Glassdoor خواندید و نظرات را در مجموع منفی دیدید.

5- پیشنهاد با دستمزد بالا را نپذیرید اگر تنها نکته مثبت آن دستمزد بالا بود. شغل خوب فرصت ارزشمندی برای پربار کردن رزومه است، فرصت کار کردن روی پروژه های جذاب و اساسی، در کنار همکاران خوب است و راهی است برای رشد علایق درونی شما، جایی که احساس کنید خودتان هستید و با این کار ابراز وجود می کنید.

6- پیشنهاد با دستمزد بالا را نپذیرید اگر می دانید زندگی شخصی شما را ویران خواهد کرد. اگر مایل باشید 20 درصد از زمان کارتان به سفر بروید اما شغل پردرآمد از شما بخواهد 100 درصد زمانتان را در سفر باشید، خودتان را نابود خواهید کرد. آن وقت چطور می توانید دنبال شغل جدیدی بگردید وقتی هیچگاه در شهر نیستید؟

7- پیشنهاد با دستمزد بالا را نپذیرید اگر در ازای حقوقی که به شما می دهند از شما می خواهند مشتریانتان را گول بزنید و به ایشان دروغ بگویید. متأسفانه پیدا کردن چنین فرصت های شغلی چندان غیرمنتظره هم نیست.

8- پیشنهاد با دستمزد بالا را نپذیرید اگر شرکت سعی کرد در جلسه مصاحبه شما را گمراه کند یا پیش از آنکه شما پیشنهاد را بپذیرید از عنوان جزییات طرح جبران خسارت شرکت، امتناع کرد. برخی شرکت ها جبران خسارت بالایی را پیشنهاد می کنند که به اهداف دست نیافتنی و غیرممکن گره خورده است. به شما می گویند«با این شغل می توانی درآمد صدهزار دلاری داشته باشی!» و اگر شما بپرسید چند درصد از همکارن شما چنین دستمزدی دریافت می کنند از دادن پاسخ سر باز می زنند.

9- پیشنهاد با دستمزد بالا را نپذیرید اگر در مصاحبه به شما گفتند «شغل پردرآمدی است اما خیلی ها از پس آن برنمی آیند و در نتیجه اخراج می شوند.» قبل از آنکه تجربه تلخی را پشت سر بگذارید جلسه مصاحبه را ترک کنید.

10- در نهایت پیشنهاد با دستمزد بالا را نپذیرید اگر با معیارهای اخلاقی شما منطبق نیست. اگر نتوانید خود واقعی تان را صرف کاری کنید، ارزشی نخواهد داشت. شغلی با درآمد متوسط را بپذیرید و هر روز احساس خوبی از خودتان داشته باشید. این تجربه گرانبها و ارزشمند است!

با بهترین آرزو ها؛ لیز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی