دوشنبه, ۱۷ بهمن(۱۱) ۱۴۰۱ / Mon, 6 Feb(2) 2023 /
           
فرصت امروز

با وجود 6.7 میلیون علامت تجاری در بازار، یافتن نامی منحصر بفرد مشکل تر می شود. در اینجا کارهایی آمده است که می توان در عوض انجام داد.

به خاطر حجم بالای کسب و کارها و محصولات جدیدی که هر ساله ظاهر می شوند، یافتن نامی جالب برای شرکت یا برندتان که از قبل قاپیده نشده باشد، دشوارتر شده است.

در تحقیق اخیر نقدنامه حقوقی هاروارد بر بیش از 6.7 میلیون درخواست علامت تجاری «که در سال های 1985 تا 2016 به ثبت رسیده اند» تأکید شد که طی سه دهه گذشته طرح شده اند و اظهار شده است که احتمالا بزودی در مرحله ای قرار می گیریم که عملا دیگر گزینه ای برای انتخاب علامت تجاری باقی نماند.

ما که خود با هزاران کارفرما سر و کار داریم دریافتیم که نسلی «عندالمطالبه» بودن، انتظارات مشتریان ما را تغییر داده است. ما انتظار داریم که همه چیز در «روز بعد» تحویل داده شود، و محتوا با فشردن یک دکمه در دسترس قرار گیرد. به هر حال متأسفانه در این جهان مملو از علامت تجاری، چنین فوریتی پذیرفته نیست. اگر نامی در صنعت شما قبلا به ثبت رسیده باشد، دیگر قابل دسترسی نیست، تمام.

اما این خودش می تواند به منزله چالشی مثبت درک شود: خلاقیت بیشتری داشته باشید.

بنابراین در اینجا برای جلوگیری از ناامیدی و استرس در هنگام ابداع یک نام، چهار نکته آمده است که ممکن است به شما در مسیر یافتن علامتی قدرتمند و قابل ثبت یاری رساند و در رسیدن به اهداف کسب و کار و ارتباطات تان کمک خواهد کرد:

مطلب مرتبط:چگونه بهترین نام را برای شرکت تان انتخاب کنید؟

منحصربفرد باشید

انتخاب یک علامت تجاری مؤثر به معنای علامت تجاری منحصربفردی هم هست. با بیش از 6.7 میلیون علامت تجاری در بازار، و تنها 171476 کلمه در لغت نامه انگلیسی، لازم است کم کم خارج از چارچوب بیاندیشید.

به جای تلاش برای یافتن یکی دو کلمه که خلاصه تمام برند، محصولات و ارزش های شما است، چرا بر ثبت تنها یک عنصر ضروری تمرکز نمی کنید؟ این کار غالبا به معنای نگاهی به ویژگی ها، ارزش ها و تجربه مشتریان برندتان است که فراتر از نمونه محصول یا کسب و کارتان می رود.

ما همیشه به کارفرمایان مان توصیه می کنیم که کار را با یک ایده یا تصویر شروع کنند و آنگاه تلاش کنند تا نمونه های متفاوتی از این ایده یا تصویر را با استفاده از انواع نام برند متفاوت خلق نمایند. گروه تان را یک جا جمع کنید، و یک تخته سفید و چند ماژیک ترجیحا غیر دایمی بیاورید و به کارتان برسید!

از توصیفات بصری گرفته تا عبارات ترکیبی و بازی با کلمات و عبارات خارجی، احتمالاتی را که ذهن انگیزی «brainstorm» می کنید، عصاره خلاقیت شما را بیرون کشیده و چندین ایده جالب و وحشتناک خلق خواهد کرد که به نوبه خود غذای فکری ایده های دیگر خواهند شد.

مثلا هدف اپل که یک برند فناوری است، تغییر بازاری مملو از نام شرکت هایی همچون آی بی ام (IBM)، اچ پی (HP) و مایکروسافت بود. شرکتی که استیو جابز ایجاد کرد بجای انتخاب نامی که مناسب محصولاتش باشد، راه تمرکز بر تجربه کاربران (UX) و تجربه مشتریان را در پیش گرفت.

سیب میوه ای طبیعی است که ما همگی در دستمان نگاه داشته ایم، در جعبه ناهار خود قرار داده ایم، از درخت چیده ایم یا در کیک پای سیب پخته ایم. سیب به زندگی روزانه و افراد عادی مرتبط است.

اپل بر این اساس علامت تجاری و لوگویی را انتخاب کرد که توانست در زندگی روزانه مردم جایی باز کند و به بخشی از روال همیشگی آنها تبدیل شود. بفرمایید!

مناطق خطر را بشناسید

با این همه علامت تجاری موجود، احتمال اینکه بشود از حتی یک کلمه انگلیسی قابل تشخیص استفاده کرد، روز به روز کمتر می شود. مناطق خطر رایج شامل موارد زیر می شود:

•کلمات انگلیسی تک

•کلمات قدرتی مثل نیرو، متحد، چند، و نماد

•کلمات نمادین مثل پل، بهار، مریم گلی، موشک

اما تنها به خاطر اینکه نمی توانید از یک کلمه تک استفاده کنید بدین معنا نیست که قادر نیستید با ادغام این کلمات به عبارتی مبتکرانه تر دست یابید. انواع نام هایی که می توانید برای ادغام کلمات رایج تر استفاده کنید از این قرارند:

•کلمات تغییر شکل یافته: مثل زاپوس «Zappos»، زومبا «Zumba»

•این و آن: مثل اوت اند بولد «Haute and Bold» ، دولچه اند گابانا «Dolce and Gabbana»

•کلمات ترکیبی: مثل اسنپ چت «SnapChat»، ووردپرس «WordPress»

•عبارات: مثل مکنیکال تورک «Mechanical Turk» ، پلاینی دی الدر «Pliny the Elder»

انتخاب علامت تجاری مناسب به معنای خلاق بودن و همینطور واقع گرا بودن است. اگر اطلاع دارید که امکان استفاده شما از یک نام قدرتی رایج احتمالا کم خواهد بود، روشی جالب را کشف کنید تا نامی را که از قبل دوست داشتید، به شکل جدیدی ادغام کنید و یا اینکه کلا سراغ نامی متفاوت بروید.

کار خود را با داشتن هدفی در ذهن تان آغاز کنید

اگر نمی توانید نامی را اختیار کنید که می خواهید، مثلا هریتج کپیتال «Heritage Capital»، گامی به عقب بردارید و ببینید که چه چیزی در آن ترکیب وجود دارد که آنقدر عاشقش هستید. شاید کلمه «میراثم» ماهیت کسب و کار شما را مشخص می کند؟ آیا دلیلش این است که برندتان در حوزه فعالیت تان معروف و ممتاز است، یا اینکه کسب و کارتان با خانواده ها و حمایت از میراث مردم سر و کار دارد؟

پس از آنکه شروع به این تجزیه و تحلیل کردید می توانید کلمات و روش های مختلف زیادی را برای بیان تصویر و احساساتی مشابه انتخاب کنید. یا ممکن است به این موضوع پی ببرید که به خاطر سبک کلاسیک کلمه «میراث» و فرصت ارائه شده توسط آن کلمه برای هماهنگ سازی برندتان با دیگر برندهای مطلوب در صنعت تان بوده که از آن خوشتان آمده است. آنگاه می توانید آن احساس برند را با نامی متفاوت تکرار کنید.

همین که درباره سمت و سوی اصلی و سبک تان «کلاسیک، مفرح، واقع بین، قدرتمند، مدرن و...» تصمیم گرفتید، یکی دو بیانیه پروژه خلق کنید تا تمرکز دقیق بر تلاش های نامگذاری تان را ادامه دهید. در اینجا چند مثال آمده است:
•ما به نامی تازه و مدرن نیاز داریم که یکی از ایده های اصلی مان را مجسم کند ارتباط، بهره وری و قدردانی.

•ما به نامی توصیفی نیاز داریم که ارزش پیشنهادی مان را مجسم کند.

•ما به نامی قدرتمند نیاز داریم که راه حلی عالی برایمان ایجاد کند.

•ما در هر حال دوست داریم که از نام های استاندارد در صنعت متمایز باشیم.

•ما به نامی شکیل نیاز داریم که تلفظی شبیه نام برند مدهای زنانه گران قیمت داشته باشد.

نام ها خیلی کوتاه هستند و قدرت ارتباطی مشخصی دارند. بر این اساس، تأکید بر هدف ارتباطی تان در مراحل اولیه اهمیت دارد.

اگر مناسبتی دارد، ایده های خنده دار زیادی را امتحان کنید و ببینید که آیا به درد می خورند یا نه. اطلاع از ماهیت برندی که در حال ایجادش هستید قبل از شروع روند نام گذاری، به شما امکان بررسی گزینه های نام گذاری منحصر به فرد و قابل ثبت را بدون رجوع به روش ادغام حروف و کلمات با هم به امید یافتن علامتی قابل ثبت می دهد.

مطلب مرتبط:چگونه برای کسب و کارتان نام مناسب انتخاب کنید؟

درک کنید که نیازی نیست همه چیز را در یک نام توضیح دهید

تنها به این خاطر که هنوز نامی نیافته اید که فورا شما را بیاد محصول، ارزش ها و فرهنگ همه با هم بیاندازد، به معنای شکست خوردن شما نیست. همانطور که قبلا اشاره شد، منظور آن است که یک ایده اصلی را با روشی منحصر به فرد خلاصه کنید، نه تمام چیزهایی که شرکت تان مورد حمایت قرار می دهد.

بیاد داشته باشید که جنبه های متعدد دیگری از برندسازی شما وجود دارد که علامت تجاری شما را تکمیل کرده و به خلق تصویر کلی شما کمک خواهند کرد. مثلا:

لوگوی شما: در صورتی که بخواهید واقعا برند خودرو بودن خود را معلوم کنید، از تصویر یک خودرو استفاده کنید.

شعارتان: «فقط انجامش بده» به اندازه برند نایک «Nike» معروف است.

برند و طراحی وب سایت تان: از رنگ هایی متمایز استفاده کنید که در ذهن مردم می مانند.

کپی بازاریابی تان: بی نهایت لطیفه جالب قابل تبدیل به مِم «ایده، تصویر، ویدئو و ...که به سرعت در اینترنت پخش می شود» وجود دارد.

هدف شما خلق نام و علامتی تجاری «این دو از نظر فنی متفاوتند زیرا علامت تجاری از نام حمایت می کند» و لوگو و شعاری است که با هم جمع شده و بیانه برندی واقعا قدرتمند ایجاد می کنند. اگر نام شما انتزاعی تر است می توانید جاهای خالی را با شعارها و لوگوهای توصیفی پر کنید.

نوع و سبک نام شما درباره ماهیت برندتان سرنخ هایی ارائه می دهد که می توان آن را بوسیله طراحی، لوگو و شعارهای هوشمندانه به شکل یک تصویر واضح درآورد. چالش یافتن علامتی کاربردی، منحصر به فرد است که مهم تر از همه منجر به صدور قرار منع استفاده از دادگاه نخواهد شد.

منبع : entrepreneur
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/A9Fg5BHS
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه