شنبه, ۲ تیر(۴) ۱۴۰۳ / Sat, 22 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

بررسی نکات مدیریتی کتاب رهبری / مدیریت به سبک سرالکس فرگوسن

5 سال پیش ( 1397/7/6 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : تانای جاپورا   پدیدآورنده : رهبری  

حتی اگر فوتبال جزو ورزش های مورد علاقه شما نباشد، بدون شک سرالکس فرگوسن از جمله نام هایی است که شیوه کاری او می تواند راهنمای عمل بسیاری از افراد محسوب شود. درواقع نحوه مدیریت وی و موفقیت های کسب شده با تیم منچستر یونایتد برای 27 سال، بیانگر این امر است که با فردی کاملا متفاوت طرف هستید. در رابطه با زندگی وی، کتاب ها و مقالات متعددی به چاپ رسیده است.

با این حال کتاب رهبری به علت این امر که مستقیما با آقای فرگوسن مصاحبه شده است، از جامعیت بیش تری برخوردار است. جالب است بدانید که به علت تاثیرگذاری وی به عنوان یک الگوی جامع مدیریتی، در حال حاضر او در دانشگاه ها به تدریس مبانی مدیریت می پردازد. در همین راستا و در ادامه به بررسی 10 نکته ارزشمند از کتاب وی خواهیم پرداخت.

1-فراموش نکنید که مدیریت با رهبری متفاوت بوده و رهبری نتایج به مراتب بهتری را به همراه خواهد داشت.

اگرچه برخی این دو مقوله را یکسان تلقی می کنند، با این حال واقعیت این است که این دو تفاوت های فاحشی را داشته و به عقیده سرالکس فروگوسن، رهبری ضامن موفقیت تیم خواهد بود. درواقع رهبری از مفهومی وسیع تر برخوردار بوده و رهبر یک تیم خود را بیش تر درگیر خواهد کرد. برای مثال با مطالعه کتاب مذکور، شما به اقداماتی برخورد خواهید کرد که تصور می کنید که در حوزه اختیارات و مسئولیت های مربی نیست. با این حال وی انجام آن ها را الزامی دانسته و همین امر باعث شده است تا نقش وی کاملا به مانند یک رهبر باشد.

مطلب مرتبط:موفقیت در رهبری با استفاده از سبک های متنوع مدیریت

 

همچنین به عقیده وی رهبران با یکدیگر متفاوت بوده که این امر ناشی از ویژگی های خاص هر یک از آن ها است. به همین خاطر نباید خود را به مدیری دیگر تبدیل کرد. اگرچه در این رابطه شما باید الگوهایی را برای خود داشته باشید، با این حال لازم است تا در این رابطه موارد را با خصوصیت های خود تطبیق داده و از کپی برداری مطلق، خودداری کنید. در بخشی از کتاب آمده است که در ابتدای کار فرگوسن، توقعات از مربی تنها شامل مدیریت تیم (تصمیم گیری در رابطه با تاکتیک هر بازی) بوده و این در حالی است که وی این اقدامات را ابدا کافی تلقی نمی کرد. به همین خاطر اقدام به اعمال تغییراتی در رابطه با تغذیه، سیستم استعدادیابی و شیوه تمرین دهی به بازیکنان نمود که انقلابی را در زمینه مربی گری ایجاد کرد.

2-مهارت تصمیم گیری خود را بهبود بخشید

رهبران در خط مقدم تصمیم گیری هستند. درواقع همه چیز به تصمیمات شما بستگی خواهد داشت. در این رابطه در موارد متعددی مشاهده شده است که برخی از مدیران نمی توانند جایگاه خود را به خوبی اثبات نمایند که همین امر باعث ابراز دخالت هایی می شود. بدون شک تحت این شرایط شما قادر نخواهید بود تا با یک سیاست درست کارها را اداره کنید. در این رابطه در موارد متعددی پیش آمده است که برخی از افراد تمایل به تغییر تصمیمات دارند، با این حال فرگوسن همواره استحکام لازم را از خود نشان داده و همین امر در درازمدت حرف شنوی تمامی افراد را به همراه داشته است. با این حال در این رابطه لازم است تا مهارت تصمیم گیری خود را افزایش دهید در غیر این صورت و با بروز نتایج منفی، صلاحیت شما به شدت مورد تردید قرار خواهد گرفت. همچنین این امر برای شما موفقیت را در درازمدت به همراه نخواهد داشت. به همین خاطر لازم است تا همواره قبل از ابلاغ تصمیمات خود، نسبت به درست بودن آن اطمینان کسب کرده و با تعیین آن دیگر اجازه دخالت از سوی سایرین را ندهید.

3-شنونده خوبی باشید

اگرچه شما رهبر تیم خود محسوب می شوید، با این حال در صورتی که به نظرات دیگران توجه کافی را نشان ندهید، نه تنها باعث بروز نارضایتی هایی خواهید شد، بلکه این سیاست شما را از همفکری با دیگران محروم خواهد ساخت. فروگوسن همواره در این رابطه توجه کافی به اعضای تیم و کمک مربی ها داشته و نظرات آن ها را مهم تلقی کرده است.

برای مثال وی قبل از شروع هر بازی نظرات بازیکنان را برای بهبود سیستم جویا شده و با این اقدام فرد را به درک بهتری از انتظارات رسانده است. همچنین اعتقاد وی به کمک مربی خود(کارلوس کی روش) در نهایت منجر به کشف کریستیانو رونالدو شد. به عقیده فرگوسن گوش دادن نه تنها خرجی را به همراه ندارد، بلکه اقدامی کاملا سودمند محسوب می شود. به همین خاطر باید از این امکان فوق العاده خود به خوبی استفاده کرد.

4-از چشم افراد تیم دور نمانید

در بخشی از این کتاب آمده است که ریو فردیناند(مدافع و کاپیتان تیم) از عدم حضور همیشگی وی در تمرینات( به علت سفرهای کاری) شاکی بوده و این امر را منجر به جدی نگرفتن تمرینات از سوی برخی از بازیکنان تلقی نموده است. به همین خاطر وی دیگر هیچ تمرینی را از دست نداده و سفرهای خود را به صورت روزانه به پایان رسانید. همچنین در این رابطه توجه داشته باشید که شما تنها باید انتظارات را مشخص کرده و از انجام کاری که در تخصص شما نیست، جدا خودداری کنید.

برای مثال وی در ابتدای کار خود نسبت به وضعیت تغذیه بازیکنان، نارضایتی هایی را داشته است. با این حال این امر باعث نشد تا وی خود اقدام به ایجاد یک برنامه غذایی نماید. بلکه این امر را به متخصصان تغذیه سپرد که در نهایت نتیجه فوق العاده را به همراه داشت و تحولی را در این عرصه به وجود آورد. در نهایت لازم است تا وجهه خود را به عنوان یک رهبر حفظ کرده و از بیش از حد صمیمی شدن با افراد تیم، خودداری کنید. علت این امر هم به این خاطر است که نباید اجازه دهید که احساسات و نظرات شخصی، تاثیری را بر روی عملکرد و تصمیمات شما داشته باشد.

مطلب مرتبط: 9 کتاب ضروری برای موفقیت در امر مدیریت

5-همواره در مسیر ساختن باشید

فراموش نکنید که شما باید همواره به دنبال انجام کارهایی باشید که به افزایش قدرت تیم شما کمک خواهد کرد. در این رابطه حتی توقف چند روزه نیز با توجه به فضای رقابتی حال حاضر، شما را در وضعیتی بد قرار خواهد داد. برای مثال منچستر شانس جذب استعدادهایی نظیر بوفون را داشته که تعلل آن ها در نهایت باعث از دست رفتن موقعیت شده است. به همین خاطر لازم است تا نگاهی رو به جلو داشته و تمامی اقدامات را به درستی و در زمان مورد نیاز صورت دهید.

در این رابطه وجود نظم الزامی بوده و به عقیده وی بدون در اختیار داشتن این امر تمامی اقدامات شما کم نتیجه خواهد بود. برای مثال فرگوسن بر این باور است که وجود یک برنامه تمرینی و غذایی منظم، خود نصف راه برای ایجاد یک تیم قدرتمند است، که اهمیت نظم را به خوبی نشان می دهد.

6-پراگماتیسم را جزوی از سیاست رفتاری خود بدانید

منظور از پراگماتیسم این است که شما باید مصلحت اندیش باشید. درواقع سیاست های شما باید از انعطاف لازم برخوردار بوده و از اعمال تغییرات در باورها و تصمیمات خود، واهمه ای نداشته باشید. به همین خاطر فرگوسن بر این باور است که انعطاف پذیر بودن وی خصوصا در شرایط سخت، باعث شده است تا همچنان بتواند به کار خود ادامه دهد.

برای مثال پس از جدایی کریستیانو رونالدو و پیوستن او به تیم رئال مادرید، وی به علت علاقه بازیکن، مخالفتی را اعلام نکرده و خود را با شرایط جدید وفق داد که این امر تنها یک نمونه از اقدامات پراگماتیسمی وی محسوب می شود. همچنین توجه داشته باشید که رهبر تیم لازم است همواره روحیه کافی را به بازیکنان تزریق کند.

برای مثال در یک بازی سرنوشت ساز با تاتنهام، آن ها پس از دریافت 3گل در نیمه اول، در نهایت به دلیل روحیه بخشی وی و تغییر در تاکتیک، در نهایت موفق شدند تا بازی را با پیروزی پشت سر بگذارند.

7-اهداف بلندمدت را دنبال کنید

اگرچه همگان فرگوسن را مربی ای با درصد پیروزی بسیار بالا تلقی می کنند. با این حال واقعیت این است که درصد وی در این رابطه ابدا آماری شگفت انگیز محسوب نمی شود. با این حال وی همواره در رابطه با مقوله شکست دیدگاهی متفاوت داشته و آن را به یک کلاس درس تشبیه می کند که افراد باید از آن برای بهبود خود استفاده کنند. به همین خاطر، وی موفق شده است تا 35 جام مختلف را در کارنامه خود ثبت کند. در این رابطه فرگوسن عقیده دارد که همه افراد خصوصا مدیرعامل تیم، باید نگرشی بلندمدت داشته باشند. در غیر این صورت همه چیز با دشواری مواجه شده و نتایج نیز کوتاه مدت خواهد بود. در این رابطه فراموش نکنید که برنده شدن امری یک شبه نبوده و نیازمند طی کردن مدت زمان کافی خواهد بود.

8-از مدت ها قبل به فکر ساختن جانشینی برای خود باشید

از جمله حسرت های فرگوسن این است که به علت عدم توجه به مسئله بازنشستگی، هیچ گاه به دنبال ایجاد جانشینی برای خود نبوده است. اگرچه برخی در این رابطه بر این باور هستند که فردی دیگر قادر خواهد بود تا اقدامات را پیگیری نماید، با این حال یافتن فردی که بتواند حافظ فرهنگ و اقدامات شکل گرفته شما باشد، امری کاملا دشوار خواهد بود. با نگاهی به منچستر پس از فرگوسن نیز به درستی این نکته پی خواهید برد. درواقع این تیم 4مربی را از سال 2013 عوض کرده است که هیچ یک نتوانسته اند تا خود را به سطح مربی قبلی نزدیک کنند. این امر در حالی است که وی عقیده دارد که در صورت توجه بیش تر از دل حتی برخی از بازیکنان تیم، می توانست گزینه های کاملا مناسبی نظیر رایان گیگز را به یک مربی کامل تبدیل کند. به همین خاطر لازم است تا هنگامی که یک امپراتوری را شکل داده اید، برای جانشین خود برنامه ریزی دقیق داشته باشید.

مطلب مرتبط: 10 کتاب ضروری برای مدیران جوان

9-ارتباطات خود را گسترش دهید

وی همواره به این امر تاکید داشته است که بازیکنان باید از برخی از اقدامات نظیر خوردن نوشیدنی های حاوی الکل و بیدار ماندن تا نصفه شب، خودداری کنند. در این رابطه نظارت بر زندگی بازیکنان، کاملا غیرممکن به نظر می رسد. با این حال وی در اقدامی هوشمندانه از تمامی فروشگاه ها و مراکز مرتبط درخواست کرد تا در صورت مشاهده بازیکنان خود، به وی گزارش دهند. در نهایت این امر باعث شد تا بازیکنان به علت ترس از جریمه، به پیروی از روش مدنظر وی بپردازند. با این حال ارتباطات نباید تنها در رابطه با خارج از محدوده تیم باشد. درواقع افراد تیم شما ممکن است از ملیت های گوناگون باشند که عدم برخورد مناسب با همگان، در نهایت روحیه افراد تضعیف خواهد شد. در این رابطه توجه داشته باشید که آگاهی بیش تر از بازیکنان در نهایت به آسان تر شدن مدیریت آن ها منتج می شود.

10-میزان تاثیر تشویق را از انتقاد بیش تر بدانید

تصور اغلب افراد در رابطه با مدیران و رهبران یک مجموعه، افرادی هستند که دائما به دنبال انتقاد از سایرین هستند. اگرچه این امر کارمندان را متوجه اشتباهات خواهد کرد، با این حال توجه داشته باشید که در این رابطه به عقیده فرگوسن، تاثیر تشویق به مراتب بیش تر است. به همین خاطر لازم است مدیران در ابتدا به دنبال تشویق و روحیه بخشی به تیم خود باشند. فراموش نکنید که هر یک از افراد از ویژگی های خاص خود برخوردار بوده و نمی توانید با همگان به یک شکل رفتار کنید که این امر در رابطه با تشویق آن ها نیز صادق است.

برای مثال پس از رد شدن فن نیستلروی(مهاجم هلندی آن سال های تیم آژاکس) به علت مصدومیتی که با آن دست به گریبان بود، وی تشویق و روحیه بخشی را جایگزین انتقادهای رایج کرد که به گفته خود او تاثیر فوق العاده ای را بر روی وی داشت. همین امر باعث شد تا وی در سال بعد با تیم منچستر قرارداد بسته و به یکی از اسطوره های این تیم تبدیل شود.

در آخر توجه داشته باشید که هیچ گاه تلاش برای راضی دکرن همگان امری بیهوده بوده و این باور را در خود شکل دهید که در هر صورت افرادی وجود خواهند داشت که به مخالفت بپردازند.

منبع : ileadthereforeiam
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/5nZLqMvw
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه