یکشنبه, 28 بهمن 1397 - 11:23

10 رویداد مهم و کلیدی سال 2019 میلادی از نگاه موسسه «کرنی»

اگرچه «آلدوس هاکسلی» در نوشتن رمان «دنیای قشنگ نو» عمدتا به سویه های منفی و دردناک دنیای آینده نگاه کرده است، اما نام کتاب، مخاطب را بیشتر به سمت افق های روشن جهان هنوز نیامده رهنمون می کند. هاکسلی عنوان رمانش را از سخن «میراندا» در نمایشنامه «توفان» شکسپیر برگزید و برخلاف رمان های آینده نگرانه خوش بینانه، چشم اندازی ترسناک از ناکجاآباد آینده پیش روی خواننده گشود.

او کتابش را در سال 1932 میلادی نوشت و حالا کمتر از یک قرن از آن هنگام گذشته و ما در دهه دوم سده بیست و یکم می توانیم خود را در آستانه «دنیای قشنگ نو» ببینیم. از 100هزار جلوه چنین دنیایی، یکی گزارشی است که موسسه «کرنی» (A.T.Kearney) از سال 2019 میلادی تهیه کرده و 10 اتفاق مهم و کلیدی این سال را پیش بینی کرده است. شاید تنها وجه اشتراک این گزارش با اثر هاکسلی در عبارت «دنیای قشنگ نو» باشد، زیرا زوایایی که از سال 2019 در گزارش این موسسه گشوده شده بیشتر متمرکز بر پیشرفت های تکنولوژیک و اثرات آن در زندگی انسانی است.

رویداد مهم سال 2019

شورای سیاست گذاری کسب و کار جهانی موسسه «کرنی» در این گزارش، 10 اتفاق مهم و کلیدی سال 2019 را پیش بینی کرده و معتقد است این 10 رویداد، پیامدهای مهمی برای جهان و محیط کسب وکار جهانی خواهند داشت. این پیش بینی از یک سو متمرکز بر سویه های جنگ تجاری آمریکا و چین است و نقش تنش های تجاری و اصلاحات سیاسی را در سال 2019 برجسته کرده و از دیگر سو، به نوآوری ها و پیشرفت های تکنولوژیکی واقف است و تاثیر آن را در زندگی انسانی و اقتصاد جهانی ناگزیر و اجتناب ناپذیر دانسته است.

جنگ تجاری آمریكا و چین شدت می گیرد

اولین تصویری که موسسه «کرنی» از زوایای سال 2019 در نگاه ما بازتابانده است، تبعات جنگ تجاری آمریکا و چین است. روابط واشنگتن و پکن در سال 2019 وخیم تر شده و آمریکا، رویکرد سختگیرانه ای نسبت به کاهش کسری تجاری دوجانبه با چین پیش گرفته است. چین بر تنوع بخشیدن به تجارت خود و کاهش وابستگی به آمریکا تمرکز خواهد کرد و کشورهای جنوب آسیا به احتمال زیاد از این جنگ تجاری سود خواهند برد، زیرا واردکنندگان آمریکا برای دوری از تعرفه کالاهای چینی، به سمت بازارهای دیگر متمایل می شوند. صندوق بین المللی پول نیز پیش بینی می کند این جنگ تجاری در بلندمدت منجر به کاهش جزئی، اما معنادار تولید اقتصاد جهان (0.2 تا 0.4 واحد درصد) خواهد شد، بنابراین پیش بینی می شود جنگ تجاری آمریکا و چین در سال 2019 بیش از پیش شدت یابد.

توسعه بیت کوین به بلوغ بازار رمزارزها می انجامد

در اکتبر 2018، بیت کوین دهمین سال شکل گیری خود را با وجود تردید در مورد آینده رمزارزها جشن گرفت. در سال 2017، تمام رمزارزها با افزایش سریع قیمت روبه رو شدند، اما بیت کوین در این سال تنها 1.375درصد رشد کرد. در ژانویه 2016 بیت کوین بیش از 90درصد از ارزش سرمایه گذاری خود در بازار رمزارزها را از دست داد و در فوریه 2018 به دلیل گسترش آلت کوین به سهم 33درصدی رسید و بازار رمزارزها به طور چشمگیری در سال 2018 سقوط کرد، به طوری که 10 ارز از بزرگترین رمزارزها بیش از 80درصد از ارزش جمعی خود را بین ژانویه و سپتامبر از دست دادند. این کاهش ناشی از نقض امنیتی و هک ها، افزایش هزینه ها و ترکیدن یک حباب سوداگرانه بزرگ بود.

به رغم این موانع، بازار رمزارزها، دهه دوم خود را در حالت تثبیت پس از سقوط آغاز خواهد کرد. در اواخر 2019، بیت کوین تقریبا دو سوم سرمایه بازار رمزنگاری شده را مجددا در اختیار خواهد گرفت، زیرا محبوبیت آلت کوین ها به دلیل افزایش ریسک گریزی در میان سرمایه گذاران بازار ارز دیجیتال، کاهش پیدا می کند. به طور کلی، موضع تنظیم کننده های مالی نسبت به این بخش ملایمتر خواهد شد.

بحران زباله باعث نوآوری در مدیریت آن می شود

در سال 2018 جهان نتوانست از وضعیت کنونی ناپایدار در مدیریت زباله چشم پوشی کند. طبق گزارش بانک جهانی، بین سال های 2016 تا 2050، تولید سالانه زباله جهان به میزان 91درصد رشد خواهد کرد. زباله های غذایی هنوز بزرگترین سهم را در اختیار دارند، اما افزایش تجارت الکترونیک موجب رشد چشمگیر زباله های مقوایی و پلاستیکی می شود. در بازارهای نوظهور، تقریبا 90درصد زباله ها در فضای باز سوزانده شده و یا به طور غیرقانونی تخلیه می شوند که درنتیجه در محل های دفن زباله، انتشار گازهای گلخانه ای تشدید می شود. در سال 2019 نوآوری در فرآیند مدیریت زباله سرعت می گیرد و در بازارهای توسعه یافته، سرمایه گذاری شهری بیشتر در فناوری های هوش مصنوعی و روبات هایی که بتوانند زباله ها را با توجه به نوع مواد شناسایی و مرتب سازی کنند، به افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها می انجامد، بنابراین امکان بازیافت بیشتر در بازارهایی که در آنها زباله تولید می شود، رخ می دهد.

حمل ونقل از مقررات مصرف گوگرد متاثر می شود

سازمان بین المللی دریانوردی، محدودیت جدیدی بر روی میزان گوگرد حاصل از مصرف سوخت در صنعت کشتیرانی تنظیم خواهد کرد. همچنین از ژانویه 2020، مقرراتی درخصوص ممنوعیت کشتی هایی که سوخت با محتوای سولفور 0.5درصد یا بیشتر استفاده کنند، اعمال می شود.

کشتی ها می توانند برای کاهش انتشار گازهای سولفوریک از «اسکرابر» (دستگاه کنترل آلودگی هوا) استفاده کنند، اما چون هزینه آن بین یک تا 10 میلیون دلار برای هر کشتی است، پس جای تعجب نیست که کمتر از 3درصد ناوگان جهانی در آن سرمایه گذاری کرده اند. مقررات جدید بخشی از تلاش سازمان دریانوردی است تا انتشار گازهای گلخانه ای در صنعت حمل ونقل را از سال 2008 تا سال 2050 به میزان 50درصد کاهش دهد، بنابراین افزایش هزینه های حمل ونقل دریایی تا پایان سال 2019، قیمت ها را برای بنگاه ها و خانوارها افزایش خواهد داد. درحالی که اختلال در صنعت حمل ونقل جهانی در سال 2019 آ غاز خواهد شد، این داستان در سال 2020 ادامه خواهد یافت.

شی و پوتین، چراغ های رابطه روشن می شوند

شی و پوتین در سال 2019 روابط خود را تقویت می کنند و به طور جداگانه و یکپارچه منتقد صریح سیاست های تجاری آمریکا می شوند، چرا که هر دو در تلاشند خود را در قامت رهبری جهانی معرفی کند. هماهنگی چین و روسیه در ارتباط با کره شمالی و دیگر چالش های امنیتی جهان تقویت خواهد شد. دو کشور همچنین در قطب شمال همکاری بیشتری خواهند کرد، جایی که قبلا موافقت کرده اند مسیرهای تجاری را مشترکا توسعه دهند. افتتاح خط لوله برق سیبری در سال 2019 برای تامین انرژی چین نیز روابط انرژی این دو را برای طولانی مدت تقویت خواهد کرد. اگرچه روابط اقتصادی دو کشور با غرب همچنان مهمتر از روابط آنها با یکدیگر است، اما رشد اقتصادی، دیپلماتیک و قراردادهای نظامی، اهمیت ژئوپولیتیکی دوستی چین و روسیه را افزایش خواهد داد.

اضطراب موجب تولید محصولات جدید می شود

بیش از 300 میلیون نفر یعنی تقریبا 5درصد جمعیت جهان از افسردگی یا اضطراب بالینی رنج می برند که سالانه یک تریلیون دلار برای جهان هزینه دارد. تنها در آمریکا 20درصد مردم از اختلالات اضطراب رنج می برند. گزارش احساسات جهانی گالوپ 2018 نشان می دهد از زمانی که این نظرسنجی در سال 2006 انجام شد تا سال 2018، خوشبختی جهان در پایین ترین سطح خود قرار دارد. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند افسردگی و اضطراب که منجر به بیماری های قلبی و عروقی می شود، تا سال 2020 بزرگترین اختلالات عمده سلامت جهان خواهد بود؛ چنانچه جوانان به طور فزاینده از افسردگی و اضطراب آسیب پذیر می شوند و این مشکل کماکان در چند سال آینده نیز ادامه خواهد داشت. برای تسکین این اپیدمی جهانی، مصرف کنندگان به دنبال یافتن روش درمانی نه فقط با داروها، بلکه با انواع محصولاتی هستند که استرس آنها را کاهش دهد؛ محصولاتی مانند کتاب رنگ آمیزی بزرگسالان، روغن های ضروری، برنامه های مدیتیشن، پتوهای سبک وزن و ترکیبات غیر روان گردان کانابیدیول کانابیس. محبوبیت چنین محصولات ضد اضطرابی، شروع موج عظیمی از مصرف است و در سال 2019 چنین محصولات مصرفی در قفسه های فروشگاه ها گسترش می یابد.

از سوی دیگر، جمعیت سالخورده جهان در حال افزایش هستند که افسردگی و اضطراب در آنها بیشتر رایج است. بین سال های 2016 و 2050، سهم افراد بالای 65 سال جهان، دو برابر خواهد شد و از 8.5درصد به 17درصد خواهد رسید. درنتیجه، درمان اضطراب و افسردگی بیشتر برای این گروه جمعیتی انجام می شود و اقلام مصرفی بدون در نظر گرفتن اثربخشی آنها، یکی از جذاب ترین گزینه های درمان اپیدمی اضطراب در سال 2019 باقی خواهد ماند.

کمبود شن و ماسه، چالش ساخت وساز می شود

شن و ماسه، دومین منبع طبیعی استخراج شده پس از آب است و توسعه شهرنشینی به کمبود جهانی شن و ماسه منجر می شود. دو سوم مواد ساختمانی، بتنی است که خود از دو سوم شن و ماسه تشکیل شده است، بنابراین رونق ساخت وساز جهانی، تأثیر بسیاری بر قیمت شن و ماسه دارد. این افزایش تقاضای شن و ماسه اثرات زیست محیطی نیز خواهد داشت، از جمله افزایش فرسایش و تخریب اکوسیستم های مبتنی بر آب.

افزایش قیمت شن و ماسه در سال 2019، باعث فشار مالی بر صنعت ساخت وساز، به ویژه در بازارهای نوظهور و مرزی نیز خواهد شد و می تواند به کاهش یا لغو برخی پروژه ها مثل سنگاپور بینجامد. در کشورهای جنوب صحرای آفریقا نیز رشد سریع شهرک سازی منجر به افزایش قیمت شن و ماسه شده و کشورها و شرکت های ساختمانی به ویژه در آسیا، جایی که تجارت غیرقانونی شن و ماسه توجه فزاینده ای به خود جلب می کند، برای اینکه ثابت کنند که از قانون تبعیت می کنند، تحت فشار قرار خواهند گرفت، بنابراین اثرات آن شامل افزایش بیشتر قیمت قانونی شن و ماسه و فشار بر رونق ساخت وساز جهانی خواهد بود.

بحران های اعتباری از نظر دامنه و مقیاس رشد می کند

بعضی از بازارهای نوظهور به دلیل بدهی خارجی و کاهش ارزش پول، تحت فشار مالی قرار گرفته اند. تراز پرداخت های آرژانتین توسط سرمایه گذاران تضعیف شده، پاکستان به تازگی اعلام کرده قصد دارد از صندوق بین المللی پول درخواست کمک مالی کند، از ابتدای 2018، ارزش لیر ترکیه 40درصد نسبت به ارزش دلار کاهش یافته و ارزش روپیه هند هم 15درصد کاهش داشته است. چین که تقریبا 20درصد بدهی های خارجی در آفریقا به او تعلق دارد، طلب خود را تا پایان سال مطالبه نخواهد کرد، اما چنانچه به دلیل تبعات جنگ تجاری بخواهد از منابع خود برای کاهش آسیب اقتصادی استفاده کند، نقشش به عنوان بزرگترین قرض دهنده بازارهای نوظهور کاهش می یابد. فشارها روی بازارهای در حال ظهور همچنان ادامه خواهد یافت، زیرا صندوق فدرال آمریکا نرخ بهره را افزایش می دهد و درپی تقویت دلار، هزینه بازپرداخت وام های ارز خارجی را بالا می برد.

آفریقا بیش از همیشه یكپارچه می شود

کشورهای آفریقایی در سال های اخیر تعهد خود را برای ترویج اقتصاد منطقه ای و کاهش موانع تجاری میان قاره ای افزایش داده اند. در سال های 2016 و 2017، چند کشور از به روزرسانی سیاست ها برای تسهیل صدور «ویزای ورودی به آفریقا» خبر دادند. در مارس 2018، منطقه آزاد تجاری قاره آفریقا (AFCFTA) که پتانسیل رشد 52درصدی تجارت در داخل آفریقا را تا سال 2022 دارد، بین 44 کشور به امضا رسید و اینک به 42 کشور افزایش یافته است.

همکاری اقتصادی بین کشورهای آفریقایی در سال 2019 تسریع خواهد شد. قرارداد منطقه آزاد تجاری آفریقا پس از آنکه حداقل 22 کشور موافقتنامه را در مراجع ملی خود تصویب کنند، اجرا خواهد شد. امضاکنندگان شامل آفریقای جنوبی نیز می شود که تاکنون به دلیل مسائل داخلی، موافقت خود را اعلام نکرده است. نیجریه هم که از بزرگترین اقتصادهای آفریقا و بزرگترین حامی مالی منطقه آزاد تجاری آفریقاست، احتمالا پس از انتخابات فوریه 2019 توافقنامه را امضا خواهد کرد. یکپارچگی اقتصادی بین کشورهای آفریقایی منجر به ایجاد چرخه فضیلت خواهد شد، به طوری که افزایش فعالیت اقتصادی، باعث افزایش مسیرهای خطوط هوایی در این قاره و سرمایه گذاری بیشتر در خطوط راه آهن خواهد شد. اتصال دیجیتالی نیز تقویت خواهد شد و انتظار می رود اتصال دیجیتالی بین کشورهای آفریقایی در سال 2019 سرعت بیشتری داشته باشد.

زندگی به شكل اگزواسكلتون ها طراحی می شود

اگزواسکلتون به معنای روبات پوشیدنی است؛ روباتی که به وسیله انسان پوشیده شده و ضمن ایجاد پوششی محافظ برای بدن می تواند با افزایش قدرت عضلات، فرد را در حرکت ها و همچنین جابه جایی کمک کند. اگرچه اولین دستگاه اگزواسکلتون توسط یک گروه از ارتش آمریکا در دهه 1960 آزمایش شد، اما به دلیل وزن، تحرک و محدودیت قدرت قابل اجرا نبود. حالا پس از نزدیک به نیم قرن تحقیق و توسعه، اگزواسکلتون ها برای برنامه های پزشکی، صنعتی و نظامی توسعه می یابند. مثلا اگزواسکلتون ها بعضی از پاراپلژیک ها (افراد مبتلا به فلچ پا) را فعال کرده اند تا تحرک ازدست رفته در پنج سال گذشته را مجدد به دست بیاورند، یا استفاده از اگزواسکلتون ها در زمانی که کارگری تا مدتی طولانی دست خود را بالا می گیرد، باعث کاهش فشار بر بدن می شوند.

در سال 2019، اگزواسکلتون ها تصاویر علمی، تخیلی خود را نشان می دهند و در میان تعدادی از صنایع محبوب می شوند. فناوری های جدید مانند هوش مصنوعی نیز به طراحی دشوار آن کمک می کنند. اشتیاق کارآفرینان برای سودآوری از این روند نوظهور، همانند کاتالیزوری مهم در رشد بیشتر این تکنولوژی عمل خواهد کرد و بازاری رو به رشد برای محصولاتی تازه به وجود می آید؛ محصولاتی در حمایت از عضلات و مفاصل آسیب دیده به ویژه برای نسل بزرگ انفجار جمعیتی که اینک پا به سن گذاشته است. با این وجود، اکثر بنگاه ها و مردم از وجود این دستگاه ها مطلع نیستند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی