پنج شنبه, 01 اسفند 1398 - 15:12

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود تا شرکت شما روند نزولی پیدا کرده و از مسیر رشد دور شود، فساد مالی است. این مسئله در حال حاضر گریبانگیر بسیاری از شرکت ها در سراسر جهان شده است، با این حال چگونه می توان احتمال آن را در شرکت به حداقل رساند؟ آمارها در این زمینه دیوانه کننده بوده و این مسئله حتی در ادارات دولتی نیز دیده می شود. در این رابطه هر کارآفرینی باید برای مبارزه با این تهدید، اقداماتی را انجام دهد که در ادامه به بررسی برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

1-ارتقای فرهنگ سازمانی

فساد مالی شیوع رشوه

به هر میزان که فرهنگ بالاتری را داشته باشید، احتمال انجام کارهای غیرقانونی کاهش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر از آموزش درست و مداوم کارمندان خود غافل نشده و تنها به تقویت مهارت های اصلی آنها توجه نداشته باشید. در نهایت به هر میزان که موفق شده باشید تا اعتماد کارمندان خود را جلب کرده و شفافیت مالی لازم را از خود نشان دهید، بدون شک آنها نیز به سمت چنین رفتاری سوق پیدا خواهند کرد.

2-امکان رشد داشته باشید

انگیزه اصلی دریافت رشوه از سوی افراد، دست پیدا کردن به منابع درآمدی بیشتر است. تحت این شرایط اگر خود شما فضا را برای پیشرفت عادلانه همه افراد مهیا کرده باشید، دلیل اصلی این اتفاق نابود شده و افراد دیگر دلیل محکمی برای این موضوع نخواهند داشت. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما باید به صورت غیرمستقیم کارمندان خود را زیر نظر داشته باشید. برای مثال بسیاری از مدیران دوربین و میکروفون های مخفی را در دفاتر کارمندان خود کار می گذارند. همچنین لازم است تا در این رابطه قوانین سختگیرانه ای داشته باشید تا افراد این اقدام را کاملا پرریسک بدانند.

مطلب مرتبط: فساد در فضای کسب و کار مانع رونق سرمایه گذاری شده است

3-به میزان علاقه افراد توجه کنید

این امر که شغل هر فردی، مورد رضایت و علاقه او باشد، عملا احتمال رشوه گرفتن را نابود خواهد کرد. به همین خاطر ضروری است تا تنها با افرادی همکاری داشته باشید که دریافت حقوق، تنها دلیل آنها برای حضور در شرکت نباشد. همچنین با نگاهی دقیق به وضعیت خانوادگی و سابقه افراد، می توان احتمال این موضوع را کاهش داد. در نهایت توصیه می شود تا ارتباط دوستانه ای با کارمندان خود داشته و از شنیدن مشکلات آنها خودداری نکنید. درواقع حتی بهترین افراد تحت فشار ممکن است تصمیمات نادرستی را بگیرند. به همین خاطر نباید اجازه دهید که کارمندان گرفتن رشوه را تنها راهکار باقی مانده تلقی کنند. این امر اگرچه ممکن است سود شرکت را کاهش دهد، با این حال ضامن موفقیت شما در درازمدت خواهد بود.

4-به تجربه های موفق نگاهی بیندازید

بسیاری از مدیران در این زمینه عملکردی درخشان داشته و راهکارهایی منحصر به فرد را ارائه کرده اند. بدون شک آشنایی با آنها و استفاده از تجربیات موجود، باعث بهبود عملکرد شما خواهد شد. در نهایت توجه داشته باشید که حساب مالی کارمندان باید به صورت مداوم چک شود. درواقع شما باید تمامی احتمالات را در نظر بگیرید، با این حال این اقدامات بهتر است تا به صورت مخفیانه باشد. در غیر این صورت ممکن است افراد راه های جایگزین پیدا کنند.

دیدگاه‌ها  

0 #1 ali 1398-12-02 17:29
بنام خدا هرمسئولی خلاف و خطا کرد ، باید محاکمه و مجازات شود.....
در دین نیمه خالی لیوان دیده می شود ، پر نبود ، بیت المال پایمال شده ! هر مسئولی کم یا بد کار کرده باشد..... ، حق الناس پایمال کرده ، راه نجاتی جز جبران ندارد!... شفاعت و توبه پذیر هم نمی باشد ، عذاب خواهد شد.....

اگر خدا حساب و کتابی داشته باشد ، تمام آن کسانی(مسئولی) که به نوعی پنهان کاری و کمکاری کرده (عمدا یا سهوا) باشند وبقیه سکوت کنند ، همه شریک جرم بوده ، مواخذه و عذاب خواهد کرد . جز جبران راه نجاتی نخواهد داشت و........

چون مقوله حق الناس موضوع خدائی و قرآنی می باشد ، لذا تا زمانیکه مردم انواع گوناگون آنرا نشناخته و به آن عمل نکنند ، تذکر و تکرار آن در جاهای مختلف ضروری می باشد.........

بهترین فرهنگ سازی ی خیلی مهم در کمتر از 1 ماه .............
باید خلاصه ای از این جملات را بالای سر هر مسئولی نصب کرد تا هم مردم ببینند ، و هم مسئول آنرا هر روز
ارسال پاسخ

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید