دوشنبه, 04 فروردين 1399 - 10:55

تفاوتی ندارد که مدیر چه شرکتی هستید، شما مسئول روحیه تیم خود می باشید. درواقع اگر تیم شرکت کارایی لازم را نداشته باشد، نخستین فردی که متهم خواهد شد، مدیر شرکت بوده و این امر تنها بیانگر عدم توانایی شما در ایجاد انگیزه خواهد بود. این اتهام بدون شک برای هر مدیری تلخ بوده و وجهه او را تخریب خواهد کرد. تحت این شرایط چگونه می‎توان از این اتفاق جلوگیری کرد؟ در این رابطه سیاست بسیاری از مدیران این است که سریعا کارمندی را که روحیه او تضعیف شده است، با فردی دیگر جایگزین می کنند. با این حال اخراج کردن تنها پاک کردن صورت مسئله خواهد بود.

به همین خاطر شما باید روش هایی را بدانید که به وسیله آنها می توان همواره روحیه تیم شرکت را در سطحی مطلوب باقی نگه داشت. اگرچه بسیاری از افراد تصور می کنند که این اقدام بیش از حد پزهزینه و زمان بر محسوب می شود، با این حال واقعیت این است که شما با روش هایی کاملا رایگان و ساده می توانید در این زمینه اقدامات فوق‎العاده تاثیرگذاری را انجام دهید. در این راستا به بررسی سه استراتژی منتخب خواهیم پرداخت.

ارتقای روحیه کارمندان

1-به کارمندان خود کمک کنید تا هدفی داشته باشند

وجود هدف باعث می شود تا افراد انگیزه بالایی را داشته باشند، با این حال بسیاری از افراد هدف نهایی آنها کسب درآمد بوده و این امر بدترین اتفاق محسوب می شود. به همین خاطر شما باید به افراد در پیدا کردن هدف خود کمک کنید. برای مثال ممکن است فردی همواره رویای یک خودرو، سفر به یک کشور و یا هر چیزی را داشته باشد. با این حال با وضعیت فعلی خود ابدا شانسی را برای آن قائل نمی شوند، با این حال شما می توانید آنها را در رسیدن به خواسته های خود امیدوار ساخته و شرایطی را فراهم آورید که در صورت عملکرد درخشان آنها، بخشی از این خواسته ها تامین شود.

مطلب مرتبط: راهکارهای بهبود وضعیت روحی بد کارمندان

با این اقدام شاهد روحیه ای از جانب کارمندان خود خواهید بود که حتی بدترین شرایط نیز نمی تواند تاثیر بیش از حد مخربی را بر روی آنها داشته باشد، با این حال فراموش نکنید که شما باید به وعده های خود عمل کنید، در غیر این صورت با بدترین اتفاق ممکن که بی‎اعتمادی تیم شرکت است، مواجه خواهید شد. برای آگاهی از رویای افراد، ضروری است تا ارتباط خود را با آنها بهبود بخشید. به همین خاطر توصیه می شود تا از زمان هایی نظیر صرف ناهار، برای بیشتر آشنا شدن استفاده کنید.

2-فرصت یادگیری را ایجاد کنید

این امر که افراد در کنار انجام کارهای روزانه خود، با مواردی جدید و آموزش هایی مواجه باشند، بدون شک در روحیه آنها و فاصله گرفتن از روزمرگی تاثیرگذار خواهد بود. به همین خاطر ضروری است تا فرصت یادگیری بیشتر را برای تمامی افراد ایجاد کرده و با این اقدام، یک مزیت را برای کار کردن در شرکت ایجاد کنید. بدون شک چنین آموزش‎هایی نه‎تنها باعث خواهد شد تا تیم قدرتمندتری را در اختیار داشته باشید، بلکه امکان رشد افراد را نیز مهیا خواهد کرد. درواقع بسیاری از کارمندان تمایل دارند تا سطح خود را ارتقا بخشند، با این حال هزینه بالای دوره های آموزشی و دور بودن موسسات باعث می شود تا از این خواسته خود چشم بپوشانند که رفع این نیاز از جانب شما، بدون شک بهترین تصویر ذهنی را به همراه داشته و وفاداری کارمندان را نیز با افزایشی چشمگیر مواجه می سازد.

در نهایت فراموش نکنید که تجربیات شما و سایر کارمندان نیز خود یک کلاس درس مفید خواهد بود. به همین خاطر لازم است تا شرایطی مهیا شود که تیم شرکت بتواند از یکدیگر نیز یاد بگیرند. همچنین با انجام اقداماتی نظیر انتخاب بهترین دانشجو ماه و اختصاص جوایز، می توانید افراد را به اهمیت دادن بیشتر به این اقدام سوق دهید.

مطلب مرتبط: مهم ترین انگیزه های رضایت شغلی کارمندان

3-روابط کاملا دوستانه ای را برقرار کنید

این امر که کارمندان با شما و تمامی همکاران خود درست به مانند یک دوست رفتار کنند، جوی است که موفقیت شما را تضمین خواهد کرد. به همین خاطر ضروری است تا در این رابطه پیشقدم شده و بهترین ارتباط را با کارمندان خود داشته باشید. این امر باعث می شود تا پس از گذشت مدتی، این امر به یک فرهنگ در شرکت تبدیل شود. نتایج آمارها نیز حاکی از آن است که کارمندان در شرکت هایی که ارتباطات خوبی وجود دارد، رضایت شغلی بالاتری را داشته و محل کار را عملا خانه دوم خود تلقی می کنند. این ارتباط عاطفی در نهایت باعث می شود تا کارمندان نهایت تلاش خود را انجام داده و با بسیاری از مسائل کنار بیایند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید