بهره‌ برداری از 370 مجتمع آبرسانی روستایی تا پایان امسال - فرصت امروز

دوشنبه, 20 ارديبهشت 1395 - 15:50

معاون برنامه‌ ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور خبر داد:

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: 370 مجتمع آبرسانی روستایی با بهره‌مندی بیش از دو میلیون نفر جمعیت تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش پاون، مهندس علی اصغر قانع با بیان این مطلب بیان کرد: در بخش آبرسانی روستایی، در سال گذشته از سوی مقام معظم رهبری برای ساخت مجتمع‌های آبرسانی روستایی مجوز پرداخت 500 میلیون دلار اعتبار معادل 1500 میلیارد تومان صادر شد که 100 درصد این مبلغ تا پایان سال گذشته به حساب وزارت نیرو واریز شد.

وی در ادامه بیان داشت:‌ این یکی از پروژه‌های مهمی است که مصوبه قرارداد اقتصاد مقاومتی را نیز به همراه دارد و معاون اول رئیس جمهور نیز بر آن تاکید داشته است.

قانع با بیان اینکه، پیش‌بینی کرده‌ایم که در این قالب، 816 مجتمع از مجموع 924 مجتمع آب‌رسانی که در کشور به‌صورت نیمه تمام وجود دارد تکمیل شود، گفت: تا پایان سال جاری، از این تعداد 370 مجتمع 100 درصد به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی در ادامه یادآور شد: با بهره‌برداری از این مجتمع‌ها، حدود دو میلیون و 100 هزار نفر جمعیت روستایی تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی کشور قرار گرفته و از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی بهره‌مند خواهند شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تعداد طرح‌های آبرسانی کشور را 121 طرح اعلام کرد و ادامه داد: تعدادی از این طرح‌ها به وسیله فاینانس دو بانک سپه و پارسیان در حال انجام است و تعدادی نیز در قالب مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاری به روش‌های BOT و BOO در حال انجام است.

وی در ادامه اضافه کرد: پس از برجام، تعدادی از سرمایه‌گذاران خارجی شامل سرمایه‌گذاران اروپایی و آسیایی اظهار تمایل کردند تا در طرح‌های آبرسانی حضور پیدا کنند که در این راستا مذاکراتی نیز انجام شده است.

قانع اظهار امیدواری کرد: با توجه به مذاکره‌های انجام شده در این زمینه، تعدادی از این طرح‌ها از طریق، فاینانس خارجی تا اواسط سال جاری به مرحله اجرا برسد.

وی با بیان اینکه تأمین اعتبار طرح‌های آب شیرین کن همچنان از طریق بخش خصوصی در حال انجام است گفت: اینکار بصورت مناقصه و تأمین اعتبار آن از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود و مابقی طرح‌ها نیز از طریق برگزاری مناقصه، از محل اعتبارات منابع خارجی، که بخشی ازآنها قابلیت عملیاتی شدن را خواهند داشت، اجرایی می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آبفای کشور در خصوص این سؤال که در حال حاضر بیشترین طرح‌های آب و فاضلاب توسط کدام کشور فاینانس می‌شود، اظهار داشت: عمدتاً توانسته‌ایم فاینانس کشور چین را عملیاتی کنیم، اما نکته مهم این است که پس از برجام بتوانیم ارز خطوط اعتباری جدیدی که با ورود کشورهای دیگر نیز ایجاد شده را هم مورد استفاده قرار دهیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی