دوشنبه, 05 اسفند 1398 - 19:56

پروژه جدیدی با سرمایه گذاری بیل گیتس شروع شده است که هدف خود را بهبود و ایجاد تحول اساسی در فرآیندهای معدن کاوی لیتیوم بیان می کند.

به گزارش زومیت، معدن کاوی یک تن لیتیوم، نیاز به ۷۰ هزار لیتر آب دارد؛ فلز معدنی که امروز به عنوان یکی از نیازهای حیاتی بشر شناخته می شود. لیتیوم بیش از همه در ساخت باتری ها کاربرد دارد که روز به روز نیاز جهان را به سوخت های فسیلی کاهش می دهند.

سرمایه گذاری بیل گیتس در فناوری معدن کاوی لیتیوم

لیتیوم اغلب در مناطق خشک جهان کشف می شود. گزارش های متعدد ادعا می کنند تولید لیتیوم باعث تخریب محیط زیست و منابع تأمین آب در بیابان آتاکاما شیلی شده است. این بیابان یکی از بزرگ ترین منابع لیتیوم در جهان محسوب می شود.

پروژه سرمایه گذاری جدیدی به ارزش ۲۰ میلیون دلار شروع شده است که بیل گیتس به عنوان یکی از پشتیبان های اولیه آن شناخته می شود. سرمایه گذاری مذکور در شرکت توسعه فناوری معدن کاوی لیتیوم موسوم به Lilac Solutions هزینه خواهد شد که شاید منجر به انقلابی بزرگ در صنعت معدن کاوی شود. نیکولاس سالدیاس، یکی از محققان ارشد در اندیشکده مؤسسه علمی ویلسون و بخش Lithium Triangle Initiative اعتقاد دارد شاید پروژه جدید، راهکارهای کاربردی به همراه داشته باشد. شرکت لیلاک خبر سرمایه گذاری جدید را در هفته پیش منتشر و ادعا کرد که فناوری اختصاصی مبتنی بر تبادل یون در این شرکت، بازدهی دوبرابری نسبت به فرآیندهای کنونی معدن کاوی دارد و زمان آن نیز به نصف کاهش می یابد.

حجم عمده ای از لیتیوم جهان در حوضچه های زیرزمینی آب شور کشف می شود. درحال حاضر شرکت های معدن کاوی آب زیادی را به حوضچه ها تزریق می کنند تا آب به سطح زمین آمده و وارد حوضچه های سطحی شود. سپس آب موجود تبخیر شده و لیتیوم از مواد باقی مانده فیلتر می شود. لیلاک فناوری اختصاصی با شرح «مهره های تبادل یون» دارد که طبق ادعای شرکت، توانایی جداسازی لیتیوم را از مواد دیگر در آب دارد. لیلاک همچنین ادعا می کند پس از جداسازی لیتیوم می توان آب باقی مانده را مجددا استفاده کرد و نیازی به صبر کردن چند ماهه برای تبخیر شدن آن نیست. فرآیند مذکور، ۸۰درصد از لیتیوم موجود را استخراج می کند که در مقابل نرخ استخراج ۴۰درصدی روش های کنونی، آمار قابل توجهی محسوب می شود. زمان فرآیند استخراج نیز از دو سال، به چند ساعت کاهش می یابد.

فناوری جدید شرکت لیلاک، فرصت بهره برداری از منابع عظیم کشور بولیوی را هم فراهم می کند. بولیوی بزرگ ترین منابع لیتیوم را در جهان دارد، اما به خاطر شرایط آب وهوایی نه چندان مناسب، هیچ گونه تولیدی در آن کشور رخ نمی دهد. سالدیاس در توضیح فرصت های جدید می گوید:

اگر آب وهوای متغیری همچون ابر و باران متناوب دارید، فرآیند استخراج دشوار خواهد شد، اما اگر این فناوری را به کار بگیرید که نیاز به فرآیند تبخیر را کاهش می دهد، استخراج برای کشورهایی همچون بولیوی نیز منطقی می شود و منابع عظیم آ نها قابلیت استخراج پیدا می کنند.

دیوید اسنایدکر، مدیرعامل لیلاک در مصاحبه با بلومبرگ اظهار امیدواری کرد که فناوری اختصاصی شرکتش، برای استخراج لیتیوم از شورآب تولیدشده در فرآیندهای تولید انرژی دیگر مانند استخراج نفت یا نیروی زمین گرمایی نیز به کار گرفته شود. از سرمایه گذاران دیگر پروژه که تحت عنوان Breakthrough Ventures در لیلاک سرمایه گذاری می کنند می توان به جف بزوس و جک ما اشاره کرد.

لیلاک از سرمایه گذاری جدید برای جذب نیروی انسانی مهندس استفاده خواهد کرد. این شرکت مستقر در کالیفرنیا همچنین تولید حوضچه های شورآب خود را نیز افزایش می دهد تا فناوری اختصاصی را در سرتاسر آمریکای جنوبی و ایالات متحده گسترش دهد. مرحله آزمایشی پیاده سازی فناوری نیز در ماه های آتی در آرژانتین اجرا می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید