یکشنبه, 01 دی 1398 - 09:15

با حضور دکتر رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر غریب پور رئیس هیأت عامل ایمیدرو، نماینده مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره فولاد مبارکه، امام جمعه، فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان مبارکه از خط تولید انبوه تختال API ویژه ساخت لوله های انتقال نفت و گاز ترش رونمایی شد.

در این آیین وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن خرسندی از حضور در فولاد مبارکه و قدردانی از تلاش بی وقفه مدیران و کارکنان این شرکت گفت: تولید فولادهای ویژه ساخت لوله های انتقال نفت و گاز ترش در فولاد مبارکه فتح الفتوح و به بار نشستن نهضت ساخت داخل است.

تولید فولادهای API فولاد مبارکه

وی با تاکید بر این مجاهدت های کارکنان فولاد مبارکه در خط مقدم تولید و اقتصاد مقاومتی ادامه راه شهیدان دفاع مقدس است، گفت: در نهضت ساخت داخل تا سال 1400 ده میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده ایم که 2.4 آن مربوط به صنایع معدنی است.

رضا رحمانی با تاکید بر اینکه باید هر قطعه ای را که می توانیم در داخل تولید کنیم، باید تولید کنیم، گفت: اول انقلاب زنجیره و ظرفیت تولید فولاد کشور 2.3 میلیون تن بوده است، این در حالی است که امروز در این حوزه با رشد قابل توجهی مواجه هستیم و متاسفانه در برخی موارد در این زنجیره توازن برقرار نبوده است، اما خوشبختانه طی دو سال اخیر اقدامات جدی برای برقراری توازن در سنگ آهن تا محصول انجام شده است و در حال حاضر اصلا نیاز به صادرات سنگ آهن نداریم. این در حالی است که تا سه سال قبل حدود 23 میلیون تن سنگ آهن صادر می شده است و سال قبل به زیر 8 میلیون تن رسیدیم. فلذا باید در زنجیره تولید فولاد توازن بیشتری برقرار شود.

وزیر صمت با بیان اینکه فولاد مبارکه یک شرکت معمولی نیست، افزود: این بنگاه اقتصادی بزرگ از یک سری مراحل با موفقیت عبور کرده است و به یک شرکت جهانی مبدل شده است تا جایی که تمام دنیا روی آن حساب جداگانه ای باز کرده اند این شرکت همچنان که در مسیر بسیار خوبی قرار گرفته است نباید به هیچ عنوان فولاد خام صادر کند و باید ظرفیت تولید فولادهای خاص و همین فولادهای API را در خود تقویت کند و تولید محصولات موردنیاز کشور در صنایع خودروسازی، نفت و گاز و لوازم خانگی را بیش از پیش در دستور کار خود قرار دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش فولاد مبارکه در توسعه ملی گفت: فولاد مبارکه می تواند در تنظیم بازار کمک حال دولت باشد و با رویکرد حمایت بیش از پیش از صنایع کوچک زمینه رشد هرچه بیشتر آنها را فراهم آورد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت وگو با خبرنگاران نیز گفت: با تولید این محصول در فولاد مبارکه سالانه از 300 میلیون دلار واردات جلوگیری شده و از این مهم تر این است که این شرکت نیاز کشور را به اسلب موردنیاز برای تولید ورق موردنیاز ساخت لوله های انتقال نفت و گاز ترش را تامین می کند.

رضا رحمانی در ادامه به دلایل توجیهی احداث خط نورد گرم 2 در فولاد مبارکه پرداخت و گفت: ما در فولاد مبارکه ظرفیت خالی برای خط نورد داشتیم، به گونه ای که خط نورد شماره یک این شرکت جوابگوی نورد تمام محصولات نیست، بنابراین لازم بود این ظرفیت در بخش نورد ایجاد شود که توسعه آن باعث ایجاد ارزش افزوده شده و نیاز صنایع پایین دست را تامین می کند.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص زمان اجرای تکمیل طرح شهید خرازی و احداث خط نورد 2 فولاد مبارکه افزود: مجوز لازم برای راه اندازی خط نورد 2 صادر شده است ضمن اینکه منابع مالی لازم برای این پروژه دیده شده و ظرفیت لازم نیز وجود دارد که پس از انجام تشریفات قانونی وارد فاز اجرا خواهد شد.

او خاطرنشان کرد: عزم فولاد مبارکه برای اجرای این طرح جدی است و منابع مالی لازم برای اجرای آن دیده شده و نظر دولت، کارشناسان فنی و هیات مدیره شرکت در این خصوص مثبت است و در حال انجام تشریفات و انتخاب پیمانکار هستیم و به نوعی کار این پروژه آغاز شده و به طور حتم این طرح در موعد زمانی که مقرر شده اجرا خواهد شد و به مدار فولاد خواهد آمد.

وزیر صمت به ظرفیت های فولاد مبارکه در صنعت فولاد کشور اشاره داشت و افزود: فولاد مبارکه برنامه های درازمدت و موثری برای توسعه از تامین سنگ آهن و خرید معدن گرفته تا مشارکت در فولاد هرمزگان و توسعه خط نورد آن و تکمیل زنجیره فولاد دارد و ظرفیت طرح نورد 2 نیز در این شرکت احصا شده و مطمئنا فولاد مبارکه در آینده بزرگ تر از وضعیت کنونی خواهد شد.

دکتر غریب پور، معاون وزیر صمت و رئیس هیأت عامل ایمیدرو نیز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فولاد مبارکه از بنگاه ها و طرح های اقتصاد مقاومتی کشور است، گفت: محصول جدید تولیدشده در فولاد مبارکه به تایید وزارت نفت نیز رسیده است و در گام اول 300 هزار تن از این محصول تولید می شود.

وی در پاسخ به این سوال که طرح نورد گرم2 فولاد مبارکه از چه زمان وارد فاز احداث می شود، گفت: قدر مسلم آن است که ایمیدرو از اجرای این طرح که از نیازهای اساسی صنعت فولاد کشور است حمایت می کند و در حال حاضر هم مجوز آن صادر شده است و در حال گذراندن مراحل تشریفاتی و قانونی است و ان شاء الله در زمان خود با برنامه ریزی هایی که مدیریت فولاد مبارکه تدارک دیده است وارد فاز اجرا خواهد شد.

دکتر غریب پور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حال حاضر در فولاد مبارکه با انباشت انبوهی از تختال های آماده برای نورد هستیم این در حالی است که خط نورد فعلی این شرکت چه به لحاظ کمیت و چه از نظر کیفیت جوابگو نیست بنابراین با احداث و راه اندازی این خط نیاز صنایع پایین دست تامین و ارزش افزوده قابل توجهی برای کشور ایجاد می شود.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو اظهار داشت: فولاد مبارکه در توسعه های خود برنامه های بلندمدتی در نظر دارد که اجرای این توسعه ها در آینده فولاد مبارکه را به شرکتی به مراتب سودمندتر و اثربخش تر تبدیل خواهد کرد.

بنابر این گزارش در بخش نخست این آیین، مدیرعامل فولاد مبارکه با ارائه گزارشی از عملکرد فولاد مبارکه و با تاکید بر اینکه این شرکت برنامه های بسیار هدفمندی در توسعه های کمی و کیفی خود ترسیم کرده است، گفت: فولاد مبارکه با 30 سال تجربه تولید انواع محصولات فولادی اکنون پا در عرصه تکنولوژ شدن گذاشته است و به زودی کشور ایران را به یکی از کشورهای صاحب تکنولوژی صنعت فولاد مبدل خواهد کرد.

وی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: مدیران و کارکنان بلندهمت فولاد مبارکه در این راه و افق روشن توانستند برای اولین بار در کشور با همکاری مهندسین نفت به دانش فنی تولید فولادهای خاص مورد استفاده در صنعت نفت و گاز، لوازم خانگی و خودروسازی دست یابند که امروز شاهد رونمایی از خط تولید انبوه تختال API مورد استفاده در صنایع نفت و گاز ترش بودیم.

وی در تشریح مشخصات فنی این محصول اظهار داشت: به نفت یا گازی که بیش از 100ppm سولفید هیدروژن (H2S) داشته باشد، اصطلاحا ترش گفته می شود.

مدیرعامل فولاد مبارکه با تاکید بر اینکه عمده میادین نفت و گاز جهان ترش هستند، گفت: برای ذخیره سازی و انتقال آنها نیاز به لوله ها و فولاد خاص دارای هیدروژن کمتر از ppm 3 و گوگرد کمتر از ppm 10 است.

مهندس عظیمیان با اشاره به نقش شرکت فولاد مبارکه در تولید لوله های API محیط ترش ادامه داد: برای تولید لوله های API و مخازن محیط ترش، ابتدا تختال در شرکت فولاد مبارکه تولید و پس از ارسال به شرکت فولاد اکسین خوزستان تبدیل به پلیت شده و در نهایت، تولید لوله در یک شرکت لوله سازی مانند لوله سازی اهواز انجام می گیرد.

وی تصریح کرد: محصول لوله محیط ترش در مقایسه با محیط شیرین، با چند مشخصه (حاصل از تست های خوردگی) متمایز می شود که شکل گیری این مشخصات، حاصل فناوری و دانش موجود در فولاد مبارکه است.

مدیرعامل فولاد مبارکه درخصوص منافع حاصل از تولید محصولات محیط ترش در داخل کشور گفت: با تولید این محصول در فولاد مبارکه سالانه به میزان 270 میلیون دلار صرفه جویی ارزی به دست خواهد آمد.

علاوه بر این بومی سازی و تدوین دانش فنی تولید محصول محیط ترش و امکان تولید محصولات با گرید بالاتر برای پروژه های نفت و گاز و رونق تولید و ایجاد اشتغال در کارخانجات پایین دستی (تولید پلیت و لوله) و صنایع جانبی از دیگر مزایای تولید این محصول جدید در فولاد مبارکه است.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: در حال حاضر امکان تولید سالانه 300 هزار تن از این محصول در فولاد مبارکه وجود دارد و این میزان تولید تا یک میلیون و 200 هزار تن نیز قابل افزایش است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید