سه شنبه, ۱۸ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Tue, 9 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

۳۸ ایالت آمریکا به طور مشترک پرونده  جدیدی علیه گوگل در دادگاه به  راه انداخته اند. ظاهرا این پرونده به رفتارهای ضدرقابتی گوگل در قبال موتور جست و جو اشاره می کند.

به گزارش زومیت، ائتلافی متشکل  از ۳۸ ایالت کشور آمریکا هفته  گذشته، شکواییه  جدیدی علیه گوگل در دادگاه با محوریت نقض قوانین ضدانحصار (آنتی تراست) ثبت کرد. این شکواییه جدید به طور ویژه روی طراحی موتور جست و جوی گوگل متمرکز شده است. این سومین بار در سال جاری میلادی است که پرونده ای بزرگ با محوریت نقض قوانین ضدانحصار علیه گوگل ثبت می شود.

دادستان های آمریکا بار دیگر گوگل را به نقض قوانین ضدانحصار متهم کردند

فیل وایزر، دادستان کل حزب دموکرات در ایالت کلرادو، به همراه داگ پیترسون، دادستان کل حزب جمهوری خواه در ایالت نبراسکا، رهبران اصلی ائتلاف جدیدی هستند که از دو حزب ایالات متحده  آمریکا تشکیل شده است و در تلاشند گوگل را به انجام رفتارهای ضدرقابتی متهم کنند.

در بخشی از پرونده، به نحوه  طراحی موتور جست و جو اشاره شده و آمده است که گوگل به گونه ای موتور جست و جویش را طراحی کرده است تا محصولات این شرکت را در مقایس با محصولات مشابه شرکت های رقیب در اولویت قرار دهد.

لتیشیا جیمز، دادستان کل نیویورک و عضو حزب دموکراتیک، هفته  گذشته در بیانه ای گفت: «گوگل در وضعیتی قرار دارد که می تواند برای بسیاری از بخش های اقتصاد دیجیتالی ما تصمیم بگیرد و از سلطه خود بر بازار استفاده کرده است تا به طور غیرقانونی رقبایش را درهم  بکوبد و تقریبا روی تمامی جوانب زندگی دیجیتالی ما نظارت کند و سود میلیاردی به جیب بزند.»

براساس بیانیه مطبوعاتی دفتر دادستان کل نیویورک، ۳۸ ایالت آمریکا از دادگاه درخواست کرده اند با رفتارهای غیرقانونی گوگل مقابله و آنها را متوقف کند و با این کار، باعث بازگشت بازاری رقابتی شود. افزون براین، اعضای ائتلاف تشکیل شده علیه گوگل می خواهند هرگونه مزیتی را تلافی کنند که گوگل در نتیجه رفتار ضدرقابتی به دست آورده است.

آدام کوهن، مدیر سیاست های اقتصادی گوگل، پس از انتشار گزارش شکایت دادستان های آمریکایی بیانیه ای منتشر کرد تا به ادعاهای مطرح شده پاسخ دهد. در این بیانیه، کوهن گفت او و اعضای تیمش به خوبی می دانند نظارت دقیق روی شرکت های بزرگ نظیر گوگل کاری پراهمیت است و آنها آماده اند به پرسش ها پاسخ دهند و مشکلات را رفع  کنند.

او سخنانش را این گونه ادامه داد: «این شکواییه  جدید به دنبال بازطراحی موتور جست و جوی ما است؛ به گونه ای که باعث می شود آمریکایی ها از دسترسی به اطلاعات مفید محروم شوند و به توانایی کسب و کارهای آنها به منظور برقراری ارتباط با مشتریان‎ شان صدمه وارد شود.» آدام کوهن می گوید گوگل مشتاقانه منتظر فرا رسیدن دادگاه است تا توضیحاتش را ارائه دهد و در همین حین، روی ارائه  تجربه  باکیفیت جست و جو به کاربران متمرکز باقی بماند. 

شکواییه  جدید ایالت های آمریکا به طورخاص قدرت گوگل را در بازار هدف قرار داده است و می گوید این شرکت می تواند مطابق میلش، برخی از وب سایت ها و سرویس ها را از نتایج جست و جو بیرون بکشد.

در بخشی از متن شکواییه گفته می شود که گوگل آگهی های تبلیغاتی را به برخی از شرکت های تخصصی حوزه  VSP ارائه می دهد، اما بسته به بخش تجاریِ حاضر در آگهی تبلیغاتی، به طورغیرالزامی میزان سودمندی آگهی را محدود می کند. به علاوه طبق شکواییه، گوگل با بهره گیری از قدرت انحصارگرایانه خود مقادیر زیادی از داده های مشتریان شرکت های ارائه دهنده  سرویس های VSP را استخراج و از همین داده ها به منظور رقابت با آن شرکت ها استفاده می کند. 

شکوایيه هفته گذشته جدیدترین شکواییه ای محسوب می شود که در سال جاری میلادی برای گوگل مشکلات ایجاد کرده است. چهارشنبه  گذشته، دادستان کل ایالت تگزاس اتهامات جدیدی با محوریت نقض قوانین ضدانحصار به گوگل وارد کرد. البته شکواییه تگزاس به رفتارهای گوگل در قبال تبلیغات اشاره می کند و دقیق تر، پیش نیازهایی را هدف قرار می دهد که گوگل به ناشران تحمیل می کند.

افزون بر این چند ماه پیش، وزارت دادگستری ایالات متحده پرونده جدیدی به همراهی ۱۱ دادستان کل دموکرات به راه انداخت. پرونده وزارت دادگستری روی قراردادهای انحصاری گوگل با تولیدکنندگان گوشی های هوشمند اندرویدی و اپل متمرکز بود که باعث می شوند گوگل موتور جست و جوی پیش فرض دستگاه ها باشد.

مدت کوتاهی پس از بازشدن پرونده  وزارت دادگستری، کنت واکر، قائم مقام ارشد امور جهانی گوگل، اعلام کرد این شرکت قصد دارد به این پرونده اعتراض کند. واکر در آن زمان گفت: «مردم با انتخاب خودشان از گوگل استفاده می کنند نه به دلیل اینکه مجبور باشند یا نتوانند سرویس های جایگزین را پیدا کنند. این شکواییه کمکی به مشتریان نخواهد کرد.»

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/c90AF0DB
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه