یکشنبه, 17 بهمن 1395 - 14:45

اگر دوست دارید کودکان تان در مدیریت پول موفق باشند، اما نمی دانید چگونه باید به آنها آموزش بدهید، این مطلب را بخوانید.

بایدها

کودکان را با مفهوم پول آشنا کنید

ابتدا سکه ها را به کودکان نشان بدهید. ارزش سکه ها را به آنها بیاموزید و تشویق شان کنید سکه های شان را در یک بانک خیالی پس انداز کنند.

با مثال آموزش دهید

وقتی چک می نویسیدیا هنگام استفاده از خودپرداز یا پرداخت هزینه مواد غذایی، مراحل کارتان را دقیقا توضیح بدهید.

بچه ها ناظران خوبی اند و بسیاری از کاربرد های پول را از تماشا کردن شما و تقلید از رفتارتان یاد می گیرند.

پول تو جیبی بدهید

وقتی بچه ها پول تو جیبی می گیرند مجبورند برنامه ریزی مالی و مهارت استفاده از جیره بندی را بیاموزند. در همان حال که تصمیم می گیرند پول توجیبی شان را چگونه خرج کنند توانایی مدیریت مالی شان پیشرفت می کند.

به فرزندتان اجازه اشتباه کردن بدهید

بگذارید فرزندان تان پول شان را در راه اشتباه خرج  و اشباه کنند. این یک شیوه آموزشی بسیار موثر است. با این حال آماده باشید تا هر وقت به شما احتیاج داشتند وارد شوید و کمک شان کنید.

برنامه ریزی مالی را به آنها بیاموزید

به آنها مسئولیت برنامه ریزی و محاسبه مخارج یک مهمانی خانوادگی را بدهید تا تمرینی برای قوی تر شدن مهارت شان در برنامه ریزی های مالی باشد.

کودکان را با امور خیریه آشنا کنید

در کودکی فرزندان تان را با اعمال خیرخواهانه آشنا کنید و احتمالا در بزرگسالی به نیکوکارانی مصمم تبدیل خواهند شد.

پس انداز کردن را بیاموزید

پس انداز های بلند مدت را به آنان بیاموزید. درباره هزینه های دانشگاه، ماشین، خانه و بازنشستگی از همان کودکی با آنها صحبت کنید تا دید واقع بینانه ای داشته باشند.

هدف گذاری را بیاموزید

بسیاری از موفقیت های اقتصادی عظیم ثمره هدف گذاری هستند. بچه های تان را تشویق کنید تا هدفی را معین و برای رسیدن به آن تلاش کند.

آموزش را مفرح کنید

برای تشویق آنها از بازی هایی که با پول مرتبط هستند استفاده کنید. بازی های فکری یا آنلاین یا حتی بازی های من درآوردی در خانه.

بگذارید کار کردن را تجربه کنند

تجربه کار در تابستان ها و کارکردن برای پدر و مادر به بچه ها کمک می کند تا درباره تجارت و سختکوشی بیاموزند.

با مالیات آشنای شان کنید

بچه ها وقتی می فهمند مبلغی از نخستین حقوق شان به مالیات اختصاص داده شده حیرت زده می شوند.
 مفهوم و کارکرد مالیات را خیلی زود برای شان توضیح بدهید تا دید واقع بینانه تری نسبت به نخستین دستمزدشان داشته باشند.

نبایدها

فقط باید به فکر پس انداز باشید

خیلی آسان است که به بچه های مان فقط ذخیره کردن پول را یاد بدهیم. ما آنقدر درگیر آموزش پس انداز پول به بچه های مان می شویم که فراموش می کنیم باید تعادلی هم وجود داشته باشد. باید به آنها بیاموزید بخشی را پس انداز کنند و از بخش دیگر لذت ببرند. به یاد داشته باشید در زندگی خیلی چیزهای بیشتری از پول روی هم گذاشتن وجود دارد. تجربه کردن به اندازه پس انداز مهم است.

با پول هر چیزی را می توان به دست آورد

چیزهای زیادی در زندگی هست که پول می تواند برای تان فراهم کند، ولی به همان نسبت چیز هایی هم هست که با پول نمی توانید به دست بیاورید.

آخرین باری را که به فرزندان تان درباره شرافت، احترام، عشق، خوشبختی، دوستانی صمیمی داشتن و عزت نفس درس دادید  به یاد  می آورید؟

در همان حال که با فرزندتان درباره پس انداز کردن، مدیریت و سرمایه گذاری صحبت می کنید، به آنها بگویید پول نمی تواند برای شما دوستی یا هر کدام از چیزهایی را که در بالا اشاره شد بخرد.

هر کس که پول بیشتری دارد، قدرت بیشتری دارد

این یک مورد را بدون آنکه متوجه باشید به فرزندتان می آموزید. آیا شما پول در می آورید و بر رأس امور هستید، در حالی که همسرتان همیشه باید برای خرج کردن پول اجازه بگیرد؟

آیا کسی در اطراف شما از پول به عنوان اهرم کنترل استفاده می کند؟

هم پای همسرتان سخت کار کنید تا مطمئن باشید هردو به یک اندازه در درآمد خانواده سهیم هستید. کودکان خیلی زود درک می کنند کسی که پول دارد می تواند همه چیز را کنترل کند و این باعث شود در آینده قدرت و آزادی شان را تسلیم فردی با پول بیشتر بکنند.

وقتی فرزندتان بفهمد شما و همسرتان برای پول مثل یک تیم کار می کنید می فهمد کسی که پول دارد نمی تواند همه چیز را کنترل کند که باعث داشتن رابطه ای سالم تر هم برای فرزندتان و هم برای خودتان می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید