پنج شنبه, 25 بهمن 1397 - 18:49

ایلان ماسک از جمله نوآورترین مخترعان و کارآفرینان جهان محسوب می شود که موفقیت او با دو ابر برند تسلا و اسپیس ایکس، توجهات بسیاری را به سمت وی معطوف کرده است. وی در یکی از سخنرانی های اخیر خود، 10 پیش بینی را در رابطه با آینده جهان انجام داده است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

پیش بینی ایلان ماسک آینده جهان

1-مرز میان بازی های رایانه ای و واقعیت کمرنگ خواهد شد

به عقیده ایلان ماسک این امر که واقعیت مجازی و انواع شبیه سازها با کیفیتی خارق العاده جهان را تسخیر کند، نخستین تحولی است که باید تا چند سال آینده شاهد آن باشیم. امروزه صنعت بازی های رایانه ای رشدی چشمگیر را تجربه می کند و همین امر باعث می شود تا هر ساله شاهد بازی هایی با گرافیک های کاملا متفاوت نسبت به سال گذشته باشیم. به عقیده وی علت اهمیت این عرصه نیز به این خاطر است که با کمرنگ شدن مرز میان بازی و واقعیت، بسیاری از شبیه سازها می توانند کمک های بسیاری را به عرصه های گوناگون کنند، برای مثال برای آزمایش یک شرایط خاص، ممکن است هزینه های هنگفتی خرج این امر شود. این امر در حالی است که با یک شبیه ساز کاملا واقعی، در زمان و هزینه صرفه جویی بسیاری خواهد شد و خطرات این امر نیز کاهش یافته و سرعت رشد علم، افزایشی چندین برابر را شاهد خواهد بود.

مطلب مرتبط: راهکارهای موفقیت به روش ایلان ماسک

2-هوش مصنوعی ممکن است به بزرگترین تهدید پیش رو تبدیل شود

اگرچه بسیاری از افراد بر این باورند که بزرگترین چالش و تهدید زندگی بشر، بمب های اتمی خواهد بود. با این حال به عقیده ایلان ماسک، رشد بیش از حد در زمینه هوش مصنوعی تهدید اصلی حیات بشر خواهد بود. درواقع هوش مصنوعی به این دلیل که صرفا بر پایه عقل تصمیم گیری می کند، ممکن است حتی نابودی بشر را امری مطلوب برای بقای کره زمین تلقی کند. به همین خاطر نیز به توصیه وی لازم است تا روند رشد در این عرصه کاملا کنترل شده و هدفمند دنبال شود.

3-تمامی سیستم های حمل و نقل الکتریکی خواهد شد

امروزه برند تسلا، بیشترین فعالیت را در زمینه تولید اتومبیل های برقی انجام می دهد. این امر اگرچه مشکلاتی را برای این برند خلاق برای رقابت با سایر شرکت ها به وجود آورده است. با این حال به عقیده آقای ماسک این سیاست، اقدامی برای تضمین بقای شرکت در آینده نه چندان دور خواهد بود. اگرچه امروزه الکتریکی شدن خودروها به شکلی جدی در حال پیگیری است و در این رابطه ابربرندهایی نظیر فولکس واگن، بی ام و و تویوتا نیز به تولید این دسته از اتومبیل ها روی آورده اند، با این حال به عقیده ایلان ماسک این انقلاب نه تنها در عرصه خودروسازی، بلکه در تمامی وسایل های نقلیه زمینی، دریایی و هوایی رخ خواهد داد. به همین خاطر نیز به عقیده وی برند تسلا به علت این امر که از مدت ها قبل در این عرصه مشغول به فعالیت است، به برندی بی رقیب در آینده تبدیل خواهد شد.

4-مسافرت به مریخ در سال 2025 امکان پذیر خواهد شد

شرکت اسپیس ایکس در سال 2002 توسط ایلان ماسک تاسیس شد. وی هدف اصلی خود از حضور در چنین عرصه ای را ساخت موشک های فضانوردی ای عنوان کرده که امکان استفاده چندین باره از آنها فراهم باشد. در این راستا از جمله اهداف مهم شرکت، امکان سفر به مریخ و قابل سکونت کردن آن است. اگرچه برنامه اعزام انسان به مریخ در سال 2024 عملی خواهد شد، با این حال به علت بعد مسافتی که وجود دارد، ایلان ماسک زمان رسیدن نخستین مسافران به مقصد را در ابتدای سال 2025 تخمین زده است.

5-به رغم مخالفت های موجود، روباتیک شدن صنایع به نفع تمامی افراد جامعه خواهد شد

اگرچه در گذشته ورود روبات ها و مکانیزه شدن بخشی از بخش های مختلف صنایع، منجر به تعدیل نیرو و از دست رفتن موقعیت شغلی بسیاری از افراد شد، با این حال ایلان ماسک این جریان را در آینده بسیار شدید تر تلقی کرده و عقیده دارد که نباید مانع رشد این روند شد. پیشنهاد وی برای افرادی که در این روند شغل خود را از دست می دهند این است که دولت بخشی از سود این امر را به آنها اختصاص داده و در بخش های دیگر از آنها استفاده مفید کند. در نهایت با تکامل رشد در این زمینه، میزان سودآوری به حدی خواهد رسید که تمامی افراد جامعه بتوانند در آن سهیم باشند. به همین خاطر این روند با مدیریت درست نه تنها یک تهدید نخواهد بود، بلکه به فرصتی طلایی برای عدالت اجتماعی و افزایش درآمد افراد تبدیل خواهد شد.

6-تا سال 2060 امکان زندگی میلیونی در مریخ مهیا خواهد بود

درست به مانند صنعت تلفن همراه که با شروع آن در مدت زمان بسیار کوتاه شاهد رشد چشمگیر و ظهور ابر تلفن های همراه هوشمند هستیم، با حضور نخستین انسان ها در مریخ در سال 2025، طی مدت پنج سال شرایط برای سکونت میلیونی افراد و ایجاد نخستین شهر فراهم خواهد شد. وی این پیش بینی خود را در کنگره آمریکا مطرح کرده و آن را فرصتی طلایی برای این کشور در راستای فاصله گرفتن با سایر کشورهای رقیب و تثبیت خود به عنوان ابرقدرت جهان، مطرح نموده است.

7-به تدریج راننده های اتومبیل ها جای خود را به تکنولوژی های خودران خواهند داد

بسیاری از سوانح و مشکلات به وجود آمده، به علت نحوه رانندگی افراد است. اگرچه در این رابطه همواره تلاش شده است تا با کمک قوانین به یک استاندارد مطلوب دست پیدا کرد، با این حال همواره همچنان نیز احتمال بروز خطا وجود دارد. درواقع حتی در بهترین حالت ممکن نیز یک حمله قلبی حین رانندگی در بزرگراه، می تواند به سادگی زنجیره ای از تصادف ها را ایجاد کند. به همین خاطر بسیار مهم است که به تدریج جای خود را در این زمینه به تکنولوژی بسپارید. این امر به افراد امکان خواب، استراحت و پرداختن به سایر کارهای در حین رسیدن به مقصد خود را خواهد داد. با توجه به این امر که امروزه خودروها برخی از اقدامات نظیر پارک کردن را به صورت هوشمند و کاملا خودکار انجام می دهند، به نظر می رسد که زمان به وقوع پیوستن این پیش بینی نیز چندان طولانی نباشد.

8-شرکت اپل در زمینه خودرو در سال 2020 نیز فعالیت خواهد داشت

به عقیده ایلان ماسک ابر برند اپل که برای چندین سال اخیر در زمینه تکنولوژی عنوان ارزشمندترین برند را تصاحب کرده است، برای حفظ این جایگاه ناچار است تا در زمینه های دیگر نیز فعالیت داشته باشد. به عقیده وی بهترین زمینه برای گسترش فعالیت، صنعت خودروسازی خواهد بود. درواقع قدرت این برند در زمینه تکنولوژی، به خوبی می تواند به رشد آنها در زمینه تولید خودروهای هوشمند و الکتریکی کمک کند. با این حال این امر که اپل برای ورود به این عرصه شرکتی را به زیرمجموعه خود درخواهد آورد و یا خود مستقلا شروع به کار خواهد کرد، تردیدهایی وجود دارد.

مطلب مرتبط: چالش های تازه ایلان ماسک

9-بخشی از بدن انسان توسط روبات ها جایگزین خواهد شد

اگرچه این امر در حال حاضر تنها برای افراد معلول برای رفع نقص خود مورد استفاده قرار می گیرد، با این حال به عقیده ایلان ماسک در آینده شاهد جایگزینی خودخواسته بخشی از بدن انسان و یا بهبود آن توسط روبات ها خواهیم بود. این امر در نهایت می تواند به رویای زندگی طولانی مدت انسان، رنگ واقعیت بخشد و ابرسربازهایی را در اختیار دولت های مختلف قرار دهد.

10-تسلا تا 10 سال آینده به اندازه اپل ارزشمند خواهد شد

اگرچه تسلا در حال حاضر به موفقیت مورد نظر خود دست پیدا نکرده است، با این حال به عقیده موسس آن، در 10 سال آینده جهان شاهد رشد سریع این برند و بهبود فوق العاده آن به صورت سالانه خواهد بود. در نهایت نیز طی 10 سال این برند به جایگاهی مشابه جایگاه حال حاضر اپل، دست پیدا خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید