پنجشنبه, ۹ تیر(۴) ۱۴۰۱ / Thu, 30 Jun(6) 2022 /
           
فرصت امروز
ستاری در نشست روسای بنیادهای نخبگان استانی:

برنامه های آینده، استراتژی و سیاست های بنیاد ملی نخبگان در سال 1401

1 ماه پیش ( 1401/2/29 )
 

نشست روسای بنیادهای نخبگان استانی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان برگزار شد. در این نشست که با حضور روسای بنیادهای نخبگان استانی همراه بود، برنامه های آینده بنیاد ملی نخبگان مورد بررسی قرار گرفت. همچنین ارائه استراتژی ها و سیاست های بنیاد ملی نخبگان در برنامه ریزی سال 1401 ودر حوزه های مختلف از دیگر برنامه های این نشست بود.
 

برنامه های آینده، استراتژی و سیاست های بنیاد ملی نخبگان در سال 1401

تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان پس از 3 سال تلاش مداوم
 

سورنا ستاری رئیس بنیاد ملی نخبگان با اعلام اینکه طرح های زیادی برای تحول در کشور وجود دارد، گفت: همین که شما روسای بنیادهای نخبگان استان ها بتوانید در استان های خودتان، فرهنگ دانش بنیانی ایجاد کنید، خود اتفاق بزرگی است. قانون جهش تولید دانش بنیان پس از 3 سال تلاش مداوم با حمایت وتصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بار نشست که این قانون، جهت گیری 20 سال آینده کشور در حوزه دانش بنیان است.

ستاری با بیان اینکه در قانون قبلی که سال 87 مصوب شده بود، نامی از معاونت علمی و فناوری آورده نشده بود اما ما امروز توانسته ایم معاونت علمی را در حوزه های مختلفی تثبیت کنیم، افزود: بحث جدی در این زمینه، فرهنگ است؛ مقوله ای که بنیاد می تواند در بسیاری از بخش های آن ورود جدی داشته باشد. توسعه، چیزی جز فرهنگ نیست. توسعه، ساخت کارخانه نیست بلکه این فرهنگ است که توسعه می آورد و کارخانه و صنعت، پائین دست فرهنگ هستند.
 
ضرورت ترویج فرهنگ نخبگانی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه توقع من از روسای استانی بنیاد ملی نخبگان این است که فرهنگ نخبگانی را در استان ها جا بیندازند، افزود: این کار، بسیار سخت است. پول و امکانات در بخش خصوصی وجود دارد که باید با آنها کار کرد. شما روسای استانی به هر میزان که بتوانید فرهنگ عمومی جامعه استان خود را به سمت همکاری، تعامل و مشارکت با بخش خصوصی و شرکت ها بیاورید، برنده هستید و می توانید پیشرفت چشم گیری داشته باشید.

محصول، حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی است

ستاری با اشاره به اینکه همه باید تلاش کنیم تا فرهنگ نخبگانی وارد چنین فضایی شود، گفت: باید برای پیشبرد این فرهنگ، از همه امکانات اشخاص و نهادهای استان خود نظیر ائمه جمعه، روسای دانشگاه ها، مسئولین دولتی و . . . استفاده کنید، صنایع بزرگ داخل استان را در طرح های دانش بنیانی ورود دهید چرا که در این مسیر، با پول صرفا دولت نمی توان به جایی رسید. باید به یاد داشته باشیم که محصول، حاصل سرمایه گذاری بخش خصوصی است. هر چقدر سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی را در حوزه نخبگانی بیاوریم، آن موقع برنده هستیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان به طرح شهیداحمدی روشن اشاره کرد و از آن به عنوان مهم ترین طرح این بنیاد نام برد و گفت: طرح شهیداحمدی روشن، راهی است برای ارتباط بنیاد با بیرون از آن. در پرتو این ارتباط ها است که همکاری ها و مشارکت های بزرگ رخ می دهد و اتفاق های خوبی حاصل می شود. ما در پناه همین طرح ها است که یک نسل جدید از کارآفرین و مدیر را در جامعه بالا آورده ایم. قطعا با اراده و پشتکار ، اتفاق های جدیدی رخ می دهد که مهم ترین نمود و مشخصه آن، فرهنگ جدیدی است که در این حوزه در حال توسعه یافتن است.

نقش صنایع فرهنگی وخلاق در قانون جهش تولید دانش بنیان 
 
معاون علمی وفناوری ریس جمهوری با اشاره به ماده ۶ این قانون در خصوص شرکت های خلاق وصنایع خلاق وفرهنگی که در قانون جدید مصوب شده اشاره و به موضوع اشتغالزایی و ثروت افزایی از طریق شکل گیری خانه های خلاق و نواوری در حوزه علوم انسانی ، فرهنگ وهنر و صنایع خلاق تاکید کرد 

برچسب ها : اخبار امروز
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/c4nN0RG1
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه