جمعه, 16 فروردين 1398 - 11:00

چگونه ویدئوی بازاریابی و تبلیغاتی موفق خلق کنیم؟

براساس مطالعه تازه ای که از سوی گوگل (با گوگل فکر کنید) منتشر شده است، نزدیک به 50درصد از کاربران فضای اینترنت به دنبال یافتن ویدئوهای مناسب و باکیفیت تبلیغاتی به منظور یافتن محصولات مورد نیازشان و خرید آنلاین هستند. در حقیقت، 80درصد از کاربران اینترنت به تاثیرگذاری ویدئوهای تبلیغاتی بر روی انتخاب های آتی شان در خریدهای مختلف اذعان دارند.

هنگامی که برندها به سراغ تولید مشترک ویدئو می روند، خلق متن اصلی برای ویدئوی بازاریابی اهمیت بالایی پیدا می کند. دلیل اصلی توجه بیش از پیش کاربران به ویدئوهای تبلیغاتی امکان درک بهتر آنها در مقایسه با تبلیغات متنی است. به این ترتیب امروزه تبلیغات ویدئویی حرف اول را در بازاریابی می زند. در این مقاله هدف اصلی من بررسی شش راهکار برای نگارش متن بازاریابی تاثیرگذار است. در ادامه به بررسی هرکدام از این توصیه ها خواهیم پرداخت.

ویدئوی بازاریابی و تبلیغاتی تاثیرگذار

شروع کار با پیشنهادها

درحالی که بازاریابی ویدئویی ممکن است فرآیند رو به رشدی را طی کند، به عنوان یک برند یا بازاریاب باید المان های بسیار متنوعی را به ویدئوی مان در راستای جلب نظر مخاطب اضافه کنیم. این فرآیند به طور کلی با تبلیغات متن محور متفاوت است. در تبلیغات متن محور ما فرصت زیادی برای بیان ویژگی های محصولات مان داریم. به همین دلیل هم بسیاری از تبلیغات متنی نسبتا طولانی هستند (اگرچه نمونه‏های موفق آن همیشه کوتاهند).

در بازاریابی ویدئویی، ایده اصلی برای شروع کار باید جلب نظر مخاطب به گونه ای حیرت‏انگیز باشد. به عبارت بهتر، شروع ویدئوی ما باید مخاطب را میخکوب کند. آیا بهترین ایده برای جلب نظر مخاطب در ویدئوی تان را دارید؟ اگر پاسخ تان منفی است، در اینجا به شما کمک خواهم کرد. ارائه پیشنهاد تخفیف برندمان به مشتریان در همان ابتدای ویدئو یکی از بهترین راهکارها برای جلب نظر ابتدایی است. به این ترتیب مخاطب انگیزه دوچندانی برای مشاهده ویدئو برندمان تا پایان پیدا خواهد کرد. به دلیل اینکه شیوه مذکور تعامل بیشتری از سوی مشتری به همراه دارد، معمولا رتبه بهتری در سطح‎بندی ویدئوهای تبلیغاتی از آن خود می کند.

شناخت درست مشتریان هدف برندمان

ویدئوهای تبلیغاتی حوزه پرخطری را شکل می دهند. دلیل اصلی آن تفاوت تاثیرگذاری متن ویدئوی مان بر روی افراد مختلف است. به این ترتیب حتی برترین تبلیغات تمام دوران ها نیز بر روی برخی از افراد تاثیر مورد نظر را ندارد. در این میان بهترین استراتژی برای ایجاد تاثیر حداکثری بر روی مخاطب برندمان شناخت بهینه شان است. بی‎تردید دوران تبلیغات توده ای (ساخت تبلیغات برای شمار بالایی از مخاطب ها) تمام شده است. به این ترتیب اکنون باید به دنبال یافتن مخاطب هدف برندمان در کمین خیل انبوه مشتریان باشیم.

مطلب مرتبط: 10 نکته مهم بازاریابی تاثیرگذاری در سال جدید

به عنوان مثال، اگر محصول شما بیشتر مورد پسند جوانان است، باید حال و هوای کلی متن ویدئوی تان را حول محور المان های جذاب برای جوانان ساماندهی کنید. بدون تردید ویدئوی تبلیغاتی مخصوص جوانان با ویدئویی مشابه برای نسل میانسال تفاوت های فاحشی دارد. در صورت عدم توجه به این تفاوت ها موفقیت برندمان در جلب نظر مخاطب به خطر خواهد افتاد.

بدون تردید تلاش برای جلب نظر مخاطب هایی با شرایط اجتماعی، اقتصادی و سنی متفاوت بسیار سخت است. به همین دلیل تلاش برای کسب شناخت مناسب از آنها اهمیت می یابد. به این ترتیب برند ما موفقیت هرچه بهتری در زمینه تعامل با مشتریان خواهد داشت. بی‎شک این شناخت مناسب خود را به بهترین وجه در متن ویدئوی بازاریابی برندمان نشان خواهد داد.

هرچه کوتاه تر بهتر

وقتی که ما توصیه ای مبنی بر کوتاه نگه داشتن ویدئوهای تبلیغاتی می کنیم، منظور اصلی مان ویدئوهای 30 تا 60 ثانیه ای است. پرسش اصلی بسیاری از برندها و بازاریاب ها در این میان چگونگی انتقال محتوای جذاب و ترغیب مشتریان نسبت به خرید از محصول مورد نظر در چنین زمان کوتاهی است. ایده اصلی این بخش بسیار ساده است: ویدئوی خود را کوتاه و در عین حال ساده تولید کنید.

براساس نظرخواهی سایت مدیوم از کارشناس های حوزه تبلیغات و بازاریابی، اغلب آنها زمان 30 الی 60 ثانیه ای را برای انتقال پیامی تاثیرگذار به مخاطب و در عین حال پیشگیری از کسل‎کنندگی بیش از حد ویدئوها مناسب دانسته اند. به راستی در مدت زمانی به این کوتاهی بر روی چه نکاتی باید تاکید داشت؟ همانطور که در بخش های قبل اشاره شد، مهم ترین بخش برای شروع ویدئو تاکید بر روی پیشنهاد ویژه برندمان است. سپس باید به سراغ معرفی اجمالی محصول مان برویم. در این بخش مهم ترین تمرکز اصلی ما باید بر روی معرفی ویژگی های منحصر به فرد محصول مان در کنار تاکید بر روی نحوه تاثیرگذاری آن بر روی زندگی مشتریان باشد. بدون تردید هر محصولی در پی رفع یکی از مشکلات زندگی جاری مشتریانش است. با این حال در برخی از موارد افراد توانایی درک و شناخت دقیق نحوه تاثیرگذاری برخی از محصولات را ندارند. وظیفه اصلی ما به هنگام طراحی متن ویدئوی تبلیغاتی برندمان توجه به چنین نکاتی است. اگر ویدئوی ما همین چند نکته مقدماتی را رعایت کند، به احتمال زیاد علاوه بر تاثیرگذاری مطلوب بر روی مخاطب مقدار قابل توجهی کامنت نیز در شبکه های اجتماعی دریافت خواهد کرد.

اهمیت استفاده از لحن مناسب

یکی از مهم ترین بخش های هر متن ویدئویی لحن آن است. از نقطه نظر کسب وکار، به عنوان بازاریاب یا مسئول یک برند باید لحن مناسب برای ویدئوی مان را پیدا کنیم. در اینجا باز هم باید بر روی اهمیت شناخت دقیق مخاطب هدف آگهی مان تاکید کنم. به این ترتیب لحن اصلی متن ویدئوی ما باید مناسب با نوع مخاطب هدف مان تعیین شود.

به عنوان مثال، انتخاب لحنی عادی و رسمی برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب های میانسال بسیار مناسب است. در حقیقت این افراد علاقه چندانی به لحن های بیش از حد خودمانی ندارند. اگرچه ماجرا در مورد نسل جدید به طور کامل برعکس است. به عنوان یک بازاریاب و طراح تبلیغاتی باید هوشمندی زیادی در انتخاب های مان نشان دهیم. در غیر این صورت توانایی دوام در حوزه کسب وکار خود را نخواهیم داشت. رمز موفقیت اغلب بازاریاب ها و طراح های تبلیغاتی موفق نیز همین نکته است.

استفاده از لحن بسیار تخصصی فقط در دو حالت مناسب خواهد بود. نخست در مورد کسب وکارهای B2B که پای فروش محصولات به یک کسب وکار دیگر در میان است. دوم، فروش محصولات تخصصی به مشتریان حرفه ای. در مورد گزینه اخیر، حوزه محصولات پزشکی نمونه جالبی است. پزشک های متخصص اطلاع دقیقی از اصطلاح های پزشکی و درمانی دارند. به همین دلیل برندهای فعال در زمینه تولید لوازم پزشکی و بهداشتی به هنگام تعامل با آنها از اصطلاحات کاملا تخصصی بهره می برند. رمز موفقیت در این مرحله در شناخت درست مخاطب نهفته است. به این ترتیب باز هم باید به توانایی های بازاریابی مان اتکا کنیم.

ترغیب درست مخاطب به سوی عملی خاص

اگرچه ما در بخش های قبلی بر روی اهمیت شروع ویدئوی تبلیغاتی با پیشنهاد ویژه برندها تاکید کردیم، با این حال انتهای ویدئو تبلیغاتی هم باید روند خاصی برای ترغیب مخاطب به سوی عمل مورد نظر ما داشته باشد.

به این ترتیب ما علاوه بر توضیح مناسب محصول مان بری مخاطب و ارائه پیشنهادی مطلوب، فرصت تعامل را هم به آنها می دهیم. این نکته اهمیت بالایی دارد که مخاطب احساس آزادی عمل کند. متاسفانه بسیاری از ویدئوهای تبلیغاتی حال و هوای تحمیل گزینه ای خاص به مخاطب را دارند.

ترغیب مخاطب به سوی عملی خاص الزاما بیانگر اجبار نیست. این عمل از طریق جملاتی ساده مانند «ویدئوی ما را با دوستان تان به اشتراک بگذارید» یا «برای دریافت پیشنهادهای بیشتر با ما در ارتباط باشید» قابل دستیابی است. همانطور که در دو جلمه مذکور مشاهده می شود، در اینجا خبری از اجبار مخاطب به سوی خرید محصولات مان نیست. این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل باید متن ویدئوی تبلیغاتی مان را هماهنگ با پیشنهادهای غیرمستقیم به مشتریان در راستای خرید تنظیم کنیم. من به خوبی از دشواری چنین کاری آگاهی دارم. با این حال هنر یک بازاریاب و طراح تبلیغات در همین کارهای دشوار و پیچیده نهفته است.

مطلب مرتبط: تمرکز بر تأثیرگذار نامناسب؛ مشکل اصلی بازاریابی تأثیرگذار

برندسازی برای ویدئوی مان

در پایان، پس از آنکه تمام محتوای مهم را به ویدئوی تبلیغاتی برندمان اضافه کردیم، نوبت به صحبت پیرامون برندسازی آن می رسد. ویدئوی تبلیغاتی ما باید حس و حال تعلق به برندمان را تداعی کند. این نکته دقیقا به چه معناست؟ به عنوان مثال، بسیاری از مخاطب های ویدئو ما به هنگام مشاهده آگهی برندمان توجه کاملی به آن ندارند. این امر می تواند به دلیل تماشای ویدئوی ما در حین استفاده از اتوبوس یا سایر وسایل حمل و نقل باشد. در چنین مواردی نکته مهم ایجاد فضایی آشنا برای مخاطب در ویدئوی مان است. به این ترتیب حتی اگر آنها توجه کاملی به آن نداشته باشند، باز هم تعلق آن به برند ما را به خوبی درک خواهند کرد.

موفقیت در زمینه برندسازی برای ویدئوی مان بستگی به استفاده درست از کلیدواژه ها و متن های مناسب دارد. به این ترتیب مخاطب با مشاهده آن به سرعت یاد برندمان خواهد افتاد. نمونه موفق در این زمینه برند نایک است. امکان ندارد کسی تبلیغات این برند را حتی با کمترین میزان توجه مشاهده کند و یاد آنها نیفتد. رمز موفقیت در تولید ویدئوهای تبلیغاتی تاثیر ذار برای مخاطب استفاده هوشمندانه از شعارهای تبلیغاتی، ارزش ها و عبارت های منحصر به فرد برندمان است. به این ترتیب در کمترین زمان ممکن مخاطب به یاد برندمان می افتد. اگر شعار تبلیغاتی برند ما از شهرت بالایی نزد مخاطب بهره‎مند شود، تبلیغات مان با هزینه های بسیار کمتر نیز از سوی مخاطب مورد شناسایی قرار می گیرد. البته این امر تاثیری بر روی ضرورت رعایت توصیه های قبلی ندارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید