سه شنبه, ۴ اردیبهشت(۲) ۱۴۰۳ / Tue, 23 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

7 گام تقویت مداوم هوش

1 سال پیش ( 1401/5/16 )

امروزه یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از افراد این است که ظرفیت هوشی خود را تا حد امکان افزایش دهند. درواقع این امر باعث خواهد شد تا هر فردی بتواند همواره در مسیر رشد باشد. با این حال در نگاه اول به نظر می رسد که رسیدن به این خواسته، عملا امکان‎پذیر نخواهد بود. درواقع بسیاری از افراد تصور می کنند که ظرفیت هوشی آنها سقف مشخصی دارد و از زمان نوجوانی، دیگر تغییری را پیدا نخواهد کرد. با این حال از نظر علمی، چنین چیزی وجود ندارد. درواقع شما باید به هوش خود درست به مانند بدن انسان نگاه کنید که با ورزش کردن، تقویت می شود. درواقع هر فردی در هر سنی می تواند به صورت مداوم هوش خود را تقویت کند. تحت این شرایط سوال اصلی این است که چگونه می توان به این خواسته دست پیدا کرد؟ در ادامه هفت گام رسیدن به این خواسته را بررسی خواهیم کرد.


7 گام تقویت مداوم هوش 

1-هر روز زمانی را به مطالعه اختصاص دهید

درواقع یکی از نکات منفی جامعه امروز این است که از مطالعه فاصله گرفته است. اگرچه در این زمینه شاهد بمباران اطلاعاتی هستیم، با این حال با نگاهی واقع بینانه به این موضوع پی خواهید برد که اکثر اطلاعات، اخبار و موضوعات کم اهمیت محسوب می شود که صرفا جذابیت دارند. درواقع نمی توان محتواهای شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف نظیر توییتر را در جایگاه مطالعه قرار داد. تحت این شرایط لازم است که هر روز زمانی را برای مطالعه اختصاص دهید. در این رابطه نمی توان زمان خاصی را در نظر گرفت. با این حال توصیه می شود که حداقل یک ساعت را به این موضوع اختصاص دهید که در 24 ساعت شبانه روز، بدون شک زمان آن را پیدا خواهید کرد. در این رابطه نتایج جدیدترین تحقیقات حاکی از آن است که مطلعه کردن، ظرفیت مغز را افزایش می دهد و با توجه به رو به رو شدن با مسائل جدید، ذهن مجبور به فعالیت بیشتر است که این امر به افزایش قدرت آن کمک خواهد کرد. در این زمینه فراموش نکنید که تعداد کتاب ها بسیار زیاد است و طبیعتا فرصت برای مطالعه تمامی آنها را پیدا نخواهید کرد. درواقع در بهترین حالت در یک ماه شما می توانید کتاب را مطالعه کنید. به همین خاطر بسیار مهم است که بهترین ها راه را پیدا کرده باشید. درواقع لازم است تا نسبت به ورودی های ذهن خود، وسواس داشته باشید. 

مطلب مرتبط: 6 اقدام ساده که شما را به فردی باهوش تر تبدیل خواهد کرد

2-تمرین تمرکز داشته باشید 

از جمله اقدامات بسیار مهمی که باید انجام دهید این است که برای افزایش تمرکز خود، تمرین داشته باشید. درواقع این موضوع کمک خواهد کرد تا در هر اقدامی، بهترین عملکرد را داشته باشید. در این زمینه خیره شدن برای زمان طولانی به یک نقطه، از جمله تمرینات محسوب می شود. این امر کمک خواهد کرد که پس از مدتی به حدی از مهارت دست پیدا کنید که حتی صداهای محیط نتواند مانع تمرکز شما شود که این امر به معنای امکان انجام دقیق اقدامات است. در کنار این موضوع می توانید نسبت به موضوعات مختلف زندگی خود فکر کنید و در تلاش برای نگاه همه جانبه به آن باشید. این امر نه تنها باعث می شود تا دیدگاه شما نسبت به مسائل مختلف تغییر کند بلکه باعث می شود تا بتوانید راه حل هایی را پیدا کنید که در حالت عادی به ذهن شما خطور نمی کند. در نهایت می توانید تمرکز را بر روی خودتان داشته باشید. این امر باعث خواهد شد تا به درک بهتری از خود واقعی برسید. تحت این شرایط شما نسبت به نقاط ضعف و قدرت خود، آگاهی کامل را دارید و می توانید برنامه ریزی بهتری را هم داشته باشید. 

3-سوال کردن را به عادت خود تبدیل نمایید 

سوال پرسیدن از جمله اقدامات بسیار مهمی است که هر فردی باید به آن توجه نماید. در این زمینه توصیه می شود که این اقدام را به عادت خود تبدیل کنید. درواقع تفاوتی دارد که مخاطب شما چه فردی است. درواقع شما می توانید این اقدام را حتی در برابر یک نوجوان نیز انجام دهید. این اقدام کمک می کند تا ذهن شما همواره در مسیر یادگیری باشد. در این زمینه نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که نباید منجر به ناراحت مخاطب خود شوید. درواقع شما بیش از چهار سوال نمی توانید در یک مکالمه داشته باشید. به همین خاطر بهتر است که موارد را به صورت سنجیده انتخاب کنید. درواقع سوالات بی فایده، نتیجه ای را هم برای شما به همراه ندارد. در نهایت سوال کردن، تمرینی است که باعث خواهد شد تا جسارت شما افزایش پیدا کند. در کنار این موضوع برای این امر که نسبت به دانسته های خود مطمئن شوید لازم است تا توضیح دهنده خوبی هم باشید. درواقع در هر زمینه ای اگر نتوانید توضیحات درست و به صورت کلی آموزش صحیح به فردی دیگر داشته باشید بدون شک فردی موفق محسوب نخواهید شد. 

4-از روزمرگی فاصله بگیرید 

درواقع این اقدام بسیار مهم است و شما نباید اجازه دهید که دچار یکسری اقدامات تکراری شوید. در این رابطه حداقل یک مورد جدید باید در هر روز وجود داشته باشد. این امر کمک می کند که روحیه شما تقویت شود و از افسردگی فاصله بگیرید. در کنار این مسئله نکته دیگری که باید به آن توجه نمایید این است که موارد جدید، آموزش های تازه ای را هم به همراه دارد و در جهان بینی و کارکرد مغز شما، تاثیرگذار است. 

5-دانسته های قبلی را مورد بازنگری قرار دهید 

درواقع واقعیت این است که اطلاعات قدیم برای همیشه در ذهن باقی نمی ماند و لازم است که پس از مدتی، تکرار را انجام دهید. در این رابطه بازنگری تنها برای حفظ بهتر موارد یادگرفته شده نبوده و با بررسی مجدد، می توانید متوجه بسیاری از موارد شوید. درواقع می توانید مفاهیم قدیمی را با موارد جدید جایگزین کرده و به درک بهتری از وضعیت علمی و مهارتی خود دست پیدا کنید. در این رابطه نتایج تحقیقات حاکی از آن است که حتی یک بار تکرار دانسته ها باعث می شود که احتمال یادگیری در ذهن چند سال افزایش پیدا کند. به همین خاطر ابدا نباید نسبت به این موضوع کم توجه باشید. 

6-ایده های خود را پیگیری کنید 

از دیگر مواردی که باید انجام دهید این است که هیچ گاه ایده های خود را بدون بررسی نگذارید. درواقع در طول روز افراد با ایده های مختلفی مواجه می شوند که در مدت زمان کوتاه نیز به خاطر مشغله های دیگر به راحتی فراموش می شود. با این حال این امر ابدا مناسب نبوده و لازم است تا آنها را به خوبی پیگیری نمایید. در این زمینه فراموش نکنید که قرار نیست تمامی ایده های شما کاملا مناسب باشد. درواقع ممکن است تا مدت ها حتی یک ایده نیز ارزش کار کردن را داشته باشد. با این حال یکی از ایده ها می تواند زندگی شما را دگرگون کند که در این رابطه تجربه ایجاد برند اوبر، یک نمونه بسیار خوب محسوب می شود. در آخر این اقدام کمک خواهد کرد تا ذهن خلاق تری را داشته باشید. 

مطلب مرتبط: چطور تشخیص دهیم که از دیگران باهوش تر هستیم؟

7-از تغییر واهمه نداشته باشید 

یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه قرار دهید این است که با آغوش باز از تغییرات استقبال نمایید. درواقع در جهان به شدت متغیر حال حاضر، طبیعی است که حتی شخصیت شما نیاز به تغییر داشته باشد. در این زمینه ابدا نباید خود را در منطقه امن زندگی قرار دهید. این تغییرات کمک خواهد کرد تا در نهایت فردی موفق تر و باهوش تر باشید. درواقع بسیاری از افراد با ایجاد تحولی در زندگی خود، موفق شده اند تا نتایج کاملا جدید در کار و زندگی شخصی خود ایجاد نمایند. 

منبع : entrepreneur
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/QqwzexC3
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایل
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه