پنجشنبه, ۳ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Thu, 22 Feb(2) 2024 /
           
فرصت امروز

سرمایه‎گذاری در بخش مسکن، یکی از شاخص‎های پویایی اقتصادی محسوب می‎شود. در حال حاضر به گفته کارشناسان، بازار مسکن در رکود به ‎سر می برد و گرانی ایجاد شده در این حوزه، تورم روانی است که بنا بر جریان طبیعی بازار مسکن نبوده است. به گزارش پول نیوز، حال برای بسیاری از کسانی که می خواهند وارد حوزه مسکن شوند این سوال مطرح است که آیا سرمایه گذاری در این بخش سودده خواهد بود یا خیر. در این گزارش تلاش کرده‎ایم با افراد فعال در این حوزه اعم از سازندگان و مشاوران املاک گفت وگو کنیم تا بتوانیم نمایی از این بستر بدهیم.

شما برای آغاز پروژه‎ای ساختمانی، نخستین چیزی که احتیاج دارید زمین است و مواردی مانند پروانه ساخت، مصالح، طرح تفصیلی و... در مرتبه‎های بعدی قرار می‎گیرند. وضعیت زمینی که برای ساخت و ساز انتخاب می‎شود در سوددهی یا ضرردهی پروژه تعریف شده بسیار تأثیرگذار است.

نخستین مسئله مربوط به طرح تفصیلی شهرداری و میزان تراکم گرفتن است که بنا بر موقعیت زمین تعریف می‎شود. برای مثال اگر شما زمینی بالای 250 مترمربع در اختیار داشته باشید می ‏توانید آپارتمانی بالای 4 طبقه بسازید و اگر بالعکس زمینی با متراژ زیر 250 مترمربع را برای پروژه‎تان انتخاب کرده باشید، درنهایت می توانید آپارتمانی 4 طبقه بسازید. عوامل بسیاری در تعیین قیمت نهایی زمین مؤثرند.

عوامل مؤثر بر قیمت زمین در تهران

از عوامل مؤثر می توان به مجوز ساخت، کاربری، موقعیت مکانی، متراژ زمین و قرار داشتن در منطقه‎ای مناسب اشاره کرد. برای مثال اگر زمینی متراژ بالایی داشته باشد، قیمت بالاتری در مترمربع خواهد داشت نسبت به زمینی با همان موقعیت و با متراژ پایین‎تر و نیز اگر زمینی در منطقه‏ای تجاری و شلوغ قرار داشته باشد قیمت بالاتری خواهد داشت و این مسئله در مورد فضای مسکونی بالعکس است.

قیمت زمین در منطقه 7 متنوع و به شرح زیر است  (میلیون تومان)

داخل فرعی ها زمین 10 تا 15، بالای عباس آباد 13 تا 18، بر خیابان اصلی از 20 تا 60، خیابان سهروردی قسمت شمالی 80، طرح اصلی سهروردی جنوبی و اطرافش 9 تا 12 و در خیابان اصلی 25.

 هزینه ساخت به ازای هر مترمربع به عواملی چند بستگی دارد که مهم ترین آن، زمین است. در مرتبه بعدی هزینه پروانه ساخت، مصالح، نیروی کار و مشاعات قرار می‎گیرد. هزینه جواز کسب در مناطق مختلف و بنا بر متراژ زمین و موقعیت آن و نیز میزان درخواست طبقات، پارکینگ و... متفاوت است که در شهرداری براساس طرح تفصیلی شهر تهران و دیگر موارد قیمت موردنظر تهیه و تأیید می شود که جدای از هزینه مشاعات آب، فاضلاب و... در نظر گرفته می‎شود.

قیمت مصالح

قیمت مصالح ساختمانی در بناها كه بخش مهمی از هزینه های وارده به برآورد ساخت و ساز را شامل می‎شود در بخش‎های مختلف تقریباً برابر است و تفاوت چندانی ندارد. این كنار هم گذاشتن‎های قیمت مصالح، هزینه ساخت ساختمان را در قسمت مصالح چیزی حدود 0.8 تا یک میلیون تومان را شامل می‎شود که بنا را بر استفاده از مصالح درجه اول گرفته‎ایم! كه البته این قیمت متوسط هزینه مصالح است و در قسمت‎های بالای شهر كه ساختمان‎ها از كیفیت بالاتری برخوردارند، هزینه های مصالح كه بدون در نظر گرفتن قیمت متوسط به بالا لحاظ می‎شود، شامل مصالح لوکس هم خواهد شد.

قیمت نهایی آپارتمان

بعد از اینکه ساخت‎وساز به پایان رسید و بعد از محاسبه هزینه‏ای صورت گرفته، قیمت آپارتمان براساس متر مربع تعیین می شود. البته در شرایط کنونی اغلب سازندگان مسکن، وقتی که قصد می‎کنند آپارتمانی را بسازند، قیمت آپارتمان را در همان منطقه در نظر گرفته و بعد از پایان کار قیمتی بالاتر از آپارتمان‏های مجاور ارائه می کنند که این مسئله نیز می تواند در ایجاد قیمت کاذب آپارتمان‎ها نیز تأثیرگذار باشد.

یکی از عوامل دیگر نرخ 0.15 درصدی تورم است که بنا به تغییرات در بازار سرمایه و مسکن پدید نمی‎آید، بلکه با توجه به تورم آغاز سال جدید بر قیمت مسکن افزوده می‎شود که از نگاه مشاوران املاک این گرانی بیشتر عاملی روانی دارد تا واقعی. اغلب سازندگان حوزه مسکن معتقد هستند که تصمیمات سازمان شهرداری در گرانی مسکن مؤثر بوده است. مهم ترین مسئله نرخ جواز شهرداری است که بی‎قاعده افزایش پیدا کرده است.

برای مثال شما برای زمینی با متراژ1200مترمربع در منطقه 7 باید یک میلیارد تومان هزینه پرداخت کنید. الان شهرداری مجوز طبقه ششم برای ساخت نمی‏دهد اما طرح تجمیع -که براساس آن، دو مال که زمینی کنار هم دارند، دو زمین را یکی کرده و یک ساختمان را برای این دو زمین تعریف می‎کنند- را هم کنسل کرده است که به دو سازنده یک طبقه تشویقی می داد.

 آیا آغاز کردن پروژه‏ای ساختمانی منطقی است

در مورد بازار مسکن و شرایط آن از مشاوران املاک پرسیدیم که عده‎ای شرایط را بد توصیف کردند و در رکود دانستند. اما گروه دوم نسبت به شرایط بازار مسکن خوشبین بوده و شرایط بازار را بهتر از گذشته توصیف کردند. با توجه به شرایط بازار و پیش‎بینی‎های صورت گرفته از سازندگان مسکن پرسیدیم که آیا شرایط را برای آغاز پروژه‎های مسکونی مناسب می‏دانند یا خیر که با پاسخ‎های متنوعی مواجه شدیم؛ گروه اول معتقد بودند اگر پولی که در این بخش سرمایه‏گذاری می‎شود در بانک قرار بگیرد سود بیشتری را برای سرمایه‎گذار به‎همراه خواهد داشت (که گروهی نیز با همین استدلال می‏گویند اگر سودبانکی پایین بیاید بازار مسکن وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد) زیرا وقتی شما ساختمانی را می سازید که به‎سرعت تبدیل به پول نمی‎شود، سرمایه شما به کناری افتاده و درواقع شما متحمل ضرر می‎شوید.

گروه دوم اما به شرایط خوشبین بوده و بدترین حالت سود را برای سرمایه گذاری در این حوزه 30 تا 40درصد می دانند و از گروهی از سازندگان صحبت به میان می‎آورند که روی داشتن سودی 200درصدی حساب باز کرده اند.

عده‎ای نیز ساخت و ساز را امری سودآور دانستند؛ اینکه اگر شما قصد فروختن واحدهای تان را نداشته باشید می‎توانید آنها را اجاره بدهید که باز هم سود خواهید کرد. در هر صورت شما چه بخواهید بفروشید و چه بخواهید اجاره دهید سود می کنید.

موردی که تقریباً همه در مورد آن متفق القول بودند این است که خریدوفروش در بازار مسکن نسبت به ساخت و سازی که در بازار می شود در وضعیت بدی قرار دارد و این شرایط به این دلیل برای سازنده بد است که اگر 5 میلیارد‎تومان در این کار سرمایه گذاری کرده است و به سرعت می خواهد به 10 میلیارد تومانش دسترسی داشته باشد نتواند و این پول به اندازه یک سال بخوابد به صرفه نیست.

مسئله این است که اگر قیمت نهایی و شرایط آپارتمان خوب و ایده ال باشد به سرعت به فروش می رود ولی اگر شرایط مناسب نباشد قیمت بالا، طبیعی است که بالای یک سال فروخته می شود ولی واضح است که اگر طی یک سال قیمت ملک بالا برود شما با قیمت بالا آپارتمان تان را می فروشید و اگر پایین بیاید شما به قیمت پایین تری آن را می فروشید اما مسئله مهم این است که قیمت ملک در دو سال گذشته با امسال یکی نیست و رو به رشد است.

شرایط مسکن رو به رکود است آن هم به دلیل قیمت بالای ملک است اما هنوز مبادلات ادامه دارد، اگر این میزان از مبادلات را نسبت به جمعیت تهران بخواهیم بسنجیم؛ در جنوب شهر چون قیمت ها پایین است مردم خیلی خوب خریدوفروش می کنند چون شما می توانید وام تهیه کنید و با 100 میلیون تومان آپارتمان بخرید اما شما نمی توانید 5 میلیارد ‏تومان قرض بگیرید و آپارتمان در مناطق بالا بخرید.

موردی که ساختمان سازی را تبدیل به امری سودآور یا ضررده می کند زمین است. اگر زمین در متراژ بالا باشد که بتوانید براساس طرح تفصیلی، ساختمانی با طبقات بالاتری بسازید 30 تا 40درصد سود را می‎توان از این سرمایه گذاری انتظار داشت که طرح تفصیلی و تراکم گرفتن شامل آیتم‎هایی چون عرض گذر کوچه، خیابان، متراژ زمین، موقعیت زمین و... می‎شود.بخش دیگری از سودآوری مربوط به این است که آپارتمان ساخته شده دارای امکانات مناسب و ایده‏آل برای به فروش رسیدن باشد.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/nECd4kYa
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید نهال گردوحمل بار هواییخرید فالوورخرید بلیط هواپیماماشین ظرفشویی بوشخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور امارات
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه