چهارشنبه, ۳۰ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Wed, 19 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

9 نکته مدیریتی مستند «وارن بافت شدن» becoming warren buffett

3 سال پیش ( 1399/6/5 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : دنیل بروک   پدیدآورنده : مدیریت  

اگر در گذشته تنها منبع برای کسب اطلاعات از زندگی بزرگان، کتاب ‎ها بوده ‎اند امروزه می ‎توان با اطمینان اعلام کرد که مستندها جای آنها را گرفته و می ‎تواند در کمتر از دو ساعت، به اندازه کتاب‎ هایی 1000 صفحه ‎ای، مطالب را به افراد منتقل نمایند. این امر در حالی است که شما از مشاهده آنها خسته نشده و می‏توان مفاهیم را به سادگی و با به نمایش درآوردن، به مخاطب انتقال داد. در این راستا وارن بافت را باید متفاوت ترین فرد در بین ثروتمندترین افراد جهان به حساب آورد. وی در آستانه 90 سالگی، همچنان یکی از سه فرد اصلی در فهرست ثروتمندترین ها محسوب می‎ شود. این امر در حالی است که او تنها کسی بوده که در دوران اوج بیل گیتس، موفق شده است تا عنوان ثروتمندترین فرد جهان را برای چند سال به دست آورد، با این حال موفقیت‎ های تجاری و سرمایه گذاری ‎های فوق ‎العاده او، تنها دلیل انتخاب این نام برای مقاله امروز نبوده و او را باید دارای ویژگی‎ های فوق ‎العاده ‎ای دانست که باعث شده است تا الگویی بسیار خوب برای هر فردی باشد. در این راستا قصد داریم تا به مستند becoming warren buffett نگاهی بیندازیم که محصول سال 2017 بوده و خود آقای بافت، در آن حضور دارد که باعث جذابیت به مراتب بیشتر آن شده است. بدون شک برای تمامی افراد جهان امکان مشاهده مستقیم این شخصیت تکرار نشدنی وجود ندارد، به همین خاطر چنین مستندهایی می‎ تواند شناخت شما را از آنها به خوبی افزایش دهد. با این حال نکته‎ ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مواردی که قصد بیان آنها را دارم، تنها برداشت‎ های شخصی و خلاصه ‎ای از تمامی نکات موجود در این مستند است. به همین خاطر الزامی است که صرفا به مطالعه این مقاله بسنده نکرده و حتما زمانی را برای مشاهده کامل آن اختصاص دهید. در این راستا به بررسی 9 نکته فوق‎ العاده آن خواهم پرداخت.

نکته مدیریتی مستند وارن بافت شدن

1-با خودتان به خوبی رفتار کنید

در صحنه‎ های ابتدایی آقای وارن بافت وارد یک مدرسه می‎ شود و با کودکان اعلام می ‎کند که خودروی مورد علاقه خود را انتخاب نمایند. پس از آن اعلام می ‎کند که این خودرو قرار است تنها وسیله ‎ای باشد که تا آخر عمر از آن استفاده می ‎کنید. این امر باعث شد تا تغییراتی در انتخاب ‎های افراد صورت گیرد. وی در ادامه اعلام کرد که نگرانی ‎ای در این رابطه وجود نداشته و شما می ‎توانید تا پایان عمر به هر میزان که تمایل دارید، وسایل نقلیه متفاوتی را امتحان نمایید. با این حال منظور از این مثال، توجه به بدنی است که هیچ فردی نمی‎تواند آن را با موردی دیگر تعویض نماید. با این حال مهم ‎ترین دارایی است که شما از آن برخوردار هستید. بدون شک اگر درگیر یک بیماری سخت شوید و یا سلامت شما با تهدید جدی مواجه شود، دیگر توانایی پرداختن به رویاهای خود را نخواهید داشت. تحت این شرایط ضروری است که از بدن خود، بهترین مراقبت ممکن را داشته باشید. درواقع این امر درست به مانند آن است که شما بخواهید خودرویی را تا پایان عمر نگه دارید، تحت این شرایط شما بهترین مراقبت ها را انجام خواهید داد که تا پایان عمر بتوانید از آن استفاده کنید. در این راستا توجه بیش از حد به سلامت جسم نیز اشتباه بوده و هر فرد ار بعدهای دیگری نیز تشکیل یافته است.

مطلب مرتبط: وارن بافت سرمایه‌ گذار شماره یک دنیا

برای مثال شما باید ذهن خود را نیز تقویت نمایید. در غیر این صورت اقداماتی را انجام خواهید داد که سلامتی بدنی شما را نیز با تهدید مواجه می ‎کند. برای این امر مطالعه بهترین لطفی است که هر فرد می ‎تواند در قبال خود نماید. برای این امر حوزه ‎های مورد علاقه خود را پیدا کرده و نرخ مطالعه روزانه ‎ای را داشته باشید. خوشبختانه امروزه انواع کتاب ‎ها نظیر موارد صوتی وجود داشته و بهانه کمبود وقت، ابدا منطقی به نظر نمی‎ رسد. درواقع افراد در حالی از کمبود وقت خود گلایه دارند که زمان‎ های زیادی را در شبکه ‎های اجتماعی صرف می ‎کنند. در نهایت در کنار تلاش برای تقویت ذهن و جسم خود، برنامه‎ ای برای مراقبت از آنها نیز داشته باشید. در نهایت هنگامی که یک انتخاب را کرده باشید، دیگر فرصت برای هر اقدامی را نخواهید داشت.

2-موارد مورد علاقه خود را پیدا نمایید

در این مستند آقای بافت اعلام کرده است که از همان ابتدا علاقه زیادی را به اعداد داشته است. حتی تفریح ‎های دوران کودکی و جوانی او نیز به این بخش خلاصه می‎ شده و وی با شناخت حوزه مورد علاقه خود، موفق شده است تا زندگی رویایی را ایجاد نماید. درواقع وی به همه افراد توصیه می ‎کند که تنها کاری را انجام دهید که از فعالیت در آن زمینه لذت کافی را برده و دیگر آن را به عنوان یک شغل نمی ‎دانید. در این راستا فراموش نکنید که قانونی تحت عنوان افزایش مرکب وجود دارد که براساس آن اگر در روز حتی 1 درصد بهتر از قبل باشید، در پایان سال، رشدی فوق ‎العاده را خواهید داشت. این امر در حالی است که اکثر افراد تلاش می ‎کنند که در کوتاه ‎ترین زمان ممکن، به خواسته‎ های خود دست پیدا کرده و این امر باعث می ‎شود که پس از مدتی، با آسیب‎ های جدی مواجه شوند. در این رابطه نکته‎ ای که نباید فراموش کنید این است که رسیدن به موارد ارزشمند، نیاز به زمان خواهد داشت. در این رابطه نمی ‎توان محدوده مشخصی را تعیین کرد. برای مثال اکثر ثروت آقای بافت پس از 50 سالگی به دست آمده است. به همین خاطر کسب ثروت یک شبه تنها دروغی است که منجر به ناامیدی افراد خواهد شد.

3-به خودتان اعتماد داشته باشید

بسیاری از خریدهای آقای بافت با مخالفت‎ های جدی اطرافیان همراه بوده است. با این حال وی به عقیده اعتمادی که به خود داشته است، همواره تصمیماتی را اتخاذ کرده که نتیجه آن تا به امروز فوق ‎العاده بوده است. سیاست وی در سال ‎های ابتدایی این بوده است که شرکت ‎هایی را خریداری می ‎کرد که ارزش سهام بسیار پایینی را داشت. پس از آن وی با اعمال برخی از تغییرات مدیریتی و بهبود شرایط شرکت سودآوری فوق ‎العاده را تجربه می ‎کرد.

مطلب مرتبط: وارن بافت و حقایقی که شما را شگفت زده خواهد کرد

وی از این امر تحت عنوان ته مانده سیگاری نام برده است که اکثر افراد آن را دور می ‎اندازند. این امر در حالی است که همچنان می ‎توان برای چند ثانیه از آنها استفاده کرد. درواقع وی از این مواردی که دیگر به چشم هیچ یک از افراد نمی ‎آید، نهایت استفاده را می ‎کند و سودآوری فوق‎ العاده را تجربه کرده است. با این حال یکی از دوستان وی که او اعلام کرده است که اعتماد بسیار زیادی را به این همکار خود دارد، اعلام کرد که بهتر است که بر روی شرکت ‎هایی سرمایه گذاری نماید که به اندازه کافی خوب بوده و پتانسیل بهتر شدن را نیز دارند. همین امر نیز باعث شده است تا وی برندهایی نظیر کوکاکولا را خریداری نماید که به مراتب سودآوری بیشتری را داشته است. درواقع برای موفقیت بسیار مهم است که دوستانی بسیار خوب و حرفه‎ ای را در کنار خود داشته باشید.

در این راستا اگرچه آقای بافت خود نیز اعلام کرده است که فردی اجتماعی محسوب نمی ‎شود، با این حال از ارتباط برقرار کردن با افراد موفق جهان و آنهایی که هوش بالایی دارند، هیچ گونه واهمه ‎ای نداشته است که نمونه آن را می ‎توان در ارتباط او با بیل گیتس دانست. درنهایت وی توصیه کرده است که برای سنجش درست بودن یک اقدام، تنها کافی است که به این باور برسید که دقیقا می ‎دانید که چه کاری را دارید انجام می ‎دهید. در زمینه سرمایه گذاری نیز این امر صادق بوده و شما به صورت کلی نباید وارد حوزه ‎ای شوید که از آن سر در نمی ‎آورید. بدون شک اگر فردی به خود اعتماد نداشته باشد، هیچ اقدام بزرگی را نمی ‎تواند انجام دهد و در راستای اهداف دیگران قدم خواهد گذاشت.

4-از تغییر واهمه نداشته باشید

پس از فارغ ‎التحصیلی در دانشگاه، آقای بافت وارد دانشگاه هاروارد نشد. درواقع وی نتوانست تا مجوز تحصیل در این دانشگاه را دریافت نماید. وی اگرچه اعلام کرد که این مسئله برای مدتی ذهن او را درگیر نمود. با این حال امروزه از این عدم موفقیت به عنوان یکی از دستاوردهای بزرگ زندگی خود نام می ‎برد. این امر باعث شد تا وی بتواند با دو استاد موردعلاقه خود که در دانشگاه کلمبیا مشغول به تدریس بوده ‎اند، آموزش ببیند. وی از بنیامین گراهام به عنوان بزرگ ‎ترین استاد زندگی خود نام برده و بسیاری از تکنیک ‎های سرمایه گذاری را از او آموخته است. وی به همه افراد توصیه کرده است که هیچ دلیلی نباید باعث شود تا خود را دست ‎کم بگیرند. در این راستا برخی از اتفاقات اگرچه در ظاهر منفی محسوب می ‎شوند، با این حال کاملا به نفع شما بوده و زمینه را برای اتفاقات به مراتب بهتر مهیا می ‎کند.

مطلب مرتبط: درس های کسب و کاری از میلیاردر معروف وارن بافت

همچنین وی به افراد توصیه کرده است که برای اتفاقات زندگی خود زمان مشخصی را تعیین نکنند. درواقع برای یک سرمایه گذار که در ابتدای مسیر خود قرار دارد شاید ازدواج و تشکیل خانواده اولویت اول محسوب نشود، با این حال وی در 21 سالگی، فردی را پیدا کرد که کاملا مناسب او بوده و همین امر باعث شد تا در ابتدای جوانی، مجرد بودن را کنار بگذارد. وی از این اتفاق نیز به عنوان یکی از دستاوردهای بسیار مهم خود نام برده است. درواقع ازدواج با فردی که رویاهای شما را درک می ‎کند، بهترین اتفاقی است که برای هر فردی می ‎تواند رخ دهد. در کنار این موضوع تنها کافی است تا به واکنش ‎های افراد خانواده در مقابل وی نگاهی بیندازید. تمامی آنها از او به عنوان همسر، پدر و دوستی فوق ‎العاده نام می ‎برند. این امر یک نکته مهم را نشان می ‎دهد که رسیدن به یک هدف بسیار بزرگ، به معنای فدا کردن زندگی شخصی نبوده و موفقیت واقعی زمانی رخ خواهد داد که شما هر دو جنبه زندگی را در کنار هم و کاملا درخشان داشته باشید. وی در طول مصاحبه بارها از همسر مرحوم خود نام برده و اعلام کرده است که بدون او عملا نمی ‎توانست به چنین جایگاهی دست پیدا کند که ضرورت حضور یک همراه را به اثبات می‎رساند.

5-اعتبار خود همه چیز است

در هنگامی که یکی از شرکت ‎های زیرمجموعه برکشایر هاتاوی با اتهام نقض قوانین مالیاتی مواجه شد، وارن بافت در معرض یک شکست بسیار بزرگ قرار داشت. درواقع محکوم شدن این شرکت می‎ توانست باعث شود تا وی بخش بزرگی از سرمایه خود را از دست بدهد، با این حال به علت اعتبار خوبی که داشته است، در تماسی با قاضی پرونده، توانست تا شرایط را تغییر داده و خود مدیریت شرکت را به دست بگیرد. وی قانون جدی ‎ای را تعیین کرد که براساس آن ابدا ایرادی ندارد که اشتباهی را مرتکب شوید که در راستای پیشرفت شرکت بوده است. با این حال اگر به اعتبار شرکت خدشه‎ ای وارد کنید، به سختی مجازات خواهید شد. در کنار این موضوع وی از اصول سرمایه گذاری خود نام برد که از استاد خود بنیامین گراهام آموخته است. اگرچه ممکن است تصور کنید که این امر باید یک فرمول کاملا پیچیده باشد، با این حال تنها در دو مورد خلاصه می‎شود. 1-هرگز سرمایه خود را از دست ندهید 2-هرگز سرمایه خود را از دست ندهید.

این امر اگرچه در ظاهر بیش از حد ساده به نظر می ‎رسد، با این حال با نگاهی واقع ‎بینانه به این امر پی خواهید برد که برای موفقیت، این اصل تنها چیزی است که به آن نیاز خواهید داشت و باعث می‎ شود تا به موارد بسیار زیادی توجه داشته باشید.

6-ارتباطات همه‎ چیز است

وارن بافت در حالی اعلام می ‎کند که فردی اجتماعی نبوده و در سخنرانی‎ ها حس خوبی ندارد که در طول مصاحبه کاملا راحت بوده و به خوبی حتی برای تعداد زیادی از افراد صحبت می ‎کند. راز این تغییر بزرگ، شرکت در دوره ‎های فن بیان آقای دیل کارنگی بوده است. درواقع وی اعلام کرده است که به این نتیجه رسیده که برای یک سرمایه گذار، عدم توانایی در سخنرانی یک ضعف بزرگ محسوب می ‎شود. وی تا قبل از شرکت در این دوره، در سخنرانی ‎ها احساس خفگی و حتی حالت تهوع را داشته است، با این حال پس از این دوره، نه تنها به سخنرانی قهار تبدیل شده است، بلکه ارتباط اجتماعی او نیز با تغییرات فوق ‎العاده ‎ای همراه شد. در این رابطه وی توصیه کرده است که همه افراد، ضعف‎ های اصلی خود که مانع از پیشرفت می ‎شود را شناسایی کرده و بهترین دوره را برای رفع آنها پیدا نمایند. این امر باعث خواهد شد تا شایستگی لازم برای پیشرفت را داشته باشید. همچنین هیچ سنی نه زود و نه دیر برای اعمال تغییرات لازم خواهد بود.

مطلب مرتبط: وارن بافت و دوستان پاسخ می دهند / توصیه های مالی برای سال نو میلادی

7-به سبک مورد علاقه خود زندگی نمایید

نکته‎ ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تقلید کردن از سبک زندگی افراد، بزرگترین اشتباه است که هر فرد می‎ تواند انجام دهد. درواقع همه ما با یکدیگر متفاوت بوده و باید به این تفاوت ‎ها احترام بگذاریم. برای مثال وی در پاسخ به سوال مجری که چرا تاکنون از شهر خود نقل مکان نکرده است اعلام نمود که او همچنان در خانه ‎ای زندگی می ‎کند که سال‎ ها پیش خریداری کرده است. درواقع آقای بافت به سبک خاص زندگی خود که مبتنی بر ساده زیستی است، شهرت دارد. وی در این رابطه اعلام کرده است که تا زمانی که احساس راحتی در این شهر و خانه دارد، دلیلی برای چنین اقدامی وجود ندارد. وی همچنین چندین سال قبل با پیوستن به بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس اعلام کرده است که بیشتر ثروت خود را پس از مرگ، صرف امور خیریه خواهد کرد. این امر تصمیمی بوده است که او با همسر خود گرفته و مرگ، اجازه نداده است که با هم آن را به اجرا درآورند. در این راستا او اعلام کرده است که ثروت پس از مرگ، هیچ گونه فایده ‎ای را برای او نخواهد داشت. به همین خاطر هر اقدامی به غیر از بازگرداندن ثروت به دست آمده به جامعه، منطقی نخواهد بود. این امر بیانگر آن است که وی تا چه اندازه فردی اخلاق ‎گرا نیز محسوب می ‎شود. یکی از دوستان نزدیک او اعلام کرده است که وارن بافت می ‎توانست ثروتی به مراتب بیشتر را در زندگی خود به دست آورد. این امر درست اقدامی بوده است که برخی از افراد به وی پیشنهاد داده ولی با پاسخ منفی او مواجه شده است. در این رابطه وی به آنها اعلام کرده است که هیچ تمایلی به کسب ثروت از طریق کلاه گذاشتن بر سر مردم ندارد. همین امر نیز یکی از دلایل محبوبیت بسیار بالا و اعتماد افراد مختلف به این شخصیت فوق ‎العاده است.

8-تعادل را جدی بگیرید

وی در کنار مشغله کاری خود ارتباط بسیار خوبی با فرزندان داشته است. به عقیده او هر فردی باید بتواند در زندگی تعادل ایجاد نماید. بدون شک افراط و تفریط در هر زمینه ‎ای، آسیب‎ رسان خواهد بود و حتی در حال حاضر نیز هفته ‎ای یک بار تمامی نوه‎ های خود را به یکی از بستنی فروشی ‎های زیرمجموعه شرکت خود دعوت می ‎کند و با آنها گفت و گو می‎ کند. درواقع وی هیچ‎ گاه از نقش‎ های اصلی زندگی خود، شانه خالی نکرده است. همچنین وی به همه افراد توصیه کرده است که در هنگام ایجاد یک رویا، خود را محدود نکرده و بزرگترین را مدنظر قرار گیرند. درواقع هر فردی باید در زندگی خود یک نظم و روتین داشته باشد. این امر باعث می ‎شود تا امکان رسیدگی به تمامی اقدامات مهم، کاملا امکان ‎پذیر باشد.

وی در رابطه با عقیده خود نسبت به مرگ اعلام کرده است که تنها افرادی از این بخش طبیعی واهمه دارند که واقعی زندگی نکرده ‎اند. به همین خاطر ابدا دلیلی برای ترس و نگرانی نسبت به این مسئله وجود ندارد. وی اگرچه خود را ندانم‎ گرا معرفی کرده است، با این حال وی هیچ‎ گاه وجود خدا را انکار نکرده و اعلام کرده است که صرفا نسبت به این مسئله اطمینان لازم را ندارد و تحت این شرایط حتی اگر این حقیقت پس از مرگ بر وی آشکار شود، به علت آنکه زندگی خوبی را داشته و اخلاقیات را رعایت کرده است هیچ‎ گونه ترسی را نخواهد داشت.

مطلب مرتبط: 10 روش وارن بافت برای پولدار شدن

9-فرصت ‎ها را شناسایی نمایید

در بخشی از این مستند شما با تصویری عجیب از آقای بافت در لباس ورزش بیسبال مواجه می ‎شوید. وی در توصیف این تصویر عنوان کرده است که این ایده پس از مطالعه کتاب علم ضربه زدن تد ویلیامز به دست آمده است. درواقع یک ورزشکار برای ضربه ‎ای فوق ‎العاده، تنها یک لحظه خاص را دارد. تحت این شرایط دیگر فریاد های بازیکنان، تماشاچی‎ ها و حتی مربی، تاثیری را بر فرد نخواهد داشت و وی تمرکز خود را برای پیدا کردن آن نقطه می گذارد. در این رابطه ممکن است در برابر ضربه اول، هیچ‎ گونه واکنشی را نداشته باشد تا در نهایت بتواند بهترین زمان و نقطه را پیدا کند. در علم سرمایه گذاری نیز همه چیز به این صورت است. درواقع شما با افراد مختلفی مواجه خواهید شد که می‎ گویند اکنون بهترین زمان برای فروش و یا خرید است، با این حال شما باید تمرکز خود را حفظ کرده و براساس روشی که دارید، ادامه دهید. این امر باعث می ‎شود که در نهایت بهترین اتفاق را بتوانید برای خود رقم بزنید.

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/tFc6AaTZ
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه